دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Summer Catchers

نقد و بررسی بازی Summer Catchers

بازی‌های سبک رانر یا همان دونده، بیشتر روی گوشی‌های همراه مورد توجه هستند. همچنین چنین بازی‌هایی معمولاً داستان و مقصودی نداشته و بیشتر برای رکوردشکنی در کسب امتیاز بازی می‌شوند. بازی Summer Catchers هم یک بازی دونده است که قواعد پیش گفته را شکسته تا حمایت بخش دیگری از بازار را جذب کند. یعنی، این بازی هم داستان و هدف معین دارد و هم مرحله دارد و تمام می‌شود.

در Summer Catchers شما دختر بچه‌ای را شاهد هستید که به دنبال تابستان می‌گردد و برای این کار باید با چرخی که دارد از مسیر‌های پر فراز و نشیبی بگذرد تا به مقصودش برسد. هر مرحله بازی شامل لوکیشن خاصی است که معمولاً در آن، یک نفر به شما مأموریت‌هایی را می‌دهد. شما هم باید به جاده بزنید و در حین عبور از خطراتی که پیش راهتان است این کارهای خاص را انجام دهید: مثلاً تعداد معینی قارچ سر راه جمع کنید و یا درخت‌هایی که علامت‌گذاری شده‌اند را وقتی از کنارشان رد شدید، سریع با تبر قطع کنید.

وقتی که این مأموریت‌ها را انجام دادید، آخرین کاری که باید در آن مرحله انجام دهید این است که از آن منطقه بگریزید که در این حالت حین طی مسیر، معمولاً موجودی متخاصم هم برای شما مزاحمت ایجاد می‌کند، چیزی شبیه به همان غول آخر. هر وقت هم شکست بخورید به ابتدای مسیر برمی‌گردید و می‌توانید کارت‌های جدید بخرید.

بله، درست خواندید این بازی با این‌که در سبک دونده است شما مستقیماً کاراکتر اصلی را کنترل نمی‌کنید بلکه باید با کارت‌هایی که می‌خرید آن را پیش ببرید. تا اینجای کار، همه چیز خوب پیش می‌رود اما مشکل اصلی همین کارت‌ها هستند که می‌توانستند بازی را خلاقانه کنند ولی حالا مزاحم اصلی پیشبرد بازی شده‌اند.

بازی Summer Catchers

مطالب مرتبط:

زمانی که چرخ قهرمان داستان در حرکت است، شما باید کارت‌هایی مناسب با وضعیت او انتخاب کنید. در کمترین حالت، سه عدد و در بیشترین حالت در مراحل پایانی، شش کارت را باید به موقع انتخاب کنید. اما مشکل اینجا است که شما فقط سه کارت می‌توانید به صورت هم‌زمان داشته باشید. اگر کارت مورد نیاز شما در این سه کارت نباشد می‌بایست یک کارت را بی‌جهت انتخاب کنید تا از بین برود و کارت بعدی جایگزین شود یا این‌که یک کارت را سریع بچرخانید شاید که در پشت آن، کارتی باشد که به درد شما می‌خورد. اما این مکانیک‌ها شانسی است و در مواقع زیادی ممکن است هر کاری بکنید کارتی که لازم دارید ظاهر نشود و در نهایت شکست بخورید. به‌خصوص که میان هر بار چرخاندن کارت‌ها باید چند ثانیه هم صبر کنید.

شانسی بودن بازی حتی در موانع سر راه هم صدق می‌کند. همین شانس محور بودن و این‌که مهارت شما لزوماً ربطی به موفق شدن در بازی ندارد، نقطه ضعف اصلی آن است که به خودی خود، ارزش بازی را به شدت پایین می‌آورد. من خیلی راحت می‌توانم با این کنار بیایم که پیکسل آرت بازی روی صفحه بزرگ تلویزیون، زیادی ساده است یا این‌که آیتم‌های آزادکردنی بازی تزیینی و بی‌فایده هستند و دلیلی برای قارچ (قارچ، واحد پول بازی است) خرج کردن برایشان وجود ندارد. از طرفی بانمک بودن دیالوگ‌های بازی و خلاقیت‌های توسعه‌دهنده هم آن‌قدر مهم نیستند که فقط به خاطر آنان بتوان بازی را به کسی توصیه کرد. اصلی‌ترین چیزی که مانع لذت بردن کامل از بازی می‌شود همان شانسی بودن کارت‌هاست که Summer Catchers را ضربه فنی می‌کند.

به هر حال اگر دنبال نگرش جدیدی به بازی‌های سبک دونده هستید، Summer Catchers برایتان خوب است اما بدانید که با بازی ناعادلانه‌ای طرف خواهید بود.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

نقاط قوت:

  • خلاقیت به خرج دادن در ژانر بازی

نقاط ضعف:

  • شانسی بودن مکانیک‌های اصلی بازی
  • پیکسل آرت خیلی ساده

امتیاز: ۵.۵ از ۱۰

+۱۵

شاید برایتان جذاب باشد

بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

بررسی بازی موبایلی شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای

اگر از طرفداران سبک جورچین باشید می‌دانید که این محصولات، روش‌های مشخصی برای کسب درآمد …

۵ نظر

  1. رو کامپیوتر یا رو کنسول؟

  2. خلاقیت در سبک واقعی

  3. من رو موبایل بازی کرده بودمش بد نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *