چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸
خانه / اختصاصی / کارگاه تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران برگزار شد

کارگاه تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران برگزار شد

اکثر اوقات در کارگاه‌هایی که در رابطه با بازی‌سازی برگزار می‌شوند، صحبتی از بحث تجاری‌سازی و چالش‌های ساخت بازی متناسب با سلایق مخاطبان بازار به میان نمی‌آید، در صورتی که یکی از مهم‌ترین مباحث بازی‌سازی در کشور ما همین مورد است و باید بر روی آن به اندازه کافی تمرکز شود.

کارگاه تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران در مشهد
کارگاه تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران

بنابراین شتابدهنده فردوسی با همکاری آواگیمز، تصمیم به برگزاری کارگاهی تخصصی به نام کارگاه «تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران» با هدف کمک به بازی‌سازان برای ترسیم دقیق‌تر مسیر حرکت خود، مدیریت حرفه‌ای‌تر پروژه و افزایش فروش بازی‌های خود در شهر مشهد کردند که با استقبال چشم‌گیر بازی‌سازان و فعالین این صنعت روبه‌رو شد.

حسین مزروعی کار خود را با بیان سوالاتی جذاب و به مشارکت دعوت کردن مخاطبان آغاز کرد: با کتاب خواندن چه می‌توان یاد گرفت؟

او بیشتر از هرچیزی بر وارد شدن به گود بازی‌سازی و عملیاتی کردن کارها تاکید داشت و دلایل متعددی برای اثبات سخنان خود به میان می‌آورد و از تجربه چندین و چند ساله خود برای هدایت بهتر حاضرین استفاه می‌کرد.

وی به‌طور کلی از داستان ساخت بازی‌ای مشابه با تراوین و فراز و فرودهای اولین کار خود در زمینه بازی‌سازی گفت و روند توسعه و تولید بازی را شرح داد و با مشارکت گرفتن از حضار برای بیان سناریوهای محتملی که می‌توان برای نتیجه کارهایش در آن زمان داشت، به کارگاه، جذابیتی دوچندان بخشید.

داستان تراوین از زبان حسین مزروعی

مزروعی از اهمیت تعیین ددلاین و کاملا پایبند بودن به آن اشاره کرد و مثالی از تاخیرهای به وجود آمده در پروژه‌های ابتدایی خود گفت که پروژه شش ماهه آن‌ها به یک‌سال و پس از آن به سه سال به طول انجامید و باعث شد که سرمایه زیادی را در آن سال‌ها از دست بدهند و تجربه خوبی را از «همیشه ۱۰درصد پروژه مانده تا تمام شود!» بیان کرد.

او گفت ساخت بازی، دنیای بی‌مرز و محدوده‌ای است و با پرسش از شرکت‌کنندگان برای بیان سه کلمه کاملا تصادفی (مثل جغد، مرگ، انسان) ایده ساخت بازی‌ای را مطرح کرد و به همه اثبات نمود که منظورش از بی‌حد و مرز بودن و نداشتن بسیاری از محدودیت‌ها در تولید و توسعه بازی چیست و چرا این مورد است که کار ساخت بازی را نسبت به خیلی از کارهای دیگر دشوار می‌کند.

وی داستان استودیوی پاپاتا و جریان ساخت بازی‌های رویای نیوتن، شهر شکلاتی، سبقت (مسابقات آنلاین)، هشتمین حمله و … را مطرح کرد و به بررسی مسیر شکست یا پیروزی تیم‌های دیگر، انتخاب سایز مناسب پروژه، انتخاب نوع مناسب پروژه متناسب با تیم، نحوه مدیریت پروژه و از همه مهم‌تر تصمیمات کلیدی و حیاتی پرداخت.

بازی سبقت (مسابقات آنلاین)

همچنین حسین مزروعی از اهمیت بسیار زیاد شبکه‌سازی و شرکت در رویدادها با هدف ارتباط با دیگر حاضرین گفت و به نتایج بسیار مثبت آن در کار خود اشاراتی کرد.

این کارگاه با پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان و رضایت کامل حاضرین به پایان رسید.

شما می‌توانید چند تصویر اختصاصی دیگر گرفته شده توسط وب‌سایت گیم اسکن از کارگاه تولید و توسعه بازی با نگاه تجاری در بازار ایران را در زیر مشاهده نمایید:

کارگاه شتابدهنده کسب و کار فردوسی و آواگیمز
حسین مزروعی در کارگاه بازی سازی مشهد

شاید برایتان جذاب باشد

مرکز رشد بازی سازی

انتشار ۵ بازی موبایلی توسط مرکز رشد بازی سازی در کافه بازار

۵ بازی موبایلی، از محصولات جدید مرکز رشد انستیتو ملی بازی‌سازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، …

۳ نظرات

 1. خوبه. ایشاللا شهرهای دیگه هم برگزار کنن چنین رویدادی رو

 2. کارگاه مفیدی نبود آقای مزروعی بیشتر خاطره تعریف کردن و نگاه تجاری ایشون مال خیلی سال پیش هست که بازار به اندازه امروز اشباع نبود ایشون باید درباره زمان حال صحبت میکردن و راهکار ی برای وضعیت حال ویا وضعیت بازی های پر فروش که زیر نظر اواگیم ساخته و فعال هستند
  در اصل کارگاه از لحاظ تجاری برگزار شد
  نه از لحاظ رساندن اطلاعات مفید که کمکی به کسی بکنه
  واسه اسلاید هاشون هم که چند دقیقه هم زمان نگذاشته بودن کاملا سفید و یک نوشته حتی عکس از جای دیگه باز کردن داخل اسلاید امکان داشت دو دقیقه زمان ببره

  • بی انصافی میکنی امیرجان
   سیستمهای آشوبناک و مباحث ترندی که گفتن یا اون تصمیمات مهم بنظرم واقعن عالی بود
   ولی با این حرف اسلایدهایی که گفتی کاملا موافقم،فکر کنم همون روز درست شده بود یا اصن تمرین نشده بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *