چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / شورش در اسطوره | بررسی بازی موبایلی آرش کمانگیر

شورش در اسطوره | بررسی بازی موبایلی آرش کمانگیر

زمانی که دستگاه پلی‌استیشن ۱ روی بورس بود، دیسکی در بازار و در کلوپ‌ها بود به نام «سه‌گانه شورش»؛ یعنی حداقل ما به آن می‌گفتیم «شورش» (هنوز هم همان را می‌گوییم). این سه بازی، یکی شورش در شهر بود که خیلی سخت بود، یکی شورش در کشتی و آخری شورش در جنگل. با اینکه هر کدام از آن‌ها با دیگری زمین تا آسمان فرق می‌کرد، اما چون در یک دیسک و همه در سبک بزن‌بزن بود، شده بود آنچه که شده بود.

بازی موبایلی ایرانی آرش کمانگیر
بازی ایرانی اندرویدی آرش کمانگیر

بازی سوم آن مجموعه، یعنی شورش در جنگل، از همه متفاوت‌تر و جالب‌تر بود. تنها بازی ۲ یا ۲.۵ بعدی مجموعه بود که دوربینش همیشه از نمای بغل بود. طرح‌ها و نقاشی‌ها به سبک کارتون‌های ژاپنی بود و از لحاظ زمان و مکان، جایی در گذشته آسیای دور اتفاق می‌افتاد. برخی دشمن‌ها سوار بر اسب بودند، عده‌ای نیزه‌های بلند داشتند، غول‌آخرهای زیاد و سختی داشت و دامنه حرکت در صفحه را حرکت دوربین مشخص می‌کرد.

آنچه بنده را یاد این خاطره و آن مجموعه انداخت، تجربه بازی اندرویدی «آرش کمانگیر» بود. چراکه در نگاه اول، انگار همان شورش در جنگل خودمان است که آمده و در غالب اسطوره‌های ملی و روی تلفن‌های همراه قرار گرفته است. زاویه دوربین و ته‌مایه طرح‌های پشت صحنه هم به این قرابت افزوده است. با اینکه آرش کمانگیر محصولی قدیمی است (۱۳۹۳)، اما حرف برای گفتن دارد و از نمونه‌های موفق تولیدات داخلی به‌شمار می‌رود.

بازی موبایلی ایرانی آرش کمانگیر
نمایی از مراحل بازی آرش کمانگیر

کمان

سبک آرش کمانگیر، اکشن نقش‌آفرینی است. قهرمان بازی، چهار نوع ضربه دارد: کمان، شمشیر تک‌دست، شمشیر دودست و تیرهای آتشین. البته مورد آخر، نوعی قدرت ویژه است که بازیکن در اجرای آن نقشی ندارد، به این صورت که با فعال کردن این ضربه، از زمین و زمان، تیرهای آتشینی فرود می‌آیند که با برخورد به دشمنان از سلامت آن‌ها کم می‌کنند. کمان، دشمن را در فاصله دور نابود می‌کند و شمشیر هم که سلاح اصلی است و برای مبارزات نزدیک استفاده می‌شود.

تمام این سلاح‌ها با استفاده از سکه‌هایی که در مراحل دریافت می‌کنید، قابل ارتقا هستند. در کنار بهبود سلاح، قابلیت‌های آرش، از قبیل سلامتی و زره را هم می‌شود بهتر کرد. نکته جالب در مورد سامانه ارتقا و استفاده از سکه‌ها این است که با پیشروی در مراحل، میزان سکه‌ای که در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد، بیشتر می‌شود و این یعنی هرچه بیشتر بازی کنید سکه بیشتر و نتیجتا سطوح بالاتری از قابلیت‌ها و سلاح‌ها را به‌دست خواهید آورد. از آن طرف، تعداد و قدرت دشمنان هم بالا می‌رود و نیاز به بهبود را جدی‌تر می‌کند. البته سامانه بهبود توانایی و سلاح، فقط جنبه عملکردی دارد و ظاهر هیچ چیزی را عوض نمی‌کند.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی آرش کمانگیر
صفحه راهنمای بازی آرش کمانگیر که بسیار کامل و کارآمد است

آرش

داستان بازی، مربوط به اسطوره آرش و مسیری است که تا پیش از تیرانداختن برای تعیین مرز ایران و توران طی می‌کند. روایت در قالب جمله و در زمان بارگذاری هر مرحله روی صفحه می‌آید. مراحل، ۵ دسته کلی دارند که هر کدام، قسمتی از داستان این مسیر را نقل می‌کنند. در پایان کل ۲۰ مرحله، آخر داستان آرش کمانگیر نوشته می‌شود و تمام. با اینکه شاید کل این خطوط داستانی، یک صفحه هم نشود اما ممکن است برای خیلی از من و شما جزئیات جدید و جذابی از این اسطوره نام آشنا را فاش کند.

از نکات جالب آرش کمانگیر، نقش روایت به عنوان ستون مهره‌های آن است. خوشبختانه بین آنچه داستان می‌گوید و آن‌چه در مرحله با آن روبه‌رو می‌شویم، تناسب کامل برقرار است. مثلا محیط یا دشمنانی که باید در مرحله با آن‌ها برخورد کنیم در دل همان چند خط روایت صفحه بارگذاری به ما معرفی شده‌اند. علاوه بر این، موانع محیطی-جانبی هم در بازی مربوط و متصل به محل وقوع مرحله هستند و به بالا بردن جذابیت و هیجان این محصول کمک کرده‌اند.

همانطور که گفتم، مراحل ۵ دسته دارند و هر دسته ۴ مرحله. بین این دسته‌ها، دو تفاوت اصلی وجود دارد؛ اول اینکه هر کدام در یک محل متفاوت اتفاق می‌افتند که با روایت بازی در ارتباط است؛ دوم اینکه هر دسته برای خودش، دشمنان متفاوت و جدیدی دارد که به نوعی، چالش بازی همین است. همه دشمنان بازی، رفتارهای یکسان یا میزان آسیب یکسانی ندارند و لازم است در میدان نبرد برای خود، استراتژی داشته باشید. فقط با لمس تند دکمه شمشیر یا ارتقاهای بی‌حساب نخواهید توانست مراحل را کامل کنید.

بازی اندرویدی ایرانی آرش کمانگیر
نمایی از مراحل بازی آرش کمانگیر

جلد کتاب

طراحی آرش کمانگیر نسبت به زمان خودش حرف ندارد. از صفحه فهرست گرفته تا صفحه بارگذاری و ارتقا، و از نقاشی خود آرش گرفته تا آخرین دشمنی که در بازی معرفی می‌شود، همه تمیز و مرتب و با جزئیات هستند. حرکات هم به همین شکل زیبا و قشنگ اجرا شده‌اند، چه راه‌رفتن‌ها (که البته کمی کند هستند) چه ضرباتی که هر شخصیت با توجه به سلاح خودش وارد می‌کند. جالب‌تر اینکه در میان دشمنان بسیار متنوع بازی، گرگ و خفاش هم هستند و حتی حرکات و وجنات آن‌ها هم منحصر به فرد، طراحی و اجرا شده‌اند.

در باب صدا و موسیقی، اگر از مورد قدیمی بودن سامانه ضبط و فرمت فایل صوتی بگذریم، سازندگان، کاری کامل و درخور ارائه کرده‌اند. هر دسته از مراحل، موسیقی مخصوص خودش را دارد که هم حماسی است هم ریتمی نسبتا زورخانه‌ای دارد. صفحه فهرست برای خودش موسیقی جدا دارد. آهنگ مراحل، ابتدا نرم شروع می‌شود و با ادامه مسیر، سیر صعودی به خود می‌گیرد. صداهای جانبی زیاد نیستند و نمی‌شود اشکالی به آن‌ها گرفت. هرجا لازم بوده، سازندگان صدای مناسب را قرار داده‌اند.

بازی موبایلی ایرانی آرش کمانگیر
تیم سازنده بازی آرش کمانگیر

تیر

در مجموع باید اعتراف کنم که آرش کمانگیر یک بازی کامل است. اثبات این مدعا همین است که پس از ۵ سال، هنوز هم حرفی برای گفتن دارد و می شود از تجربه آن لذت برد. چالش‌های منطقی، کدنویسی تمیز، طرح‌های دقیق، سادگی فرآیند‌ها و استفاده از موضوعات بومی-اسطوره‌ای، مواردی هستند که این محصول را ماندگار کرده‌اند. می‌توان گفت این عنوان، روح سرگرمی و تکرارپذیری را در کنار ظرافت هنری به حد قابل قبولی رسانده است.

حتما بازی را تجربه کنید و نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید!

دانلود بازی آرش کمانگیر

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی قهوه چی

بررسی بازی قهوه چی | چالشی جدید در پازل لغات

بازی با کلمات دنیایی دارد که شاید هیچ‌وقت از بین محصولات موبایلی جمع نشود. حتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *