چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Paradise Lost | بهشت طبقه منفی ۴!

نقد و بررسی بازی Paradise Lost | بهشت طبقه منفی ۴!

چند ماه پیش، وقتی اولین تریلر بازی Paradise Lost را در سایت IGN دیدم با خودم گفتم «احتمالاً اثر جالبی خواهد بود» (مسلماً اینقدر کتابی نگفته بودم!). اولین چیزی که بنده را جذب این عنوان کرد نامش بود و بعد توضیحاتی که زیر تریلر مربوط به قهرمان اصلی نوشته شده بود. خلاصه که منتظر ماندم منتشر شود و تجربه‌اش کنم و هنگامی که چند هفته پیش، ناشر، کد بازی را برای کنسول ایکس‌باکس وان در اختیار گیم اسکن قرار داد حسابی هیجان‌زده شدم. حال امروز می‌خواهیم در گیم اسکن به بررسی این اثر بپردازیم.

بازی Paradise Lost

«بهشت گم شده» نام یکی از آثار بسیار مشهور در ادبیات انگلستان، اثری از جان میلتون است که درباره داستان آفرینش نوشته شده و به اذعان خیلی‌ها جزء ۱۰تا از مهم‌ترین نوشته‌های تاریخ ادبیات انگلیسی به شمار می‌آید. پس وقتی سر و کله یک بازی با نام Paradise Lost پیدا می‌شود در نگاه اول تصور می‌کنیم با کاری متفاوت و عمیق روبه‌رو هستیم.

این بازی توسط PolyAmorous ساخته شده است. از زمان انتشارش، دو ماه می‌گذرد و روی کامپیوتر، کنسول‌های نسل هشتم سونی و مایکروسافت، پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و اس در دسترس قرار دارد. بازی هنوز رده‌بندی نشده و سبک آن ماجرایی است. متای بهشت گم شده، ۷۱ و بسته به پلتفرم بین ۱۲ تا ۱۶ گیگابایت حجم دانلودش خواهد بود. ما در گیم اسکن نسخه استاندارد روی ایکس باکس وان را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost

قصه از این قرار است که پسر نوجوانی به نام «سیمون» به دنبال پیدا کردن هویت فردی که درون یک عکس کنار مادرش ایستاده وارد یک پناهگاه زیرزمینی می‌شود. زمان داستان، دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی و مکان، جایی در حوالی آلمان و لهستان است. سیمون خاطرات جسته و گریخته و مبهمی از گذشته دارد.

همان‌طور که می‌بینید شروع Paradise Lost کلیشه‌ایست و این تنها مولفه تکراری و غیر بدیع این محصول نیست. سیمون به دنبال پیدا کردن هویت مرد درون عکس به اکتشاف در این دنیای زیرزمینی می‌پردازد و به طبقات مختلف سفر می‌کند تا در میانه راه از یک بلندگو روی یکی از ایستگاه‌ها متوجه حضور نفر دوم در آن مکان عظیم می‌شود. از اینجا به بعد، دیگر بازی فقط راه رفتن و اکتشاف‌های سیمون و صحبت‌های کاراکتر مکمل از پشت بلندگوهای موجود در فضا می‌شود.

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost

دنیایی که سیمون در آن به گشت و گذار مشغول است، بسیار بزرگ و چند لایه، پیچیده و دارای اتمسفری خاص و تاریک است. همه‌جا پر است از نامه‌ها و دست نوشته‌هایی که برای روشن‌تر کردن ابعاد گذشته و حالات فعلی این دنیای بزرگ تهیه شده‌اند. علاوه بر این‌ها، سرنخ‌های فراوان دیگری هم در قالب‌های مختلف مثل مکالمات ضبط شده، نوارهای حافظه کامپیوتر، عکس و گزارش در گوشه و کنار پخش هستند که بازیکن می‌تواند با بررسی آن‌ها به اسرار این عالم عجیب پی ببرد.

مطالب مرتبط:

کل فضاهای Paradise Lost با آن عظمت و ابعاد غول‌آسا در زیرزمین قرار دارند و همین یک مورد، حسابی حال و هوای بازی را عجیب و غریب می‌کند. با پیشروی در مسیر و جمع کردن سرنخ‌های بیشتر و دیدن صحنه‌ها و شنیدن صحبت‌های شخصیت مکمل، متوجه خواهید شد که داستان این سرزمین زیرزمینی و ماجرای زندگی سیمون از چه قرار بوده و در نهایت به پایان‌هایی عجیب و خاص خواهید رسید. البته بازی، دو پایان دارد و این دو پایان به قدری باهم فرق دارند که به احتمال زیاد خیلی‌ها را مجبور خواهد کرد حداقل دوبار Paradise Lost را تمام کنند. یکی دیگر از انگیزه‌ها برای دوباره رفتن بهشت گم شده، پیدا کردن مسیرهای فرعی یا انتخاب دیالوگ‌هاییست که در باز شدن دیالوگ‌های بعدی نقش دارند.

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost

در Paradise Lost شما فقط می‌توانید راه بروید، کاغذ بخوانید و درب‌ها را باز کنید. حتی برای پریدن و جابه‌جایی هم لازم است به محل‌های از پیش تعیین شده بروید تا کاراکتر، خودش اقدام کند. از همه بدتر این‌که قابلیت دویدن هم در کار نیست و به دلیل نامشخصی سیمونِ نوجوان یواش راه می‌رود. پس اگر می‌خواهید این عنوان را تجربه کنید بدانید که خبری از لحظات نفس‌گیر یا تصمیمات سرعتی در آن نیست!

در حقیقت آنچه که انگیزه برای بازیکن ایجاد می‌کند گیم‌پلی و مکانیک‌های خاص نیست؛ داستان، مکان‌ها و اتمسفر هستند که تا حد زیادی مخاطب را ترغیب به پیشروی می‌کنند. البته همین‌ها هم ممکن است یکی دو جا بی‌فایده باشند و موجبات خمیازه گیمر را فراهم کنند اما بازی سریع و تند با عوض کردن فضا جان تازه‌ای به مسیر می‌بخشد و پیشنهاد می‌کنیم تا رسیدن به پایان راه از پای ننشینید!

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost

یکی از بزرگترین و قوی‌تری محرک‌ها و انگیزه‌ها برای پیشروی در Paradise Lost فضاهای بزرگ و عجیب و معماری‌های غریب است و دقیقاً همین مورد، نقطه قوت و شاید قلب گرافیک بازی به حساب بیاید.

با توجه به نمای دوربین اول شخص و این‌که تمام شخصیت‌ها فقط در قالب صدا و اسناد و مدارک در صحنه حضور دارند (به جز چند فلش‌بک کوتاه از مادر سیمون) تمرکز گرافیک و تجربه بصری این اثر روی فضا و مدل‌های غیر جاندار قرار گرفته و سازندگان با هنرمندی توانسته‌اند جاهای مختلف را مطابق با یک اتمسفر مشخص طراحی کنند. مثلاً فضاهای صنعتی بسیار عظیم در کنار مکان‌های مسکونی و محل‌های زندگی افراد عادی.

سازندگان از این جذابیت بصری در اثرشان کاملاً آگاه هستند و در فواصل بسیار کوتاهی با وارد کردن قهرمان به یک قسمت جدید، بازیکن را شگفت‌زده و برای ادامه راه ترغیب می‌کنند. اگر به سراغ تجربه این اثر رفتید تا حد امکان سعی داشته باشید در یک تلویزیون بزرگ باشد تا به خوبی در جو مکان‌های آن قرار بگیرید.

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost
تعداد زیادی از این فرش‌ها در بازی خواهید دید!

سیمون، نوجوانی کم سن و سال است و صدایش هنوز بالغ نشده. از طرف دیگر، لهستانیست و با لهجه صحبت می‌کند. شخصیت مکمل هم صدایی خاص و لهجه‌ای خاص‌تر دارد و این مقوله در مورد تمامی شخصیت‌ها رعایت شده، چون اولاً سازنده سعی دارد تمام و کمال فضای زمانی پس از جنگ‌های جهانی و مکانی اروپایی را برای بازیکن بازسازی کند و دوماً قسمت اعظم شخصیت‌پردازی با قطعات صوتی و مکالمات ضبط شده انجام می‌شود. پس توجه به صداگذاری و دیالوگ‌ها تصمیمی منطقی و استراتژیک بوده است.

موسیقی Paradise Lost شبیه به طراحی‌های گرافیکی‌اش در جهت ایجاد احساسات مختلفی مثل ترس، شگفتی، شادی و نامیدی و غم در بازیکن ساخته شده است. یک قطعه پر تکرار به صورت آهنگ مضمونی (تم) و قطعاتی پراکنده به عنوان مکمل صحنه‌های خاص که همه در یک راستا و به نوعی تاریک و خسته هستند. به جز موسیقی، جلوه‌های صوتی فراوانی در دنیای زیرزمینی بهشت گم شده به گوشتان خواهند خورد که هر کدام دقیق و طبیعی اما با کیفیت متوسط تهیه و جایگذاری شده‌اند. همچنین صداها به شکل چند بعدی کار شده که لازم است برای درک بهتر و تجربه بی‌اشکال‌تر از گوشی یا هندزفری استفاده کنید.

بررسی بازی مستقل ماجرایی Paradise Lost
ساحل تفریحی طبقه منفی ۳!

بهشت گم شده بیشتر شبیه به یک اثر سینمایی یا رواییست تا یک بازی ویدیویی. اگر به دنبال تجارب مرسوم و کلاسیک دنیای ویدیو گیم هستید این عنوان را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. اما اگر می‌خواهید کمی از فضای غالب بازار فاصله بگیرید و با آرامش و بی‌استرس صرفاً جهت کنجکاوی و پیدا کردن اسرار قدیمی، وارد دنیایی بزرگ و عجیب شوید و در صفحاتی از تاریخ تخیلی به جست‌وجوی گذشته یک قهرمان نوجوان بپردازید، بهترین گزینه Paradise Lost است. فقط بدانید که اسراری تاریک و افسرده‌کننده در این خرابه‌ها مدفون شده‌اند. بازی برای اجرا نیازمند سخت‌افزارهای فضایی نیست اما اکیداً پیشنهاد می‌کنیم با تلویزیون یا مانیتور بزرگ آن را تجربه کنید (هرچه بزرگ‌تر بهتر!‍).

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است

امتیاز: ۷.۵ از ۱۰

Subterranean Heaven

Being in the role of a teenager with a teenager voice, lost in a gigantic underworld during a period of time in an imaginary history is not only very fresh but is also very enjoyable, especially if the world you are to delve into is as big as the one you are living in (even bigger). Paradise Lost is a wonderfully atmospheric adventure game that enables he player to get lost in many and varied places miles and miles below the surface of the earth that for very dark reasons lack any habitant, except the teenage protagonist and a few ‘voices’. With the huge buildings, vast areas, high roofs, enormous engineering equipment, unending feelings of emptiness and loneliness, numerous documents, very artistic and real voice acting, thematic music, detailed sound effects, consistent story, alternative routes, alternative dialogue options, and surprising endings, player of Paradise Lost can easily forget about the strictly linear route, confining character movements, lack of variety in the forms and means of narrative (over-reliance on written documents), some irrelevant scenes and location, and the forced mechanism of interaction controls. Caution: play at least 2ice!  

+۱۵

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Ninja Gaiden Master Collection

نقد و بررسی بازی Ninja Gaiden: Master Collection

Ninja Gaiden: Master Collection شاید گزینه‌ی خوبی برای تمامی کاربران نباشد، اما طرفداران سرسخت بازی‌های …

۴ نظر

  1. به به فرشهای ایرانی هم که مشاهده میشه !!

  2. همون رنج ۷ تا ۸ خوبه برای نمره ش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *