دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / نامی که بیش‌تر از هزار و یک بار شنیده‌ایم | بررسی بازی موبایلی «شهزاد»

نامی که بیش‌تر از هزار و یک بار شنیده‌ایم | بررسی بازی موبایلی «شهزاد»

جدول کلمات متقاطع، یکی از تفریحات آشنا در کشور ما بوده و هست. هنوز هم لذت پر کردن خانه‌های سفید چهارگوش روی کاغذ نسبتا چرب روزنامه‌ای که بوی نفت می‌دهد از آن دسته لذت‌های کلاسیکی است که شاید هیچ چیز دیگری نتواند جای آن را بگیرد. اما چه کنیم که از طرفی، دیجیتالی شدن دنیا و از طرفی مشکلات زیست‌محیطی تولید کاغذ، نفس‌های این خوشی دیرینه را به شماره انداخته‌اند. حالا دیگر به‌جای جدول روزنامه‌ای، بازی‌های کلمه‌ای و جدول‌های متقاطع موبایلی در دست همه دیده می‌شوند.

«هزار داستان: شهزاد» از انواع همین سبک بازی‌هاست که سعی کرده با نیم نگاهی به مسئله ادبیات ملی و در جهت تاثیر فرهنگی، در کنار و در خلال قصه‌های هزار و یک شب، مخاطب را سرگرم کند. امروز در گیم اسکن قرار است با این محصول آشنا شویم.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فکری هزار داستان: شهزاد
در بازی هزار داستان: شهزاد می‌توانید حساب کاربری داشته باشید

بازی، فضا و جو لطیفی دارد. موسیقی بسیار دل‌نواز در کنار طراحی‌های خاص و پشت صحنه پویای مراحل، یک حس و حال نسبتا جادویی به کار بخشیده است. باید اعتراف کرد که به‌جز صفحه بارگذاری ابتدای بازی که انگار قلب یک آدم آهنی در حال باز شدن است، بقیه طرح و نقش‌ها کاملا همخوان و هم‌راستا با عنوان بازی هستند.

«هزار داستان: شهزاد» برای شما خلاصه داستان‌های هزار و یک شب را هم گردآوری کرده است. به این صورت که هر فصل، عنوانی دارد که نام یکی از داستان‌های کتاب است و شما با کامل کردن مراحل، تکه‌تکه خلاصه داستان را برای خود باز می‌کنید و اگر دوست داشتید آن را می‌خوانید (ما که دوست نداشتیم، دوستانمان هم دوست نداشتند و گفتند: ولش کن! بزن بازی بیاد!). حتی امکان خرید داستان کامل هم در بازی تعبیه شده، با این شعار که: ارزان‌تر از یک آدامس خرسی! (مگر آدامس خرسی هنوز هم هست؟ برچسب هم دارد؟ همان طرح‌های بی‌سر و ته قدیم؟ چند؟).

بازی اندرویدی موبایلی ایرانی فکری اندرویدی هزار داستان: شهزاد
از موارد جالب بازی هزار داستان: شهزاد امکان پیشنهاد کلمه است

از لحاظ درجه سختی و چالش، یک شیب بسیار نامحسوس در بازی رعایت شده است. در عین حال، برخی مراحل ناگهان چنان سخت می‌شوند که ممکن است حتی چند نفری هم (در مورد ما چهار نفری) یک ربع روی آن قفل کنید. اما در نهایت به جهت طراحی متقاطع جدول‌ها، پیدا کردن یک یا دو کلمه، کمک خوبی به پیدا کردن کل کلمات مرحله می‌کند. از طرف دیگر، بازی به سه روش مختلف هم به شما کمک می‌کند که اگر به موقع و متعادل از آن‌ها استفاده کنید، خیلی خوب و بهینه تا انتها کفایت خواهند کرد.

در انتهای مطلب، لازم است دوباره به موسیقی جادویی بازی اشاره کنم. با این‌که طول قطعه کوتاه است و همین‌جا از سازندگان درخواست می‌کنیم برای به‌روزرسانی‌های بعدی حتما چند قطعه دیگر هم به بازی اضافه کنند، اما به‌قدری زیبا و با جو بازی عجین است که تکراری نمی‌شود و خود به تنهایی انگیزه‌ای برای تجربه این بازی است.

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

۴ نظر

  1. عجب عنوااااانی…. خوشمان آمد.

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *