چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته بودم!). از ابتدایی‌ترین محصولات تا جدیدترین عناوین روز، همیشه رد پای سکوبازی در بازی‌ها بوده و هست. آثاری مثل ماریو، صد در صد سکو-محور تولید می‌شوند و نه بازیکن و نه سازنده توقع دیگری از آن ندارند. سکوبازی، ژانری خاص و پایه‌ای، چالشی و جذاب است که در عین حال برای سازنده کاری ظریف و پر زحمت و نیازمند دقت بالا به حساب می‌آید. چالش در این عناوین تقریباً اولین و آخرین انگیزه و هدف مراحل و ماموریت‌هاست و چیزهای دیگر مثل داستان، گرافیک، موسیقی، شخصیت‌پردازی یا فعالیت‌های جانبی در رده‌ی دوم به بعد می‌ایستند. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم محصولی ایرانی را در این سبک با هم بررسی کنیم که هم اصل قوی دارد هم فرع کامل و سالم. پس برای آشنایی با یک محصول خوش ساخت ایرانی همراه ما باشید و در آخر متن هم ویدیو بازی را مشاهده کنید.

بازی ریتبون

«ریتبون» بازی ویدیویی تولید شده توسط لکسیپ گیمز است که برای کامپیوتر و اندروید منتشر شده و در حال حاضر روی استیم و گوگل پلی در دسترس قرار دارد. ما نسخه‌ی استیم که توسط ناشر در اختیارمان قرار گرفته را مورد بررسی قرار داده‌ایم. ریتبون نام پسر بچه‌ای است که خودش نمی‌داند چرا چنین نامی برایش انتخاب شده. یک روز که ریتبون دارد با خرسش بازی می‌کند توپشان درون آب انبار می‌افتد. هنگامی که «خرسی» دارد از ریتبون می‌پرسد «اصلاً چرا باید درِ آب انبار همیشه باز باشد؟!» قِل می‌خورد و داخل آن می‌افتد! اینجاست که قهرمان قصه تصمیم می‌گیرد بر ترسش از تاریکی غلبه کرده و به نجات دوستش برود.

داستان، ساده و بدون پیچیدگی و برای ارائه زمینه و هدف منطقی طراحی شده (مثل دزدیده شدن شاهزاده خانم توسط Bowser). اما همین چند خط قصه و چندتا نقاشی که برایش کشیده‌اند و پایانی که دارد تاثیر زیادی روی تجربه‌ی کلی بازی داشته و وجه تمایزی قوی بین ریتبون و سایرین ایجاد کرده است. قصه‌ی بازی مثل چاشنی یا ادویه باعث شده طعم خوب گیم‌پلی بیشتر چشیده شود.

بازی ایرانی ریتبون

ریتبون با وارد شدن به آب انبار، وارد دنیایی زیرزمینی می‌شود (معلوم نیست خانه‌ی ریتبون این‌ها کجاست!) که پر از هیولا و موجودات خطرناک اما خنده‌دار و رنگی رنگیست. با توجه به این‌که ریتبون در دنیایی دوبعدی زندگی می‌کند و ما از نمای بغل در حال تماشای این دنیا هستیم، کاملاً مشخص است که بزرگترین مانع سر راهمان، سکوبازی و رد شدن از موانع حرکتی است.

بازیکن وظیفه دارد قهرمان را از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب برساند. در این مسیر، هم باید مراقب برخورد با دشمنانی باشد که الگوهای حرکتی مختلف داشته و در جاهای مشخصی قرار دارند، هم باید مواظب سکوها و لبه‌ها و جاهایی باشد که لازم است با تنظیم میزان و زمان پرش از آن‌ها عبور کند.

پریدن ریتبون دامنه دارد؛ هرچه بیشتر دکمه را نگهدارید بیشتر می‌پرد. نکته اینجاست که بیشتر پریدن، مساوی با بهتر حرکت کردن نیست، چون با کمی پیشروی، بازی چیزهای خطرناکی مثل تیغ را بالا سرتان ظاهر می‌کند. برای عبور از این سختی‌ها فقط یک استراتژی دارید: پیدا کردن میزان مناسب برای پریدن در برخورد با هر مانع، و برای عملی شدن این استراتژی فقط یک راه دارید: تکرار!

بازی Ritbone

در کنار این دو مورد، لازم است به سه موضوع دیگر هم توجه داشته باشید. اولی زمان است: زمان‌سنجی در بالا سمت چپ قرار دارد که اگر به صفر برسد، جان به جان آفرین تسلیم خواهید کرد. با این‌که خود بازی، توضیحی در این‌باره نمی‌دهد اما می‌توانیم آن را به وجود گازهای سمی ربط بدهیم. دومی صندوقچه‌هایی‌اند که با حل معما باز می‌شوند. این صندوق‌ها حاوی کلید درب‌های طبقات مختلف‌اند. معماهای ساده و آشنا که در بازی‌های مختلف دیده‌ایم مثل وصل کردن اشکال مشابه یا مرتب کردن قطعات پازل.

مطالب مرتبط:

مورد سوم، نقشه است. Ritbone سیر خطی ندارد و تمام طبقاتش به هم وصل‌اند. مثلاً برای رسیدن به کلید درب C باید صندوقچه‌اش در طبقه‌ی سوم که از درب B می‌رود و بعد دو راهی می‌شود پیدا کنید. بین طبقات، نقطه‌ی ذخیره دارید اما داخل طبقه، خبری از ذخیره نیست و مرگ مساوی با تکرار از محل قبلی است. از بین این سه مورد، اولی و سومی نکاتی جذاب‌اند که به گیم‌پلی، پیچیدگی و هیجان اضافه کرده و ارزش تکرار محصول را بالا برده‌اند. اما دومی با کلیت اثر همخوان نیست؛ ریتم تند و هیجان‌انگیز سکوبازی و فرار و پرش، یکدفعه با چیدمان یک پازل ۹ تکه‌ای به هم می‌خورد. به نظر می‌رسد خود سازنده هم تاحدودی به این امر واقف بوده و برای همین اجازه می‌دهد این معماها را رد کنید (که در این صورت اچیومنت استیم برایتان باز نخواهد شد).

بازی موبایل ریتبون

سه قابلیت کمکی برای راحت‌تر شدن مسیر در ریتبون قرار دارند که وجودشان واقعا حیاتی است، چون بازی با کسی شوخی ندارد و مکانیزم‌های بی‌رحمی در آن کار شده. یکی همان قابلیت رد کردن معماهاست، دیگری جان بی‌نهایت، چون دقیقا مثل عناوین کلاسیک اگر قلبتان تمام شود باید از اول بازی را بروید، و قابلیت نقاط ذخیره که کمک می‌کند مجبور نباشید از اول هر طبقه کار را شروع کنید. موارد دوم و سوم مکمل هم و مورد اول بیشتر جزء سامانه‌ی درآمدی بازی به حساب می‌آید (در یکی از نسخه‌های موبایل باید هر سه این‌ها را جدا و با هزینه فعال کنید و در نسخه‌ی دیگر باید فقط دوتا را بخرید).

با این‌که سازنده توقع داشته عده‌ای پیدا شوند که بدون استفاده از این آیتم‌ها بازی را تمام کنند و برای این کار، اچیومنت قرار داده اما به نظر می‌رسد چنین اتفاقی ممکن نیست چون در ابتدا و از پایه، ریتبون را طوری ساخته‌اند که بازیکن مجبور باشد برای ادامه‌ی راه دست به خرید آیتم بزند (در موبایل) ولی این سنت در نسخه‌ی پورت شده‌ی PC باقی‌مانده است. خلاصه که گول این حربه را نخورید و عمر و اعصابتان را پای رسیدن به آن اچیومنت تلف نکنید.

بازی کامپیوتری ریتبون

گرافیک ریتبون کامل است. شخصیت‌های زیبا که گل سر سبد آن‌ها خود قهرمان است با آن مدل مو و لبخند و سبک حرکت، همراه با دشمنانی رنگی رنگی و بانمک که حالات چهره و الگوی حرکتی نرم و خاص خود را دارند. همچنین استفاده از نقاشی کمیک برای روایت داستان از نقاط قوت گرافیک به حساب می‌آید.

بافت‌هایی که برای فضا و اشیاء کار شده کیفیت بالایی دارند و ترکیب رنگ و نور در تمامی فضاها متناسب با مضمون و مسیر اجرا شده‌اند. زمینه‌ی مراحل خیلی جالب است: جایی دور و نامشخص که انگار ریتبون از درب آب انبار رفته به سرزمینی دور و افسانه‌ای (که البته واقعاً هم همین‌طور است).

استفاده از گرافیتی روی دیوارها، لباس ریتبون، صورت دشمن‌ها، رنگ‌ها و انیمیشن‌های نرم و سالم در کنار عدم وجود باگ گرافیکی، تجربه‌ی بصری کامل و سالم و استانداردی را برای ریتبون به ارمغان آورده که در کنار افکت تصویر رترو، معجونی چشم‌نواز و لذت‌بخش را برای مخاطب ارائه می‌کند.

دکمه‌ها، قلم، فهرست و آیکون‌ها با این‌که خیلی تازه به نظر نمی‌آیند اما زیبا و تمیز انتخاب شده‌اند. تنها اشکال گرافیک در مورد مقوله‌ی فنی Scale در دو قسمت است: اول تجربه‌ی محصول روی صفحه‌های بزرگ‌تر از موبایل و دوم در مورد دشمنانی که درون بازی بزرگ شده‌اند که هر دو مورد را می‌توان به این ربط داد که ریتبون پورت شده‌ی اثری اندرویدی است.

بازی کامپیوتری Ritbone

صدای ریتبون از گرافیکش هم بهتر است. اول این‌که صداگذار حرفه‌ای داریم و با این‌که کمی بین سن صدا و سن ظاهری ریتبون فاصله دیده (و شنیده) می‌شود اما این مقدار توجه به شخصیت قهرمان ارزنده است و باعث شده این موجود خوش‌تیپ و پیگیر در ذهن مخاطب زنده بماند. حتی خرسی هم صدا دارد!

دوم این‌که موسیقی اختصاصی و زیبا و فراوان داریم! باورش سخت است که برای یک محصول جمع و جور و کوتاه، این تعداد ترک‌های طولانی کار شده باشد؛ هر طبقه آهنگ مجزا، مراحل ویژه و مبارزه با غول‌ها جدا و Credit جدا! سوم این‌که جلوه‌های صوتی ریز و دقیق برای تقریباً هر چیزی که تکان می‌خورد. و چهارم این‌که سبک موسیقی‌ها قدیمی و به حالت ۸-bit کار شده‌اند که باعث می‌شود از لحاظ صوتی، کامل وارد دوره‌ی قدیم بازی‌های ویدیویی شوید و بهتر مکانیک‌ها و قوانین سخت‌گیرانه‌ی محصول را درک کنید. صدای ریتبون صدای موفقیت است.

بازی مستقل ریتبون

ریتبون محصولی کامل و سالم و تمیز مطابق با استانداردهای سکوبازی‌های حرفه‌ای است که با گرافیک قوی، سبک هنری خاص، صدای خوب و استفاده از خصوصیات بازی‌های کلاسیک توانسته طعمی قدیمی را در معجونی جدید به بازیکن‌ها ارائه کند. تجربه‌ی این محصول را به تمام علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی توصیه می‌کنیم و بدانید غفلت از این اثر، موجب پشیمانی خواهد شد.

در نظر داشته باشید که برای لذت بردن از این گیم، نیازمند کمی صبر و حوصله و تکرار خواهید بود. پس با نظر به این نکته، همین الان و از طریق لینک‌های زیر ریتبون را روی پلتفرم مورد علاقه خودتان نصب کنید و از آن لذت ببرید. پیشنهاد گیم اسکن نسخه‌ی استیم است چون هم اچیومنت دارد هم می‌توانید با گیم‌پد بازی کنید! در ضمن، ریتبون اتاق مخفی هم دارد!

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است

نقاط قوت:

 • گیم‌پلی روان و دقیق و چالشی
 • طراحی‌های زیبا و با جزئیات
 • پویانمایی‌های نرم
 • موسیقی‌های خاص و دلنشین

نقاط ضعف:

 • نسخه‌های متعدد و غیر واحد
 • ریبوت غیر اختصاصی برای کامپیوتر
 • پازل‌های نامرتبط با مسیر اصلی

نمره ۸ از ۱۰

مشاهده ویدیو در کانال آپارات گیم اسکن

لینک استیم بازی

لینک گوگل پلی بازی

+۱۷

شاید برایتان جذاب باشد

بازی قهوه چی

بررسی بازی قهوه چی | چالشی جدید در پازل لغات

بازی با کلمات دنیایی دارد که شاید هیچ‌وقت از بین محصولات موبایلی جمع نشود. حتی …

۶ نظر

 1. یکی از بازیهای خوب ایرانی

 2. ویدیو بررسی جالب بود
  سپاس

 3. با تعریفی که شما کردین و عکساش حتما امتحان میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *