چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اخبار / استودیوی هاوس‌مارک همزمان با گیمرها متوجه ۷۰ دلاری بودن بازی Returnal شده بود

استودیوی هاوس‌مارک همزمان با گیمرها متوجه ۷۰ دلاری بودن بازی Returnal شده بود

با این‌که استودیوی خالق بازی Returnal یعنی هاوس‌مارک (Housemarque) در ابتدا از تصمیم سونی بابت افزایش ۱۰ دلاری قیمت این بازی شگفت‌زده و متعجب شده بود، اما به‌نظر می‌رسد که هم‌اکنون از اتخاذ این سیاست رضایت حاصل کرده است.

بازی Returnal

در حالی که بسیاری از گیمرها بابت افزایش ۱۰ دلاری بازی‌ها و رسیدن قیمت آن‌ها به ۷۰ دلار ناراحت هستند و این موضوع را یک چالش جدید برای خود تلقی می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد که بسیاری از استودیوهای بازی‌سازی این افزایش قیمت را ریسکی بزرگ از سوی ناشران می‌پندارند که استودیوی هاوس‌مارک نیز از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

میکائیل هاوری (Mikael Haveri) به عنوان مدیر بازاریابی استودیوی هاوس‌مارک، در مورد همکاری با شرکت سونی چنین اذعان داشت که:

نسخه‌های دموی بازی به طور مرتب توسط بودجه‌ی سونی دستخوش تغییر و پیشرفت می‌شد. در واقع، پس از ارائه‌ی هر نسخه‌ی دمو به شرکت سونی، سریعاً دستور گسترش و بهبود کیفیت بازی به تیم توسعه‌ی Returnal ابلاغ می‌شد.

البته، به‌نظر می‌رسد که این برنامه‌ریزی نتیجه‌ی مثبتی در پی داشته است و اگر کمبود بازی‌های مختلف در مقطع فعلی برای کنسول‌های نسل نهمی را فاکتور بگیریم، کیفیت Returnal باعث شد که به یکی از اولین بازی‌های ۷۰ دلاری تاریخ تبدیل شود که در جذب گیمرها به سمت خود موفق بوده است. اما جالب است بدانید که استودیوی هاوس‌مارک، خود در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ و همزمان با عموم مردم از ۷۰ دلاری بودن بازی خود آگاه شده بودند.

مطلب مرتبط: هاوس‌مارک هنوز برای نحوه رفع عدم امکان ذخیره‌سازی در Returnal تصمیمی نگرفته است

از طرفی دیگر، عناوین پیشین این استودیو نظیر Resogun یا Nex Machina با توجه به ماهیت بازی و مقیاس بسیار کوچک‌تر آنها در مقایسه با بازی سه‌بعدی Returnal، تنها ۲۰ دلار قیمت داشتند. همچنین، این استودیو در سال ۲۰۱۷ همانند بسیاری از استودیوهای مستقل دیگر که رو به ورشکستی قرار داشتند، با انتشار یک بیانیه‌ی شدیدالحن نسبت به گیمرها اعلام کرده بود که “بازی‌های خلاقانه مرده‌اند” و قصد دارد تا از این پس بر روی عناوین آنلاین و چند نفره بتل رویال تمرکز کند. البته، با توجه به شروع همکاری این استودیو با سونی و ساخت عنوانی نظیر Returnal که نه با قیمت ۲۰ بلکه با قیمت ۷۰ دلار فروخته شد، به‌نظر می‌رسد که هاوس‌مارک دلیل انتشار آن بیانیه را صرفاً از روی عصبانیت و ناامیدی مقطعی بنامد. در نهایت، این برچسب ۷۰ دلاری توانست این استودیوی مستقل را با یک بازی خاص پسند و خلاقانه با نمره‌ی متای ۸۶ به نام Returnal، همانند معنای نام این بازی به صنعت بازی‌های ویدیویی بازگرداند.

به‌هر ترتیب، هم‌اکنون دوران خوش استودیوی هاوس‌مارک با داشتن یک بازی موفق آغاز شده است و این استودیو همانند دیگر استودیوهایی که بازی‌هایشان خوب فروش می‌رود، مدام در مورد عرضه‌ی محتویات اضافی برای بازی و انتشار به‌روزرسان‌ها صحبت می‌کند. همچنین، لحن استودیو در هنگام صحبت با گیمرها نیز بسیار دوستانه‌تر از آن چیزی که در آن بیانیه دیده بودیم و هاوس‌مارک همواره در مورد علاقه‌ی خود به جامعه‌ی گیمرهایش صحبت کرده و به آن‌ها قول‌های مختلفی می‌دهد.

اما به عنوان جمع‌بندی به این نتیجه می‌رسیم که این برچسب ۷۰ دلاری می‌تواند همانند شمشیر دو لبه عمل کند. در واقع، با در نظر گرفتن این‌که ۷۰ دلاری شدن یک بازی می‌تواند ریسک بسیار ترسناکی برای استودیوها و نه ناشرین باشد، ممکن است که استودیوی سازنده‌ی یک بازی خلاقانه نظیر Returnal که به دلیل سبک خاص خود احتمال دارد تا با آمار فروش کمتری روبرو شود، از میدان ورشکستی بگریزد. به هر حال، به‌نظر می‌رسد که استودیو هاوس‌مارک در روزهای خوب خود به سر می‌برد که صد البته بخش عمده‌ای از آن را باید مدیون سونی و سیاست‌گذاران وقت این شرکت ژاپنی باشد. همچنین، این استودیو نیز از این موضوع کاملاً آگاهی دارد و بارها از سونی و مدیرانی که تصمیم به حمایت از این بازی در سال ۲۰۱۷ گرفته بودند تشکر کرد.

در نهایت، جالب است بدانید که استودیوی هاوس‌مارک هم‌اکنون گسترده‌تر از سابق شده و ۸۵ کارمند رسمی دارد، در بیانیه‌ای نسبت به ادامه‌ی راه خود چنین اظهار داشت که:

محتوای “آرکید” قرار است تا یکی از ستون‌ها و هسته‌های اصلی عناوین ما باشد و همواره نگاه ویژه‌ای به گیم‌پلی خواهیم داشت. مطمئناً در عناوین آینده‌ی خود نیز از همین سیاست پیروی خواهیم کرد.

بازی Returnal، هم‌اکنون به صورت انحصاری در دسترس کنسول پلی‌استیشن ۵ قرار دارد.

منبع: گیمفا

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp

بازی Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp برای نینتندو سوییچ معرفی شد | Nintendo Direct

در جریان رویداد نینتندو دایرکت E3 2021، به‌صورت رسمی نینتندو از بازی Advance Wars 1+2: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *