دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / یا متفاوت فکر کن، یا اصلا فکر نکن! | معرفی بازی موبایلی جالب شد

یا متفاوت فکر کن، یا اصلا فکر نکن! | معرفی بازی موبایلی جالب شد

در فیلم «حیثیت»، ساخته کریستوفر نولان در سال ۲۰۰۶ که طبق معمول، فیلم‌نامه آن را برادرش نوشته است، یکی از بازیگران هنگام توضیح درباره حرفه شعبده‌بازی می‌گوید: شعبده‌باز جادوگر نیست، فقط با استفاده از عدم توانایی ما در خوب دیدن گولمان می‌زند.» به بیان دیگر، آنقدر در نگاه کردن و دیدن، شرطی شده‌ایم و در ذهنمان پیش‌فرض‌های مختلف و سنت‌های ثابت داریم، که به راحتی از دیدن خیلی چیزها ناتوانیم. اما به محض اینکه یک حقه یا یک شعبده برایمان شرح داده می‌شود، یا آهسته‌تر تکرار می‌شود، متوجه نکته می‌شویم و با هیجان زیاد می‌گوییم: آاااااااا، فقط همین بود؟! چجووووووری؟! چه جالب!

معرفی بازی موبایلی جالب شد
معرفی بازی موبایلی اندرویدی جالب شد

این مسئله فقط منحصر به شعبده‌بازی نیست. اولین باری که نقاشی‌های سه‌بعدی کف خیابان‌های اروپا مطرح شد، اولین باری که تصاویری با استفاده از بزرگ و کوچکی حاصل از دوری یک شیء از پس زمینه منتشر شد، و چندین و چند نمونه دیگر، همه از همین لحظات آااااااا چه جالب! هستند. با توجه به اینکه بازی‌های ویدیویی بسیار گسترده و همه‌گیر هستند (هم همه را می‌گیرند، هم همه چیز را می‌گیرند)، دور از انتظار نیست که در آن‌ها هم شاهد چنین مواردی باشیم. پیشینه این قضیه در بین بازی‌های ایرانی نسبتا طولانی است و از اوایل نسل تولیدات اندروید تا به امروز، تولیدکنندگان به صور مختلف، سعی در ارائه چنین محتواهایی داشته‌اند. برای آشنایی با یکی از جدیدترین این محصولات، همراه گیم‌ اسکن باشید.

معرفی بازی موبایلی جالب شد
معرفی بازی ایرانی اندرویدی «جالب شد»

«جالب شد» نام یکی از تولیدات استودیوی بازی‌سازی باباردو در سبک معما و پازل است. اما قضیه به همین سادگی نیست. اگر قبلا تجربه بازی‌های خلاقانه (و بعضا اعصاب خردکن) را داشته‌اید که هیچ. اما اگر قرار است این اولین برخورد شما با یک عنوان متفاوت باشد، آماده باشید تا تقریبا تمام پیش‌فرض‌ها و مسلمات و شروط مرسوم درباره دیدن و فکر کردن به تصاویر و موقعیت‌ها را کنار بگذارید و مجبور شوید کمی به مغزتان کش و قوس بدهید (حداقل برای ۲۰ مرحله اول، چون پس از آن کمی معماها فرمولیزه می‌شوند.) برای این بازی، لازم است مقداری وارونه، معکوس، از بالا، از اونور، از هوا، از زمین، از دید دیگران یا به طور کلی از هر حالتی به‌جز نرمال به اتفاقات نگاه کنید.

معرفی بازی اندرویدی جالب شد
این فیل، روح بازی جالب شد است؛ آیکون بازی همین فیل است، چندین‌بار هم سر و کله‌اش در مراحل پیدا می‌شود

جالب شد مراحل زیادی (فعلا ۱۰۰تا) دارد و البته چون محصولی جدید است، به احتمال زیاد (در صورت استقبال شما) مراحل آن بیشتر خواهد شد. این مراحل همه معما هستند، اما به شکل جدید: معماهای تعاملی. در حقیقت هر مرحله برای بازیکن، یک موقعیت عادی را خلق و یک سوال یا ماموریت عادی را طرح می‌کند، اما قانون بازی این است که جواب یا راه حلی «غیر عادی» یا «غیر معمول» برای آن پیدا کنید. این معماها گاهی بسیار خلاقانه هستند و وقتی به جوابشان می‌رسید می‌گویید آآاااااااااا چه جالب!

معرفی بازی موبایلی جالب شد
یکی از مراحل خیلی جالب بازی موبایلی جالب شد

از طرف دیگر، برخی از آن‌ها (که کم هم نیستند) ممکن است روی مخ بروند و وقتی دیگر بیچاره شدید و با صرف سکه به جواب رسیدید با خود می‌گویید: اینو از کجا آورده بود؟! تنوع معماها زیاد است: ریاضی، حرکتی، فکری، زبانی، کبریتی، فیلی، خانوادگی، دخل و خرجی، تعدادی که اصلا نمی‌دانم باید در چه دسته‌بندی‌ای قرار بگیرند (مثل مرحله کشتن پشه) و از همه مهم‌تر: مراحل سرکاری؛ همان‌هایی که در انتها به خود می‌گویید این را از کجا آورده بود؟! یا چه مسخره! یا چیزهایی که نمی‌توانم اینجا بنویسم. اگر در حل هر مرحله به مشکل بخورید، سه گزینه کمکی دارید که شامل راهنما، جواب و رد کردن مرحله است. اما پیشنهاد می‌کنم فقط در صورت درماندگی شدید از آن‌ها استفاده کنید. چون اولا دسترسی شما به سکه محدود است؛ بازی به شما اجازه نمی‌دهد بیشتر از تعداد محدودی در ۲۴ ساعت تبلیغ نگاه کنید و سکه بگیرید، و بیشتر از آن را باید از فروشگاه تهیه کنید. همچنین کل فلسفه جالب شد این است که شما ذهنتان را به چالش بکشید و به راه حل مرحله برسید. پیشروی در مراحل و رسیدن به آخرین مرحله، هیچ دستاورد خاصی ندارد. دستاورد که ندارد هیچ، خسارت هم دارد؛ با پیشروی در مراحل، قیمت راهنما و رد کردن مرحله بیشتر می‌شود (تورم!).

معرفی بازی موبایلی جالب شد
بازی به زور از شما می‌خواهد امتیاز و نظر بدهید و احتمالا شما به نشانه اعتراض یک ستاره بیشتر نخواهید داد

یک گردونه شانسی هم در بازی هست که جوایز مختلفی برایتان دارد. دقیق مشخص نشد که چه وقت‌هایی امکان چرخاندن آن وجود دارد، اما هر وقت بشود، خود بازی برایتان صفحه گردونه را باز می‌کند. تراکنش‌های جالب شد با سکه است و هزینه‌ها نسبت به درآمد بالا. سامانه درآمدی بازی روی تبلیغات متمرکز نیست. البته در صورت اتصال به اینترنت تبلیغات بنری پایین صفحه نمایش داده می‌شوند. در فروشگاه، بسته‌های مختلفی برای خرید سکه و قلب وجود دارد. کاربرد قلب این است که از حدسی بازی‌کردن مخاطب جلوگیری کند. ۵ قلب دارید که یعنی ۵بار فرصت خطا. در صورت تمام شدن قلب‌ها هم می‌توانید تبلیغ ببینید هم می‌توانید در فروشگاه، قلب بی‌نهایت تهیه کنید.

معرفی بازی موبایلی جالب شد
دوست داشتم بدانم این مرحله چیست. اگر به آن رسیدید ما را هم در جریان بگذارید

اگر به دنبال یک بازی متفاوت، چالش‌های ذهنی، چشیدن طعم خلاقیت تعاملی (کمی تلخ است) و یک سرگرمی خوب برای دورهمی‌ها هستید، همین الان جالب شد را دانلود کنید. اگر به دنبال چیز دیگری بودید ولی آن را در این بازی پیدا کردید هم برای ما همین پایین بنویسید.

دانلود بازی جالب شد

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

۲ نظر

  1. خیلی عالیه بازیش، برگام ریخت

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *