بهشت آشپزی | بررسی یک بازی با همین اسم

 • تطابق فرهنگی
 • طراحی
 • صدا و موسیقی
 • تکرارپذیری
 • سامانه تبلیغ و درآمدزایی

پیش غذا

قبل از شروع بحث، باید از شما مخاطب عزیز درخواست کنم هر تعداد و هر مدل بازی شبیه‌ساز آشپزی، بستنی فروشی، فست‌فود، دکه غذا و … روی تلفن همراه نصب دارید را پاک بفرمایید، چون بازی‌ای که امروز معرفی می‌کنیم استانداردهای این سبک را جابجا کرده است.

دوم باید اخطار بدهم خدمتتان که اگر به این سبک بازی علاقه‌مند هستید، بدانید که احتمالا با نصب «بهشت آشپزی»، وقت و پول خود را طی ماه آتی کامل معطوف به این بازی خواهید کرد. اگر با هر دو مورد بالا موافق هستید برویم سراغ اصل مطلب.

بازی بهشت آشپزی
کاور بازی بهشت آشپزی

قرمه سبزی

استودیوی مدریک را که می‌شناسید. همان استودیویی که بازی‌هایشان، بعضی اوقات خیلی خوب است و بعضی اوقات هم . . . خلاصه همین دوستان دست به تولید و نشر یک بازی سبک شبیه‌ساز آشپزی برای تلفن‌های اندروید زده‌اند. این سبک، اصلا جدید نیست و به‌طور خاص، بین بازیکن‌های موبایلی، بسیار سرشناس است. بهشت آشپزی شاید از دور شکل یک قرمه‌سبزی معمولی به نظر برسد، اما وقتی مزه‌اش را می‌چشید (و متوجه می‌شوید داخلش گوشت قِل‌قِلی دارد) لبخند رضایتی بر صورتتان می‌نشیند.

کلیات قوانین و ماموریت‌های بازی دقیقا شبیه به سایر عناوین شاخته شده همین سبک است. مشتری به رستوران می‌آید، سفارش می‌دهد، با محدودیت زمانی باید سفارش او را حاضر کنید و در هر مرحله باید به حداقلی از درآمد برسید تا مجوز ورود به مرحله بعد را پیدا کنید. درجه سختی بازی با بالارفتن مراحل، بیشتر می‌شود. یعنی هم تعداد مشتری بیشتر می‌شود، هم تنوع سفارش، هم دستورات غذایی طولانی‌تر و هم صبر مشتری کمتر.

همچنین می‌توانید هر مرحله را روی سه درجه سختی آسان و متوسط و سخت بازی کنید. به‌طوری که با هربار تکرار یک مرحله، اهداف دشوارتری برایتان تعیین می‌شوند. تصور کنید قرار است یک بازی نصب کنید که نه تنها (تا آنجا که ما متوجه شدیم) ۱۵۰ مرحله دارد، بلکه می‌شود هر مرحله را تا سه مرتبه، و هر مرتبه با اهداف جدید (و طبیعتا چالش جدید) بازی کرد. یعنی …. یعنی خیلی مرحله، خیلی.

چالش‌های مراحل در انواع مختلفی هستند، اما همه باهم و همزمان جریان دارند. به این معنی که در مراحل بالاتر، چالش تک بعدی، مثل تمرکز روی یک دستور خاص یا روی محدودیت زمانی نداریم. بلکه هدف شما، کسب رضایت حداکثری در کمترین زمان ممکن خواهد بود. گاهی چالش، چنان هیجانی می‌شود که عملا باید با استفاده از ابزارهای کمکی که در اختیار دارید مرحله را پشت سر بگذارید.

بازی موبایل بهشت آشپزی
کلی غذای جدید و هیجان انگیز

زرشک‌پلو با مرغ

رنگ و لعاب بازی حرف ندارد. گوشه گوشه طراحی‌ها، ظریف و خوش رنگ هستند. از ابتدا که بازی را شروع می‌کنید و صفحه معروف بارگذاری می‌آید، تا انتخاب مراحل با طراحی بسیار زیبای شهر و پویانمایی‌های نرم، همه بسیار مطبوع و دلنشین هستند. پس از انتخاب یک مرحله، وارد فضای آشپزخانه می‌شوید. طراحی پشت پیشخوان ثابت است، اما منظره سالن رستوران در مراحل مختلف با هم فرق دارد.

از فضا که بگذریم می‌رسیم به شخصیت‌ها. اصلا نگم برایتان. طراحی کاراکترهای مشتری با دقت بالایی انجام شده است. همه خندان و خوش‌تیپ و مرتب هستند و تا زمانی که خیلی معطل نشوند با همان لبخندهای عریض به شما نگاه خواهند کرد. اگر هم خدا نکرده سفارششان را آماده نکنید، ابتدا از عصبانیت دود می‌کنند، اما بعد دوباره همانطور خندان و مودب از رستوران خارج می‌شوند.

شکل یا شاید بتوان گفت لوگوی خود غذا هم جزئیات دارد. تفاوت‌های تصویری بین علائم غذایی تا حدی دقیق هستند که عملا هیچ اختلالی در فرآیند شناسایی سفارش مشتری توسط آشپز (شما) پیش نمی‌آید. همچنین مواد اولیه و حبوبات و سبزیجات هم طراحی بانمکی دارند که به جو کارتونی بازی کمک می‌کنند.

آشنا شدن با غذاهای خوشمزه

باقالی‌پلو با گوشت

با اینکه بازی در مراحل بالا به قدری هیجانی و نفسگیر می‌شود که دیگر حواستان به اینکه چه صدایی می‌شنوید نخواهد بود، اما در امر صدا و موسیقی هم بهشت آشپزی قوی ظاهر شده است. موسیقی بازی، درست انتخاب (یا تولید) شده است. نه آرام است نه تند، نه گوش‌خراش است نه خواب‌آور، به زبان دیگر بسیار متعادل است.

صداهای جانبی، مثل سرخ‌کردن، برش زدن و خرد کردن، صدای قٌل زدن خورش و … خیلی ریز اما سالم و کامل در بازی قرار دارند. بعضی اوقات که در حال رقابت با خود یا حریف، در یک مرحله استرسی هستید ممکن است به قدری روی فرآیند سرخ کردن ماهی قفل بزنید که تنها صدایی که در ذهنتان است صدای جِلِز وِلِز کردن ماهی است تا در کسری از ثانیه آن را به مشتری تحویل دهید.

آب‌گوشت

در کنار همه موارد بالا، شاید برنده‌ترین برگ بهشت آشپزی، مسابقات آن است. بازی به شما اجازه می‌دهد که با یک حریف، به صورت آنلاین مسابقه دهید. اگر برنده شوید که هم عواید مسابقه هم جایزه برنده‌شدن را کسب می‌کنید. در غیر این صورت فقط آنچه در مسابقه کسب کرده‌اید برایتان باقی خواهد ماند.

بر اساس امتیاز تجربه، که همان سامانه سطح‌بندی بازی است، حریف برای شما به صورت خودکار انتخاب می‌شود. این‌جاست که مهارت فردی، خودش را نشان می‌دهد. مهم نیست در چه سطحی باشید، همیشه حریفی هست که از شما سریع‌تر و کاربلدتر باشد.

از همه جالب‌تر اینکه بنده مسابقات را در ساعات مختلف شبانه روز امتحان کردم. شاید باورش سخت باشد، اما همیشه حریف پیدا می‌شود و در هر ساعتی می‌توانید خود را مقابل یک نفر دیگر به چالش بکشید. برای ورود به هر مرحله امکان انتخاب یک چهرک (آواتار) از بین شخصیت‌های بازی و تعدادی دیگر برایتان وجود دارد.

با شروع مسابقه طی زمانی مشخص، هر دو حریف با تعدا ثابتی مشتری و انواع ثابتی از سفارش روبرو می‌شوند. برنده کسی است که با بیشترین سرعت و دقت، تعداد بیشتری سکه کسب کند. اعتراف: این جانب هیچ وقت نتوانستم برنده شوم.

بازی بهشت آشپزی
آشنا شدن با غذاهای کشورهای مختلف

آنچه در پایان غذا خورند، عقبه (دسر)

بهشت آشپزی در کنار موارد سرگرمی و بازی، یک چیز جالب هم دارد: کتاب آشپزی. تمام دستورات غذایی که یاد می‌گیرید یا قرار است یاد بگیرید را می‌توانید در کتاب آشپزی پیدا کنید. در کنار دستور، توضیحات مختصری هم در مورد خود غذا و اطلاعات جانبی در مورد مبدا آن برایتان تهیه شده که در هنگام فراغت، مطالعه آن خالی از لطف نیست.

علاوه بر این، برخی غذاها با یک شخصیت سرشناس ایرانی یا ایتالیایی (و به گفته بازی بزودی ترکی) مرتبط شده است. به‌طوری که با دیدن چهره آن فرد، متوجه می‌شوید چه چیزی سفارش می‌هد. مثلا بانو پروین اعتصامی همیشه از رستوران من مسما پلو با مرغ سفارش می‌دهند. یا مرحوم سپهری عاشق آلبالو پلو هستند.

نوشابه مشکی

چطور در بهشت آشپزی پیشرفت کنیم:

 • آشپز باید تیز و فرز باشد، تاخیر و تعلل موجب پشیمانی است.
 • آشپز باید مشتری را بشناسد، طرف پایش را که گذاشت داخل، سفارشش حاضر باشد.
 • آشپز برای پیشرفت باید هزینه کند، هم وقت هم پول.
 • آشپز باید بسیار تمرین کند، بسیار.
 • آشپز باید دستور غذاهای مختلف را بلد باشد.
 • آشپز باید لوازم آشپزی مناسب و به روز داشته باشد.
 • آشپز باید صبور باشد و از تکرار، باکی نداشته باشد.

خلال دندان

آشپزی، زن و مرد ندارد و این میدان، جنگاور می‌طلبد. اصلا فکرش را هم نکنید که با برچسب «بازی دخترانه» بتوانید بهشت آشپزی را زیر سوال ببرید. بازی آنقدر نفس‌گیر می‌شود که یادتان می‌رود اسمتان چیست. با اینکه در جدول رتبه‌بندی، نام بانوان بیشتر دیده می‌شود، اما در بین ۱۰ نفر اول، دو بازیکن مذکر هم هستند. آقایون بشتابید!

در بهشت آشپزی، خبری از تبلیغات اجباری و ویدیوهای طولانی نیست. سازنده خوب می‌دانسته است که محصول با کیفیت و سرگرم‌کننده و جذاب، خودش مخاطب را مجاب می‌کند که در صورت نیاز دست به جیب شود. عملا همین اتفاق افتاده و هیچ‌جایی به زور از شما طلب پول نمی‌کند.

بازی را تجربه کنید و برای ما در مورد آن بگویید.

دانلود بازی بهشت آشپزی

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

دسته‌بندی

آخرین نظرات