دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / این بازی شما را خواهد ترساند | بررسی بازی موبایلی «لبه ترس»

این بازی شما را خواهد ترساند | بررسی بازی موبایلی «لبه ترس»

بازی‌های ترسناک قسمت قابل توجهی از تولیدات سالانه صنعت گیم را به خود اختصاص می‌دهند. همانطور که تمام سبک‌ها و قالب‌ها برای خود پیشرفت کرده‌اند، سبک ترس و وحشت هم به جایی رسیده که به عنوان یک ژانر مستقل شناخته می‌شود و محصولاتی که کاملا بر پایه این ژانر هستند، تولید می‌شوند. شاید تا چند سال قبل، ترس در کنار تیراندازی، اکشن، ماجرایی، جنایی یا معمایی و بقا قرار می‌گرفت، اما امروزه عناوینی تولید می‌شوند که صفر تا صد به بقا و وحشت اختصاص دارند.

ساخت یک بازی ترسناک واقعی، کار آسانی نیست. با اینکه نسبتا یک سری استاندارد و قانون برای تولیدات این دسته وجود دارد، مثل استفاده بسیار ابزاری از صدا و نورپردازی، اما بازهم برای آنکه بتوانید ادعای خود را در ارتباط با ترسناک بودن محصول ثابت کنید باید زحمت بکشید. بازی‌های زیادی هستند که بر خلاف ادعا و طبقه‌بندی اصلی، آنچنان ترسی را به بازیکن منتقل نمی‌کنند و بیشتر به سمت سایر سبک‌ها کشیده می شوند.

بازی موبایلی ایرانی اندرویدی لبه ترس
فضاهای تاریک و مخوف کلاس‌های دانشگاه در بازی لبه ترس

«لبه ترس» یک محصول ایرانی در ژانر وحشت است. این بازی هم زامبی دارد، هم ارواح انتقام‌جو و هم بیماران روان‌پریش و جانی. داستان از این قرار است که شخصیت اصلی، فرید، ماموریت دارد اسنادی مربوط به درمان یک بیماری اپیدمیک را به‌دست بیاورد. برای این کار، لازم است به دانشگاهی در لندن برود. دانشگاه مقصد، محلی است که طبق اطلاعات به‌دست آمده، قبلا مرکز آزمایشات و بررسی‌ها روی همان ویروسی بوده که الان هزاران نفر را تبدیل به زامبی کرده است. فرید، ماموریتش را از حوالی محل دانشگاه آغاز می‌کند.

بازیکن باید با هدایت فرید بین راهروها و اتاق‌ها و فضاهای دانشگاه، سعی کند از پس موانع بربیاید، معماها را حل کند، دشمنان را از بین ببرد و قدم به قدم به پایان خط روایت نزدیک شود. در این مسیر، ۱۰ برگ یادداشت به زبان انگلیسی هست که با گشت و گذار در اطراف نقشه پیدا می‌شوند. پیدا کردن این یادداشت‌ها ضروری است، چرا که راهنمای برخی از معماها درون همان کاغذهاست. همچنین با اینکه متن اصلی هر یادداشت به زبان انگلیسی است، ترجمه آن هم برای بازیکن آماده شده است.

بازی موبایلی ایرانی اندرویدی لبه ترس
فضای دلهره‌آور بیرون دانشگاه در بازی موبایلی لبه ترس

معماهای بازی، زیاد نیستند. اشکالی هم ندارد، چون خیلی خاص و دلچسب هم به نظر نمی‌رسند و بدون استفاده از راهنمای موجود در فهرست توقف، حل نمی‌شوند. معمایی‌ترین بعد لبه ترس، پیدا کردن مسیر و جایگاه و مقصد در دانشگاه است؛ با وجود اینکه نقشه دارید اما دانشگاه بزرگ است؛ کلی اتاق و سالن دارد؛ چند طبقه دارد و دقیقا همین مسائل یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بازی را ایجاد می‌کنند. به ویژه در مورد مرحله آخر که… باید خودتان تجربه کنید تا حس هیجان و ترس تا مغزتان برسد.

از طرف دیگر باید با استفاده از یک اسلحه کمری (و بعدا یک شات‌گان) در مقابل زامبی‌ها از خودتان دفاع کنید. کارمندان و دانشجویان بخت برگشته‌ای که در دانشگاه مانده و تبدیل به زامبی شده‌اند در جاهای مختلفی منتظر شما هستند. اکثر این موجودات از خودشان اصوات خاصی تولید می‌کنند که می‌توانید حضور آن‌ها را بفهمید و برای از بین‌بردنشان اقدام کنید. نکته در مورد مبارزات، این است که می‌توانید کمی فرار کنید و زامبی را دنبال خود بکشید تا در این زمان، فاصله بگیرید یا داروی سلامتی مصرف کنید، اما تا دخل آن موجود بی‌چاره را نیاورید وارد قسمت بعدی داستان نخواهید شد. بازی از سامانه لرزش گوشی‌های همراه هم بهره‌برداری کرده است.

بازی موبایلی ایرانی اندرویدی لبه ترس
اگر وقتی به پشت‌بام می‌روید به جای مستقیم جلو رفتن، از سمت راست حرکت کنید و دور پشت‌بام دور بزنید و به سمت در برگردید این پرنده را خواهید دید که قرار بوده با ورود شما به پشت‌بام و رد شدن از کنارش پرواز کند و صدایش دربیاید | بازی موبایلی لبه ترس

سامانه تیراندازی در لبه ترس معمولی است. اسلحه، ضربه یا تاثیر خاصی ندارد. یک کلت ۱۰ تیر با یک نشانه دقیق و ریز وسط صفحه. سرعت خشاب عوض کردن فرید خوب است و اگر فقط کمی در تیراندازی و زمان‌بندی خشاب‌گذاری دقت کنید می‌توانید بدون مشکل از پس زامبی‌ها بربیایید. در مورد تیراندازی باید گفت با اینکه می‌توانید نقاط مختلفی از بدن زامبی را هدف بگیرید، اما تفاوت خاصی ندارد. حتی با اینکه خود بازی تاکید می‌کند به سمت سر دشمن نشانه برویم، فرق بین شلیک به سر و شلیک به بدن به اندازه ۱ یا ۲ گلوله است.

گرافیک بازی حرف ندارد. به ویژه در مورد صحنه‌های از پیش رندر شده که باید بگویم در حد خیلی بالایی کار کرده‌اند. حیف که هم خود بازی و هم نمایش‌های سینمایی آن کوتاه بود. اما همین چند لحظه هم به اندازه کافی زیبا و جالب هستند. رندر موتور بازی هم بی‌نقص است. از بافت و طراحی و مدل‌سازی بگیرید، تا نور و سایه و متحرک‌سازی، همه استاندارد هستند. تیم سازنده در یک حرکت بسیار مشتری‌پسند، پنج درجه کیفیت جلوه‌های بصری برای بازی تعبیه کرده تا به این صورت دیگر برای ترسیدن نیاز به گوشی خیلی خاص نداشته باشید. به نوعی پیام لبه ترس این است: با این بازی روی هر مدل گوشی اندرویدی می‌توانید بترسید.

بازی موبایلی ایرانی اندرویدی لبه ترس
از خلاقانه‌ترین لحظات بازی موبایلی لبه ترس که حقیقتا در کارهای داخلی کم‌سابقه بود

صدای لبه ترس هم خوب است. تیم سازنده از صداگذاری و افکت‌های صوتی با هنرمندی بهره برده و لحظات خاصی آفریده است. به توصیه سازندگان، بهتر است بازی را با هدفون تجربه کنید. همچنین ترکیب صدا و موسیقی هم کاملا زیرکانه و هوشمندانه و در خدمت روایت و پیشبرد داستان است. مثلا در بسیاری از صحنه‌ها، خبری از موسیقی نیست. خیلی وقت‌ها هم صدای موزیک خاصی به گوش می‌رسد اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. به طور کلی، حس تعلیق در لبه ترس به خوبی القا می‌شود. اشکالات صداگذاری بیشتر متوجه صدای شلیک و تفنگ‌هاست.

نکات جالب زیادی در لبه ترس وجود دارند. اول اینکه برای صداگذاری شخصیت به سراغ گوینده و این چیزها نرفته‌اند و در اوج سادگی اما با دقت، از صدای افراد تیم استفاده کرده‌اند. دوم اینکه این صداهای ساده و طبیعی را با دیالوگ‌های مناسب و نسبتا غیرتکراری ترکیب کرده‌اند و این مسئله، روی واقع‌گرایی محصول تاثیر مثبتی داشته است. (صدای زاک شبیه به صدای یکی از اعضای یکی از گروه‌های قدیمی فارسی است که یکی از کارهای معروفشان در وصف «کوتاهی تابستان» است).

بازی موبایلی ایرانی اندرویدی لبه ترس
فضای درمانگاه دانشگاه که جز اولین اتاق‌های بازی لبه ترس است

نکته جالب بعدی، مربوط به روایت بازی است. بالاخره یک بازی زامبی‌محور دیدیم که یک ربطی به ایران خودمان داشت. با اینکه محل وقایع در لندن است، اما حداقل گروه در ایران بودند و از ایران حرکت کردند و هدفشان دریافت اطلاعات و برگشت به ایران برای دستیابی به درمان بیماری بود. توجه به ابعداد ملی و ذکاوتی که سازندگان در انتخاب محل ماموریت از خود به خرج داده‌اند ستودنی است.

نکته سوم، نقشه و وسعت فضا است. دانشگاه بزرگ است؛ چندین اتاق و سالن و دالان و راهرو دارد. حیاط دارد؛ طبقه دارد؛ «پشت‌بام» دارد. هزار و یک مدل دفتر و کلاس دارد. معماری این فضا، بسیار قابل توجه است. با اینکه به شخصه، حس کردم تا حد زیادی معماری و نقشه، وام‌دار عناوین خارجی هستند، اما اجرای کامل و مناسب این ساختار، آن را به یک تقلید هنرمندانه تبدیل کرده است. فضای ساختمان، چیزی بین دانشگاه و بیمارستان و دبیرستان است. جزئیات فضا بالاست و به طور کلی از بعد فضاسازی، لبه ترس موفق عمل کرده است.

با اینکه از باب داستانی، این بازی همه چیز را باهم ترکیب کرده و برخی خلاقیت‌های مضر را در خود گنجانده (زامبی انتحاری)، اما اگر به ژانر وحشت علاقه‌مند هستید حتما لبه ترس را تجربه کنید و نسخه کامل آن را تهیه کنید چون واقعا ارزش آن را دارد.

در فضاها بچرخید تا به رازهای گوشه و کنار دانشگاه پی ببرید و نظرات خود را برای ما بنویسید.

دانلود بازی لبه ی ترس

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

۴ نظر

  1. قبلا بازی کردم این بازی رو
    خیلی خوب و خوش ساخت بود
    بعضی از معما ها یکم سخت بود
    اما در کل ترسناک و خوب بود و ارزش وقت گذاشتن رو داشت

  2. مرسی از معرفی
    یعنی بلخره یه بازی ایرانی ترسناک دیدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *