دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / لایی بکشید تا رستگار شوید! | بررسی بازی موبایلی فرار بزرگ

لایی بکشید تا رستگار شوید! | بررسی بازی موبایلی فرار بزرگ

یکی از خواص بازی‌ها، خلق شرایطی واقعی با قوانین غیر واقعی است. برای مثال، در دنیای واقعی، ممکن است خودروها در خیابان با هم تصادف کنند؛ تصادف خسارات مالی و جانی فراوانی برای طرفین دارد و اصلا چیز خوشایندی نیست. حالا اگر در یک بازی ویدیویی، شرایط خیابان شبیه‌سازی شود، دیگر لازم نیست نگران تبعات و خسارات تصادف بود. در چنین شرایطی، بازیکن می‌تواند آزادانه به تجارب مختلف رانندگی بپردازد و خیالش از بابت بیمه و سلامتی راحت باشد. یکی از بزرگترین دستاوردهای سرگرمی‌های دیجیتالی تعاملی همین مقوله است. اگر از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید کمی قانون شکنی در زمینه رانندگی را تجربه کنید، با معرفی امروز گیم اسکن همراه شوید.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فرار بزرگ
خودروی میتسوبوشی بنده در بازی موبایلی فرار بزرگ

سرعت و لایی کشیدن و سبقت گرفتن، از مقولات شیرین رانندگی هستند. با اینکه این موارد، همگی در محدودیت قانونی قرار دارند، اما کمتر کسی را پیدا می‌کنید که حداقل یکبار این کارها را تجربه نکرده باشد. بازی‌ای که امروز می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم، «فرار بزرگ»، فقط درباره سرعت و لایی کشیدن و سبقت گرفتن‌های میلی‌متری است. نام این محصول، کاملا برازنده محتوای آن است. در فرار بزرگ، بازیکن باید در جاده‌ها و مسیرهای مختلف، بدون توقف فرار کند، پیشروی کند و رکورد بزند.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فرار بزرگ
نمای پایان مرحله برای احتساب امتیاز تجربه (به رکورد توجه کنید) در بازی موبایلی فرار بزرگ

در مسیرهایی که برای بازی ساخته شده، ماشین‌های مختلفی با ابعاد و قیافه‌های متفاوتی قرار دارند. دسته اول مراحل برای راه افتادن و آموزش و تمرین و کسب تجربه طراحی شده‌اند. این «تجربه» هم به معنی بهتر شدن بازیکن در تعامل با هدایت خودرو و انجام ماموریت‌هاست، هم به معنی امتیاز تجربه و کسب ارتقا سطح برای دسترسی به خودروها و مراحل بیشتر. هر ماموریتی به میزانی مشخص امتیاز تجربه دارد که در صورت موفقیت، امتیاز کامل آن به بازیکن می‌رسد. البته اگر موفق به انجام ماموریت نشوید هم مقداری امتیاز تجربه دریافت خواهید کرد.

چهار دسته کلی مراحل در فرار بزرگ هستند که به ترتیب، شامل فرار در بزرگراه، در شب، فرار پرخطر و فرار در کویر می‌شوند. بین این دسته‌ها تفاوت زیاد است. اولین وجه تمایز دسته‌بندی‌ها در مورد خودروهاست. در ویدیویی که برایتان آماده شده خودروهای هر دسته را نشان داده‌ام. با پیشروی در مراحل، خودروهایی بیشتر و بهتر در اختیار شما قرار خواهند گرفت. همچنین خودروها قابل ارتقا هم هستند و با استفاده از سکه می‌توانید قابلیت‌های شتاب، بیشترین سرعت، قدرت و سرعت توربوی آن‌ها را افزایش دهید. علاه بر این موارد، پیش از شروع هر ماموریت می‌توانید از آیتم‌های کمکی استفاده کنید که در ویدیو قابل مشاهده است.

موارد کمکی که پیش از هر مرحله بر اساس نوع ماموریت مورد نظر می‌توانید آن‌ها را فعال کنید

وجه تمایز بعدی بین این دسته‌بندی‌ها، محیط یا به اصطلاح لوکیشن است. علاوه بر تفاوت‌های ظاهری که بین هر منطقه در هر دسته با دیگری به چشم می‌آید، قوانین ترافیکی هم با یکدیگر فرق دارند. در ماموریت‌های بزرگراه، مسیر، ۵خطه و یک‌طرفه است؛ در شب، دو خط سمت راست جاده خلاف جهت شما هستند؛ در مراحل فرار پرخطر، روی پلی رانندگی می‌کنید که جاهای زیادی، موانعی برای ساخت و ساز و تعمیرات دارد. این تغییرات به شدت روی نحوه رانندگی شما تاثیر گذار هستند و خواهید دید که یک دسته از مراحل از بقیه چالشی‌تر هستند (مثل ماموریت‌های فرار در شب).

تفاوت سوم بین این دسته‌بندی‌ها در مورد خودروهای دیگر است؛ در تمام مسیرهای بازی، خودروهایی قرار دارند که شما باید با سبقت گرفتن و لایی کشیدن از بین آن‌ها به شتاب خود اضافه کنید تا از پس محدودیت زمانی بربیایید. این خودروها در هر دسته با هم فرق دارند؛ هم ظاهری و هم عملکردی. در دسته اول، همه ساده و آرام هستند، اما با پیشروی در بازی و رسیدن به مراحل بعدی، هم از لحاظ سر و وضع خاص می‌شوند، هم از لحاظ الگوی حرکت و جابجایی. همین مسئله در مورد خودروهای پلیس هم صدق می‌کند. نکته جالب در مورد پلیس، این است که برای دستگیر کردن شما وارد جاده نمی‌شود، فقط می‌آید و با حرکت مقابل شما، خودروهای دیگر را از سر راه برمی‌دارد تا بدین وسیله، توانایی شتاب‌گیری و ادامه مسیر را نداشته باشید.

اما آخرین و شاید اصلی‌ترین فرق بین این دسته‌بندی مراحل، مربوط به ماموریت‌هاست. هر دسته مراحل برای خودش ماموریت‌های به‌خصوصی دارد. با اینکه امتیاز تجربه بین همه ماموریت‌های همه مراحل یکی است، اما درجه سختی آن‌ها یکسان نیست. بارها در طول تجربه بازی به ماموریت‌هایی می‌رسید که ممکن است دفعه اول و دوم از پس آن برنیایید؛ در اینجاست که می‌توانید به سراغ ماموریت‌های مراحل دیگر بروید، ارتقا و سکه بگیرید، ماشین جدید بخرید یا خودروی فعلی را بهبود ببخشید، و بعد قوی‌تر و آماده‌تر سراغ آن ماموریت مشکل بروید. البته لازم به ذکر است که فرار بزرگ در کنار ارتقاها و امتیازهای تجربه، واقعا نیاز به مهارت در هدایت خودرو دارد و بدون تمرین و تکرار، ارتقا و ماشین جدید خیلی مفید نخواهند بود.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فرار بزرگ
طنز اجتماعی در قسمت «خفن‌ها» بازی موبایلی فرار بزرگ

طراحی و گرافیک فرار بزرگ، خیلی بد نیست. بیشتر فضاها، حتی فرار در شب، روشن هستند. خودروهای دیگر طراحی سالمی دارند. به طور کلی، طرح خودروها ساده و کم اشکال است و از لحاظ گرافیک فنی با یک عنوان متوسط روبرو هستیم و بازی به تلفن همراه فشاری وارد نمی‌کند. به جزئیات طراحی حواشی و اطراف جاده‌ها هم دقت کرده‌اند و اشکالات تابلویی در اطراف فضاها به چشم نمی‌خورد (به جز اینکه بعضی موارد هنوز «خارجی» هستند). رابط کاربری، آیکون، پوستر و انیمیشن‌های جابجایی در صفحات فهرست و مراحل هم مرتب و تمیز کنار هم قرار دارند و چیز آزاردهنده‌ای درباره آن‌ها وجود ندارد.

از باب صدا هم فرار بزرگ یک تجربه متوسط است؛ متوسط کمی رو به پایین. اول اینکه موسیقی تنوع ندارد و تکراری است که البته با ذات سبک بازی در یک راستاست و بازی‌های سبک «فرار» معمولا به همین شیوه از موسیقی اکتفا می‌کنند. اما در عین حال، این بازی می‌توانست با کمی مانور بیشتر روی مبحث موزیک، تجربه‌ای خاطره‌انگیزتر را برای بازیکن بسازد. غیر از این، باقی صداها و جلوه‌های صوتی سالم هستند. صداگذاری «راوی» و خبرنگار هم جالب و خوب کار شده است. چون فرار بزرگ به نوعی است که خیلی آن را بازی خواهید کرد، قطعاتی که آقا و خانم بیان می‌کنند هم ناگزیر تکراری خواهند شد. اما بازهم هر از چندی در یک لحظه خاص، ترکیب جمله‌ای که می‌شنوید با صحنه‌ای که می‌بینید برایتان لبخند خواهد آورد.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فرار بزرگ
خودروی پارس بنده در بازی موبایلی فرار بزرگ. به سمت چپ صفحه دقت بفرمایید

سامانه درآمدی اصلی فرار بزرگ، تبلیغات است. با دیدن تبلیغات می‌توانید سکه بگیرید یا وقتی زمانتان تمام می‌شود دوباره آن را شارژ کنید. همچنین بسته‌های خرید الماس با قیمت‌های مختلفی در اختیار شماست که در صورت نیاز می‌توانید برای بازکردن خودروها یا مراحل (زودتر از موعد) از آن‌ها استفاده کنید. خوشبختانه این سامانه به نوعی نیست که بازیکن را مجبور به خرید و هزینه کند و می‌شود خیلی راحت و آسان از آن لذت برد. نکته جالب در مورد فرار بزرگ این است که بعد از پایان هر ماموریت، تبلیغات بنری خارجی دارد!

این بازی را نصب کنید تا دفعه بعدی که پشت ترافیک ماندید، سریع به سراغش بروید و در دنیای مجازی از همه خودروها سبقت بگیرید و ماشین‌هایی که سر راحتان هستند را بترکانید.

دانلود بازی فرار بزرگ

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

ویدیوی بررسی بازی فرار بزرگ


مشاهده ویدیو در کانال آپارات گیم اسکن

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *