شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / معرفی بازی قفلی این ماه | بررسی بازی موبایلی فودی کرفت

معرفی بازی قفلی این ماه | بررسی بازی موبایلی فودی کرفت

غذا دادن به حیوانات آزاد، کار خوبی است. به ویژه در این فصل و با این برف‌ها که خوردنی کم می‌شود. حتی خود محیط‌بانان هم در چنین هوایی برای حیوانات وحشی ساکن کوه و دامنه غذا می‌برند. شما هم به حیوانات غذا می‌دهید؟ شاید بگویید جای مناسب نداریم یا حیوانی در اطراف ما نیست یا ساختمان بلند و کوتاه است و از این قسم توجیهات. اما دیگر نگران نباشید. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن با عنوانی آشنا شویم که به شما امکان می‌دهد در هر جا و مکان و هر ساعتی به حیوانات غذا بدهید و اگر خوب از پس این کار بربیایید به شما اجازه خواهد داد به موجودات گرسنه دیگری هم روزی برسانید.

بازی موبایل فودی کرفت
بررسی بازی موبایلی ایرانی «فودی کرفت»

«فودی کرفت» از محصولات جدید استودیوی بازی‌سازی آنباند است. با اینکه ایده گیم‌پلی آن جدید نیست، اما انتخاب شخصیت‌ها و طراحی سبک مراحل آن، ترکیبی تازه‌تر است. در فودی کرفت شما وظیفه دارید به چند حیوان و چند موجود دیگر غذا بدهید. نکته این‌جاست که روزی رسان خداست و غذا خودش از آسمان (و زمین) می‌رسد، اما بازیکن لازم است توجه کند هر موجود/حیوانی فقط غذای مربوط به خودش را بخورد که اگر قرار باشد حیوانات و موجودات غذای یکدیگر را بخورند دیگر نظم چرخه غذایی بهم خواهد ریخت. اصلا فلسفه فودی کرفت، آموزش همین رعایت چرخه غذایی است!

بازی فودی کرفت foodie craft
بازی موبایلی ایرانی فودی کرفت

در این بازی، ۵ سبک مرحله داریم که به ترتیب چالشی‌تر می‌شوند. حالت ساده یا ابتدایی به این صورت است که باید حواستان به رژیم غذایی دو حیوان/موجود باشد و سعی کنید به رکورد مورد نیاز برسید تا قفل مرحله بعدی باز شود. هم ایده کار ساده به نظر می‌رسد هم چند مرحله اول؛ اما از یک جا به بعد، عدد رکورد مورد نیاز طوری تغییر می‌کند که خواهید دید یک مرحله را لازم است ۱۵ بار تکرار کنید تا شاید تمام شود. برای اینکه هرچه زمان انجام مرحله طولانی‌تر می‌شود، خطر اشتباه (به علت تمرکز زیاد) بیشتر خواهد شد. خلاصه که گول ظاهر ساده‌اش را نخورید.

حالت دوم، زمانی است. از نامش مشخص است: لازم است در زمان محدود به رکورد مورد نظر برسید تا قفل مرحله بعدی باز شود. چالش این مراحل هم محدودیت زمانی است و هم سرعت بالاتر رسیدن ارزاق الهی از زمین و آسمان. همین سرعت بالا باعث می‌شود درصد خطا بیشتر شود. بر خلاف حالت ساده، اینجا اگر غذای یکی را اشتباهی به دیگری بدهید نمی‌سوزید؛ امتیاز منفی می‌گیرید و از رکورد مورد نظر دور خواهید شد. پس اینجا صحبت از سرعت عکس‌العمل تحت فشار زمانی است.

بررسی بازی موبایلی ایرانی فودی کرفت
حالت‌های مختلف مراحل و بی‌نهایت بازی موبایلی فودی کرفت

همینطور که کم کم به سمت حالت‌های بعدی حرکت می‌کنیم توجه کنید که میزان مرض و درد بازی بیشتر می‌شود. چیزی که در نگاه اول، شبیه به محصولی گوگولی و مناسب اطفال به نظر می‌رسد یواش یواش راهش را به سمت کابوس بزرگسالان و تولید کننده وسواس و روی مخ‌رونده برای ثبت رکوردهای بالاتر می‌شود.

قسمت سوم مراحل، حالت وارونه است و بازهم از نامش مشخص است که باید حواستان باشد هر حیوانی غذای حیوان دیگری را بخورد! زیبا نیست؟! این هم به خاطر برقراری توازن در چرخه غذایی است. در حقیقت، وقتی به این مراحل می‌رسید بازی می‌خواهد با به هم ریختن الگوهای پیش‌فرضی که در دو حالت قبلی یاد گرفته‌اید، مغزتان را به چالش بکشد تا بدین وسیله از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کرده باشید. می‌بینید یک بازی ساده موبایلی چقدر می‌تواند اهداف بزرگ و محاسن داشته باشد! حالا اگر در این بین، چندین ساعت هم روی یک مرحله قفلی زدید یا در طول یک هفته تجربه بازی مختان آب‌پز شد که مهم نیست!

به هر صورت، مسیر هنوز ادامه دارد. در حالت چهارم که نامش ماشین زمان است، با ۱۵ ثانیه زمان ذخیره مرحله شروع می‌شود؛ هر غذایی را که به صاحبش بدهید زمان می‌گیرید و هر غذایی را که به غیر صاحبش بدهید (به خاطر ظلمی که می‌کنید) زمان از دست می‌دهید. این فرآیند باید تا زمانی تکرار شود که به رکورد مناسب برسید و قفل مرحله بعدی باز شود. پیام این دسته از مراحل «رساندن حق به حق‌دار» است.

بازی ایرانی فودی کرفت
پیامی که ابتدای مرحله اول حالت آخر دریافت خواهید کرد

و اما اگر به فرض محال، تمام این حالت‌ها را تجربه کردید، زنده ماندید و در آخر بازهم احساس کردید بیشتر لازم دارید، می‌توانید به حالت پنجم که در نسخه فارسی، آن را «سخت» ترجمه کرده‌اند بروید. در نسخه انگلیسی که روی گوگل پلی منتشر شده بود نام این دسته «دوبل» بود. با توجه به این نام می‌توانید حدس بزنید قصه از چه قرار است. این‌جا باید در دهان ۴ موجود غذا بگذارید، خدا هم در این حالت روزی‌رسانی را دوبله می‌کند و از زمین و هوا همزمان ۲ نوع رزق نازل می‌شود. یکی از فواید این حالت، دو نفره بازی کردن است. البته به شرطی که در صفحه‌ای بزرگ (مثل تبلت) بازی کنید، چون بازی در حالت عمودی اجرا می‌شود. فایده دیگر آن، تقویت قدرت مخچه است: همزمان از دو دست استفاده کنید تا ببینید دست چپ و راست چقدر با هم ناهماهنگ هستند. فایده سومش هم این بود که یک پاراگراف به متن من اضافه کرد. خلاصه که به نیت کسب موفقیت و ثبت رکورد و رد کردن مراحل، سراغ حالت سخت نروید!

در فودی کرفت می‌توانید با صرف همبرگر («صرف» اینجا به معنی هزینه کردن نه خوردن) خودتان انتخاب کنید که به چه موجود یا حیوانی غذا بدهید. وجه رایج داخل بازی، همبرگر است. تصور کنید می‌توانستیم در زندگی روزمره با همبرگر تجارت کنیم (در قسمت نظرات برای ما درباره تصورتان بگویید). همبرگرها را به دو روش می‌توانید به دست بیاورید: در طول مراحل هر از گاهی از آسمان همبرگر می‌بارد (ابری با احتمال بارش همبرگر). خوبی همبرگر این است که حیوان و انسان و صغیر و کبیر و ذی‌شعور و بی‌فهم، همه آن را می‌پسندند و منحصر به سیستم گوارش خاصی نیست. راه دوم هم خرید بسته‌های همبرگر است. البته در نسخه گوگل پلی، قیمت‌ها به دلار بود و در نسخه بازار به یورو است و این خیلی باکلاس است؛ اما مثل اکثر چیزهای با کلاس، به هیچ دردی نمی‌خورد.

بازی موبایل ایرانی فودی کرفت
صفحه انتخاب شخصیت بازی موبایلی «فودی کرفت»

شخصیت‌هایی که می‌توانید وظیفه نظارت بر امور تغذیه‌ای آن‌ها را بر عهده بگیرید شامل موارد زیر هستند: کاپیتان امریکا که سپر می‌خورد، گاو که شبدر می‌خورد، ماهی که گربه می‌خورد (یا شاید هم برعکس بود؟)، دراکولا که قلب تازه میل می‌کند، بتمن که در حرکتی انتحاری آن تیغ‌های پرتابی که به سمت دشمنان می‌انداخت را می‌خورد، گوزن که یک چیز سبز (گیاه) می‌خورد، خرگوش که می‌دانید چه می‌خورد، همینطور سگ، آقای زامبی که در حرکتی کاملا انسان دوستانه از خوردن انسان به مرغ کنتاکی رو آورده، جوکر که برچسب جوکر می‌خورد و شخصیت‌هایی که شاید بعدها به بازی اضافه شوند.

در مورد طراحی و صدا چیز خاصی برای گفتن نیست. موسیقی‌ها تکراری هستند چون برای انتشار روی گوگل پلی باید اصلی می‌بوده‌اند. فلذا در اولین برخورد با بازی، احتمالا خواهید گفت «این آهنگو هزار بار هزارجا شنیدم.» از آن بدتر، موسیقی متن مراحل است: تمام مراحل در تمام ۵ حالت فقط و فقط (و فقط) یک ترک دارند! فکر نمی‌کنم دیگر نیازی به ادامه باشد.

بازی فودی کرفت
هر کی تونست رکورد من رو بشکنه!!

طراحی هم بسیار ساده و ابتدایی است. اگر به نیمه پر لیوان نگاه کنیم باید گفت که سادگی نقاشی‌ها حسی مثبت و راحت به بازیکن می‌دهد. اگر به نیمه خالی لیوان نگاه کنیم می‌بینیم که در هیچ طرحی، از شخصیت‌ها گرفته تا لوگو و پشت‌زمینه و آیکون‌ها، ظرافت به کار نرفته است. سادگی طراحی، کمی بیش از حد است.

فودی کرفت را تجربه کنید و بعد به ما بگویید به نظر شما معادل فارسی نام آن چیست: «کترینگ ارزاق الهی» «پیک موتوری آسمان» «مدیر مسئول اداره نظارت بر امور تغذیه دام، زامبی، بتمن، کاپیتان امریکا و …» «کی چی می‌خوره؟» «همبرگر: غذای بهشتی» «…………» (جای خالی را شما پر کنید).  

امتیاز بازی:

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۴ از ۵
گرافیک و طراحی۲.۵ از ۵
صدا و موسیقی۲.۵ از ۵
سامانه درآمدزایی۲ از ۵
دانلود بازی فودی کرفت

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی موبایل Infinitode 2

معرفی بازی موبایل Infinitode 2 – دفاع تا بینهایت

بازی موبایل Infinitode 2 اثری جذاب و متفاوت در سبک استراتژیک است که به خوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *