دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Death Tales | مرگ هم مرگ‌های قدیم!

نقد و بررسی بازی Death Tales | مرگ هم مرگ‌های قدیم!

دیدگاه فرهنگ‌ها و تاریخچه‌های مختلف به مقوله‌ی مرگ با هم فرق دارند و هر جایی و هر تمدن و اندیشه‌ای برای خودش شکل خاصی را تعریف می‌کند. مثلاً در باورهای قرون وسطایی اروپایی، مرگ در قالب همان موجود معروفی ظاهر می‌شود که یک داس بلند دارد و صورتش پوشیده و قابل دیدن نیست. به طور دقیق‌تر به آن موجود می‌گفته‌اند Reaper، به معنی کسی که محصول را برداشت می‌کند. گاهی آن موجود، خودش مستقل، عامل مرگ بوده و گاهی او را به عنوان نماینده یا فرستاده‌ی مرگ حساب می‌کرده‌اند. خودِ «مرگ» در بعضی نسخه‌های ادبی قرون وسطایی، مردی بوده که همراه با برادرش «جنگ» کارشان گرفتن جان انسان‌ها بوده، یکی از ریشه‌های این دیدگاه، اسطوره‌های حماسی یونان باستان بوده است. در حال حاضر، روایت‌های فراوانی از این داستان‌ها وجود دارند. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم با محصولی آشنا شویم که با استفاده از یکی از این روایت‌ها به عنوان زمینه‌ی داستانی برای خودش مسیر تقریبا جدیدی را پیش گرفته. همراه ما باشید تا ببینیم این دیگر چه مرگیست!

بازی Death Tales

Death Tales عنوانی مستقل تولید شده و انتشار یافته توسط Arcade Distillery است. محصول در سال ۲۰۲۰ برای رایانه‌های شخصی و کنسول نینتندو سوییچ در دسترس قرار گرفت. گیم اسکن نسخه‌ی استیم که توسط ناشر در اختیارمان قرار گرفته را مورد بررسی قرار داده است.

«قصه‌های مرگ» اثری اکشن با محوریت هک اند اسلش همراه با مولفه‌های نقش آفرینی و سکوبازی محدود و زاویه‌ی دوربین از بغل با طراحی دوبعدیست. قصه از این قرار است که Reaper با مرگ به مشکل خورده و به نظر می‌رسد سرِ زنده ماندن دخترش از دستورات مستقیم مرگ سرپیچی کرده. در این بازی، مرگ زنی است که با خواهرهایش، جنگ و «خشکسالی» به مشکل خورده و تمایلات فردی هر خواهر باعث بهم ریختن توازن در دنیا شده است. مسیری که از مشکل شخصی برای قهرمان شروع شده بود تا درست کردن رابطه‌ی این خواهرها ادامه پیدا می‌کند و به پایانی قابل پیش‌بینی ختم می‌شود.

داستان Death Tales نقش محوری ندارد؛ سازنده برایش وقت نگذاشته و توقعی از بازیکن برای دنبال کردن مسیر قهرمانش ندارد. روایتِ داستان در قالب نقاشی‌هایی ثابت همراه با نوشته‌های پایین صفحه اتفاق می‌افتد. علاوه بر این‌که سرعت نوشته‌ها ثابت نیست، قلم انتخابی سازنده هم جالب نیست و حتی اگر بخواهید هم چیز زیادی دستگیرتان نخواهد شد.

بررسی بازی مستقل اکشن هک اند اسلش دو بعدی ۲بعدی Death Tales

برای رسیدن به مقصد و ایجاد صلح و دوستی بین خواهرها از بهترین و قدیمی‌ترین و آشناترین روش بین بازی‌ها استفاده می‌کنید: نفله کردن هر آنچه تکان می‌خورد! مشخص نیست چرا باید چندین مدل دشمن مختلف را از سر راه برداریم و نمی‌دانیم چرا با ما دشمن‌اند.

وقایع Death Tales در یک دنیای ماورایی اتفاق می‌افتند و دشمنانی که سر راه قرار دارند همه نوعی از موجودات خاص و مرتبط با افسانه‌های قرون وسطایی‌اند. البته طیف شخصیت‌بندی این جماعت، یکدست نیست و تا انتهای مسیر به عنکبوت‌های پیشرفته هم خواهید رسید.

قهرمان یک داس دارد که می‌توانید با پنج حرکت ترکیبی سر موجوداتی که مقابلتان ایستاده‌اند خراب شوید. تعداد و شکل این حرکات از اول تا آخر ثابت است و فقط می‌توانید با فعال کردن یا خریدن چند مدل داس به قابلیت‌های جانبی دست پیدا کنید. مثلاً داس رنگی رنگی می‌تواند شاخ اسب تک‌شاخ را پرت کند. حرکت‌های خود قهرمان هم شامل جلو و عقب و پرش می‌شوند.

در کنار داس می‌توانید روی قابلیت‌های جانبی کلاه و زره هم مانور دهید. اما در نهایت می‌شود بازی را با همان داس و زره و کلاه پایه که ابتدای مسیر دارید تمام کنید چون اولاً چالش خاصی سر راهتان نیست، دوماً قابلیت‌های اضافی، چندان چیزهای خاص یا تاثیرگذاری نیستند.

بررسی بازی Death Tales

چالش‌های پیش روی بازیکن به دو شکل دشمن و موانع سکوبازی هستند. دشمنان را که با فشردن پیاپی دکمه‌های ضربه و قابلیت می‌توانید ناکار کنید و چیز خاصی در مورد روش مبارزه یا استراتژی حرکت ندارند (حتی غول‌ها هم با همین فرمول رد می‌شوند!). تنها چیزی که شاید کمی روی گیم‌پلی مبارزات موثر باشد زمان‌بندی ضربه و حرکت است. همین مورد در سکوبازی‌های مراحل هم صادق است: باید با زمان‌بندی و در نظر گرفتن تقریب‌ها حرکت کنید.

تا دو سوم مراحل، Death Tales دشمنان و نقشه‌های جدید معرفی می‌کند. موجودات جدید ظاهر و نوع حمله‌ی متفاوتی دارند اما هیچ فرقی به حال شما نمی‌کند چون برای شما اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد و باید به همان شکل قبلی طی طریق کنید. نقشه‌ها در دسته‌های هفت/هشتایی مراحل عوض می‌شوند. به دلیل نامشخصی، بازی با مکان‌های نازیباتر شروع و در ادامه به مناطق قشنگ‌تر و چشم‌نوازتر می‌رسد.

در کل، Death Tales کمی نیازمند زمان است تا کامل خودش و ظرفیت بالقوه‌اش را رو کند. یکی دو ساعت اول ممکن است خیلی جذب محصول نشوید اما با ادامه‌ی مسیر، جالبی‌هایش بیشتر می‌شوند.

بازی مستقل Death Tales

از جمله جالب‌ترین نکات این محصول، حالت دونفره Co-op است که می‌توانید در محل یا از طریق اینترنت با دوست خود دونفری وارد مرحله شوید و نفر دوم لازم نیست بازی را خریده باشد. قهرمان دوم، یار شخصیت اصلی در طول داستان است و با استفاده از او می‌توانید خیلی سریع‌تر به آخر خط برسید؛ تجربه‌ای که در کل بین پنج تا هفت ساعت زمان می‌برد در حالت دو نفره به کمتر از چهار ساعت خواهد رسید. اشکال این قسمت این است که قهرمان دوم، هیچ قابلیت ارتقایی ندارد و از اول تا آخر ثابت خواهد ماند.

با این‌که Co-op این محصول جای کار زیادی دارد (مثل سایر قسمت‌هایش) و می‌توانست خیلی بهتر باشد اما در مجموع، وجود این حالت در یک محصول، بسیار ارزنده و دارای اهمیت است و نباید از کنارش گذشت. همچنین یادمان باشد که با محصولی مستقل ساخته شده توسط یک تیم بسیار کوچک روبه‌رو هستیم.

با توجه به همین نکته، جالبی دیگر Death Tales سالم بودن مکانیزم‌ها، باگ نداشتن، و دقیق بودن رفتار و حرکات دشمنان و قهرمان است. حرکات و حوزه‌ای که ضربه دریافت می‌شود (Hitbox) مشخص و ثابت‌اند و با کمی تمرین سریع به قلق خواهید رسید و الگوی ثابت تا انتها باقی خواهد ماند.

بازی دوبعدی Death Tales

ظاهر Death Tales عجیب است؛ مسلماً با خیلی از بازی‌ها فرق دارد و در ذهنتان خواهد ماند اما نمی‌شود ادعا کرد زیبا یا چشم‌نواز یا هنری و دوست داشتنیست. به‌ویژه که اول راه وارد مراحلی می‌شویم که در مقایسه با مکان‌هایی که جلوتر باز می‌شوند از همه نازیباتر و چشم‌آزارتر به نظر می‌رسند.

در هر محل، تعداد رنگ‌های ثابت و محدودی استفاده شده و این الگوی محدود تا آخرین مرحله حفظ می‌شود. اما طراحی شخصیت‌ها قوی‌ترین بخش گرافیک فنی و هنری این عنوان به حساب می‌آید؛ اول که جزئیات کاراکترها زیادند و از ظاهر گرفته تا حرکات و پویانمایی باهم فرق دارند و با درنظر گرفتن محدود بودن همه‌ی چیزهای دیگر در Death Tales باید گفت تنوع شخصیت‌ها بالاست و در این زمینه، سازنده خوب ظاهر شده.

مورد دیگری که با ظرافت اجرا شده، زمینه‌های متحرک مراحل‌اند؛ نقاشی‌های پشت زمینه دارای اجزای پویا و جالبی هستند. اما در مجموع، گرافیک بازی یکدست نیست؛ یک چیزهایی زیبا و قابل قبول و خوبند، یک چیزهایی داغان و از هم گسسته. این عدم یکدستگی را در جاهای مختلفی از Death Tales شاهد هستیم: گرافیک، داستان، زبان، تنوع حرکات و مکانیزم‌ها و …

بازی اکشن Death Tales

تجربه‌ی صوتی Death Tales خوب است. چند قطعه موسیقی برای مراحل، لحظات داستانی و فهرست‌های انتخاب مراحل که زیبا و با حال و هوای محصول در ارتباط هستند. طول قطعات کوتاه نیست و در دسته‌ها و جاهای مختلف با یکدیگر فرق دارند. ترکیبی از حال و هوای حماسی در کنار جادو و خرافه در ترک‌ها به گوش می‌رسد.

جلوه‌های صوتی هم در این بازی جالب و ظریف کار شده‌اند. مثلاً صدای جابه‌جایی بین صفحات مراحل، شبیه به برخورد دو تکه آهن (شاید شمشیر) به یکدیگرند. همچنین اصوات مربوط به ضربه و استفاده از قابلیت‌ها منحصر به هر حرکت و با انیمیشن هر کدام تناسب دارد. در مجموع، این قسمت در کنار مکانیک‌های گیم‌پلی جزء سالم‌ترین بخش‌های بازی به حساب می‌آیند.

بازی Death Tales

نتیجه‌گیری

Death Tales ترکیبی غیرمتوازن است؛ گیم‌پلی دارای نکات مثبت و منفی به یک اندازه، گرافیک خوب و بد باهم، قوانین جالب و ناجالب و در کل، همه‌چیز این بازی روی مرز بین خوب و بد قرار دارد؛ نتیجه می‌شود محصولی متوسط که ممکن است برای یک مخاطب لذت‌بخش به نظر بیاید و برای دیگری ضعیف و خسته‌کننده. پس بهترین نمره برای این اثر، پنج از ده خواهد بود. اما با در نظر گرفتن نکات جالبی مثل حالت دو نفره و سالم بودن مکانیک‌ها می‌شود نمره‌ی شش به آن داد.

Death Tales برای همه قابل پیشنهاد نیست؛ اگر از عناوین هک اند اسلش، از مستقل‌های خاص، از دونفره‌های سبک، از آثار کوتاه و جمع و جور و مسیرهای پرتکرار خوشتان می‌آید می‌توانید از این محصول لذت ببرید. اما اگر به دنبال گیم‌پلی پیچیده و تکاملی، داستان، شخصیت‌پردازی یا اتمسفرهای پیچیده هستید قصه‌های مرگ گزینه‌ی مناسب شما نیست.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

امتیاز: ۶ از ۱۰

مشاهده ویدیوی بررسی بازی در کانال آپارات گیم اسکن

+۱۲

شاید برایتان جذاب باشد

بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

بررسی بازی موبایلی شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای

اگر از طرفداران سبک جورچین باشید می‌دانید که این محصولات، روش‌های مشخصی برای کسب درآمد …

۴ نظر

  1. e eyne in bazi ghadiymias

  2. انشالله تهیه میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *