پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / معرفی بازی موبایلی مگس کش | هماهنگی عصب و عضله

معرفی بازی موبایلی مگس کش | هماهنگی عصب و عضله

سبک بازیتفننی
سازندهفیک گیمز
رده‌بندی سنی
حجم دانلود (تابستان ۹۹)۳۳ مگابایت

در مورد تاثیرات بازی‌های ویدیویی روی مغز انسان، مطلب به فراوانی پیدا می‌شود. چه تاثیرات مثبت، چه منفی. اما حقیقت غیرقابل انکار و تاثیر ذاتی بازی‌های ویدیویی روی مغز این است: ذهن به نوعی درگیر می‌شود؛ از درگیری‌های ساده‌ای مثل به کارگیری بینایی، تا مواردی بسیار پیچیده‌تر مثل ایجاد رفتارهای ثابت که در زمینه‌ی «بازی‌های جدی» مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که یکی از انواع دسته‌بندی بازی‌های ویدیویی همین درگیر کردن ذهن است؛ اینکه دقیقا چه چیزهایی را درگیر می‌کند و چه تاثیری روی آن نقاط به خصوص دارد. بین این دسته‌ها، یکی گروه «هماهنگی بین چشم و دست» است. از عنوان گروه مشخص است که تولیدات این دسته، طوری طراحی شده‌اند که بازیکن لازم است برای موفقیت در آن‌ها، هماهنگی بالایی بین دست و چشمانش داشته باشد یا با تمرین و تکرار ایجاد کند. با اینکه تقریبا این مورد، بین تمامی بازی‌های ویدیویی مشترک است، اما دسته‌ی خاصی از محصولات به‌طور ویژه روی این هماهنگی متمرکز هستند. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم عنوانی موبایلی که دارای چنین خاصیتی است را برایتان معرفی کنیم.

بازی مگس کش

«مگس کش» عنوانی در سبک تفننی است. بازی، داستان یا مولفه‌ی پیچیده‌ای ندارد؛ هسته‌ی آن، گیم‌پلی است. عنوان این محصول هم اشاره به ابزار و هم اشاره به فاعل دارد که شاید حس زیرکی و شیطنت در بازی آفریده باشد. قوانین ساده‌اند: روی میز، مگس می‌نشیند، با مگس کش بزن ناکارشان کن! فقط حواست باشد که اولا گاهی باید با دکمه‌ی آبی، مگس را نفله کنی، گاهی با دکمه‌ی قرمز. دوما از یک جایی به بعد هم مگس‌ها شروع می‌کنند به «وول خوردن» که آن را هم باید در محاسباتت لحاظ کنی. در ظاهر، چیز خاصی نیست، اما در عمل قضیه به این سادگی‌ها ختم نمی‌شود.

هر مرحله، تعداد مشخصی مگس برای کشتن دارد. اگر هر کجای مرحله، دستتان خطا برود بازنده‌اید؛ هم می‌توانید ویدیو ببینید و ادامه دهید، هم می‌توانید برگردید از اول مرحله را شروع کنید. مراحل، پشت سر هم می‌آیند و بینشان نفس‌کش و فاصله‌ای در کار نیست. بعد از تبلیغ دیدن هم باز سریع ادامه پیدا می‌کنند و خلاصه با راحتی و یک‌دستی از پس مگس کش بر نخواهید آمد. در مورد ویدیو دیدن و ادامه‌ی مسیر هم لازم است بدانید که در هر مرحله فقط دو بار این شانس در اختیارتان است. دفعه‌ی سوم باید ۱۰۰ سکه بسلفید. سکه‌ها را همان لابلای کشتن مگس‌ها و بعد از پایان هر چند مرحله دریافت می‌کنید که البته با دیدن تبلیغ می‌توانید مقدارش را ۱۰ برابر کنید (اسمش گنده است، وگرنه ۱۰ سکه جایزه دارید که با تبلیغ می‌شود ۱۰۰ سکه).

بازی ایرانی مگس کش
نمونه مرحله‌ی بازی موبایلی مگس کش

صحبت سکه شد و لازم است برویم سراغ سامانه‌ی درآمدزایی مگس‌ کش. اساس این سامانه روی نمایش ویدیوهای تبلیغاتی است. خوشبختانه از بنر و استیکر خبری نیست اما بدبختانه بازی برای خودش بین مراحل، ویدیو نشان می‌دهد که با توجه به نیاز پیوسته‌ی بازیکن به ارتباط اینترنتی برای دیدن ویدیوها، خیلی راه فراری از این مقوله وجود ندارد. تماشای ویدیوی تبلیغاتی سکه دارد؛ جایزه را چند برابر می‌کند و اجازه می‌دهد در صورت خطا زدن، مرحله را ادامه دهید. از طرف دیگر، در قسمت «بقالی» با هزینه‌ای بسیار کم می‌توانید از شر تبلیغات بین برنامه خلاص شوید و علاوه بر آن، تمام آیتم‌های تزئینی شامل رومیزی، حشرات مختلف و مگس کش‌های مجلسی را باز کنید. در کل، به جز همان مورد تبلیغات ناگهانی بین مرحله‌ای، اشکال خاصی در سامانه‌ی درآمدزایی به چشم نمی‌خورد. خوشبختانه امکانات خیلی ویژه‌ای در بقالی نیست که بشود با بیشتر خرج کردن به رتبه‌ی بالا در جدول طبقه‌بندی دست پیدا کرد.

مطلب مرتبط: معرفی بازی موبایلی عمه‌ زا | بازی قفلی ماه

جدول طبقه‌بندی، دو دسته‌ی کلی دارد: بر اساس پیش‌روی در مراحل و بر اساس رکورد. همین دو دسته به حالت‌های روزانه و هفتگی و ماهانه هم تقسیم شده‌اند. همانطور که از نام هر دسته مشخص است، نفر اول کسی است که مثلا این ماه یا این هفته، بالاترین مرحله را طی کرده باشد. در زمان نگارش این متن، رتبه‌ی اول، مرحله‌ی ۳۷ بود و من ۲۵. در مورد رکوردی هم به این شکل است که بازیکن چندتا مگس را می‌تواند «یک نفس» ناکار کند. در زمان نگارش این متن، رکورد ۷۸ بود و من ۴۷. به‌دست آوردن رتبه‌ی بالا در طبقه‌بندی، نیازمند تمرین و تکرار و خوب بازی کردن است. چالش بازی بالاست و به‌ویژه در مورد حالت رکوردی باید گفت که کار هر کس نیست مگس کش کوفتن.

بازی موبایل مگس کش
انواع مدل‌های بازی در مگس کش

علاوه بر دو مدل بالا، حالت سومی هم برای بازی کردن مگس‌ کش وجود دارد به نام آنلاین. در این حالت، شما مقابل ۱۰ بازیکن دیگر همزمان شروع به بازی می‌کنید و هر کسی از همه بیشتر طاقت بیاورد، برنده‌ی دست خواهد بود. در حال حاضر، اشکالات واضحی در این قسمت وجود دارد. مثلا حریف‌یابی آن از کالاف دیوتی هم سریع‌تر است. از آن طرف، به محض اینکه بازیکن خطا می‌زند، بازی متوقف شده و امتیازها نمایش داده می‌شوند؛ مشاهده خواهید کرد که در زمان ثابت و در بازی ثابت و با تعداد مگس‌های ثابت، امتیازات نفرات بالایی با شما ممکن است تا ۱۰ نمره یا بیشتر اختلاف داشته باشد! علاوه بر این، اسامی انتخاب شده برای این بازیکنان هم حسابی اغراق‌آمیز و تابلوست: خانوم خوشششششششگله؟؟؟!!!!

طراحی مگس کش، تمیز و مرتب است. چه در باب رنگ و چه در بحث طراحی آیکون و شخصیت، کاری قابل قبول ارائه شده. متاسفانه بازهم خبری از خلاقیت یا به کار بردن سبک جدید نیست (دوباره، منظورم بین تولیدات موبایلی داخلی بود)، اما دقت به جزئیاتی مثل رومیزی‌ها و مگس کش‌ها و ظرافت طرح‌ها کار خودش را کرده و تجربه‌ی بصری بازی را نرم و خوشایند کرده است. شاید بتوانم «ظرافت» را صفت کلیدی طراحی این بازی معرفی کنم.

معرفی بازی مگس کش
نمونه‌ی طرح و نقش بازی موبایلی مگس کش

صدای مگس کش، کمی بیش از حد معمولی به نظر می‌رسد؛ بد نیست، خراب هم نیست، اشکال هم ندارد، ولی جذاب یا ماندگار هم نیست. صداها کیفیت فنی مناسبی دارند. تنظیمات صدا کامل است و به شما امکان قطع و وصل موسیقی و صدای پس‌زمینه را به‌طور کامل می‌دهد. جلوه‌های صوتی خوب هستند، به‌ویژه صدای خود مگس کش. اگر قصد داشتید برای مدت طولانی بازی کنید می‌توانید موسیقی تکرارشونده‌ی بازی را قطع کنید و برای خودتان آهنگ جدا گوش کنید (سبک پیشنهادی برای این بازی: رپ).

در کل، مگس کش محصولی موفق و تر و تمیز و در عین حال هیجانی و چالش‌برانگیز است. همین جنبه‌ی چالش و دشواری آن بود که نتوانست عنوان «بازی قفلی ماه» را از آن خودش کند. همانطور که گفتم، نمی‌شود لمیده و یک‌دستی از پس مگس‌ کش برآمد. این صحبت بیشتر متوجه مراحل بالاتر است؛ جایی که تکرار، حرف اول را می‌زند. مگس‌ کش از عناوین نسبتا متفاوت بین تولیدات موبایلی داخلی است. پیشنهاد می‌کنم برای تجربه‌ای نسبتا جدید به سراغش بروید.

تکرارپذیری و سرگرم‌کنندگی۴ از ۵
سامانه درآمدزایی۳ از ۵
طراحی و گرافیک۳ از ۵
صدا و موسیقی ۲ از ۵
دانلود بازی مگس کش

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

مسابقه نهایی فیفا 20

پوست اندازی حرفه‌ای برای گیم ایران با ۲۱ هزار تماشاگر آنلاین

اولین دوره آنلاین مسابقات ورزش‌های الکترونیک در رشته فیفا ۲۰ که با همکاری مشترک آپارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *