پنجشنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / بررسی بازی ایرانی کوهستان سرد | تیراندازی اول‌شخص با طعم کلاسیک

بررسی بازی ایرانی کوهستان سرد | تیراندازی اول‌شخص با طعم کلاسیک

قدیم‌ها، عناوین تیراندازی اول شخص با همتایان امروزی خود فرق داشتند؛ از جمله مهم‌ترین این تفاوت‌ها، خط جان، سامانه ذخیره خودکار و چک‌پوینت، تنوع سلاح و روش بازی یا همان گیم‌پلی بود. اول اینکه بازی‌ها خط جان داشتند و با تیر خوردن از جان کم می‌شد؛ هرچقدر هم صبر می‌کردید یا پشت سنگر پناه می‌گرفتید جانی به دست نمی‌آمد و خبری از پر شدن خط سلامتی نبود. تنها راه بازیابی آن، پیدا کردن بسته‌های جان/خون در نقاط مختلف بود. وای به روزی که با جان کم به قسمت حساس مرحله می‌رسیدید و چون دیگر نمی‌شد برگردید عقب مجبور بودید آن قسمت را بالای ۱۵ مرتبه تکرار کنید و الی آخر.

بررسی بازی کامپیوتری ایرانی «کوهستان سرد»
بررسی بازی کامپیوتری ایرانی «کوهستان سرد»

دوم سامانه ذخیره خودکار و چک‌پوینت بود. آی‌جی‌آی که لامصب اصلا وسط مرحله ذخیره نمی‌کرد. بقیه محصولات موجود هم مثل تولیدات امروزی جا به جا چک‌پوینت نداشتند؛ فاصله بین آن‌ها زیاد بود و به همین علت، کوچک‌ترین اشتباه به قیمت تکرار قسمت زیادی از یک مرحله (یا بعضا کل آن) می‌شد. البته در این بین، بازی‌ای مثل «نیمه‌جان» هم بود که باید پس از هر موفقیت و زنده ماندن بعد از هر کنج و محل جدید، خودتان به شکل دستی ذخیره می‌کردید.

تنوع سلاح هم آن زمان کم بود. یک اسلحه پایه، یک کمری و تعدادی محدود که در طول مرحله می‌توانستید از دشمنان بگیرید (اگر دشمنانتان سربازان اسلحه به دست می‌بودند). تازه مقدار مهمات در دسترس هم کم بود. همه این چهار مورد با هم کاری می‌کرد که نمی‌شد به سبک امروزی بازی کرد. یعنی با اینکه اسمش تیراندازی اول شخص بود، اما عملا به میزان زیادی صبر، برنامه‌ریزی و استراتژی نیاز داشت. اصلا قدیم‌ها هر مدل بازی‌ای نیاز به استراتژی داشت.

خلاصه اوضاع تیراندازی‌های اول شخص به همین شکل بود تا یک محصول به نام ندای وظیفه (به ویژه نسخه دوم) به بازار آمد و زد کاسه و کوزه همه را بهم ریخت. از آن به بعد (تا مدت زیادی) دیگر تیراندازی‌های اول شخص خط جان نداشتند، کلی تیر و کلی اسلحه در اختیار بازیکن قرار می‌دادند و عملا مخاطب را تشویق به تیراندازی هرچه بیشتر و سریع‌تر و بدون فکر و تمرکز می‌کردند. از طرف دیگر، با معرفی سامانه ذخیره خودکار و چک‌پوینت‌های نزدیک به هم، به کل جول و پلاس تیراندازی‌های اول شخص کلاسیک جمع شد و شد آنچه شد.

امروز در گیم اسکن می‌خواهیم باهم یک بازی ایرانی مخصوص رایانه‌های شخصی در سبک تیراندازی اول شخص را بررسی کنیم که اکثر خصوصیات تولیدات کلاسیک را دارد و می‌تواند برای قدیمی‌ها تجدید خاطره کند و برای جدیدی‌ها حال و هوای تازه‌ای ارائه دهد. «کوهستان سرد» تولید استودیوی کارا (بخوانید خانواده امیری‌ها) است و همین اواخر منتشر شده. پس اگر می‌خواهید یک بازی کلاسیک را تجربه کنید همراه ما باشید.

همین ابتدا بگویم لطفا (ناموسا) وقتی صحبت از تولیدات داخلی است یک‌راست نروید و محصول ایرانی را با آخرین نسخه ندای وظیفه مقایسه کنید؛ لطفا منطقی و واقع‌بین باشید. حالا که این را گفتم در ادامه می‌گویم که کوهستان سرد یک بازی (نسبتا) کامل است. روش بازی (گیم‌پلی) سالم و درستی دارد؛ موسیقی‌های خوبی برایش انتخاب کرده‌اند؛ گرافیکش ضعیف بوده اما روی تجربه کلی آن تاثیر منفی نگذاشته است. مسلما اگر از لحاظ بصری، قوی‌تر بود لذت بیشتری می‌بردیم! در مجموع، کوهستان سرد ارزش امتحان کردن را دارد.

بازی کامپیوتری ایرانی کوهستان سرد
بازی کامپیوتری ایرانی «کوهستان سرد»

سرده…

بازی درباره ماموریت کماندویی است که باید یک تنه با شرکتی بین‌المللی به نام Rabbit سرشاخ شود و دمار از روزگار آدم‌هایش در بیاورد. داستان فقط همین است، بله، کلاسیک یعنی همین. مگر قدیم‌ها از این خبرها بود؟ این همه قرتی‌بازی و دمو و صحنه‌های نمایشی و شخصیت و مکالمه و …؟ نه آقا! یک تفنگ بود و یک میدان پر از دشمن و گاو نر و مرد کهن. روایت همین قدر است و تا انتها هم چیزی به آن اضافه نمی‌شود. تقسیم مراحل بر اساس نقشه (Map) است؛ مثلا اگر ۱۲ مرحله داشته باشیم، تفاوت آن‌ها در فضا و مکان وقوع است. بقیه چیزها از جمله نوع ماموریت و دشمنان و سلاح‌ها یکسان است.

البته با پیشروی در مراحل، تعداد و الگوی حرکت دشمنان تغییر می‌کند. در مراحل ابتدایی، هیچ دشمنی از جایش تکان نمی‌خورد و تقریبا برای شما هدفی ثابت است. اما در چند مرحله آخر، کم کم این موجودات خردمند شروع به حرکت می‌کنند و با اینکه فقط جابجایی خطی و تک مسیره دارند، اما بازهم برای خودش چالش به حساب می‌آید. از باب هوش مصنوعی، کوهستان سرد خیلی حرفی برای گفتن ندارد. برای مثال، ممکن است دشمن حتی وقتی شما پشت سنگر هستید هم به تیراندازی ادامه دهد و در نتیجه خشابش تمام شود و همانجا وسط زمین و آسمان و دقیقا در تیررس شما مشغول تعویض خشاب شود!

بازی ایرانی کوهستان سرد

اما سامانه تیراندازی و نشانه‌گیری کوهستان سرد به قدری سالم و کامل است که وقتی روی آن تمرکز کنید (که قطعا هم باید روی همان تمرکز کنید!) شاید حواستان از برخی چیزهای دیگر پرت شود. اول از همه باید بگویم حوزه دریافت ضربه یا به اصطلاحِ بر و بچه‌های گیمر «هیت باکس‌ها» درست و دقیق کار شده‌اند؛ شما می‌توانید از بین چندین جعبه و در بازه‌ای به اندازه چند سانتی‌متر دشمن خود را در فاصله ۲۰ متری هدف قرار داده و نفله کنید؛ می‌توانید با کمی جابجایی در موقعیتی نسبت به دشمن قرار بگیرید که نتواند شما را ببیند اما شما او را هدف داشته باشید و میلی‌متری دخلش را بیاورید.

دوم اینکه نشانه‌گیری و بزرگ‌نمایی سلاح‌ها هم دقیق و منحصر به فرد هستند؛ هر سلاحی (کلا ۵تا بیشتر نیست‌ها!) بزرگ‌نمایی و جلوه تصویری خاص خودش را برای شلیک در حالت بزرگ‌نمایی دارد. اما از لحاظ تاثیر، همه سلاح‌های هم کلاس با هم یکی هستند. در هر حال تیراندازی، نشانه‌گیری، لگد اسلحه، درصد خطا و نشانه‌گر هدف، همه مرتب و تمیز کار شده‌اند. اما با تاسف بسیار باید بگویم که نمی‌توانید میزان حساسیت موشواره را برای خود تنظیم کنید و تنها راه این است که با ادامه دادن به بازی، یواش یواش به آن عادت کنید چون ممکن است حساسیت نشانه کمی بیشتر از حد مطبوع باشد.

بازی رایانه ای کوهستان سرد

برویم سراغ گرافیک فنی و این چیزها: کوهستان سرد، کیفیت بافت ندارد. مدل‌سازی‌ها درست‌اند؛ طراحی محیط و نقشه‌سازی درست است. متحرک‌سازی دشمنان درست است؛ اما کیفیت بافت نداریم. لازم به ذکر است که بازی را روی بالاترین درجه گرافیک تجربه کردم. نقطه قوت گرافیک فنی، اسلحه‌ها هستند: بافت قابل قبول، متحرک‌سازی تعویض خشاب نرم، جلوه‌های بصری ویژه برای آتش هر سلاح در حالت بزرگ‌نمایی و جزئیات بدنه و طراحی که هم وقتی تفنگ در دستتان است می‌توانید ببینید، هم وقتی روی زمین (یا بعضا روی هوا) افتاده است.

صدای کوهستان سرد از گرافیکش بهتر است. موسیقی‌های خوبی برایش انتخاب کرده‌اند و فایل‌های با کیفیتی در آن گذاشته‌اند. البته از بعد مضمون باید گفت ترک‌ها کمی با هم فاصله دارند؛ مثلا یکی از ترک‌ها شبیه به آهنگ‌های خدای جنگ است، یکی شبیه به موسیقی متن بازی Fear و دیگری (که مرحله آخر پخش می‌شود) چیزی در مایه‌های دزدان دریایی کارائیب و پیترپن بود. قطعه صفحه فهرست، متفاوت و جذاب بود. جدا از موسیقی، صداها هم خوب هستند.

بازی ایرانی کوهستان سرد

البته صداها زیاد نیستند: راه رفتن، تعویض خشاب، مکالمات دشمنان و از همه مهم‌تر شلیک. خوشبختانه صدای تفنگ‌ها باهم فرق دارد و این اشتباه فاحش در کوهستان سرد برطرف شده است. صدای دشمن‌ها هم با اینکه همه شبیه به هم بوده، اما دور و نزدیکش مشخص است و همراه با صدای راه رفتن، بهترین راهنما برای فهمیدن حرکت دشمن و آماده بودن برای رویارویی است.

روش بازی (گیم‌پلی) را که گفتیم، صدا و گرافیک و داستان را هم گفتیم. نکته مثبت دیگر کوهستان سرد، طولانی بودن آن است. البته که چون تنوع ماموریت نداریم این طولانی بودن کمی خسته‌کننده می‌شود. اما با توجه به اینکه خیلی از تولیدات داخلی بیش از حد کوتاه هستند، این نکته برتری بازی محسوب می‌شود. با توجه به قیمت بسیار پایین این محصول، طولانی بودن آن جالب است. بدانید که با این هزینه کم قرار است حداقل ۵ ساعت سرگرم تیراندازی هیجان‌انگیز (همراه با اضطراب در سختی‌های بالاتر) باشید.

کوهستان سرد

در گوشی با سازنده

از خانواده امیری تشکر می‌کنم که کوچک و بزرگ دست به دست هم دادند تا کوهستان سرد را بسازند. خسته نباشید. شدیدا منتظر کوهستان سرد ۲ هستم و امیدوارم در آن: ۱) سلاح‌های بیشتری داشته باشیم. ۲) حداقل یک نارنجک یا یک آرپی‌جی داشته باشیم. ۳) چند کلمه حرف از زبان شخصیت اول یا شخصیت‌های دیگر بشنویم. ۴) موسیقی انحصاری و تولیدی داشته باشیم (می‌دانم که هزینه دارد!). ۵) بافت‌ها کیفیت بیشتری داشته باشند. ۶) سامانه تیراندازی و نشانه‌گیری همینقدر خوب باشد. فعلا همین‌ها …

کوهستان سرد را تهیه کنید، بازی کنید، تا انتها بروید و بعد بیایید نظرتان را برای ما بگویید. در ضمن، به دلایل نامشخصی نتوانستم از داخل بازی عکس بگیرم، فلذا تصاویر موجود را از منابع مختلف گرفته‌ام.

امتیازبندی بازی:

تکرارپذیری و سرگرم‌کنندگی ۸ از ۱۰
گرافیک ۳.۵ از ۱۰
صداگذاری و موسیقی ۴.۵ از ۱۰
روش بازی (گیم‌پلی)۸.۵ از ۱۰

شاید برایتان جذاب باشد

نقد و بررسی بازی Death end re;Quest

نقد و بررسی بازی Death end re;Quest | ترکیب نقش آفرینی و رمان تعاملی

دو شرکت Compile Heart و Idea Factory، از جمله استودیوهای بسیار فعال در ساخت عناوین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *