پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نقد و بررسی بازی Backworlds

نقد و بررسی بازی Backworlds

بازی Backworlds یک اثر مستقل است که با وجود کوچک بودن، توسعه آن ۹ سال به طول انجامیده! می‌توان گفت این بازی بیش از این‌که محصول توجیه اقتصادی باشد به موجب عشق و علاقه سازنده‌هایش تولید شده است. البته نسخه رایانه‌های شخصی بازی پارسال به بازار آمد و حالا نیز پورت آن برای کنسول نینتندو سوییچ در دسترس قرار گرفته است.

بازی Backworlds

عنوان Backworlds یک بازی پازلی مفصل با کمی عناصر سکوبازی است، در واقع این اثر را فقط می‌توان به افرادی که علاقه زیادی به فسفر سوزاندن دارند معرفی کرد. شما در این بازی یک موجود گربه‌مانند را کنترل می‌کنید که در مسیرش با موانع و پازل‌های محیطی مختلفی مواجه می‌شود.

نقشه بازی برخلاف خیلی از عناوین مشابه تقریباً به صورت مترویدوانیا طراحی شده است و می‌توانید آزادانه در آن بچرخید و معما‌ها را به ترتیب دلخواه خود حل کنید. همچنین قابلیت تلپورت هم دارید و می‌توانید با سرعت به مناطقی که قبلاً پیدا کرده‌اید رجوع کنید. جالب‌تر این است که نقشه بازی دو رو دارد! یعنی دنیای بازی یک حالت شاد و رنگارنگ دارد و در پس آن هم یک دنیای موازی سیاه و صنعتی پنهان شده است که با کشیدن قلم بازی بر صفحه نمایان می‌شود. این مورد، مکانیک اصلی بازی برای خلق پازل‌های جورواجور است.

بازی Backworlds

هر محیط دارای یک سری عناصر متحرک، دکمه، دشمنان، ابزار، سکوها، موانع و … است که در دو بعد پراکنده شده‌اند. شما باید این عوامل را با هم ترکیب کنید تا از پس معماها برآیید. مثلاً یک سنگ بزرگ را می‌خواهید حرکت دهید و آن را به نقطه‌ای برسانید اما در برابر شما مانعی وجود دارد، آن قسمت مربوط به مانع را با قلمی که در اختیار دارید پاک می‌کنید و در دنیای دیگر، سنگ را بدون وجود مانع عبور می‌دهید. این یک نمونه بسیار ساده بود. کمی که در بازی پیشرفت کنید حتی خواص محیط، مثل جاذبه و شدت وزش باد هم در دو دنیایی که به آنان دسترسی دارید تغییر می‌کند.

به‌طور کلی، بازی معما‌های بسیار متنوع و سرگرم‌کننده‌ای دارد که برخلاف تصور اولیه‌ای که از ظاهر بازی حاصل می‌شود، برای سنین پایین بسیار سخت خواهند بود. البته بازی کوتاه است و لازم هم نیست حتماً همه معما‌ها را حل کرد، برخی از موانع هم بیش از یک راه برای حل شدن دارند. با این همه Backworlds را می‌توان در شاخه عناوین سخت و خیلی فکری قرار داد. به‌خصوص که چندان راهنمایی نمی‌شوید و خودتان باید راه و روش پیشبرد بازی را پیدا کنید.

تنها ایراد مهمی که می‌توان به روند بازی Backworlds گرفت کنترل عجیب و غریب آن است. روی رایانه‌های شخصی طبعاً از ماوس برای کنترل قلم بازی بهره برده شده است و این مسئله، کنترل بازی را برای مخاطب آسان می‌کند، اما چنین چیزی روی سوییچ میسر نیست. البته بازی به شما اجازه می‌دهد که از صفحه لمسی و حتی قابلیت حرکتی نینتندو سوییچ استفاده کنید اما آنان هم هیچ‌کدام نمی‌توانند دقت ماوس را فراهم آورند؛ به‌خصوص که در بعضی مکان‌ها باید بخش‌های خیلی ریزی از صفحه را پاک کنید.

بازی از منظر بصری ساده است. البته نمی‌توان به گرافیک آن سخت گرفت و همین ظاهر ساده و کارتونی برای چنین اثر کوچکی زیادی هم هست. به‌خصوص که سازنده‌ها زحمت زیادی برای طراحی یکپارچه و چند بعدی محیط کشیده‌اند. از سوی دیگر، عناصر بصری ساده بازی با موسیقی بسیار آرام آن همخوانی دارند و تجربه‌ای آرامش‌بخش را رقم می‌زنند.

بازی Backworlds

در مجموع می‌توان گفت در میان بازی‌های مستقلی که در سال جاری شاهد بوده‌ایم بازی Backworlds اثر درخور توجهی است البته اگر به دنبال داستان و گرافیک خاصی نباشید و فقط به حل کردن معما‌های محیطی عشق بورزید.

این نقد توسط نسخه اختصاصی که بازی‌ساز در اختیار ما قرار داده، انجام شده است.

نقاط قوت:

  • معماهای محیطی بسیار خلاقانه و متنوع
  • فضاسازی آرامش‌بخش

نقاط ضعف:

  • کنترل‌های بد قلق نسخه نینتندو سوییچ
  • بازی عملا داستانی ندارد

امتیاز: ۸ از ۱۰

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

یک نظر

  1. آره کامپیوترش بهتر از سوییچشه تستیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *