چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Buildings Have Feelings Too

نقد و بررسی بازی Buildings Have Feelings Too

بسیاری از رویدادها و روابط در دنیا چند وجه دارند اما هر کسی معمولاً یک یا دو وجه ثابت را از زاویه دید خودش می‌بیند. برای مثال، ساختمان‌سازی. از زاویه دید ما انسان‌ها بناها ترکیبی از مصالح هستند که به شکلی خاص روی هم قرار می‌گیرند تا ما کاشانه‌ای داشته باشیم. اما از زاویه دید ساختمان‌ها چی؟ نظر خانه شما درباره محله‌تان چیست؟ رابطه ساختمان شما با بنای همسایه چطور است؟ کدام ساختمان نیاز به تقویت روحیه دارد؟ کدام ساختمان‌ها در کوچه شما با هم دوست هستند و به یکدیگر نیاز دارند؟ کدام دو ساختمان دلشان نمی‌خواهد یکجا باشند و در به در دنبال جابه‌جایی هستند؟ امروز در گیم اسکن می‌خواهیم محصولی را بررسی کنیم که سعی کرده پاسخ این سوالات را هدف قرار دهد. برای یک تجربه «ساختمانی» همراه گیم اسکن باشید.

بررسی بازی پازلی مستقل Buldings Have Feelings Too ایکس باکس وان

عنوان Buildings Have Feelings Too! توسط ‌Blackstaff Games ساخته و توسط Merge Games روی بسترهای ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴، نینتندو سوییچ و کامپیوتر منتشر شده است. رده‌بندی سنی محصول هنوز مشخص نیست. گیم اسکن نسخه ایکس باکس وان بازی که توسط ناشر در اختیارش قرار گرفته را بررسی کرده.

سبک محصول ترکیبی است از نقش‌آفرینی و استراتژی با مولفه‌های پازلی. نمای دوربین از بغل و اکثر طرح‌ها دوبعدی هستند. در Buildings Have Feelings Too! شما به عنوان یک ساختمان جوان و پر انرژی و دلسوز تصمیم می‌گیرید فکری به حال دوستانتان کرده و با این هدف شروع می‌کنید محله به محله وضعیت بناها را بهبود می‌بخشید. برای رسیدن به این مقصود، نیاز دارید فاکتورهای متنوع و زیادی را در نظر بگیرید. چالش و پیچیدگی اصلی بازی در همین قوانین است.

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

هر ساختمانی برای خودش کاربری و سطح دارد. مثلاً سازه‌های صنعتی، کاربری‌هایی مثل انبار یا فروشگاه دارند و سازه‌های اداری، کاربری‌هایی مثل دفاتر حقوقی را شامل می‌شوند. ساختمان‌ها به هم ربط دارند؛ مثلاً دفتر حقوقی برای تامین نیرو، نیازمند سازه مسکونی و برای تامین وسایل کار، نیازمند دفتر تایپ و تکثیر است؛ ساختمان مسکونی نیازمند فروشگاه و قصابی است و قصابی برای تامین نیرو به سازه‌های مسکونی بیشتری نیاز دارد. پس همان‌طور که می‌بینید رابطه بین بناها پیچیده و در هم تنیده است. نکته اینجاست که هر ساختمانی فقط تا حوزه محدودی در دو طرفش می‌تواند از امتیازات همسایه‌ها استفاده کند. اگر سوپرمارکت با واحدهای مسکونی خیلی فاصله داشته باشد فایده‌ای نخواهد داشت. این‌جاست که می‌توانید با جابه‌جایی سازه‌ها ترتیب قرارگیری آن‌ها را برای خودتان تنظیم کنید. پازل اینجا وارد میدان می‌شود!

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

بازی چندین محله مختلف دارد که در هر کدام، یک ساختمان قدیمی یا اصلی به عنوان سرپرست، ماموریت‌ها و اهداف را برای شما مشخص می‌کند. در نهایت همه‌چیز قرار است به تقویت منطقه و اوضاع سازه‌ها بیانجامد و بعد، خیابان جدیدی برایتان باز می‌شود. با پیشروی در محله‌ها تعداد و تنوع سازه‌ها زیاد می‌شوند و به همین نسبت پیچیدگی ماموریت‌ها هم افزایش می‌یابند.

مطلب مرتبط: در بازی Buildings Have Feelings Too! می‌توانید در نقش یک هتل بازی کنید!

شیب این قضیه از همان اوایل راه با زاویه تندی بالا می‌رود اما پس از چند مرحله، دیگر چیز زیادی برای ارائه ندارد و فقط حجم و دامنه اهداف را بیشتر می‌کند. در حقیقت، ایده‌های خلاقانه گیم‌پلی همان یک سوم ابتدایی طعمشان را از دست می‌دهند و ادامه راه، تکرار همان قوانین در ابعاد بیشتر و بزرگ‌تر و زمان‌برتر است. Buildings Have Feelings Too! شروع خوبی دارد و راحت بازیکن را درگیر ایده و گیم‌پلی‌اش می‌کند اما سیر حرکت و طول اثرش تناسب خوبی ندارند و ممکن است بازیکن را زودتر از موعد دلسرد کند.

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

بازی Buildings Have Feelings Too مستقل است و بهترین جایی که این را می‌بینیم در گرافیک‌هاست. غالب آنچه روی صفحه می‌بینیم دوبعدی است. ساختمان‌ها از لحاظ مدل‌سازی، تفاوت فراوانی باهم ندارند. فرق بین سازه‌ها در نقش و بافتی است که رویشان قرار گرفته. نمای ساختمان‌ها با ترکیب تکسچر و نقاشی ساخته شده که هم زیباست هم گاهی بی‌کیفیت جلوه می‌کند.

ساختمان‌ها به عنوان موجودات زنده دارای حرکات و پویانمایی‌های خاص خود هستند که بانمک و سالم کار شده‌اند. مقابل این سازه‌ها، آدم‌ها را می‌بینیم که چیزی بیشتر از چند خط سیاه نیستند چون استفاده‌ای به جز عدد و رقم از آن‌ها نمی‌شود. اگر حوصله داشته باشید می‌توانید پیاده‌روها را با چیزهایی مثل درخت، میز، صندلی و چراغ مرتب کنید؛ این کار، اثری روی گیم‌پلی ندارد اما اسکرین‌شات‌ها را زیباتر می‌کند. Buildings Have Feelings Too رنگ‌های قشنگی دارد و از آیکون‌های نرم و زیبایی استفاده کرده (برخی از آن‌ها شبیه به نرم‌افزارهای موبایلی هستند). در کل، ظاهر جذاب بازی، یکی از نقاط قوت آن به حساب می‌آید.

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

موسیقی، بار نمک و کمدی اتمسفر Buildings Have Feelings Too! را به دوش می‌کشد. قطعه زمینه با این‌که ثابت است اما با یک شروع خوب و انرژی‌دار تا انتهای مرحله همراهیتان می‌کند. جلوه‌های صوتی زیادند و هر کدام را بهر کاری ساخته‌اند! از راه رفتن گرفته تا جابه‌جایی و احداث و تخریب، همه‌چیز یک ربطی به سازه و مصالح دارد و مضمون اصوات با دقت رعایت شده است.

جای خالی صداگذاری و دوبله در بازی بسیار مشهود است، چون دیالوگ‌های خوبی برای ساختمان‌ها نوشته‌اند و اگر صداگذار حرفه‌ای آن‌ها را می‌خواند، حسابی روی شخصیت‌پردازی و کیفیت تجربه محصول اثر می‌گذاشت. جابه‌جایی بین صفحه‌ها و عبور از روی آیتم‌ها هم برای خودش صدا دارد و در کل هیچ جایی در Buildings Have Feelings Too بی‌صدا و ساکت نیست.

بررسی بازی پازلی مستقل Buildings Have Feelings Too ایکس باکس وان

بازی Buildings Have Feelings Too! محصولی است که سازندگان برایش زحمت کشیده‌اند. بازی، ایده و گرافیک هنری خوبی دارد اما گیم‌پلی نتوانسته پا به پای این دو خودش را بالا بکشد. استفاده از ماموریت‌هایی که بیشتر از قدرت خلاقیت روی محاسبه و تکرار اطلاعات قبلی تمرکز دارند می‌تواند بازیکنان عمومی را خسته کند. اگر به آثار فکری/پازلی علاقه دارید و از نشستن پای یک ماموریت تاکتیکی طولانی خسته نمی‌شوید، اگر از تکرار برای رسیدن به بهترین ترکیب و ترتیب در گیم‌ها خسته نمی‌شوید و در کل خوراکتان همین جور فعالیت‌هاست Buildings Have Feelings Too! یکی از تازه‌ترین گزینه‌ها برای شماست که با تغییر زاویه دید نسبت به یک چیز تکراری به یک موضوع جدید رسیده است. در غیر این صورت، گول ظاهر و ایده خلاقانه آن را نخورید.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

نقاط قوت:

  • گرافیک هنری زیبا
  • ایده خلاقانه
  • صدا و موسیقی سالم
  • سامانه پیچیده روابط ساختمانی

نقاط ضعف:

  • عدم تعادل شیب پیچیدگی ماموریت‌ها
  • استفاده از ماموریت‌های غیرخلاقانه
  • عدم تناسب بین طول و عرض محتوایی

امتیاز: ۶ از ۱۰

Buildings Have Feelings Too!

When it comes to profit and progress, you may bend a rule or two only to leap forward, so even if the Buildings Have Feelings Too don’t worry, you can temporarily offend their feelings to give them more goodies later. In a puzzle experience with RPG and tactic elements about beautiful, lively, but somewhat lazy buildings that can only nag or subject you (as the only structure capable f planning and acting), the player need to pay attention to the intricate relations and dependencies the edifices share so that the whole neighborhood could rejuvenate and move on. Gameplay is based on numbers and attributes and then managing the spacing and placing of the structure in a puzzle-like process. Buildings Have Feelings Too has good sound and visuals, and a novel idea but they all come short of absorbing the player for long because the game forces the gamer to overcome challenges whose answers are not very creative but more repetitive. Buildings Have Feelings Too can only be recommended to the hard-core fans of tactical/puzzle games.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۲ نظر

  1. چه اسم و ایده بانمک و باحالی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *