پنجشنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / پیش‌نمایش بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

پیش‌نمایش بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

بازی‌های Vampire: The Masquerade از عناوین با سابقه‌ای هستند که البته هیچ‌وقت در زمان خودشان چندان مورد استقبال قرار نگرفتند. این مجموعه بر اساس دنیایی هستند که به وسیله یک بازی نقش آفرینی تخته‌ای بنا نهاده شده‌اند. این‌گونه بازی‌ها برای ما ایرانیان تا حدود زیادی غریبه‌اند اما در خارج از کشور، طرفداران قابل توجهی دارند. هر نسخه از سری خون‎آشام، شاید داستان تقریبا مستقل و حتی تاحدودی ژانرهای گوناگونی هم داشته باشند. اما در مجموع، این بازی‌ها همه در یک دنیای واحد رخ می‌دهند. حالا تازه‌ترین بازی این سری، دوباره کمی تغییر ژانر داده و در شهری جدید قرار است زندگی مخفی خون‌آشام‌ها را به تصویر بکشد.

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

خون‌آشام‌های این بازی، دنیای جالبی دارند. آنان مثل زامبی‌های بی‌شعور نیستند که راه بیفتند در خیابان‌ها و همه را قتل عام کنند. بر دنیای آنان یک اختفا حاکم است که سایر خون‌آشام‌ها حق شکستن آن را ندارند. در ابتدای بازی، دسته‌ای از خون‌آشام‌های یاغی به مردم شهر هجوم می‌برند و تعداد قابل توجهی از مردم عادی را می‌درند. در این میان، یکی از این مردم زنده می‌ماند و یک نیمه خون‌آشام می‌شود. شما نقش او را ایفا می‌کنید. اما ظاهر و باطن او تماما در اختیار شماست. در واقع این بازی، نقش آفرینی جالبی دارد. اینجا هم شما می‌توانید جنسیت، مشخصات ظاهری، لباس و … کاراکتر خودتان را هرگونه که می‌خواهید طراحی کنید و طی بازی، تراز بگیرید و به تدریج قدرتمند شوید. اما این پیشرفت به این وابسته است که طرف چه جماعتی را بگیرید و خودتان را در چه گروه و دسته‌ای بگنجانید.

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

در همان ابتدای بازی باید بین سه گونه نیمه خون‌آشام یکی را انتخاب کنید. یک نیمه خون‌آشام، خودش دارای ویژگی‌هایی است که به او برتری‌هایی می‌بخشد. مثلا آنان می‌توانند مقداری در برابر نور خورشید مقاومت کنند یا این‌که در کنار خون، مقداری هم با غذای عادی شکم خود را سیر کنند. اما این نیمه خون‌آشام‌ها به سه دسته آموزشی مجزا تقسیم می‌شوند که شما باید یکی را در ابتدای بازی انتخاب کنید و در همان دسته ارتقا یابید.
گروه Chiropteran می‌توانند خفاش‌ها را ظاهر کنند و در هوا، مدتی را پرواز کنند. گروه بعدی Mentalism است که این دسته بر کنترل از راه دور اشیا و انسان‌ها تمرکز دارند. در نهایت، Nebulation هستند که آن‌ها می‌توانند برای مخفی شدن یا مبارزه با دشمنان دود ظاهر کنند و یا خودشان بخار شوند و به محیط‌های کوچک نفوذ کنند. این موارد، بیشتر بر روی روند بازی تاثیرگذار هستند. اما باز هم یک دسته‌بندی دیگر وجود دارد که علاوه بر روند بازی بر داستان و نوع ماموریت‌های شما اثر می‌گذارند. بازی در شهر سیاتل واقع در ایالت واشنگتن آمریکا رخ می‌دهد. بر این شهر، پنج قبیله خون‌آشامی سایه انداخته‌اند که هر کدام مهارت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دادند و به هر کدام که بپیوندید سبک بازی‌تان تا حدودی تغییر می‌کند. قبیله Brojah بیشتر بر قدرت بدنی و درگیری‌های تن به تن و سرعتی تمرکز دارند. قبیله Tremere از جادو و حس‌های خون‌آشامی خود استفاده بیشتری می‌کند. در سوی دیگر Toreadorها چابک هستند و می‌توانند قلب و روح دیگران را تسخیر کنند. قبیله Ventrue هم می‌تواند حملات را منحرف یا جذب کند و می‌تواند اراده دیگران را کنترل کند. در نهایت Malkaviansها می‌توانند ذهن قربانیان خود را ناتوان کنند.

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

در کنار این طایفه‌ها، سیاتل توسط پنج جناح خون‌آشام کنترل می‌شود که هر یک محدود به ایدئولوژی‌های خاص خود هستند و هر کدام به روشی سعی دارند قدرت را به دست آورند. عضویت در این قبیله‌ها و همکاری با گروه‌های فکری مختلف موجب می‌شود داستان به جهات متمایزی کشیده شود به خصوص که هرکدام دارای اهداف و فرهنگ و محدودیت‌های خاصی هستند که شما باید در قبال آنان مسئولیت‌پذیر باشید. از این رو، داستان بازی بسیار گسترده و منعطف خواهد بود. البته تصمیمات شخصی شما هم سرنوشت خیلی چیزها را مشخص می‌کند. بازی گفت‌وگو با کاراکترهای زیادی دارد. هرچند شما فقط پاسخ‌های خود را انتخاب می‌کنید و صدایی از کاراکتر شما بیرون نمی‌آید، اما این تعاملات بر خط روایی بازی اثر دارند. مثلا در دموی بازی شاهد بودیم پس از شکست یک غول آخر می‌توانید سر از بدن وی جدا کنید یا با او به توافق برسید و جانش را امان بخشید.

این‌گونه موارد، موجب فعال و غیر فعال شدن ماموریت‌های اصلی و فرعی می‌شوند. نحوه به دست آوردن ماموریت‌ها نیز گوناگون است. برخی مواقع، افرادی که شما را می‌شناسند بهتان با موبایل پیغام می‌دهند و بعضی مواقع، خواسته خود را رودررو بیان می‌کنند. بعضی مراحل فرعی‌تر را هم باید در شهر بزرگ بازی جست‌وجو کنید تا بیابید.

شهر بازی ظاهراً قرار است بیشتر از این که بزرگ باشد، جزییات کثیری داشته باشد. از این رو، مراحل بازی هم اصلا خطی نیستند و می‌توانید یک وظیفه خاص را با رویکردهای گوناگون انجام دهید. مثلا اگر بخواهید می‌توانید مخفیانه یا با درگیری‌های پر سر و صدا دشمنان را شکست دهید و یا با پنهان کاری، نیروی‌های متخاصم را رد کنید. اما به هر حال، بازی طوری کارگردانی شده که بعضی مواقع واقعا مجبور به درگیری فیزیکی شوید. برای این کار هم به غیر از جادو و قدرت‌های فرا بشری، تسلیحات سرد و گرم گوناگونی هم در بازی یافت می‌شوند، اما معمولا گلوله پیدا کردن سخت است. متأسفانه در دموهای بازی، دشمنان هوش مصنوعی ضعیفی دارند و حین درگیری‌ها ضعیف عمل می‌کنند. برای مثال، بارها دیده می‌شود به جای این که به شما حمله کنند فقط تفنگ را به سوی شما نشانه رفته و راه می‌روند و خیلی به ندرت شلیک هم می‌کنند. باگ‌های پویانمایی مردن آنان هم در نوع خود آزاردهنده هستند. هرچند بازی هنوز تکمیل نشده و امید می‌رود که این گونه مشکلات تا زمان عرضه رفع شوند.

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

هیچ‌وقت بازی‌های خون‌آشام به خاطر گرافیک‌های بالا معروف نبوده‌اند. در این نسخه هم گرافیک بازی چنگی به دل نمی‌زند اما ایراد خاصی هم ندارد. شاید اگر مثل نسخه قبلی، دوربین بازی سوم شخص بود ضعف‌های گرافیکی بازی کمتر به چشم می‌آمد. اما این شماره از بازی، دوربین اول شخص دارد و تنها در زمان‌های خاص مثلا وقتی که شخصیت اصلی می‌خواهد خون کسی را بخورد بازی سوم شخص می‌شود. نکته جالب در مورد نوشیدن خون انسان‌های بازی این است که خون هر انسانی با توجه به ویژگی‌های خونی‌اش می‌تواند به صورت موقت به صفت خاصی از بدن کاراکتر شما تاثیر گذاشته و آن را تقویت کند. افراط در این کار موجب می‌شود شهر از وجود خون‌آشام‌ها آگاه شده و پلیس به دنبال شما بگردد یا مردم شهر کمتر به خیابان‌ها بیایند. از این رو می‌توان از موش‌ها یا کیسه‌های اهدای خون به عنوان جایگزین استفاده کرد.

در مجموع می‌توان گفت خون‌آشام یک بازی منعطف است که نحوه بازی کردن شما و انتخاب‌هایتان بر روند بازی و داستان، تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اما ایرادات فنی و ظاهر ساده بازی فعلا موجب می‌شوند خیلی هم به آن امیدوارم نباشیم.

شاید برایتان جذاب باشد

بهترین بازی های معمایی اندروید سال 2020

بهترین بازی های معمایی اندروید سال ۲۰۲۰

این روزها توسعه‌دهندگان بازی‌های موبایل، فرصت بیشتری برای تولید یک عنوان معمایی دارند. زیرا در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *