جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / معرفی بازی موبایلی بزن بهادر – میدان نبرد | نمونه‌ی محصول استاندارد

معرفی بازی موبایلی بزن بهادر – میدان نبرد | نمونه‌ی محصول استاندارد

سازندهتتراپازل هزاردستان دلفین
سبکاستراتژی
رده‌بندی سنیندارد!
نصب فعال۲۰۰۰۰ (مرداد ۹۹)

از جمله انتقاداتی که خیلی جاها درباره‌ی بازی‌های ویدیویی که مبارزاتشان نوبتی است می‌شنویم، پایین بودن سرعت، هیجان و لذت آن‌هاست. از همین تریبون اعلام می‌کنم که این حرف صحیح نیست یا حداقل درباره‌ی تمام آثار مبارزه نوبتی صدق نمی‌کند. مبارزات نوبتی از قدیمی‌ترین مکانیزم‌های بازی‌های ویدیویی هستند. حتی قبل‌تر از بازی‌های ویدیویی می‌توانیم ریشه‌ی آن‌ها را در بازی‌های رومیزی پیدا کنیم، جایی که هر بازیکن باید در نوبت خودش دست به عمل بزند. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن، یک عنوان مبارزه نوبتی را معرفی کنیم که مثال خوبی برای رد کردنِ آن انتقاد معروف نسبت به این سبک است.

بازی بزن بهادر میدان نبرد

«بزن بهادر- میدان نبرد» بازی موبایلی تولید گروه «تتراپازل هزاردستان دلفین» و در دسته‌بندی استراتژی است. مکانیزم بازی، مبارزات نوبتی بر پایه‌ی کاراکتر + کارت است. قصه از دعوای دو نفر در محل شروع می‌شود و  بالا می‌گیرد و دعواها تا آن سر شهر ادامه پیدا می‌کنند. هر دعوا (بخوانید مبارزه) بین دو بازیکن حقیقی اتفاق می‌افتد: شما و حریفتان. هر بازیکن می‌تواند سه بزن بهادر (بخوانید شخصیت) را انتخاب کند. بازیکن‌ها به نوبت و با رعایت محدودیت زمانی (۲۰ ثانیه) به سر و کله‌ی هم می‌زنند تا یک نفر تمام شخصیت‌های دیگر را ناکار کند. اگر تمام دعواکن‌هایتان زنده بمانند، می‌شود «برد جانانه». برای ترکاندن هر بزن بهادر، یک ستاره دریافت خواهید کرد. ستاره‌ها هر ۲۴ ساعت یکبار تبدیل به تخم‌مرغ می‌شوند.

تخم‌مرغ‌ها در بزن بهادر معادل صندوقچه هستند. چندین مدل تخم‌مرغ در بازی هست: روزانه، جنگی، طلایی، نقره‌ای و تخم‌مرغ‌های جایزه. دسته اول را هر چند ساعت دریافت می‌کنید اما برای باز شدنش لازم است یک مبارزه را برنده شوید. دسته دوم را روزی یکبار و با کسب ۱۵ ستاره باز می‌کنید. اکثر این تخم‌مرغ‌ها نقره‌ای هستند و لابلا گاهی چندتا طلایی هم یافت می‌شود. دسته‌ی آخر را هم می‌توانید روزی سه‌تا از بقالی بگیرید. داخل این تخم‌مرغ‌ها کارت، سکه و جواهر (به شکل تصادفی) پیدا می‌شود. کارت برای ارتقای شخصیت لازم است. مثلا برای رفتن از سطح سه به سطح چهار، «فری گولاخ» ۱۰۰ کارت ارتقا نیاز دارد. سکه برای خرید همین ارتقاها استفاده می‌شود. جواهر هم دو کاربرد دارد: اول این‌که می‌توانید تبدیلش کنید به سکه و دوم این‌که می‌توانید زمان تحویل تخم‌مرغ‌های روزانه را تسریع کنید. سکه و جواهرات از محل جوایز و پاداش‌های حاصل از جمع امتیازهای برد هم دریافت می‌شود. نکته‌ی جالب در مورد این تخم‌مرغ‌ها این است که آخرین آیتم موجود در آن‌ها دو کارت تصادفی و نامشخص است که فقط با دیدن ویدیوی تبلیغاتی قابل استفاده است. وقتی صحبت از ویدیوی تبلیغاتی می‌شود یعنی بهتر است برویم سراغ سامانه‌ی درآمدزایی.

بازی ایرانی بزن بهادر میدان نبرد
آقای بقال که با کسی شوخی ندارد!

بزن بهادر، نمونه‌ی خوبی از یک سامانه‌ی درآمدزایی سالم و کارآمد است. این محصول نه خودش را محدود به یک روش ثابت کرده، نه از تمام روش‌های درآمدزایی موجود استفاده کرده: نه بازیکن را با نمایش تبلیغات به شکل‌های مختلف خفه می‌کند، نه امکان بهره‌مندی از تمام امکانات بازی را محدود به تبلیغ دیدن کرده است. علاوه بر این‌ها، قوانین و شرایط بازی را طوری طراحی و اجرا نکرده‌اند که تمام لذت و پیشرفت و قدرت آن وابسته به خرج و تبلیغات باشد. اگر صبر داشته باشید می‌توانید پیشرفت کنید و اصلا نیاز به هزینه نیست. از طرف دیگر، بازی به نحوی روی بسته‌ها و تخفیف‌ها و جوایز، مانور سالمی دارد که بعید است برای مدت طولانی مقابل خرج کردن مقاومت کنید. نرخ‌ها و بسته‌های پیشنهادی ثابت و روزانه‌ی «بقالی» هم نسبتا منطقی و مناسب طراحی شده‌اند. به‌طور خلاصه می‌توانم بگویم بزن بهادر به جای این‌که زوری از بازیکن پول بخواهد یا مخاطب را مجبور به تماشای تبلیغ کند، ساده و آرام او را به بهترین شکل ترغیب به هزینه کردن و در نتیجه بیشتر لذت بردن از محصول می‌کند.

مطلب مرتبط: بررسی بازی پیربابا | تجربه موکب‌داری

برای رسیدن به این درجه از اطمینان و راحتی در جذب مخاطب و بعد ترغیب آن‌ها به هزینه کردن، بزن بهادر از تمام ابزارهای صوتی و تصویری و فنی بهره برده است. در مورد برنامه‌نویسی و سلامت کدها باید بگویم که هیچ اشکالی مشاهده نشد (این نتیجه‌ی به‌روزرسانی و پیگیری تیم بوده). بزن بهادر بسیار بهینه و سالم است. از آن طرف، با توجه به این‌که مبارزات آنلاین و دو نفری هستند، سرورها و حریف‌یابی هم عالی کار شده‌: زیر ۱۰ ثانیه حریفتان حاضر و حتی در بدترین ساعات شبانه‌روز هم اختلاف سطح حریف با شما ناچیز است.

بررسی بازی موبایلی ایرانی بزن بهادر میدان نبرد
گنگ بزن بهادر

علاوه بر این‌ها، سر و وضع بزن بهادر هم کاملا متمایز از سایر تولیدات است. طراحی، نه تنها بی‌نقص، بلکه جدید و پر جزئیات و دلچسب هم هست. از ریزترین تا درشت‌ترین قسمت، همه چیز برای خودش شخصیت و جزئیات دارد. قوی‌ترین مهره‌ی طراحی بزن بهادر، خودش را در شخصیت‌ها و بعد در میدان‌های مبارزه نشان می‌دهد. شخصیت‌ها خیلی کامل‌اند؛ جزء جزء خط و نقش کاراکترها را می‌توانید ببینید (به‌ویژه وقتی خشمگین می‌شوند و دوربین روی هر کدام زوم می‌شود). داستان به طراحی ایستا ختم نمی‌شود. در حرکت و جابجایی و حالات چهره هم طراحان، سنگ تمام گذاشته‌اند. به محض این‌که هر شخصیت، هدف حمله‌ی دیگری قرار می‌گیرد، به زیباترین و فانتزی‌ترین شکل ممکن چهره‌اش تغییر می‌کند. محل‌های مبارزه هم زیبا، آشنا و با جزئیات هستند و در تنوع چیزی کم ندارند (حتما به گوشه‌های محیط دقت کنید!) در نهایت مثل همیشه باید بگویم شنیدن کی بود مانند دیدن؟!

بررسی بازی بزن بهادر میدان نبرد
«به جزئیات دقت کن»

این ظواهر زیبا کنار اصوات گوش‌نواز، ترکیبی شیرین و خوشایند آفریده‌اند. موسیقی‌های بازی هرچند زیاد نیستند، اما تازه‌تر و گوش‌نوازتر از بقیه تولیدات به نظر (گوش) می‌رسند. از موسیقی بهتر، صداگذاری بزن بهادر است. دوبله‌ی حرفه‌ای شخصیت‌ها کاری کرده کارستان. نه تنها جمله‌های مخصوص به هر شخصیت با صدایی خاص و زیبا بیان شده، بلکه حتی اصوات ابراز حالت را هم به شکل تخصصی و ریز برای هر شخصیتی تهیه کرده‌اند. مثلا صدای ترس و لرز تک تک دعواکن‌ها با هم فرق مشهود دارد. اگر با خودتان می‌گویید مگر باید غیر از این باشد، باید بگویم که ظرافت و دقت به جزئیات در تولیدات داخلی، خیلی مرسوم نیست، اما بزن بهادر سعی کرده با استانداردهای بین‌المللی کارش را ارائه کند که البته نتیجه‌اش را هم دیده: ۲۰۰۰۰ نصب فعال تا الان (تابستان ۹۹).

اشکال کار کجاست؟

اول این‌که بزن بهادر رده‌بندی سنی ندارد! شاید باورتان نشود اما هیچ عددی کنار عنوانش در کافه بازار نیست. دوم این‌که در مورد داستان اول بازی می‌شد ایده‌های خلاقانه‌تر و جالب‌تر و زیباتری پیاده کرد، طوری که سطح آن به سطح بالای طراحی و اجرای بازی بخورد. سوم این‌که نام‌گذاری‌ها کمی بیش از حد کلیشه‌ای و در برخی موارد ناعادلانه هستند که البته طبق معمول با برچسب بازی و شوخی و طنز هضم می‌شود. در مجموع لازم است بگویم وزنه‌ی فرهنگی بزن بهادر خیلی سبک‌تر از وزنه‌های طراحی، صدا، مکانیزم، گیم‌پلی و کدنویسی است.

بازی را تجربه و با رعایت رده‌بندی سنی آن را به دیگران هم توصیه کنید.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۴.۵ از ۵
سامانه درآمدزایی۴ از ۵
طراحی و گرافیک۴ از ۵
صداگذاری و موسیقی۴ از ۵
دانلود بازی بزن بهادر – میدان نبرد

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی های اندروید و iOS

بازی های پولی اندروید و آیفون رایگان شده ۴ آبان

در این مطلب قصد داریم نگاهی به بازی‌های رایگان روزانه اندروید و آیفون داشته باشیم …

۵ نظر

  1. امیرمحمد ملک زادگان

    جذابه…. یه بازی به نام «خروس جنگی» تو همین سبک بود قبلا ولی دیگه خبری ازش نیست….

  2. خوشحالم ایرانی‌ها همچین بازی‌های فوق‌العاده‌ای میسازن

  3. کاش یکم خلاقیت به خرج بدن جا کپی پیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *