جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸
خانه / اختصاصی / معرفی بازی قفلی این ماه | بررسی بازی موبایلی فن نبرد

معرفی بازی قفلی این ماه | بررسی بازی موبایلی فن نبرد

طبق تجربه‌ای که من و شما در مورد بازی‌های تلفن‌های همراه داریم، دسته‌ای از تولیدات مثل کلش آو کلنز و امثالهم بسیار محبوب، مشهور و اعتیادآور هستند. علت‌های مختلفی برای این قضیه وجود دارد: بازی در قالب حملات یا جنگ‌های مختلف در یک بازه زمانی محدود اتفاق می‌افتد و ریتم تندی دارد؛ برنده شدن در گرو برنامه‌ریزی، کسب آمادگی، صبر و اعمال استراتژی است؛ نتایج، سریع‌الوصول هستند و باخت یا پیروزی، سریع مشخص می‌شود؛ قابلیت پیشرفت و ارتقا در بازی، خیلی گسترده است و این بهبودها در ارتباط مستقیم با قدرت و میزان پیشرفت بازیکن است؛ و نکته آخر اینکه در این محصولات، مبارزه بین دو فرد واقعی است و خبری از جنگیدن مقابل پردازنده نیست.

بازی فن نبرد
بازی ویدیویی موبایلی فن نبرد

با پیروی از همین مولفه‌ها، تولیدات بسیاری به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند. بعضی‌ها از قدمت و اول بودن خود سود کرده‌اند، بعضی‌ها از نوآوری‌ها و قیمت‌گذاری‌ها و برخی هم با پوشش تبلیغاتی مناسب توانستند جایگاه خود را در بازار باز کنند. در این بین، نمونه‌های داخلی هم تلاش کرده‌اند به موفقیت‌هایی در این سبک دست پیدا کنند. البته اینجا صحبت از یک سبک خاص نیست، چراکه خیلی از این محصولات، ترکیبی از چند سبک کلاسیک هستند. بیشتر منظورم همان الگو یا فرمول کسب محبوبیتی است که بالا گفتم.

«فن نبرد» عنوانی ایرانی است با همان مولفه‌های جذاب. سبک بازی ترکیبی از استراتژی همزمان، کارت‌بازی و دفاع از قلعه است. این عنوان فقط به صورت آنلاین قابل بازی است و بدون اتصال به سرورها کار نمی‌کند. به ادعای سازنده، محصول هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد. فن نبرد با حجم ۶۶ مگابایت در کافه بازار قرار گرفته است. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم با این بازی بیشتر آشنا شویم.

تاکتیک

فن نبرد از این قرار است که باید با استفاده از یک فرمانده و تعدادی کارت که به نسبت تصادفی و به تعداد محدود در اختیارتان قرار می‌گیرند به پایگاه‌های دشمن (دیگر بازیکن‌ها) حمله کنید و با کسب پیروزی، سکه و کارت‌های بیشتر به دست بیاورید. مراحل آموزشی این عنوان، بسیار کامل و کارآمد هستند و تمام چیزهایی را که لازم دارید به شما یاد می‌دهند. در کل، ۱۰ مرحله مبارزه با هوش مصنوعی در فن نبرد هست که عملا تمامشان نوعی از آموزش را در خود جای داده‌اند. از طرف دیگر تا رسیدن به سطح چهار (یا پنج دقیق یادم نیست) فرماندهی با استفاده از بیسیم همه چیز را مو به مو برایتان توضیح می‌دهد.

هر مبارزه حداکثر دو دقیقه زمان دارد. برای کسب هر سه ستاره در حمله، باید بدون تلفات همه ساختمان‌های دشمن را نابود کنید. برای کسب حداقل یک ستاره باید پایگاه اصلی دشمن را بترکانید. در هر زمان، سه کارت را می‌توانید استفاده کنید که به دو دسته کارت نیرو و کارت توانایی تقسیم می‌شوند. همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، دسته اول کارت‌ها، سرباز در اختیارتان می‌گذارد و دسته دوم، توانایی‌هایی برای بهتر جنگیدن.

قبل از شروع هر حمله، ۳۰ ثانیه فرصت دارید مواضع دشمن را بررسی و برای حمله خود تصمیم بگیرید. در صورتی که حریف، خیلی قدر (یا حتی خیلی ضعیف) باشد می‌توانید سراغ حریف دیگری بروید. در ضمن بدانید که یک دفترچه در بازی وجود دارد که تمام حملات و دفاع‌های شما را ثبت و ضبط می‌کند. همین دفتر نزد تمام بازیکن‌ها هم هست و اگر به کسی حمله کنید، گزینه انتقام برای حریفتان در دفترش روشن می‌شود. برعکس این موضوع هم صادق است و روزی نخواهد بود که حداقل یک یا دو نفر به شما حمله نکنند.

کارت‌های بازی زیاد و قابل ارتقا هستند. ساختمان‌ها و قهرمان اصلی هم قابل ارتقا است. اما تمام این موارد در یک نظام تو در تو و وابسته به سطح کاربری شما قرار دارند. به این معنی که مثلا برای ارتقای کارت فلان سرباز به سطح ۴، نیازمند ارتقای پایگاه اصلی به سطح ۳ و برای ارتقای پایگاه اصلی به سطح ۳، نیازمند ارتقای درجه کاربری به سطح ۸ دارید. درجه کاربری با میزانی به نام افتخار در ارتباط است. پیروزی در هر جنگ به افتخارات شما اضافه و شکست در هر حمله از آن کم می‌کند. این یعنی لازم است روزانه، کلی حمله ترتیب دهید تا بتوانید به سطح مطلوبی از کاربری برسید و سایر ارتقاها و وسایل را تهیه کنید.

از طرف دیگر، تنوع مراحل هم بالاست. چرا که در هر حمله، شما با زمین یک کاربر دیگر روبرو هستید. زمینی که در آن به سبک و استراتژی و سلیقه خودش مواضع و پایگاه‌های مختلف ساخته و عملا هر نقشه برای خودش حکایتی دارد. هرچه سطح شما بالاتر باشد حریف‌های قدرتری برایتان انتخاب می‌شوند و کمی که بازی کنید متوجه خواهید شد واقعا لازم است از کارت‌هایتان بهترین استفاده را ببرید. با اینکه پیش از شروع مرحله، خودتان می‌توانید انتخاب کنید که چه کارت‌هایی در اختیارتان قرار بگیرد، اما ترتیب و توالی آن را بازی و به صورت شانسی تعیین می‌کند و این یعنی لازم است هر لحظه در میدان جنگ تاکتیک جدید اعمال کنید.

بازی موبایلی ایرانی فن نبرد
تصویر پایگاه این جانب در بازی فن نبرد

تکنیک

فن نبرد از لحاظ ظاهری قابل قبول است؛ طرح‌های سه‌بعدی ساختمان‌ها، برج‌های نظامی و سلاح‌های ایستگاهی همه کامل و با جزئیات خوب هستند. طراحی کارت‌ها و سربازها هم جالب از کار درآمده است. در کنار این‌ها، متحرک‌سازی‌ها هم نرم و منطقی هستند. اصل در طراحی بازی روی سادگی بوده و به همین دلیل، شاهد بافت‌های خیلی پیچیده برای پایگاه یا نورپردازی‌های خاص نیستیم. با توجه به ذات آنلاین بازی، این یک سیاست صحیح و تصمیمی منطقی است. اما با تمام این تفاسیر، بازهم فن نبرد، بازی نسبتا سنگینی است که از حداکثر توان تلفن همراه شما استفاده خواهد کرد.

در باب صدا و موسیقی، عملکرد این محصول مثبت است. جالب‌ترین مورد صداگذاری، ارتباطات بیسیمی فرماندهی با شما در مراحل آموزشی است. اولا که جملاتی که برای فرمانده درنظر گرفته شده واقعی هستند. دوما که فرمانده صداگذار خوبی داشته و بیان او خیلی ملموس و واضح است. کیفیت صداهای ضبط شده خوب و متعادل است؛ انفجار، تیراندازی، موسیقی نبرد، موسیقی شکست و پیروزی، صداهای دکمه‌های رابط کاربری و به طور کلی همه چیز.

بازی موبایلی ایرانی فن نبرد
تصویر صفحه انتخاب مراحل بازی فن نبرد

اشکالاتی که اذیت می‌کنند

خیلی مستقیم می‌روم سراغ مشکلات بازی! چراکه بازی‌ساز باید بداند در چه زمینه‌هایی محصولش نیاز به بهبود دارد. به ویژه که فن نبرد در مرحله آزمایشی است و این یعنی تیم سازنده به دنبال رفع اشکالات هستند (امیدوارم).

اول. سامانه حریف‌یابی فن نبرد دقیق نیست. یا حریف چند سطح بالاتر است یا چند سطح پایین‌تر. بالاتر بودن اشکالی ندارد اما اگر قرار باشد بتوانیم به کاربران سطوح پایین‌تر حمله کنیم، از یک طرف لذت و هیجان و چالش بازی کردن از بین خواهد رفت و از طرف دیگر بازیکن ضعیف‌تر، دائم باید در حال تعمیرات باشد. یک احتمال وجود دارد و آن اینکه به علت تازه بودن بازی و کم بودن تعداد بازیکن‌ها این مشکل رخ داده است. به هر صورت این موضوع قابل بررسی است.

دوم. سامانه درآمدزایی فن نبرد بر پایه تبلیغات نیست و فقط با پول مستقیم کار می‌کند. شخصا با این موضوع مشکلی ندارم، اما برای جذب مخاطب بیشتر و بیشتر جذب کردن مخاطب فعلی، می‌شود کمی هم از تبلیغات استفاده کرد. از طرف دیگر، پس از پایان مراحل آموزشی، دیگر خبری از الماس نیست و تنها راه دست‌یابی به الماس، خرید مستقیم از فروشگاه بازی است. از همه بدتر اینکه قیمت‌های فروشگاه نسبتا بالاست و تعداد بسته‌های سفارشی و حمایتی کم.

سوم. باگ‌های مختلفی در بازی هستند که بعضی‌شان تکرار می‌شوند. خیلی اوقات در زمان اتصال به شبکه، بارگذاری روی ۶۵درصد متوقف می‌شود و تنها راه ادامه دادن دوباره باز کردن بازی است. اشکال دیگر در پایان برخی حملات است که به علت نامشخصی، کارت‌های برنده شده بارگذاری نمی‌شوند و انگار نه انگار که حمله‌ای در کار بوده است. دیگر اینکه بازکردن صندوق جایزه در انتهای صفر شدن زمان‌سنج ممکن نیست؛ پس از صفر شدن زمان‌سنج باید بازی را دوباره باز کنیم تا جعبه باز شود. مورد آخر اینکه در هنگام عملیات، ممکن است ناگهان همه چیز متوقف شود جز زمان‌سنج و تنها راه چاره، صبر کردن تا پایان زمان و پذیرش شکست است.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فن نبرد
تصویر صفحه اتاق جنگ (مدیریت کارت‌ها) در بازی فن نبرد

ختام

فن نبرد یک بازی فوق‌العاده تکرارپذیر و اعتیادآور و جالب است. جای کار دارد و امیدوارم روز به روز بهتر شود. بازی را تجربه کنید و نظرتان را برای ما بگویید.

دانلود بازی فن نبرد

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی کوهستان سرد

بررسی بازی ایرانی کوهستان سرد | تیراندازی اول‌شخص با طعم کلاسیک

قدیم‌ها، عناوین تیراندازی اول شخص با همتایان امروزی خود فرق داشتند؛ از جمله مهم‌ترین این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *