دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / ۳۰ سال در ۳ دقیقه | بررسی و معرفی بازی موبایلی بازی زندگی

۳۰ سال در ۳ دقیقه | بررسی و معرفی بازی موبایلی بازی زندگی

با همه چیز می‌شود بازی کرد. اثبات این مدعا عناوین بی‌شمار محصولات رومیزی یا دیجیتالی هستند که درباره موضوعاتی از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد ساخته و پرداخته شده‌اند. اصلا می‌گویند زندگی، خودش نوعی بازی است: مسابقه دارد؛ شروع و پایان دارد؛ هدف‌مند است (معمولا)؛ محدودیت زمانی دارد؛ قوانینی بر آن حاکم است و الی آخر. پس جای تعجب ندارد که ببینیم تولیداتی در زمینه ویدیو گیم به سراغ این موضوع رفته باشند. اتفاقا محصولات شبیه‌ساز زندگی/سبک زندگی جزو آثار موفق صنعت هم هستند. خیلی از ما حداقل یک نسخه از سری Sims را تجربه کرده‌ایم. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن یک بازی موبایلی در این سبک (تقریبا) را معرفی کنیم.

معرفی بازی موبایلی ایرانی بازی زندگی
مدال‌های «بازی زندگی»

«بازی زندگی» محصولی است که تقریبا در دسته داستان تعاملی قرار می‌گیرد اما موضوعش زندگی است. بازیکن وظیفه دارد در هر مرحله برای شخصیت اصلی تصمیمی بگیرد؛ این انتخاب‌ها در مراحل بعدی تاثیر دارند و خط سیر قصه از ابتدا تا انتها به هم وصل است. سبک تعاملی از دسته‌های کمتر شناخته شده صنعت است. اما تقریبا اکثر تولیدات این ژانر، موفق و محبوب از آب در می‌آیند. بازی زندگی گیم‌پلی خاصی ندارد و بیشتر از اینکه وابسته به انجام کارهای مشخص یا فشردن دکمه‌های خاص باشد، نیازمند برنامه‌ریزی، تکرار، و به اصطلاح استراتژی است. چون بازیکن برای انتخاب گزینه‌‌های هر قسمت، محدودیت زمانی ندارد. می‌توان با خیال راحت تصمیم گرفت و پیش‌روی کرد. همین مسئله باعث می‌شود بتوانید تاثیر انتخاب‌های خود را بهتر به خاطر بسپارید.

داستان ار این قرار است که شما به عنوان «خودآگاه» و «اراده» شخصیت اصلی بازی را شروع می‌کنید. شخصیت، نام خاصی ندارد و این یعنی باید تصور کنید برای خودتان تصمیم می‌گیرید. نقطه شروع، ۱۴ سالگی است. با اینکه انتخاب‌ها محدود و نسبتا کلیشه‌ای‌اند، اما پس از چند بار تکرار، متوجه می‌شوید روابط جالبی بین هر کدام و تاثیرات آن‌ها وجود دارد. قدم اول، انتخاب رشته تحصیلی دبیرستان است. در قسمت‌های مختلفی خواهید دید که شخصیت با خودش حرف‌هایی می‌زند؛ این «افکار» که به شکل ابر بالای سر او ظاهر می‌شوند، حاوی نکات ریز و دقیق فرهنگی هستند و توجه به آن‌ها باعث می‌شود طنز بازی زندگی به چشم بیاید.

طنز دنیای «بازی زندگی»

برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در بازی زندگی مرتبط با پنج مولفه است: خلاقیت، دانش، دوستی، ارتباط با همسر و اعتبار. در کنار این‌ها، دو عامل خوشحالی و سلامتی هم برای ادامه مسیر حیاتی هستند. به زبان دیگر، اگر خط سلامتی یا خوشحالی خالی شود می‌میرید. یکی از نکات جالب بازی همین است که زندگی بدون سلامتی و خوشحالی زندگی نیست؛ حداقل این‌جا که قانون این است. شما وظیفه دارید با تصمیماتی که می‌گیرید، علاوه بر توجه به تناسب و حفظ سلامتی و خوشحالی، اتفاقات بعدی زندگی شخصیت را رقم بزنید. با تکرار بیشتر و فهمیدن روابط بین انتخاب‌ها، کم‌کم می‌توانید برای رسیدن به اهداف بعدی برنامه بریزید و شانس خود را بیشتر کنید (تجربه).

معرفی بازی موبایلی ایرانی بازی زندگی
مولفه‌های موثر در تصمیمات «بازی زندگی»

حضور خانواده هم در بازی زندگی تصویر شده؛ در قالب حرف و بیشتر طعنه و کنایه. به ویژه بیشتر این صحبت‌ها در همان دوران نوجوانی است. مرحله اول با پایان دبیرستان تمام می‌شود. قسمت بعدی باید مسیر را با کنکور دادن شروع کنید. بسته به میزان دانش اکتسابی در مرحله قبل، و انتخاب میزان مطالعه برای آزمون، یا قبول می‌شوید یا رد. البته، بین این دو مورد و رشته تحصیلی که انتخاب کرده‌اید رابطه وجود دارد. برای مثال، قبولی دانشگاه رشته تجربی برای دکتر شدن، از همه سخت‌تر است. اما دو رشته دیگر وضعیت خنده‌داری دارند که بهتر است خودتان امتحان کنید.

بعد از دانشگاه انتخاب‌ها بیشتر می‌شوند. به طور کلی با افزایش سن، انتخاب‌ها بیشتر می‌شوند و تاثیرات مختلفی روی عوامل پنجگانه می‌گذارند. این یعنی حساسیت تصمیمات بیشتر است. از طرف دیگر، محدودیت سن و سال در بازی زندگی به شما اجازه نمی‌دهد هر کاری دلتان می‌خواهد بکنید. هر تصمیمی که می‌گیرید و هر کاری که می‌کنید از عمرتان کسر می‌شود؛ هر مرحله از زندگی شخصیت (نوجوانی، جوانی، بزرگسالی) محدود است و بسته به اهدافی که برای مرحله بعدی در نظر دارید باید کارهای مشخصی انجام دهید. مثلا برای دکتر شدن، در نوجوانی باید زیاد درس بخوانید.

انتخاب شغل، قدم بعدی است. یا کارمند، یا دکتر، یا مشاغل آزاد. جالب این‌جاست که بیشترین حقوق، مال مشاغل بیمارستانی است. بعد مهندسی‌ها و در آخر مشاغل آزاد. این‌جا انتخاب شغل، ساده نیست و هر کاری برای خودش پیش‌نیازهای مشخصی دارد. مثلا حتی اگر درس نخوانید و دانشگاه نرفته باشید بازهم نمی‌توانید به راحتی آشپز شوید، چون این شغل، نیازمند خلاقیت است. به هر صورت انتخاب شما در این مرحله، مشخص‌کننده میزان درآمد و موفقیت در مرحله آخر (غول آخر)، که همانا ازدواج و شروع زندگی متاهلی است خواهد بود.

غول آخر بازی زندگی عملا فقط در بند پول است؛ فقط وقتی می‌توانید تمام دستاوردهایش را کسب کنید که جیبتان پر باشد (از پر هم بیشتر). ابتدا می‌توانید ماشین بخرید و برای تهیه پول هم می‌توانید از پدر قرض کنید. بعد باید ازدواج کنید و برای آن نیازمند خرید حلقه هستید. بیشتر از این داستان را لو نمی‌دهم چون بهتر است خودتان بازی را تجربه کنید.

غول آخر «بازی زندگی»

شاید بارزترین مشخصه بازی زندگی طنز فرهنگی-اجتماعی آن باشد. با اینکه ممکن است هر فرد در برخورد با نکاتی که این بازی مطرح می‌کند نظر متفاوتی داشته باشد، اما در کل، مسائل و ظرایفی از جامعه ما را نمایان می‌کند که وقتی به آن فکر کنیم برایمان جالب خواهد بود. از اولین افکار شخصیت اصلی گرفته تا آخرین لحظه که صفحه گزارش زندگی ظاهر می‌شود، جا به جا نکات طنز هستند. مثلا رابطه بین درس خواندن و خلاقیت، درآمد و ازدواج، رشته تحصیلی و شغل، سبک زندگی و اعتبار و … .

معرفی بازی موبایلی ایرانی بازی زندگی
از این خنده‌دارتر نمی‌شود «بازی زندگی»

از لحاظ طراحی و گرافیک، بازی زندگی شیک و تر و تمیز و مرتب است. با اینکه به نظر می‌رسد نقاشی‌ها دو دسته هستند (دسته‌ای اصلی مربوط به نسخه‌ای خارجی و دسته‌ای فرعی و «افزوده» شده) اما در کل اشکال خاصی به چشم نمی‌آید. سبک کارتونی و ساده طراحی این محصول خیلی به جنبه طنز آن کمک کرده و باعث می‌شود «مسخرگی» اوضاع به خوبی منتقل شود. از باب طراحی و آیکون و فهرست و … هم خیالتان راحت باشد.

اما

اما صدای «بازی زندگی» هیچ سنخیتی با بقیه ابعاد آن ندارد و به شدت نمره کلی این محصول را پایین می‌آورد. کلا ۲تا ترک در بازی هست: یکی صفحه فهرست و یکی کل قسمت‌های دیگر (شامل تمام مراحل زندگی شخصیت). بهتر بود حداقل برای هر مرحله، موسیقی جداگانه می‌گذاشتند. باز بهتر هم بود اگر با توجه به انتخاب‌ها موزیک هم عوض می‌شد. صدای دیگری هم در این محصول نیست (به جز چند جلوه صوتی) که بتوانم بیشتر از این درباره آن برایتان بگویم.

سامانه درآمدی بازی زندگی بر اساس خرید مستقیم است: باید برای تجربه کامل آن مبلغی را پرداخت کنید. در طول بازی، خبری از تبلیغ نیست و پس از پرداخت هزینه دیگر لازم نیست کار خاصی بکنید. فقط باید آنقدر «زندگی» کنید تا به مدال‌های صفحه فهرست دست بیابید. این مدال‌ها چیزی شبیه به اچیومنت تولیدات کنسولی/کامپیوتری هستند؛ به نظر می‌رسد برای رسیدن به آن‌ها خیلی باید زور بزنید، اما در مجموع، انگیزه خوبی برای تکرار بازی هستند.

بازی زندگی گزینه خوبی است برای دو گروه (به طور خاص): اول نوجوان‌ها. چه شما خواننده این متن نوجوان هستید چه نوجوانی را می‌شناسید، این بازی را تجربه/توصیه کنید. شاید به همین بهانه و برای مدت یک ساعت هم که شده افکار جالبی درباره آینده یا وضعیت حال در ذهنتان ایجاد شوند. دوم بزرگسالان. کسانی که دیگر از مراحل درس و کار رد شده‌اند و می‌توانند با تجربه بازی زندگی کمی یاد گذشته بیافتند و احتمالا در ذهن آن‌ها هم افکار جالبی پدیدار خواهند شد.

امتیاز بازی:

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۴ از ۵
سامانه درآمدزایی۴ از ۵
طراحی و گرافیک۳.۵ از ۵
صدا و موسیقی۲ از ۵
دانلود بازی زندگی

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

۳ نظر

  1. به نظر منم ایده عالی بود و میشد حیلی بیشتر هم روش کار کرد. مرسیی

    ۰
  2. کپی ضعیفی از بازی life is a game

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *