دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / مرز خلاقیت | نگاهی به بازی موبایلی «گیج»

مرز خلاقیت | نگاهی به بازی موبایلی «گیج»

خلاقیت و مفهوم آن، یکسری توضیحات کلی و انتزاعی روی کاغذ، اما شکل‌هایی متفاوت در عمل دارند. انگار همه ما در درک این مفهوم، استاد، اما در توضیح آن مبتدی هستیم. «گیج» یک بازی اندرویدی ایرانی است که خلاقیت را دوباره معنی کرده است.

نام بازی با ذات آن، رابطه کامل دارد؛ از لحظه‌ای که آن را شروع کردم تا آخر ۱۰۰ مرحله، گیج و مبهوت در پی یافتن راه حل‌ها و انجام به اصطلاح ماموریت‌ها بودم و نمی‌دانستم دقیقا چه چیزی در مورد این بازی انگیزه ایجاد می‌کند که ادامه بدهم. این حالت گیجی و منگی در ۱۰ مرحله اول و ۱۰ مرحله آخر در اوج خودش بود. ابتدای امر که اصلا نمی‌دانستم چه اتفاقی دارد می‌افتد. فقط لحظه به لحظه نیشم بیشتر باز می‌شد.

بازی فکری موبایلی ایرانی اندرویدی گیج
یکی از مراحل جالب بازی فکری ایرانی گیج

گیج با استفاده از سادگی خلاقانه و خلاقیتی ساده، با توجه به قابلیت‌های سخت‌افزاری تلفن‌های هوشمند ساخته شده است. انتخاب موسیقی در کنار استفاده مناسب و به‌جا از افکت‌های صوتی، صدای جدیدی برای گیجی ما خلق کرده است؛ یک صدای خاص و رمزآلود را هم برای روایت‌گری به این‌ها اضافه کنید. روایت که البته این کلمه هم در گیج، معنای متفاوتی دارد.

در طراحی، بازی به دوران صفر و یک برگشته و تلاش کرده است ثابت کند که همه چیز رنگ و لعاب نیست و می شود فقط با دو رنگ (که تعریف رنگ را به ریشه‌های فیزیکی آن بر می‌گرداند) خلق و ابداع کرد. مثل یک نقاشی سیاه قلم، اما این دفعه در قالب یک اثر هنری تعاملی.

بازی فکری موبایلی ایرانی اندرویدی گیج
چالش‌هایی به همین سادگی در بازی فکری گیج

جدای از مسائل فنی و ظاهری، چند نکته در مورد دیدگاه سازندگان این محصول، بسیار ستودنی است. پس از تجربه گیج، شاید شما هم با من هم عقیده شوید که بازی ساز، شجاعت داشته و ریسک کرده است؛ بدون توجه به اینکه شاید این محصول مورد استقبال قرار نگیرد، شاید اصلا بازی به حساب نیاید، شاید هیچ‌کسی حوصله انجام این کارها را نداشته باشد و…، با جسارت، اثر خودش را خلق کرده و حرف خودش را به گوش بقیه رسانده است.

نکته مثبت و جالب بعدی، استفاده هنرمندانه و هوشمندانه از حسگرهای حرکتی بود که نشان از آشنایی و توجه تولیدکنندگان به این قابلیت سخت‌افزاری و بررسی دقیق آن دارد. فرآیندی که ترکیبش با خلاقیت‌های فردی، منجر به تولید گیج شده است. در ضمن، تولیدکننده، خیلی زیرکانه دندان طمع را کشیده و با روش‌های منطقی و قیمت منصفانه، درآمدزایی کرده است.

گیج را امتحان کنید، به ویژه مراحل ۶۳ ، ۸۱ ، ۸۷ و کل ۱۰ مرحله آخر.

دانلود بازی گیج

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *