دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Vaporum: Lockdown

نقد و بررسی بازی Vaporum: Lockdown

نحوه‌ی برخورد با یک بازی مستقل، همیشه از چالش‌های من در نوشتن نقد بازی‌ها بوده است. چراکه با عناصر تعیین‌کننده‌ای طرف هستیم که بر نتیجه‌گیری ما تأثیر مستقیمی دارند. در دنیای نقد آثار هنری، رویکردهای بسیار متنوعی وجود دارند که اگر هرکدام را منحصراً انتخاب کنیم احتمالا هر دفعه، نتیجه‌گیری‌های کاملا متضادی در مورد اثر مورد بحث خواهیم داشت. مثلا این‌که آیا در نقد بازی باید محیط پیرامونی تولیدکننده‌ها را نیز در نظر گرفت یا نه؟ این یکی از عناصر اساسی در تولید بازی‌های کوچک است. همچنین این‌که فارغ از کیفیت اثر، اگر بازی با قیمت پایین به فروش برود آیا ارزش معنوی بیشتری پیدا می‌کند؟ در این بررسی نمی‌خواهیم به چنین مباحث نظری‌ای بپردازیم. فقط می‌خواستم نشان دهم بازی Vaporum: Lockdown از همین آثاری است که تصمیم‌گیری در مورد ارزش نهایی آن شاید سخت باشد. در ادامه با گیم اسکن همراه باشید.

بازی Vaporum: Lockdown

این بازی، دومین نسخه از سری Vaporum است که از نظر داستانی، پیش مقدمه‌ای برای نسخه قبلی محسوب می‌شود. اگر با نسخه قبلی آشنایی داشته باشید می‌بینید که قسمت جدید، عملا هیچ ویژگی چندان تازه‌ای ندارد. از گرافیک و گیم‌پلی بازی گرفته تا دشمنان و تسلیحات، تقریبا همان مدل‌های قبلی هستند که یک بار دیگر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

مشخص است که سازنده‌ی بسیار کوچک و کم امکانات بازی می‌خواسته با استفاده از عناصر پیش ساخته، مقداری دیگر برای خودش درآمدزایی کند، چیزی شبیه به بسته‌ای مکمل و البته مفصل. با این همه، چه این بازی را یک نسخه جدید در نظر بگیریم و چه آن را در حد یک بسته مکمل پایین بیاوریم با اثر بدی طرف نیستیم. در واقع اگر ندانیم که بازی دیگری شبیه به نسخه Lockdown وجود دارد اصلاً در ذوقمان نخواهد خورد.

پس از همین الان می‌گوییم که اگر بازی قبلی را امتحان کرده‌اید و خیلی دوست داشته‌اید این نسخه مثل یک بسته مکمل قوی برایتان خوب است و همچنین اگر تازه می‌خواهید به سراغ این مجموعه بیایید بهتر است نسخه قبلی را فعلاً در نظر نگیرید و مستقیماً به سراغ همین اثر تازه بیایید. البته لازم به ذکر است که این نسخه فقط پورت نسخه سوییچ است که تازه عرضه شده و بازی برای پلتفرم‌های دیگر پارسال به بازار آمده بود.

مطالب مرتبط:

بازی Vaporum یک Dungeon Crawler با دید اول شخص است که سعی شده درست همانند بازی‌های کلاسیک این سبک باشد. در بازی‌های دانجن کراولر (که ترجمه فارسی آن چیزی به درکش نمی‌افزاید) شما معمولا در سیاهچاله‌ها و دخمه‌های گوناگون با دشمنان و معما‌های مختلف طرف هستید. چیزی شبیه به سری دیابلو (Diablo) با این تفاوت که اینجا اصلاً آن آزادی عمل دیابلو را ندارید. چراکه بازی، حالت صفحه شطرنجی دارد، به همین دلیل فقط می‌توانید به چهار طرف حرکت کنید.

اگر یک حرکت را آغاز کنید نیز نمی‌توانید آن را ملغی کرده و به طرفی دیگر بروید. مثلا اگر روبه‌روی شما یک چاله است و اشتباهاً دکمه‌ی جلو رفتن را یک لحظه بزنید دیگر کارتان تمام است. از این‌رو باید قدم‌هایتان را حساب شده بردارید. این خاصیت شبکه‌ای، هم بر معما‌ها و هم مبارزات تأثیر مستقیم دارند.

بازی Vaporum: Lockdown

دشمنان شما هم محدود به همان حرکت از چهار طرف هستند. از این‌رو باید به الگوی حرکتی آن‌ها و محدوده‌ای که ضربه آن‌ها می‌تواند به شما آسیب برساند دقت کنید. البته معمولا هیچ‌وقت با یک دشمن به مشکل نمی‌خورید اما وقتی تعداد آنان از دوتا بیشتر می‌شود، هم مبارزات سخت‌تر شده و هم می‌توانید استراتژی‌های جالبی را پیاده‌سازی کنید. مثلا می‌توان کاری کرد که دشمنان به هم آسیب بزنند یا این‌که می‌شود آن‌ها را در یک راهروی باریک، گیر انداخت و با شلیک آتش، با یک ضربه به همه دشمنان آسیب وارد کرد.

با این همه، بازی بیشتر از این‌که مثل مجموعه دیابلو، کرور کرور هیولا بر سر شما سرازیر کند معما‌های مختلف را سد راه شما قرار می‌دهد. در بیشتر موارد، معما‌ها مربوط به باز کردن یک در یا قفل هستند اما از مکانیزم‌های متنوعی برای رد شدن از مکان‌های خطرناک یا عبور از موانع استفاده شده. در واقع درست است که Vaporum: Lockdown زیرمجموعه سبک نقش‌آفرینی قرار می‌گیرد اما آن‌قدر معما و راهروهای تودرتو دارد که به بازی‌های ماجرایی بیشتر شباهت پیدا می‌کند.

بازی Vaporum: Lockdown

در مورد نقش‌آفرینی بازی باید بگوییم که سیستم‌های بازی در نوع خود جالب هستند. در Vaporum ارتقای کاراکتر شما بر مبنای تجهیزات او است. یعنی قرار نیست هر بار تراز بگیرید و یک مقدار به خط سلامتی با قدرت ضربه‌تان اضافه شود. این‌جا اولا باید همیشه به دنبال تجهیزات بهتر باشید و همچنین وقتی امتیاز ارتقا می‌گیرید باید مهارت خود را در استفاده از یک سلاح یا وسیله خاص ارتقا دهید.

از این‌رو، بازی یک سیاهه اموال شلوغ هم به شما می‌دهد که تا آخر بازی همیشه باید تصمیم بگیرید چه چیزی را نگه دارید و چه را حذف کنید. البته این به سبک بازی شما هم مربوط می‌شود. مثلا این‌که سلاح‌های سرد را ترجیح می‌دهید یا تفنگ و گلوله را دوست دارید. شخصا با ترکیب هر دوی این‌ها بازی را پیش می‌بردم، به‌خصوص که خود پیدا کردن گلوله هم کار چندان آسانی نیست.

تنها ایراد مهمی که به روند بازی می‌توان گرفت شاید مقداری دشوار بودن آن برای گیمرهای امروزی باشد. با این وجود، نخست این دشواری به خاطر سبک بازی منطقی است و ایرادی واقعی حساب نمی‌آید و بعد این‌که سیستم ذخیره و بارگذاری بازی آن‌قدر سریع است که حداقل در زمینه مبارزات، راحت بتوانید به جایی که بودید برگردید.

بازی Vaporum: Lockdown

بازی Vaporum: Lockdown همان‌گونه که گفته شد یک اثر کوچک و مستقل است؛ پس از منظر فنی هم نمی‌توان از آن انتظار بالایی داشت. همین که بازی نرم و روان اجرا می‌شود و باگ عجیبی ندارد جای شکرش باقی است. البته گرافیک سه بعدی بازی هم بد نیست ولی هیچ جلوه‌ی منحصر به فردی ندارد.

از همه بدتر هم همان است که در ابتدای این نقد و بررسی گفتیم؛ یعنی نه تنها کلیت گرافیک بازی بلکه مدل‌های سه‌بعدی آن دقیقا مشابه بازی قبلی هستند. با این حال از دید هنری، فضاسازی استیم پانک بازی با این‌که اصیل نیست و بوی بایوشاک (BioShock) می‌دهد، قابل قبول است. حتی وقتی یک نوار صوتی را پیدا می‌کنید که داستان بازی در آن تعریف شده هم کیفیت ضبط و پخش صدا شبیه به نوارهای صوتی سری بایوشاک کار شده است. این هم البته کار بدی نیست چرا که یک تقلید خوب بهتر از نوآوری بی‌جاست. در مجموع اگر به دنبال یک نقش آفرینی متفاوت هستید که در آن فسفر سوزاندن مهم‌تر از جنگیدن است به سراغ این بازی جمع و جور اما خوش ساخت بروید.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

نقاط قوت:

  • پیاده‌سازی موفق فرمول‌های عناوین کلاسیک
  • فضاسازی گیرای محیط
  • معماهای متنوع

نقاط ضعف:

  • عدم تغییر خیلی خاص این نسخه نسبت به نسخه قبل

امتیاز: ۸ از ۱۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

بررسی بازی موبایلی شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای

اگر از طرفداران سبک جورچین باشید می‌دانید که این محصولات، روش‌های مشخصی برای کسب درآمد …

۲ نظر

  1. هرچی بازی مایه ببره از بایوشاک عالی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *