پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / پیش‌نمایش بازی Diablo 4

پیش‌نمایش بازی Diablo 4

بازی دیابلو ۴ یک اکشن نقش آفرینی با دنیای فانتزی تاریک است که دیر معرفی شده اما طرفداران، امید زیادی به آن دارند. این نسخه، نسبت به قسمت‌های قبلی تغییراتی داشته اما به‌طور کلی محصولی آشنا به نظر می‌رسد، اثری هیجان‌انگیز با نقشه‌ای بسیار بزرگ و کلاس‌های مختلف که راضی‌کننده به نظر می‌آیند.

بازی-Diablo-IV

مجموعه بازی‌های دیابلو از شاهکارهای شرکت بلیزارد هستند که به‌خصوص در میان گیمرهای رایانه‌های شخصی از اهمیت خاصی برخوردارند. هواداران به قدری روی دیابلو تعصب دارند که وقتی بلیزارد یک بازی موبایلی بر اساس دنیای Diablo معرفی کرد در همان سالن نمایش، همگان بازی را مسخره کردند.

می‌توان گفت به همین دلیل بود که بالاخره سکوت شکسته شد و در سال ۲۰۱۹ میلادی نسخه چهارم بازی به صورت زودهنگام رونمایی شد. آن هم در حالی که امروزه مشخص شده بلیزارد برای این کار چندان آمادگی نداشته و هنوز محصولات فرعی مهمی را در نظر داشته است؛ یعنی نه تنها بازی موبایلی این سری به وسیله تولیدکننده چینی در دست توسعه است بلکه بازسازی شماره دوم هم با گرافیک و گیم‌پلی بهبود یافته قبل از نسخه چهارم به بازار خواهد آمد.

درست است که بلیزارد، دیابلو ۴ را معرفی کرده و چند ساعت هم گیم‌پلی و تریلر از آن نشان داده است، اما به گفته سازنده‌ها بازی حتی در سال جاری میلادی هم عرضه نخواهد شد و اصلاً معلوم نیست چه زمانی به بازار بیاید. به هر حال، این شرکت بزرگ به عرضه دیرهنگام دنباله بازی‌هایش معروف است.

بازی Diablo 4

مخاطبانی که به سراغ نسخه چهارم بازی خواهند آمد را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: نخست آنانی که با دنیا و سبک دیابلو آشنایی دارند و دیگری افرادی که برای اولین بار است می‌خواهند به سراغ این بازی بروند. از این رو صرفا نمی‌توانیم به سراغ ویژگی‌های جدید این نسخه برویم و باید در این پیش‌نمایش، بازی را برای گیمرهای جدیدتر هم شرح دهیم.

بازی Diablo IV یک اکشن نقش آفرینی با زاویه دوربین ایزومتریک است که زیرمجموعه سبک Dungeon Crawler قرار می‌گیرد. ویژگی خاص این سبک در آن است که شما بخش مهمی از بازی را در سیاهچاله‌های هزارتو سپری کرده و با دشمنان جنگیده و آیتم‌های بهتر به‌دست می‌آورید. یکی از خلاقیت‌های اصلی سازندگان دیابلو از همان ابتدا در این بوده که سیاهچاله‌های این سری همیشه به صورت اتفاقی تولید می‌شوند. این چیزی است که امروزه در بازی‌های دوبعدی به وفور استفاده می‌شود اما پیاده‌سازی مناسب آن در محیط کاملاً سه بعدی که برای دیابلوی جدید در نظر گرفته شده کار مهمی است. اما قبل از این‌که بیشتر از این وارد مقوله روند بازی بشویم بیایید به دنیای افسانه‌ای و شگفت‌انگیز سری دیابلو بپردازیم.

مطالب مرتبط:

بلیزارد همیشه استاد دنیاسازی بوده است. آنان به گونه‌ای از اساطیر و افسانه‌های کهن استفاده کرده و مفاهیم جدیدی تولید می‌کنند که واقعاً شگفت‌انگیز است. دیابلو فقط یک بازی نقش آفرینی نیست که آن را تمام کرده و فراموش کنید. توسعه‌دهنده بازی از داستان فقط به عنوان بهانه‌ای برای نبرد استفاده نکرده بلکه حتی آن را در قالب چندین کتاب هم گسترش داده است. البته اگر مخاطب بخواهد به شکل سطحی به داستان نگاه کند انگیزه‌ای که لازم دارد تا بازی را ادامه دهد هم به‌دست می‌آورد اما این‌که بدانید در این دنیای فانتزی تاریک چه خبر است خودش یکی از لذت‌های اصلی هر کدام از عناوین دیابلو است.

مثلاً در همان نمایش اول معرفی بازی Diablo 4 مشخص شد که دشمن اصلی شما موجودی شیطانی به نام لیلیث (Lilith) است که به کمک عده‌ای سودجو احضار می‌شود و از همان ظاهرش مشخص است که شر مطلق است. اما این‌که بدانید لیلیث در حقیقت کیست، چه نقشی در آفرینش انسان‌ها داشته، دشمن دیرینه‌اش که بوده و … قطعاً باعث خواهند شد بیشتر از داستان بازی لذت ببرید. با این توضیحات اگر می‌خواهید به عنوان مخاطب جدید به سراغ دیابلو بروید حتماً باید قبل از شروع بازی در مورد دنیای آن حسابی مطالعه کنید. البته امیدواریم خود سازندگان در اثر نهایی، خلاصه‌ای از داستان و دنیای بازی‌های قبل را برای تازه‌واردها بیان کنند.

بازی Diablo IV

سرزمینی که بازی‌های دیابلو در آن اتفاق می‌افتد Sanctuary نام دارد. سرزمینی پهناور که شامل پنج منطقه اصلی به نام‌های Hawezar، Kehjistan، Dry Steppes، Fractured Peaks و Scosglen می‌شود. هر دانه از این سرزمین‌ها از نظر وضعیت جغرافیایی و دشمنانی که در آن ساکن هستند منحصر به فرد خواهند بود.

دشمنان بازی به دسته‌های مختلفی به نام «خانواده» تقسیم می‌شوند که هر خانواده در بخش خاصی از نقشه تعدد بیشتری دارد. یکی از ویژگی‌های جدید نسبت به نسخه‌های قبلی این است که نقشه، حالت جهان باز و غیرخطی دارد. شما می‌توانید به اختیار خود به این مناطق بروید و صدها سیاهچاله اتفاقی که در آنان وجود دارد را پشت سر بگذارید. البته غیرخطی بودن بازی بدین معنا نیست که بتوانید دیالوگ انتخاب کنید و با تصمیم‌گیری‌های مهم، روند داستان را به کلی عوض کنید. بلکه بیشتر در انتخاب مأموریت‌های اصلی و فرعی صاحب اختیار هستند.

نقشه اصلی بازی برخلاف سیاهچاله‌ها حالت اتفاقی ندارد و همیشه ثابت است. همچنین بخش‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که منطقه اشتراکی هستند و بازیکنان می‌توانند به صورت آنلاین در آن محل‌ها با یکدیگر تعامل داشته باشند. در واقع حالت PVP و PVE فقط در همین قسمت‌ها وجود دارند. قوانین حاکم بر این مکان‌ها هم خیلی شبیه به قسمت‌های دارک زون سری دویژن پیاده‌سازی شده‌اند.

اگر بخواهید با سایر بازیکنان درگیر شوید آزاد هستید اما بر روی نقشه علامت‌گذاری خواهید شد تا سایر افرادی که در منطقه مشترک حضور دارند شما را پیدا کنند. این حالت‌های بازی کاملاً اختیاری هستند و فقط اگر بخواهید آیتم‌های بهتر به‌دست آورید می‌توانید در آن مشارکت داشته باشید. به هر حال، بازی دیابلو مبنایش بر از بین بردن دشمنان سخت‌تر و به‌دست آوردن تراز و آیتم‌های بهتر است. خبر بد این‌که با وجود قابلیت بازی تک نفره برای تجربه دیابلو ۴ باید همیشه آنلاین باشید و اتصال به اینترنت اجباری خواهد بود.

روند کلی بازی مشابه چیزی است که در نسخه‌های قبلی هم وجود داشته اما به قول فرنگی‌ها شیطان در جزییات است. یعنی با این‌که در ظاهر با یک محصول کاملاً آشنا طرف هستیم، سازوکارهایی مثل نحوه ارتقای کاراکترها و ویژگی‌های آنان تغییراتی داشته‌اند که به آنان اشاره می‌کنیم.

در این بازی، پنج کلاس شخصیتی حضور خواهند داشت که تا به حال چهار مورد یعنی Barbarian، Sorceress، Druid و این اواخر Rogue معرفی شده‌اند. هرکدام از این کلاس‌ها در کنار مأموریت‌های مشترک، اهداف منحصر به فردی هم دارند که برای سایر شخصیت‌ها در دسترس نخواهند بود. شما در ابتدای بازی می‌توانید تغییراتی در جنسیت، شکل چهره و رنگ پوست آنان اعمال کنید که البته این موارد خیلی محدود هستند و برای طرفداران نقش آفرینی‌های مدرن ناامیدکننده خواهند بود.

کلاس Rogue بازی Diablo 4

در مورد درخت مهارت‌ها و استعدادهای هر شخصیت هنوز چیزی نهایی نشده است. در نمایش سال ۲۰۱۹، با یک رابط کاربری ساده طرف بودیم که کار راه‌انداز بود اما ظاهر چشم‌گیری نداشت. با این وجود در تصویر جدیدی که نمایش داده شده، ظاهراً با یک درخت مهارتی پیچیده طرف هستیم. اما به هر حال چیزی که تا به امروز مشخص شده، تنوع قابلیت‌های هر کلاس است. به طوری که گفته شده با اتمام بازی، نهایتاً حدود چهل درصد از مهارت‌های یک شخصیت را به‌دست خواهید آورد و این یعنی هر کلاس در انتها به چیزی تبدیل می‌شود که شما تصمیم گرفته‌اید.

در توضیح تفاوت کلاس‌ها باید بگوییم Rogue یک کلاس چابک است و حالت ترکیبی دارد. بدین معنا که هم برای نبرد از فاصله دور مناسب است و هم می‌توان برای درگیری تن به تن از آن استفاده کرد. کلاس Sorceress کمترین میزان سلامتی را نسبت به سایرین داراست اما در عوض به کمک جادوهایی که به‌خصوص در زمینه کنترل عناصر طبیعت به همراه دارد برای نبرد با تعداد زیادی از دشمنان بسیار مناسب است. به علاوه، ظرفیت مانای او به صورت خودکار بازتولید می‌شود اما به‌طور کلی به خاطر این‌که زیادی به جادو وابسته است و میزان سلامتی کمی دارد به نظر می‌رسد این کاراکتر بیشتر برای گیمرهای ماهرتر خوب باشد.

سپس به کلاس Barbarian می‌رسیم که به خاطر میزان سلامتی و قدرت بسیار بالا در نبرد تن به تن کاملاً مناسب افراد تازه‌وارد خواهد بود. او همچنین بیشترین میزان سلاح در آن واحد را می‌تواند حمل کند. در انتها نیز کلاس Druid را داریم که همیشه دو گرگ، او را در نبردها همراهی می‌کنند و خودش هم قابلیت تغییر شکل به گرگ و خرس را دارد.

یکی از تغییرات مهمی که در بازی دیابلو ۴ شاهد آن خواهیم بود حذف سازوکار تتریس موجودی است. در گذشته مجبور بودید آیتم‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌اید به گونه‌ای در منوی اموالتان بچینید که از فضای موجود بیشترین بهره را ببرید. در نسخه چهارم دیگر از مدیریت فهرست اموال به شکلی که یاد شد خبری نیست، برای همین روند بازی قطعاً سریع‌تر شده اما شاید طرفداران قدیمی ناامید شوند.

بازی Diablo IV

بازی Diablo 4 اولین ورود در این سری است که کاملاً سه بعدی کار شده و با توجه به تغییر موتور پایه بازی، عناصر بصری و به‌خصوص مدل‌های سه بعدی آن‌قدر با کیفیت هستند که میان پرده‌های هم‌زمان، بخش مهمی از روایت داستان را بر عهده خواهند داشت. البته بازهم نمی‌توان توقع داشت که گرافیک یک بازی با زاویه دید ایزومتریک که همه‌چیز در آن معمولاً از دور دیده می‌شود در حد عناوینی مثل God of War باشد؛ در واقع دیابلو تنها در سبک خودش خیلی چشم‌گیر به نظر می‌رسد. یک تغییر مهم دیگر Diablo IV فاصله گرفتن سبک گرافیکی بازی از دنیای رنگارنگ نسخه سوم و رجوع به حالت تاریک و خشن‌تر بازی دوم است.

در نهایت لازم به ذکر است که بازی در عین این‌که مثل نسخه‌های گذشته دارای بسته‌های مکمل پولی هم خواهد بود در آن پرداخت‌های درون برنامه‌ای هم قرار داده شده است که البته طبق گفته سازنده همه جنبه تزیینی خواهند داشت.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۲ نظر

  1. امیدوارم بازی خوبی بشه مثل ورژن های قبلش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *