سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / معرفی ویدیویی بازی موبایلی بینگو دینگو | اژدها (با پوشک) وارد می‌شود!

معرفی ویدیویی بازی موبایلی بینگو دینگو | اژدها (با پوشک) وارد می‌شود!

تجانس، یعنی یک جنس بودن. یکی از روش‌ها و فنون خلق طنز، استفاده از چیزهای نامتجانس (چه کلمه‌ی سختی!) است. به زبان ساده، وقتی دو یا چند چیز که در عالم واقع یا در افکارِ غالب به هم ربطی ندارند را با هنرمندی و فکر، کنار هم بگذاریم ممکن است حاصل کار طنز باشد. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن محصولی ایرانی را برایتان معرفی کنیم که ابتدا به ساکن چند چیز غیرهمگون را چنان مرتب کنار هم گذاشته که ممکن نیست با دیدن آن‌ها یک لبخند روی لبتان نیاید.

بازی بینگو دینگو

«بینگو دینگو: اژدهای کوچولو» اثری موبایلی برای اندروید است که توسط دیجی دایس ساخته شده. شما را به قرعان (!) همین اول کار اسمش را ببینید: اژدهای کوچولو! از همین جا بگیرید بروید تا آخر داستان؛ همه چیز «نامتجانس» و بانمک است. شخصیت بازی، یک بچه اژدهاست که دهانش به جای بوی دودِ آتش، بوی شیر می‌دهد. اژدهای قصه، هنوز نی‌نی کوچولوست: پوشک می‌پوشد، شیشه شیر می‌خورد، در گهواره می‌نشیند، همیشه گشنه است و اصلا طاقت ندارد یکجا بایستد و باید همیشه در حال دویدن باشد. شما را به قرعان ببینید خب! (واقعا ببینید، عکس را می‌گویم).

سبک دینگو بینگو سکوبازی دوبعدی و نمای دوربین از بغل است. اژدها خودش حرکت می‌کند و بازیکن فقط کنترل پریدن‌های او را بر عهده دارد. پرش به صورت بلند و کوتاه با لمس بلند و کوتاه اتفاق می‌افتد و اساس گیم‌پلی بر زمان‌بندی همین پرش‌هاست. علاوه بر این‌که زمان‌بندی برای زنده ماندن و رسیدن به آخر راه مهم است. برای تعیین مسیر هم باید حواستان باشد چه زمانی و به چه مقدار بپرید، چون در طول مرحله، دو مسیر (بالا و پایین) پیش پایتان قرار دارند. همین دو مسیر در مراحل بالاتر، توازن پیچیده‌تری پیدا می‌کنند و این عاملی است که تکرارپذیری مراحل را چند برابر کرده است.

بررسی بازی موبایلی اندرویدی ایرانی بینگو دینگو: اژدهای کوچولو
وقتی از طناب آویزان می‌شود صورتش را جدی می‌گیرد!

در طول مسیر، علاوه بر این‌که باید حواستان باشد کِی و کجا بپرید، لازم است شکم اژدهای کوچولو را هم پر کنید. نی‌نی کوچولوی قصه، دائم گشنه بوده و این یعنی خط جانش به‌طور پیش‌فرض همواره رو به افول است. پس اگر جایی گیر کنید یا سرعت پیشروی‌تان کم شود شانس رسیدنتان به آخر خط کم‌تر خواهد بود؛ به محضی که خط جان صفر شود، اژدهای چاقِ کوچولو ولو می‌شود روی زمین و باید مرحله را از اول بروید. بله! خبری از نقطه‌ی ذخیره‌ی بین مرحله‌ای نیست چون هم مراحل کوتاه هستند هم بازی سعی داشته حالت سکوبازی کلاسیک را حفظ کند. برای پر کردن شکم این بچه اژدها باید میوه بخورید. میوه‌ها در مسیر به شکل‌های مختلف چیده شده‌اند و لازم است با زمان‌بندی پرش، آن‌ها را جمع کنید.

میوه‌ها علاوه بر سیر کردن اژدها، در امتیازدهی پایان مرحله هم موثر هستند. امتیازدهی پایان مرحله مهم است. بر اساس میزان امتیاز می‌توانید یک، دو یا سه تا پستانک طلایی بگیرید (بازی ساز به شکل زیبایی وسایل مرتبط با نوزادان را در بازی گنجانده). اهمیت دریافت پستانک این است که برای باز کردن دسته مراحل جدید، نیاز به یک حداقلِ مشخص دارید. مراحل به سه دسته‌ی ۱۲تایی تقسیم شده‌اند. پستانک، یکی دیگر از عواملی است که تکرارپذیری بازی را بالا می‌برد. برای رسیدن به سه پستانک طلایی، لازم است علاوه بر حداکثر میوه‌ها تعدادی هم الماس جمع کنید. این الماس‌ها معمولا مستقیم سر راه قرار ندارند: داخل جعبه، طبقات بالا یا در طبقات پایین هستند و برای گرفتن همه‌ی آن‌ها باید حواستان جمع باشد و مرحله را چندین بار تکرار کنید تا مسیر یادتان بماند.

بررسی بازی موبایلی اندرویدی ایرانی بینگو دینگو: اژدهای کوچولو
یک لحظه‌ی نادر که اژدها چشمانش را بسته!

اما هر نوزادی علاوه بر غذا نیاز به پوشک هم دارد و اژدهایان مستثنی نیستند. خوردن میوه باعث می‌شود پوشک اژدها پر و بزرگ شود و اگر به موقع آن را عوض نکنید می‌ترکد. شوخی ندارم، منفجر می‌شود! پوشک‌ها در فواصل مشخصی قرار دارند که گاهی دقیقا در آخرین لحظه به آن‌ها می‌رسید و گاهی هم هرچه تلاش می‌کنید از لحاظ زمان‌بندی جور درنمی‌آیند که این یعنی باید مسیر یا الگوی پریدن را تغییر دهید. در کنار موارد حیاتی، چند آیتم کمکی هم در بازی قرار گرفته‌اند تا هم تنوعی به مسیر ببخشند هم لذت مراحل را بیشتر کنند. مثلا اگر شیشه شیر پیدا کنید برای مدت محدودی اژدها «گنده» می‌شود و می‌تواند مثل تراکتور از روی تمام موانع عبور کند. موانع بازی شامل یک تعداد خارپشتهِ خاردار و تعدادی خرگوش اعصاب خردکن هستند. برای عبور از این موانع، آیتم دیگری هم داریم به نام کالسکه. وقتی اژدها می‌پرد توی کالسکه دیگر هیچ چیزی جلودارش نیست و با سرعت دوبرابر به مسیر ادامه می‌دهد. البته که این هم مثل آن، زمانی محدود دارد.

مطالب مرتبط:

با این‌که قوانین ثابت‌اند اما تنوع در چینش مراحل و تعداد و الگوی حرکت دشمن‌ها طوری مدیریت شده که بازی تکراری نمی‌شود. ممکن است در برخی مراحل به خاطر طولانی بودن مسیر، کمی خسته شوید، اما در کل، بازی به خوبی می‌تواند مخاطب را تا انتها درگیر نگه دارد، انتهایی که خیلی زود فرا می‌رسد و آن‌جاست که با خودتان می‌گویید «چه زود دیر شد» یا «کاشکی نمی‌رسیدیم» یا «جویبار عمر چه تند می‌گذرد» یا «اژدها به شیشه‌اش نرسید» یا … از همین حرف‌های …! خلاصه که بینگو دینگو حسابی تکرارپذیر است و حتی اگر خوشتان هم نیاید باید بعضی مراحل را حداقل ۵بار تکرار کنید!

بررسی بازی موبایلی اندرویدی ایرانی بینگو دینگو: اژدهای کوچولو
هنگام پرواز از ذوق، دهانش باز می‌ماند!

حرف از سر و وضع که باشد، بینگو دینگو تقریبا حرف ندارد. رنگ‌ها زیبا، طرح‌ها زیبا، پس‌زمینه زیبا، اژدها زیبا، خرگوش‌ها زیبا، میوه‌ها زیبا، سکوها زیبا، اما متاسفانه کلیدها و فهرست نازیبا و کم کیفیت و تکراری. با این‌که از بُعد طراحی و گرافیک، اشکالی در بازی نمی‌بینیم و اگر هم موردی باشد مربوط به برنامه‌نویسی است اما همه چیز به قدری آشناست که احتمال زیاد در برخورد با بازی خواهید گفت: «من قبلا شبیه به این را دیده‌ام» یا «چقدر شبیه به فلان بازی خارجی است» یا حتی ممکن است بگویید «عمرا این بازی ایرانی نیست» و از این دست حرف‌های …! پس آنچه از نمره‌ی گرافیک بینگو دینگو کم می‌کند یکی کیفیت خیلی پایین فهرست و کلیدهاست و دیگری حس شدید آشنا بودن طرح‌ها.

صدای اژدهای کوچولو خوب است، نه خاص است نه ضعیف، نه کم و نه زیاد. موسیقی فهرست و مراحل همانی است که باید. جلوه‌های صوتی بدون اشکال و در محل مورد نظر اجرا می‌شوند، تنوع دارند و در ترکیبِ پرسرعت مرحله عملا تکراری نمی‌شوند. حس و حال موسیقی خوب است و می‌توانید از آن لذت ببرید. آنچه از امتیاز صدا کم می‌کند یکسان بودن آهنگ مراحل در هر سه دسته است. به غیر از این، چیز ناجوری به گوش ما نرسید.

بازی موبایلی بینگو دینگو
عاقبت عوض نکردن به موقع پوشک!

و اما برای کامل کردن این بسته‌ی شگفت‌انگیز چه چیزی بهتر از رایگان بودن؟ بازی رایگان به معنی واقعی کلمه است: نه پرداخت درون برنامه‌ای نه تبلیغات نه دعوت به اینستا و تلگرام و نه هیچی. دقیقا به سبک یک بازی اصیل و کلاسیک: هزار میلیون هم که پول داشته باشید در میزان یا سرعت پیشروی‌تان فرقی ایجاد نمی‌کند. باید مثل مرد بنشینید و آنقدر مراحل را تکرار کنید تا به تَه برسید. و همانا این نشان افتخاریست بر گردن اژدهای کوچولو.

بیشتر از این توانی برای تعریف و تمجید از این محصول ندارم و اگر بخواهم ادامه بدهم حرف‌ها تکراری خواهند شد. فقط باید اعتراف کنم که هنوز هم باور این‌که بینگو دینگو با این سر و وضع و مکانیک‌ها ایرانی باشد برایم سخت است و این فقط نظر من نیست؛ باور این قضیه به قدری برای همه دشوار بوده که سازنده‌ها در توضیحات صفحه‌ی کافه بازار به آن اشاره کرده‌اند. خلاصه که پیش از آنکه برای ما کامنت بگذارید که «بابا ایول چه بازی خوبی معرفی کردین» یا «بابا ایول چه بازی جالبی» یا فقط «بابا ایول» یا حتی پیش از آنکه روی قلب پایین متن کلیک کنید، بروید بینگو دینگو را نصب کنید و قفلی بزنید تا تمام شود و بعد به سازنده پیام بدهید که «مراحلشو بیشتر کن» یا «بینگو دینگو ۲ کی میاد؟» یا «بابا ایول چه بازی باحالی بود» و از این حرف‌های …!

دانلود بازی بینگو دینگو : اژدهای کوچولو

دریافت بازی بینگو دینگو از بازار

مشاهده ویدیو در کانال آپارات گیم اسکن

شاید برایتان جذاب باشد

بازی موبایل Mighty Doom

بازی موبایل Mighty Doom معرفی شد

بازی Mighty Doom یک اسپین آف موبایلی از سری DOOM است که مخفیانه و بدون …

۷ نظر

  1. اژدها با پوشک وارد میشود خخخخخخ

  2. مرسی از معرفی خوشِمان آمَد

  3. خیلی گرافیک خفن داره آدم فکر میکنه خارجی بازیش کلون کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *