چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / پیش‌نمایش بازی Outriders

پیش‌نمایش بازی Outriders

به زمان عرضه بازی Outriders بسیار نزدیک هستیم، اثری که بنایش را بر صداقت گذاشته و از ایجاد هیجان کاذب دور کرده است. تولیدکننده این عنوان، استودیوی لهستانی People Can Fly است که قبلاً روی بازی‌های اولیه Gears of War همکاری می‌کرد و به طور مستقل، بازی اکشن اول شخص بولت‌استورم (Bulletstorm) را هم در کارنامه داشت. حالا آنان وارد عرصه جدیدی شده‌اند و می‌خواهند در ژانری که مقداری متفاوت با آثار قبلی‌شان است شانس خود را امتحان کنند. برای این کار، اعضای تولید از چهل نفر به دویست نفر رسیده و بیش از پنج سال است که روی «اوترایدرز» کار می‌شود.

اوترایدرز در هسته خود چیزی بین بازی‌های مس افکت (Mass Effect) و دستنی (Destiny) است. یک بازی اکشن سوم شخص نقش‌آفرینی و علمی تخیلی که البته مثل دستنی، لوتر شوتر است و حتی رابط کاربری شبیه به آن هم دارد. اما خوشبختانه توسعه‌دهنده اعلام کرده قرار نیست که بازی سرویس محور باشد و با عرضه یک بازی اولیه، کلی بسته مکمل در پاچه ملت کند. بازی هنگام عرضه، تمام محتویات داستانی را داشته و یک بسته کامل و پرمحتوا خواهد بود.

داستان بازی در مورد تلاش بشر برای فرار از زمین است. این محصول قرار است داستان جدی‌تری نسبت به بولت‌استورم داشته باشد. انسان‌ها به کمک سفینه فضایی بسیار بزرگی زمین را ترک گفته‌اند تا در سیاراتی خارج از منظومه شمسی ساکن شوند. اما اولین سیاره که ایناک (Enoch) نام دارد به ورود انسان‌ها، روی خوش نشان نمی‌دهد.

پدیده‌ای غیر طبیعی روی سیاره اتفاق می‌افتد که در کنار خرابی‌ای که به بار می‌آورد، انسان‌ها و موجودات زنده را دچار جهش ژنتیکی می‌کند. دشمنانِ شما را هم سایر انسان‌ها تشکیل می‌دهند که به دلیل نابسامانی‌های پیش آمده در سیاره، طی چند سال به گروه‌ها و فرقه‌های خلافکار و وحشی تبدیل شده‌اند. البته ایناک محل زندگی حیات وحش متخاصم و خطرناکی هم هست که از انسان‌ها خطرناک‌ترند.

شما نقش یکی از انسان‌های جهش یافته را بازی می‌کنید. در ابتدای بازی باید کاراکتر خود را طراحی کنید و کلاس او را هم مشخص کنید. چهار کلاس در Outriders وجود دارد که هرکدام یک درخت مهارت پیچیده و مفصل هم دارند و باید در آن به دقت، مهارت‌های خود را انتخاب کنید. زیرا خیلی از مواقع، انتخاب یک سری مهارت، دسترسی شما را به تعدادی دیگر مسدود می‌کند.

کلاس Technomancer در بازی بیشتر مناسب تک تیراندازی است و توانایی‌های ویژه‌ای جهت ایفای نقش پشتیبانی به‌خصوص افزایش سلامتی افراد گروه دارد. کلاس Trickster اما برخلاف قبلی، کاملاً مناسب حمله از نزدیک است و همچنین می‌تواند با تغییر فضا و زمان ناپدید شود یا دشمنان را آهسته کند. می‌رسیم به Pyromancer که از نظر فاصله نبرد، چیزی بین دو کلاس قبلی است و توانایی کنترل و استفاده از آتش را هم دارد.

در نهایت در بازی، کلاس Devastator را شاهد هستیم که هیکل بزرگی داشته و عملاً یک تانک متحرک است و بیشتر به درد کسانی می‌خورد که حوصله مخفی شدن ندارند و می‌خواهند مستقیم به دل دشمن زده و زمین را به لرزه در آورند.

هر کلاس می‌تواند در لحظه، فقط سه اسلحه و قدرت ویژه داشته باشد. این سه قدرت نیز درست مثل مس افکت اندرومدا روی پلی‌استیشن با فشردن دکمه‌های R1 و R2 یا زدن همزمان آنان فعال می‌شوند. همین‌طور که گفتیم می‌توان بازی را با گروهی نهایتاً سه نفره انجام داد پس همیشه حداقل، یکی از کلاس‌ها در بازی شما حضور نخواهد داشت که این می‌تواند روی استراتژی شما اثرگذار باشد.

اکشن و تیراندازی بازی سریع است و باید همیشه در حرکت باشید تا در امان بمانید ولی بازی ساز و کار سنگر گرفتن هم دارد. بیشترین حرکت و جابه‌جایی، مخصوص زمان‌هایی است که دشمنانِ حیوانی به سراغ شما می‌آیند. آن‌ها دیگر مخفی شدن و استراتژی داشتن سرشان نمی‌شود و گله‌ای به سوی شما حمله می‌کنند. به همین دلیل، بعضی مواقع اصلاً مجبور می‌شوید بدوید و از دستشان فرار کنید.

مطالب مرتبط:

به طور کلی در مورد گیم‌پلی بازی شخصاً هر طور به آن نگاه می‌کنم نمی‌توانم یاد Mass Effect: Andromeda نیفتم با این تفاوت که بازی سریع‌تر است و نقش‌آفرینی عمیق‌تری دارد اما ساختار مراحل بازی، بسیار شبیه به بازی‌های دستنی کار شده. بدین معنا که در Outriders شاهد یک سری شهر یا محل تجمع اصلی هستیم که می‌توان در آن‌ها کاراکترها را ملاقات کرد، مأموریت‌های اصلی و فرعی دریافت کرد و همچنین به فروشگاه‌ها سر زد. حالا که از صحبت با کاراکترها گفتیم، خوب است بدانید که بازی، تصمیم‌گیری و انتخاب دیالوگ هم دارد اما این موارد تأثیری روی نتیجه اصلی داستان ندارند؛ شاید نهایتاً روی دریافت مأموریت‌های فرعی اثر داشته باشند.

بازی Outriders

تا به اینجا هرچه از سیستم‌های بازی گفتیم، پدیده‌های جدیدی نیستند فقط باید منتظر باشیم ببینم آیا سازنده‌ها در نهایت، آنان را به خوبی پیاده‌سازی می‌کنند یا خیر. اما یکی از معدود خلاقیت‌های بازی مربوط به سیستم درجه سختی پویای بازی است، زیرا بازی پانزده درجه سختی دارد!

چهارتا از این درجات، ثابت هستند و هرکدام را که انتخاب کنید تا آخر کم نمی‌شوند اما هرقدر که بهتر بازی کنید و کمتر در بازی کشته شوید و به طور کلی حرفه‌ای باشید، بازی خودش تا رتبه پانزدهم سخت‌تر می‌شود. در نتیجه، امتیاز تجربه و تجهیزات بهتری کسب می‌کنید. اگر هم عملکرد ضعیفی داشته باشید، بازی به تدریج به همین درجه سختی اولیه‌ای که انتخاب کرده‌اید باز می‌گردد. همین سیستم می‌تواند بازی را بسیار هیجان‌انگیز کند و از همین الان می‌توان متصور شد که در جامعه طرفداران بازی، رقابتی نفس‌گیر شکل خواهد گرفت.

از منظر گرافیکی، بازی اوترایدرز یک اثر میان نسلی است که نه تنها روی نسل جدید بلکه روی کنسول‌های نسل قبلی هم حرف مهمی برای گفتن ندارد. کلاً قرار نیست از گرافیک این بازی هیجان‌زده شوید. درست مثل بازی دستنی اینجا هم رنگ‌های تقریباً شادی را خواهید دید و از واقع‌گرایی زیاد، خبری نیست. اوترایدرز قطعاً به دنبال این است که نان هیجانش را بخورد نه ظاهرش.

در نهایت لازم به ذکر است که دموی بازی Outriders هم‌اکنون برای تمام پلتفرم‌های مقصدش در دسترس است و صادقانه محتوایش را نشان می‌دهد. همین‌طور که در ابتدای پیش‌نمایش گفتیم، بازی برخوردی شفاف با مخاطبش دارد و اصلاً نمی‌خواهد بزرگ‌نمایی کند، به‌خصوص که تریلر‌های گیم‌پلی زیادی هم تا به حال از آن منتشر شده است. تنها خبر نگران‌کننده در مورد Outriders این است که بازی با وجود آن که انحصاری ایکس‌باکس نیست از همان روز اول عرضه برای مشترکین گیم پس در دسترس خواهد بود. آیا مایکروسافت پتانسیل زیادی در بازی دیده یا سازنده‌ها به خاطر ضعف‌های اثر خود، زیر بار گیم پس رفته‌اند؟

+۱۶

شاید برایتان جذاب باشد

بازی انفجار ستاره

بررسی بازی موبایلی انفجار ستاره

قبل‌تر در متن بررسی بازی فرار از جزیره درباره هیجان مویی رد کردن صحبت کرده‌ایم؛ …

۵ نظر

  1. فقط آنلاین و گروهیه یا تک نفره هم داره؟

  2. یاد بولت استورم بخیر خیلی خوب بود امید است اینم خوب بشه

  3. bazi ke people can fly besaze hatman khube

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *