دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / آفتابه در کنار اره‌برقی | بررسی بازی «اتاق مخفی»

آفتابه در کنار اره‌برقی | بررسی بازی «اتاق مخفی»

زمانی که شبکه اجتماعی فیس‌بوک در ایران روی بورس بود، یکی از صفحات پرطرفدارش «غلط نامه دهخدا یا کدخدا» (دقیق یادم نیست) بود. پست‌های این صفحه معمولا «کاریکلماتور» یا تصاویری بودند که با لطافت و نغز، کلمه، عبارت، اسم یا حتی ضرب‌المثلی در دل خود داشتند که مخاطبین باذکاوت، جواب تصویر را در قسمت کامنت‌ها می‌نوشتند و دیگران پس از خواندن آن نظرات و سپس گفتن «اۤاااااااااااا چه جالب» لایک محکمی کوبیده و ره‌سپار بررسی سایر پست‌ها می‌شدند.

یکی از معماهای باحال بازی
یکی از معماهای باحال بازی

مدتی بعد دست اندرکاران همان صفحه دست به اقدام جالبی زدند و بازی «آفتابه» را منتشر کردند. این محصول، عملا تجمیع تمام پست‌های فیس‌بوک در کنار هم، البته در قالب معما و حدس کلمه و به صورت فردی، و دعوت از مخاطبین برای طرح و تولید کاریکلماتورهای جدید بود. بازی در زمان خود و در اوایل کار محشر بود و تا زمانی که خیلی از طرح‌ها و پیشنهادات کاربران تبعیت نمی‌کرد هم خوب بود، اما . . . بگذریم.

حالا گلیم گیمز آمده تا دوباره این ایده را احیا کند. این دفعه البته بازی یک روایت بسیار مختصر و یک هدف «والاتر» دارد. «اتاق مخفی» آفتابه را برداشته و داخل اتاق سری فیلم‌های «اره‌برقی» گذاشته است. بازیکن، درون اتاقی بیدار می‌شود، فردی با همان نقاب معروف فیلم، به او توضیح می‌دهد که برای فرار از اتاق، باید به معماها جواب بدهد. خوشبختانه در این بازی، خبری از کارهای وحشتناک و معماهای فیزیکی نیست.

بازی موبایل اتاق مخفی
بازی در قالب معما تیکه هم می‌اندازد

کل داستان بازی همین است و از اینجا به بعد شما هستید و تعداد عملا بی‌نهایتی از سوالات یا تصاویر که حاوی یک یا چند کلمه، اسم، عبارت یا ضرب‌المثل هستند. تعدادی از این سوالات مستقیم از همان آفتابه قدیمی کپی شده‌اند. اما تعداد زیادی هم، کار دست سازنده است. بعضی از این سوال‌ها واقعا جالب و نو هستند و پس از یافتن پاسخ، دچار همان حالت «ااااااااا چه جالب» خواهید شد. بعضی‌ها بی‌مزه و الکی هستند و فقط تعداد مراحل بازی را زیاد کرده‌اند.

به‌طور کلی، روند بازی چالشی نیست. نه چالش‌های روزانه و زمانی در بازی هستند نه مراحل با پیشرفت، سخت می‌شوند؛ مراحل درهم هستند و از لحاظ سختی و آسانی بین ۱۵ مرحله اول و مثلا مراحل حد فاصل ۲۱۵ تا ۲۳۰ اختلافی نیست. تفاوت دسته‌بندی مرحله‌ها فقط در طراحی اتاق و درب آن است. هر ۲۴ مرحله، طرح و شکل اتاق عوض می‌شود. البته این موضوع هم کمی درهم است و نه‌تنها ارتباط منطقی بین سیر اتاق‌ها وجود ندارد، بلکه در مراحل بالای ۲۰۰، اتاق‌ها و درهای تکراری هم دیده می‌شوند.

بازی موبایل اتاق مخفی
از نمونه‌هایی که مستقیما از آفتابه کپی شده‌اند

موسیقی بازی در صفحه شروع و انتخاب مرحله، تقریبا ماجرایی-هیجانی است. مرحله را که آغاز می‌کنید آهنگی شبیه به جاز، با یک پاساژ دلنشین درام به گوشتان می‌رسد که جالب و نسبتا باحال است، اما تا قیامت فقط قرار است همین یک صدا را بشنوید و اگر یک مرحله بیشتر از دو دقیقه طول بکشد دوباره همان شروع باحال آهنگ را خواهید شنید. تنوعی در موسیقی وجود ندارد. فقط می‌توانید از تنظیمات، صدای آن را ببندید.

بازی موبایل اتاق مخفی
اشکال تایپی در راهنما

اما برگ برنده بازی اتاق مخفی، صحبت‌ها یا بهتر است بگویم تیکه‌های همان شخصیت نقاب به صورت است. فضای تصویری هر مرحله، سه قسمت اصلی دارد: درب خروج، معمای تصویری یا جمله‌ای، تلویزیون بالای در. تلویزیون بالای در مدخل ارتباط شما با شخصیت نقابدار است. آقای نقابدار داستان ما اصلا مرموز یا کم‌حرف نیست و همیشه در صحنه حاضر است تا با تیکه انداختن از شما پذیرایی کند. با اینکه تا وقتی به «پدر نقابدار» نرسید باید حرف‌های تکراری او را تحمل کنید، اما این شخصیت، تقریبا ۱۰ عبارت مختلف و جالب دارد که گاهی تامل‌برانگیز و گاهی خنده‌دار هستند.

در آخر، بازهم با تاسف شاهد تبلیغات ویدیویی ناگهانی هستیم؛ یا پول بدهید یا ما هر موقع دلمان بخواهد برایتان ۱۰۰ ثانیه ویدیو پخش خواهیم کرد و هر دفعه هم هرچه دلمان بخواهد نشانتان می‌دهیم. اما تجربه بازی اتاق مخفی ضرر ندارد و به عنوان بازی‌هایی که ذهن را کمی به چالش می‌کشند دستاورد خوبی است. لطفا برای ما از تجربه خود بنویسید.

دانلود بازی اتاق مخفی

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *