چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / معرفی بازی موبایلی کلمارپیچ | پازل کلمات هنوز نمرده!

معرفی بازی موبایلی کلمارپیچ | پازل کلمات هنوز نمرده!

سبکبازی با کلمات
رده‌بندی سنیندارد!
سازندهناطور گیمز
نسخه‌ی مورد بررسی۱.۱.۲

قبل‌تر در گیم اسکن، هر ماه حداقل یک عنوان موبایلی بر پایه‌ی بازی با کلمات معرفی می‌کردیم. اما مدتی بود که محصولی درخور یا تازه و غیرتکراری به پُستمان نمی‌خورد تا از خجالتِ مخاطبین «کلمه‌باز» دربیاییم. مژده بدهید که آن دوران تاریک به پایان رسیده و امروز می‌خواهیم اثری را برایتان معرفی کنیم که بین کارهای این سبک، خودش را متمایز کرده و با ظاهر و قوانین جدیدتری وارد میدان شده تا بگوید پازل کلمات، هرگز نخواهد مرد! همراه گیم اسکن باشید تا ببینیم چطور می‌شود از دل این ژانر پرتکرار و قدیمی بین بازی‌های موبایلی به گیمی تازه رسید.

معرفی بازی موبایلی کلمارپیچ

«کلمارپیچ» محصولی اندرویدی ساخته‌ی ناطور گیمز است که ما نسخه‌ی کافه بازار آن را بررسی کرده‌ایم؛ رده‌بندی سنی محصول نامشخص، نصب فعال تا بهمن ۹۹ تعداد ۱۰۰۰۰، حجم آن ۴۴ مگابایت و از بین ۳۶۹ بررسی به نمره‌ی ۴/۷ دست یافته است. در کلمارپیچ باید لغاتی که از لحاظ مفهومی هم خانواده یا مرتبط هستند را پیدا کنیم تا جدول کامل شود. مثلاً هر آنچه در قصابی ممکن است پیدا شود: گوشت، تخته، ساطور، ران، سردست، مرغ و … . یا کلماتی که با یکی از حروف الفبا شروع می‌شوند، یا چیزهای تیز یا سبز و خلاصه هر صفتی که به ذهتنان برسد در این بازی برای خودش یک دسته‌بندی دارد تا شما را وادار کند از حافظه و چشم و دانشتان بهره ببرید و مرحله را کامل کنید.

سبک پیدا کردن لغات در کلمارپیچ جالب و متفاوت است. با این‌که طبق معمول باید حروف را خطی به هم بچسبانید، اما این خط‌ها ممکن است به هر فرم و جهتی باشند و همین قضیه تبدیل به یک چالش در مراحل شده است؛ ممکن است کلمه‌ی مورد نظر در ذهنتان باشد اما چشمتان ترتیب صحیح یا جهت مخصوص حروفِ آن را پیدا نکند و مجبور شوید یا از راهنما استفاده کنید یا در فرصتی دیگر، کار را پی بگیرید. خوشبختانه در کلمارپیچ مرحله را هر جا رها کنید بعداً می‌توانید دقیقا از همان جا راه را ادامه دهید و قرار نیست از اول دوباره بیاید. این خصوصیت، کاری کرده که محصول، خوراکِ تجربه در موقعیت‌های اورژانسی و بازه‌های زمانی کوتاه باشد (هرجا قرار است منتظر باشید نوبتتان شود اما مشخص نیست کِی، کلمارپیچ به دادتان خواهد رسید و دقیقا وقتی نام یا شماره‌تان را صدا بزنند می‌توانید با خیال راحت و بدون ناراحتی بازی را همانجا رها کرده و بروید و غمتان نباشد).

بازی ایرانی کلمارپیچ

کلمارپیچ در مورد کلمه‌ها چند ضعفِ جزئی دارد که البته وقتی قرار باشد محصولی با ۸۲۵ مرحله بسازید بالاخره دچار آن‌ها خواهید شد. اول این‌که ممکن است بین دسته‌بندی‌ها و برخی از لغت‌ها ارتباط کامل و واضحی برقرار نباشد؛ تعداد این موارد کم است و در بین این همه کلمه و این همه مرحله، وقوع چنین اشکالی طبیعی به نظر می‌رسد. از طرف دیگر، بعضی از کلمه‌هایی که سازنده، مورد نظرش بوده و به عنوان پاسخ درنظر گرفته جزو فرهنگِ معیار نیستند و محدود به گویش‌هایی غیرکتابی‌تر می‌شوند که بازهم با توجه به حجم بالای کار، قابل چشم‌پوشی است و می‌توان آن را نوعی چالش به حساب آورد. و طبق معمولِ تمام آثار کلمه-محور، شاهد تکراری شدن پاسخ‌ها با پیشروی در مراحل هستیم که این مورد را می‌شود با کم کردن تعداد مراحل حل کرد؛ افزایش کمی محصول باعث ایجاد چنین اشکالی شده است («سماق» هم با س شروع میشه، هم تو هفت سین هست، هم ادویه حساب میشه!).

مطلب مرتبط: بررسی بازی موبایلی پرندگان مبارز: نجات جوجه | همه چی تمام!

نوآوری‌های کلمارپیچ در بُعد ظاهر زیادند. اولین و جالب‌ترین نکته استفاده از رنگ‌ها با کیفیت و کمیت بالاست. همه رنگی در این بازی استفاده شده و هر کلمه‌ای که پیدا شود رنگ خودش را دارد. علاوه بر این، رنگ‌ها قشنگ و با کیفیت و به اصطلاح «پررنگ‌» یا سیر هستند و زیبایی جدول با پیدا کردن هر کلمه بیشتر و بیشتر می‌شود (تجربه‌ای الوان و بوقلمان). به این مورد، زمینه‌های رنگی رنگی و طرح‌دار و پر جزئیات را هم اضافه کنید تا دیگر با خیال راحت بتوان ادعا کرد تجربه‌ی بصری کلمارپیج کامل و سالم و زیباست. البته اگر کلیدها هم کمی متفاوت و غیرتکراری‌تر بودند می‌شد نور علی نور. بازی، شخصیت‌هایی هم دارد که گاهی برای تشویق پس از پیدا کردن کلمات، از گوشه‌های تصویر به داخل سرک می‌کشند و برای یک لحظه، نگاه را جذب خودشان می‌کنند. جالب‌ترین نکته‌ی گرافیک این محصول، جزئیات پشت صحنه است (مگس‌های قصابی واقعا رو مخ بودند!).

معرفی بازی موبایلی کلمارپیچ

صدا در این محصول برای خودش رسالتی مجزا دارد: خواب! البته باید گفت آرامش! اما این آرامش به قدری زیاد است که می‌توانید با آن بخوابید. موسیقی زمینه، چیزی شبیه به آثار ژاپنی دوبعدی قدیمی یا لحظاتی در بازی‌ها که شخصیت‌ها به کلیسا می‌روند به گوش می‌رسد. جدای از آن، دیگر موسیقی نداریم و فقط جلوه‌های صوتی لطیف و زیبایی هستند که با پیدا کردن کلمه یا پایان مرحله به گوش می‌رسند (اگر بیدار باشید!). گل سرسبد این جلوه‌ها هنگام ورود و خروج به مرحله است: صدای باز کردن درب نوشابه یا ترکاندن حباب یا صدای ماهیِ تقویت شده!

سامانه‌ی درآمدی کلمارپیچ بر پایه‌ی خرید مستقیم سکه و راهنما از فروشگاه است. خبری از دیدن ویدیوی تبلیغاتی و به اصطلاح، جوایز رایگان در این محصول نیست که بسی جای تقدیر دارد و نشان از اطمینان سازنده از اثری که تولید کرده می‌دهد. به‌جای این کار، خیلی شیک یک کلید به نام پیشنهاد دارد که در آن تبلیغِ بازی نشان می‌دهد. فقط کاش تبلیغات بنری هم در بازی نبودند. آنچه وجود این بنرها را آزاردهنده‌تر می‌کند تاکید محصول روی روشن کردن اینترنت برای «تجربه‌ی بهتر محصول است» در حالی که تنها فرق اینترنت خاموش و روشن نمایش همین بنرها به صورت چشمک‌زن پایین صفحه است. خودتان یک لحظه آن ترکیب زیبا و آرامش‌بخش صدا و تصویری که بالا توضیح دادیم را با یک بنر بی‌کیفیت و چشمک‌زن زیر صفحه ترکیب کنید…

معرفی بازی موبایلی کلمارپیچ

کلمارپیچ از بازی‌های خوب در سبک پازل کلمات است و به همه‌ی علاقه‌مندان به این ژانر توصیه می‌شود. به‌ویژه اگر اکثر محصولات این شکلی را تجربه کرده‌اید حتما به کلمارپیچ سر بزنید تا مدل جدیدتری را ببینید. علاوه بر این، افرادی که به دنبال تقویت حافظه و افزایش دایره‌ی لغات عمومی هستند از این بازی غافل نشوند و همین حالا آن را نصب کنند.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۳.۵ از ۵
گرافیک و طراحی۳.۵ از ۵
صداگذاری و موسیقی۳.۵ از ۵
سامانه‌ی درآمدزایی۴ از ۵
دانلود بازی کلمارپیچ

دریافت بازی کلمارپیچ از بازار

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *