پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این حقیقت بر کسی مخفی نیست. یکی از نام‌هایی که جزء پرآوازه‌ترین گیم‌های تاریخ این صنعت حساب می‌شود Space Invaders یا مهاجمان فضایی است. مهاجمان فضایی از اولین موفقیت‌های تجاری نجومی در نسل دستگاه‌های آرکید است. مثل Tetris، این بازی هم تا امروز به شکل‌های مختلفی منبع الهام سازندگان کوچک و بزرگ قرار داشته (بین Space Invaders و Star Wars: Squadrons شباهت کم نیست). امروز در گیم اسکن می‌خواهیم محصولی را بررسی کنیم که از جهات فراوانی به آن اثر کلاسیک وابسته است. همراه ما باشید تا ببینیم این بازی جدید چگونه به یک عتیقه اظهار احترام کرده.

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

عنوان Flowing Lights محصولی از Denis Dufour است که برای ایکس باکس وان، کامپیوتر و نینتندو سوییچ منتشر شده. ما در گیم اسکن نسخه ایکس باکس وان که توسط ناشر در اختیارمان قرار گرفته را بررسی کرده‌ایم. طبق توضیحات سازنده، سبک Flowing Lights اکشن تیراندازی همراه با سکوبازی است.

در این اثر، خبری از داستان نیست. شما کنترل یک وسیله متحرک شبیه به سفینه فضایی نظامی را در دست دارید و موجوداتی عجیب و غریب و رنگی رنگی دائم دارند برایتان دردسر درست می‌کنند. پس تنها کاری که می‌توانید بکنید مقابله با آن‌ها به تنها روش ممکن یعنی نابودی است. بی‌نهایت تیر برای شلیک و سوخت برای حرکت دارید. چالش واقعی Flowing Lights پیدا کردن راه صحیح شلیک به دشمن و روش درست عبور از موانع فیزیکی سر راه است. هر مرحله به شکل یک مسیر رو به جلو شروع می‌شود. در طول این مسیر، شما با دو دسته مانع اصلی روبه‌رو هستید: دشمنان و قوانین فیزیک.

قبلا در گیم اسکن خواندید: بازی Flowing Lights در تاریخ ۱۷ اردیبهشت منتشر خواهد شد

دشمن‌ها همان‌طور که گفته شد موجوداتی نامشخص اما رنگی هستند که هر کدام به روش خودشان با پرتاب/شلیک تیرهای رنگی به شما می‌خواهند مانع از پیشروی‌تان شوند. الگوی رفتاری این موجودات، متنوع و فراوان است و برای هر کدام نیازمند استراتژی ویژه‌ای هستید، پس اصلاً به هوای یک تجربه تیراندازی محض سراغ Flowing Lights نروید (بروید کالاف دیوتی بازی کنید!).

سرعت و دقت عمل به همراه تلاش برای حل پازل‌های فیزیک‌محور، سه فاکتور موفقیت بازیکن در این اثر هستند. پازل‌ها یا موانع فیزیک‌محور بیشتر بر اساس جاذبه و شیب حرکت و زاویه بازتاب کار می‌کنند. گاهی نمی‌توانید مستقیم با دشمن روبه‌رو شوید؛ اینجا لازم است با قلق‌گیری از خواص فیزیکی و عوارض زمین نقشه طوری شلیک کنید که تیرهای رنگی کمانه کنند و به هدف برسند. حتی گاهی برای پیدا کردن روش و زمان صحیح عبور از جاهای باریک یا کنار چاله‌ها مجبور خواهید شد چندین بار هر بخش را تکرار کنید.

مرحله به چندین بخش تقسیم می‌شود و با شروع هر کدام، زمان‌سنجی فعال می‌شود که رکورد شما را با دیگران مقایسه و همانجا نمره هر قسمت را برایتان مشخص می‌کند. اگر چند بار پشت سر هم در یک بخش ناموفق عمل کنید دو ابزار کمکی در اختیارتان قرار می‌گیرند تا هرطوری شده از آن‌جا عبور کنید. البته با استفاده از کمکی‌ها دیگر رتبه شما در جدول بازیکنان وارد نخواهد شد.

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

چالش واقعی Flowing Lights وقتی خودش را بروز می‌دهد که دشمنان مختلف در زمین‌های متفاوت ترکیب می‌شوند. بدانید که با پیشروی بیشتر، تکرار و پیچیدگی این برخوردها افزایش پیدا می‌کند و بعضی جاها لازم است فقط چند لحظه بایستید و فکر کنید «چجوری اینجا رو رد کنم؟». خوشبختانه بازی، برخورد بی‌رحمانه‌ای ندارد و با هر بار سوختن بدون از دست رفتن چیزی یا اجبار به شروع از اول می‌توانید همان قسمت را تکرار کنید. در ضمن هر مرحله یکبار بارگذاری می‌شود و دیگر برای تکرار قسمت‌ها لازم نیست صبر کنید.

چالش‌های فکری و سرعتی Flowing Lights لذت‌بخش و درگیرکننده هستند و تکرار در این بازی حرف اول را می‌زند. به خاطر وجود کنترل‌های نرم و در عین حال حساس و دقیق، جابه‌جایی و حمله در این اثر، روان و سرعتی حس می‌شود و بدین ترتیب هیچ مرحله‌ای از هیجان نمی‌افتد. اما هرچه مراحل بالاتر = چالش بیشتر = سوختن بیشتر = تکرار بیشتر = لذت بیشتر!

گرافیک Flowing Lights کمینه اما خاص است. سازنده از نورهای نئون همه‌جا استفاده کرده تا فضای محصول هر چه بیشتر فضایی و غریب حس شود. همه‌چیز رشته‌های نوری نئون با رنگ‌های مختلف است. مدل‌سازی همه‌چیز در این بازی نرم و گرد و بی‌گوشه کار شده؛ هیچ ضلع و زاویه‌ای در کار نیست. این تکنیک، خودش را در حس روانی و نرمی گیم‌پلی نشان می‌دهد.

تعداد رنگ‌های Flowing Lights محدود است؛ این مورد ممکن است در بلندمدت کمی برای چشم خسته‌کننده شود اما بازهم گیم‌پلی می‌تواند آن را پوشش دهد چون تمام تمرکز شما روی رنگ تیرهایی است که به سمتتان می‌آیند. باگ گرافیکی نداریم و ترتیب و نظم الگوهای حرکت و مکان‌ها همزمان حس ماشینی بودن و دقت بالای برخوردها را در بازیکن می‌آفریند.

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی مستقل Flowing Lights ایکس باکس وان

بعد از گیم‌پلی، مدال سینه Flowing Lights موسیقی‌های خاص آن است. طبق توضیحات سازنده، قطعات با حال و هوای فضایی و تکنو به صورت اختصاصی برای همین محصول ساخته شده‌اند. موسیقی ریتم عجیب و به‌خصوصی دارد که انگار خیلی وصل به مرحله و اکشن صحنه نبوده اما با تجربه کلی چالش‌ها هم‌سو است. همان‌طور که گیم‌پلی بر سرعت و دقت و صبر استوار است، آهنگ هم می‌خواهد همزمان با ایجاد هیجان و انرژی بازیکن را دعوت به فکر و تعمق کند.

کیفیت و جذابیت قطعات به قدری خوب است که توجه به جلوه‌های صوتی عمومی را یادتان می‌رود. البته که این موارد هم مثل گرافیک، کمینه کار شده‌اند. همان‌طور که تعداد رنگ‌ها محدود بودند، تعداد و تنوع جلوه‌های صوتی هم زیاد نیستند و قرار نیست هنگام بازی کردن، گوشتان به چیزی غیر از موسیقی زمینه مشغول باشد.

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی مستقل Flowing Lights ایکس باکس وان

بازی Flowing Lights تجربه‌ای هیجان‌انگیز، پر انرژی، خاص و تکرارپذیر است که با کنترل روان و خوب و گیم‌پلی جالب می‌تواند بازیکن را کاملا مجذوب و درگیر کند. موسیقی زمینه در کامل کردن این موارد نقش به‌سزایی دارد. اما محدودیت رنگ‌ها و سبک ساده گرافیک ممکن است در نگاه اول برای خیلی‌ها جذاب نباشد و از طرف دیگر می‌تواند در بلندمدت بازیکن را خسته کند. با تمام این تفاسیر اگر به دنبال یک تجربه چالشی بر پایه تمرین و تکرار و یادگیری با مکانیزم‌های سرعتی و دقیق هستید (به‌ویژه برای ایکس باکس وان)، حتماً Flowing Lights را مد نظر قرار بدهید. اکیداً پیشنهاد می‌شود اثر را با گیم‌پد تجربه کنید.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

نقاط قوت:

  • گیم‌پلی دقیق و چالشی
  • موسیقی قوی و جذاب
  • تکرارپذیری بالا
  • چالش‌های منطقی و متکی بر توانایی و یادگیری
  • بهینگی در اجرا و بارگذاری

نقاط ضعف:

  • تکراری شدن جلوه‌های بصری
  • محدودیت رنگ و مدل
  • تمرکز روی رکورد زمانی برای رده‌بندی بازیکن

امتیاز: ۷.۵ از ۱۰

Space Invaders 2077

Flowing Lights is a game of action but it gives you some puzzles that can make you stop for a moment in the middle of the light and movements to think things over and devise a strategy to get past the moving enemies or the immovable physics-based obstacles. The player needs to be fast, exact, and thoughtful. There are neon lights everywhere and a lot of them are very bad for your health, so be warry and ready to dodge quickly and shoot on a split second to get rid of the enemies as quickly as possible because you do not want to be left out of the leaderboard that the game shows for you at the end of each level. Levels are a combination of short confrontations, each functioning as a mini-challenge and checkpoint. Be ready to repeat everything many times but do not be afraid because with each round comes new things to learn and new tricks to employ. However, keep in mind that there only a handful of colors throughout the whole experience; if you get tired of repetitious scenery then Flowing Lights is not up your alley. But if you are eager to taste an old challenge in a new form accompanied by beautiful soundtracks,  skill-based experience, and some environmental puzzles that deal with gravity and projection, then do not hesitate to check out Flowing Lights.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Buildings Have Feelings Too

بسیاری از رویدادها و روابط در دنیا چند وجه دارند اما هر کسی معمولاً یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *