چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / پیش‌نمایش بازی Baldur’s Gate III

پیش‌نمایش بازی Baldur’s Gate III

دروازه‌های بالدور، نام یک سری بازی قدیمی است که تخم نسخه اول آن را شرکت بایوور در سال ۱۹۹۸ میلادی کاشت و بعد از آن، چندین نسخه فرعی هم از آن برای پلتفرم‌های مختلف عرضه شد. اما هنوز دو بازی شماره‌دار این سری، خیلی طرفدار دارند و اگر بخواهید می‌توانید نسخه‌های بهبود یافته آنان را حتی روی گوشی‌های همراه نیز پیدا کنید. نسخه شماره‌دار جدید این سری اما دیگر در دست بایوور نیست بلکه توسعه‌دهنده‌ای به نام Larian Studios که سابقه ساخت مجموعه بازی‌های Divinity را داشته ساخت آن را بر عهده گرفته است. این استودیو واقعاً امکانات زیادی ندارد اما بازی‌های آنان درست به مانند عناوین استراتژیک و نقش آفرینی کلاسیک هستند با این تفاوت که ظاهری مدرن دارند.

بازی-Baldur’s-Gate-3

دروازه‌های بالدور بر اساس بازی‌های تخته‌ای Dungeons & Dragons (به اختصار D&D) تولید می‌شوند و نسخه سوم نیز از این حیث، شباهت بسیار بیشتری به این سری بازی‌های تخته‌ای دارد. ابتدا بیایید ببینیم این بازی تخته‌ای که از آن اسم بردیم چیست. بازی‌های D&D در دهه هشتاد میلادی، سرگرمی اصلی خیلی از جوانان آمریکایی بود. بازی به زبان‌های متفاوت در نقاط مختلف جهان عرضه شده و تا به حال هم پنج نسخه اصلی از آن به بازار آمده است. در این بازی‌ها یک داور وجود دارد که کتاب قطور قوانین بازی را بر عهده دارد و حداقل دو بازیکن که تاس می‌اندازند و با توجه به قوانین بازی در داستان به پیش می‌روند. این سری از پیچیده‌ترین و استراتژیک‌ترین بازی‌های تخته‌ای هستند که حتی مسابقات جهانی داشته و در زمینهٔ بازی‌های ویدیویی نیز تا به حال آثار قابل توجهی بر اساس آنان ساخته شده‌اند. شرکت صاحب امتیاز این بازی، حق تولید بازی‌های ویدیویی بر اساس آن را تا به حال به شرکت‌های مختلف داده است و حالا نوبت گروهی جدید است که خودنمایی کند.

بازی Baldur’s Gate 3

داستان بازی Baldur’s Gate 3 دنباله نسخه دوم است اما صد سال پس از آن اتفاق می‌افتد. پس لازم نیست حتماً بازی‌های قبلی را تمام کرده باشید. البته اگر آنان را بازی کرده باشید با دنیاسازی‌ای که صورت گرفته، آشنایی بیشتری خواهید داشت. با این همه، سازنده‌ها وعده داده‌اند که شما هیچ نیازی به اطلاع از داستان نسخه‌های قبلی نداشته باشید. بازی بر اساس نسخه پنجم سری بازی‌های تخته‌ای D&D ساخته شده که در دنیای افسانه‌ای Forgotten Realms اتفاق می‌افتد. دشمن اصلی شما موجودات خبیثی به نام Mind flayerها هستند که موفق به ساخت کشتی‌های هوایی شده و به شهر دروازه‌های بالدور حمله‌ور شده‌اند تا ذهن مردم را به‌وسیله انگل‌هایی کرم‌مانند تسخیر کنند. این انگل‌ها بعد از مدتی، مردم را به دیوانه‌هایی وحشی بدل خواهند کرد اما آنان قدرت‌های ویژه‌ای را نیز در موجودات زنده بیدار می‌کنند. در این نسخه، شما بازی را نخست از خارج شهر آغاز می‌کنید اما به تدریج راه خود به شهر را یافته تا ضمن دفاع از سرزمینتان، چاره‌ای برای رهایی از چنگ انگل‌های مخوفی که در مغزتان جولان می‌دهند نیز پیدا کنید. داستان بازی، یک فانتزی تا حدودی تاریک است اما قرار نیست تمام محیط‌هایی که می‌بینید تیره و تار باشند. سبک گرافیکی بازی تقریباً همان چیزی است که در سری Divinity هم دیده‌ایم و از سوی دیگر به‌خصوص در انتخاب دیالوگ‌ها، گزینه‌های طنز و بانمک هم گنجانده شده‌اند تا فضاسازی، زیادی سنگین نشود.

مطالب مرتبط:

در مورد داستان می‌توان گفت که بازی به هیچ وجه خطی نخواهد بود و سیستم انتخاب دیالوگ و تصمیمات مختلفی که می‌گیرید می‌توانند سرنوشت شخصیت‌ها را به کلی دگرگون کنند. البته در زمینهٔ سیستم انتخاب دیالوگ، ضعفی که مشاهده می‌شود این است که شخصیتی که کنترل می‌کنید حرف نمی‌زند. البته او در حین بازی، برخی مواقع با خودش چیزهایی زمزمه می‌کند اما وقتی در حین صحبت با دیگران گزینه‌ای را انتخاب می‌کنید او حرفی نمی‌زند و طرف مقابل شما همین‌طوری می‌فهمد شما چه می‌گویید. البته صامت بودن کاراکترها در خیلی از بازی‌ها وجود دارد اما این‌که کاراکتر شما در حین بازی یا مبارزات حرف می‌زند اما موقعی که باید با دیگران سخن بگوید آرام است، عجیب به نظر می‌رسد. همان‌طور که گفتیم، تصمیمات شما روی بازی اثر می‌گذارد؛ حتی شخصیت‌هایی که شما را همراهی می‌کنند هم اگر به آن‌ها بی‌توجهی کنید یا کاری کنید که مخالف نظر آنان باشد، ممکن است شما را ترک کرده یا حتی بدتر از آن، بهتان حمله‌ور شوند. از این رو است که روند بازی هم خیلی منعطف است. تقریباً هر مأموریت یا حتی کارهایی مثل عبور از درب یا مانعی خاص را می‌توانید به چند روش مختلف انجام دهید. این بازی با داستانی پیچیده و روند بازی کاملاً غیر خطی قرار است تجربه‌ای را رقم بزند که شاید برای هر بازیکنی متفاوت باشد و از سوی دیگر ارزش تکرار بالایی داشته باشد.

بازی Baldur’s Gate 3

همین‌طور که پیش‌تر گفتیم، این بازی در دنیای نسخه پنجم سری D&D روایت می‌شود. از این رو از قوانین همان بازی نیز پیروی می‌کند. البته بعضی دست‌کاری‌ها در سبک D&D انجام شده است تا بازی را بتوان در شکل دیجیتال پیاده کرد. مثلاً شما تاس نمی‌اندازید بلکه بر اساس شرایط گوناگون، احتمال برخورد ضربه‌تان به دشمنان درجه‌بندی می‌شود. مثال دیگر این است که بازیکن نمی‌تواند هر جا دلش خواست مثل بازی تخته‌ای یک آرزو کند و روند بازی را به کلی تغییر دهد.

دو بخش اساسی در این بازی، انتخاب کاراکتر و دیگری مبارزات هستند. ساختن کاراکتر برای شما به معنای این است که روند بازی و نحوه روایت داستان تا به انتهای آن، دستخوش تغییرات مهمی می‌شود. به‌خصوص که مبارزات نوبتی بازی، زمان‌بر بوده و انتخاب شخصیتی مناسب به معنی این است که در مبارزات چه عملکردی از خودتان نشان خواهید داد. بر اساس نمایش‌ها و اطلاعاتی که منتشر شده، حین ساخت کاراکتر، ابتدا باید پیش‌زمینه فرد را انتخاب کنید. پیش‌زمینه‌های کاراکترها بر اعمال و عملکرد آنان اثرگذار است.

همچنین Baldur’s Gate III بیش از ده نژاد هم دارد که باز هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. مثلاً یکی جادوی قوی‌تری دارد یا دیگری قدرت بدنی‌اش بهتر است. در کنار این‌ها، بیش از شش کلاس مختلف هم وجود دارند که آن‌ها نیز بر قابلیت‌های شخصیت شما اثرگذار هستند. در انتها هر کاراکتر می‌تواند دو مهارت، مثل مهارت‌های طبیعی یا تاریخی و … هم داشته باشد که شما باید آنان را هم به دلخواه انتخاب کنید. به غیر از ویژگی‌های نقش آفرینی شخصیت‌ها، آنان از منظر ظاهری هم کاملاً قابل تدوین و دست‌کاری هستند اما بازی، یک سری کاراکتر پیش‌فرض هم دارد که اگر آنان را انتخاب کنید وارد مراحل داستانی خاصی می‌شوید که پاسخگوی سؤالات شما در مورد دنیای عجیب و افسانه‌ای پیرامونتان خواهند بود.

با پشت سر گذاشتن مرحله ساخت شخصیت، وارد دنیای بازی می‌شوید، با گیم‌پلی‌ای که کاملاً شبیه بازی‌های کلاسیک نقش آفرینی است. دوربین بازی آزاد است و هم می‌تواند کاملاً بالای سر شخصیت‌ها قرار بگیرد و هم می‌تواند به حالت سوم شخص در بیاید. البته فاصله دوربین نه آن‌قدر دور است که کاراکترهای بازی ریز دیده شوند و نه آن‌قدر نزدیک است که مثل یک بازی اکشن سوم شخص به نظر آید. البته همین مورد، موجب شده دوربین بازی برخی مواقع وارد در و دیوار شود و دیگر نتوانید کاراکترهای خود را ببینید. راه رفتن شخصیت شما با اشاره‌گر ماوس انجام می‌شود؛ یعنی نمی‌توانید با کلیدهای اشاره حرکت کنید و باید هر جا که می‌خواهید اعضای گروه شما بروند کلیک کنید. همچنین همین کار را برای تعامل با محیط و سایر کاراکترها نیز باید انجام دهید. در واقع می‌توان بازی را تقریباً بدون کیبورد انجام داد و همچنین از پشتیبانی از دسته بازی هم ظاهراً خبری نخواهد بود. رابط کاربری بازی هم به‌خصوص حین مبارزات، بسیار شلوغ است؛ چراکه همه چیز دم دست شما قرار داده شده تا بتوانید با کلیک بر روی آنان، عملکرد مورد نظرتان را انجام دهید. این موضوع به‌خصوص حین مبارزات، کمی آزاردهنده است چراکه روی صفحه، کلی اطلاعات گوناگون دیده می‌شود. حتی گوشه پایین سمت راست صفحه، پنجره کوچکی وجود دارد که اعمالی را که انجام می‌دهید به همراه محاسبات ریاضی آن لیست می‌کند! البته این موارد برای عاشقان بازی‌های نقش آفرینی و گیمرهای حرفه‌ای این سبک حتی نقطه قوت است اما برای بازیکن‌های جدید قطعاً سردرگم‌کننده خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد، مبارزات نوبتی بازی طولانی و البته سخت هستند. حتی وقتی کارگردان بازی در مقابل تماشاگران وارد مبارزه با دشمنان شد دفعه اول شکست خورد و مورد خنده تماشاگران قرار گرفت. شاید این سختی به خاطر این است که مبارزات، بسیار عمیق هستند. مثلا محیط بازی، تخت نیست که کاراکترها فقط روی زمین صاف با هم درگیر شوند. بلکه سطوح مختلفی در محیط تعریف شده که می‌توانید از آنان صعود کنید تا با استراتژی متفاوتی وارد نبرد با دشمن شوید.

در گیم اسکن ببینید: تریلر جدیدی از بازی Baldur’s Gate 3 منتشر شد

همچنین هر کاراکتر، فهرست مفصلی از قدرت‌های ویژه یا همان Levelها را دارد که هر کدام دارای نقاط قوت و ضعف خود بوده و البته از منظر ظاهری هم متفاوت و گوناگون هستند. برخی موارد را در سایر بازی‌های ویدیویی هم زیاد دیده‌ایم. مثل ضربات ویژه با سلاحی که شخصیت‌ها در دست دارند. اما بعضی کارهای متفاوت و طنزآمیز هم می‌توان در این بازی اجرا کرد. مثلاً شخصیت بازی می‌تواند کفش خود را دربیاورد به سمت دشمن پرتاب کند! این‌که در بازی، در چه موقعیتی از چه قدرت‌هایی استفاده کنید، مسئله مرگ و زندگی است و کوچک‌ترین اشتباه ممکن است موجب فضاحتی شود که کارگردان بازی دچار آن شد. در انتها خوب است که اشاره کنیم بازی حالت چندنفره همکاری هم دارد و از اول تا آخر بازی را می‌توانید آنلاین با دوستانتان بازی کنید.

بازی Baldur’s Gate 3

در این بازی سعی شده استانداردهای فنی، مثل موسیقی پویا یا موشن کپچر شدن پویانمایی کاراکترها رعایت شوند و ظاهراً بودجه بازی هم بد نیست. اما باید پذیرفت توسعه‌دهنده یک استودیوی کوچک است که آثار قبلی خود را به کمک کمپین‌های کیک استارتر توسعه داده است. پس باید اعتراف کرد که غیر از نمایش‌های از پیش رندر شده، بازی هیچ نکته چشم‌گیر دیگری ندارد. هرچند علاقه‌مندان به این سبک بازی‌ها معمولاً دنبال گرافیک فنی هم نیستند. نمونه بارزش هم سری دنیای وارکرفت است که گرافیکش کاملاً قدیمی و حتی زشت است اما طرفداران زیادی دارد. البته بازی دروازه‌های بالدور از منظر هنری زیباست و در طراحی محیط و کاراکترهای فانتزی بازی دقت خوبی به عمل آمده است.

شاید برایتان جذاب باشد

بازی کشتی قهرمانان

معرفی بازی موبایلی کشتی قهرمانان | چغر و بد بدن به روایت بازی

سازندهMK Visionسبککارتیرده‌بندی سنیندارد!تعداد نصب فعال (مهر ۹۹)۵۰۰۰نسخه‌ی مورد بررسی۹.۷۳ قبل از این‌که کامپیوتر باشد، کارت …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *