شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / فیلم هندی، بازی ایرانی، تقویم میلادی | بررسی بازی موبایلی سایه هیچ

فیلم هندی، بازی ایرانی، تقویم میلادی | بررسی بازی موبایلی سایه هیچ

از تکراری‌ترین حرف‌های بنده این است که وجه اشتراک بازی‌های ویدیویی با سایر زمینه‌های سرگرمی، تعاملی و دو سویه بودن رابطه محصول-مصرف‌کننده است: مصرف‌کننده در شکل‌گیری محصول نهایی نقش دارد و یکی از اهداف اولیه تولید، ایجاد سرگرمی از طریق تعامل است. بسته به سبک و قواعد مربوط به آن، هر محصولی می‌تواند سطح مشخصی از تعامل را با بازیکن برقرار کند. دامنه تعاملات بین بازی و بازیکن گسترده است. از انواع خاص این ارتباط می‌شود به داستان/رمان تعاملی اشاره کرد؛ سبکی که در آن بازیکن، نقش راوی و بعضا خواننده را دارد. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن یکی از این محصولات را بررسی کنیم.

«سایه هیچ» کار استودیوی طاووس است. محصولی نسبتا متفاوت و خوش‌ساخت در سبک داستان/رمان تعاملی که برای تلفن‌های هوشمند روی بازار منتشر شده. سایه هیچ، داستانی با سه شخصیت اصلی و چند شخصیت فرعی را برای مخاطب روایت می‌کند. قصه درباره یک مثلث عشقی (مثل همیشه) و مشکلات خانوادگی/ارتباطی است. زمان وقوع داستان، سال ۲۰۱۷ و بازگشت به عقب‌هایش (فلش‌بک) مربوط به ۹ سال قبل از آن است. اسامی افراد، فارسی است اما انگار خارج از کشور زندگی می‌کنند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی سایه هیچ
از ظرافت‌های «سایه هیچ» قابلیت تعامل با گوشی اشخاص بود

با اینکه وقتی قرار است سبک محصول داستان/رمان تعاملی باشد لازم است تمرکز زیادی روی قصه و روایت آن باشد، اما ضعیف‌ترین بعد سایه هیچ، داستان آن است؛ مغز قصه کلیشه‌ای است، شخصیت‌ها عمق ندارند، دلیل رفتارهایشان یا مشخص نیست یا به اندازه کافی باورپذیر نیست، انتخاب‌هایشان مصنوعی است، دیالوگ‌های نوشته شده (به استثنای چند مورد که بهترین آن لحظه درد و دل کردن شکیبا با مادرش است) سطحی‌اند، نام‌گذاری مراحل و در نهایت خود محصول، خشک و واضح است و شاید بهتر بود که کمی ظرافت و عمق آن‌ها بیشتر می‌بود. از همه این‌ها مهم‌تر، قصه خیلی کوتاه است؛ شبیه به داستان‌های چند قسمتی که قبلا توی روزنامه‌ها چاپ می‌شد.

متاسفانه ضربه‌ای که این ضعف روایی به سایه هیچ وارد می‌کند به قدری است که می‌تواند روی نقاط مثبت و برتری‌های آن سایه بیاندازد. این عنوان، مثل کالایی کم کیفیت است که برای بسته‌بندی‌اش بیشتر از تولید، وقت و هنر صرف کرده‌اند. چون اگر چند لحظه خود را به فراموشی بزنیم و درنظر نگیریم که سبک محصول چیست، می‌توانیم نقاط روشن (بیرونی) فنی را در آن مشاهده کنیم.

قوی‌ترین وجه سایه هیچ، صدا است. بازی صداگذاری بسیار با کیفیت، مرتبط، واضح، تاثیرگذار و زیبایی دارد. هر قسمتی را که بازی می‌کنید، صدای محیطی مجزا و منحصر به فرد است؛ از موسیقی پس‌زمینه بگیرید تا کوچک‌ترین جزئیات. برای مثال در مرحله شام شیدایی، صداهای فضا و محیط به قدری زنده هستند که ممکن است واقعا خود را در محل تصور کنید. از این اصوات بهتر، قطعات نواختنی است که هرچند مرحله می‌توانید بنوازید. در حقیقت، آهنگ زدن جز مینی‌گیم‌های سایه هیچ است. سازندگان اشاره‌ای به استفاده از هندزفری نکرده‌اند، اما برای بهترین تجربه صوتی بهتر است از آن‌ها استفاده کنید.

اگر سبک داستان/رمان تعاملی را تجربه کرده باشید می‌دانید که مینی‌گیم در این محصولات حضور پر رنگی دارد. این بازی هم با بهره‌گیری از چند مینی‌گیم، سعی کرده گیم‌پلی متنوع و جذابی را برای بازیکن ارائه دهد و در این زمینه موفق هم بوده. همانطور که گفتم، نواختن قطعات موسیقی یکی از آن‌ها است. اما در کل، اساس گیم‌پلی کلیک است: کلیک روی مکالمات، شخصیت‌ها، فضاها و آیتم‌ها. همین کلیک‌ها هم در بعضی مراحل، تغییر الگو می‌دهند و باید بدانید که نمی‌شود سایه هیچ را با یک دست و لمیده تمام کرد.

بازی موبایل سایه هیچ
از نماهای جالب بازی «سایه هیچ»

علاوه بر این موارد، وقتی دوباره سراغ مرحله‌ای که بازی کرده‌اید بروید، خواهید دید که کنار آن عددی به درصد نوشته شده؛ این عدد میزان حقایق کشف شده از هر مرحله است. بعضی مراحل به سادگی ۱۰۰درصد می‌شوند (همان دفعه اول). اما بعضی دیگر (مثل شام شیدایی) نیاز به تکرار بیشتر دارند. البته مرحله شام شیدایی کلا لذت‌بخش و تکرار پذیر است؛ هم طرح و نقاشی‌های زیبایی دارد، هم مکالمات شیطنت‌آمیز و هم قطعه نواختنی ابتدای آن گوش‌نواز است.  

بازی موبایلی ایرانی سایه هیچ
صفحه انتخاب مرحله و جایی که می‌توانید بفهمید چند درصد از حقیقت را کشف کرده‌اید

طراحی سایه هیچ خیلی خوب است. با اینکه طیف رنگی طرح‌ها محدود است و بیشتر نقاشی‌ها سایه هستند (اسم بازی!)، اما موارد دیگر، خیلی زیبا و رنگی و درعین حال به سبکی خاص و کارتونی (شبیه به محصولات نرم‌افزار Flash) از آب درآمده‌اند. جالب‌تر اینکه نورپردازی، نقش مهمی در بازی دارد؛ تا حدی که در بعضی از مراحل لازم است که کمی با نور صفحه ور بروید تا ببینید قصه از چه قرار است. نور، جزو مولفه‌های اصلی بازی است و با متن روایت (هندی) آن ارتباط مفهومی دارد. یکی از امکانات جالب در سایه هیچ «عکس‌برداری» از صحنه‌هاست؛ تقریبا چیزی شبیه به اسکرین‌شات. بالای صفحه سمت چپ علامت دوربین قرار دارد که می‌توانید با کلیک روی آن و بعد مشخص کردن کادر تصویر مورد نظر، از تمام صحنه‌ها عکس بگیرید. این یعنی خود سازندگان می‌دانسته‌اند که محصولشان از بعد زیبایی بصری قابل توجه است.

بازی سایه هیچ
نمونه‌ای از نماهای زیبای بازی ایرانی «سایه هیچ»

بازی موبایلی سایه هیچ، کوتاه است و نسبتا گران قیمت. با این پول می‌شود یک بازی برای رایانه شخصی خرید و چندین ساعت بیشتر از این سرگرم شد. اما از طرف دیگر به قدری تجربه صوتی/تعاملی خوبی را ارائه می‌دهد که پس از خرید، خیلی پشیمان نخواهید بود. در عین حال، بهتر است که سازندگان با ارائه به‌روزرسانی‌ها و بسته‌های الحاقی رایگان برای همین نسخه، فصل‌های دیگری را به خط داستانی اضافه کنند (در قالب بازگشت به عقب‌های بیشتر) یا در قیمت‌گذاری محصول، تجدید نظر کنند تا بشود به فصول/قسمت‌ها/اپیزودهای بعدی این محصول امیدوار بود.

امتیاز بازی:

تکرارپذیری و سرگرم‌کنندگی۴ از ۵
صداگذاری و موسیقی۵ از ۵
طراحی و آرت۵ از ۵
سامانه درآمدزایی۲ از ۵
دانلود بازی سایه هیچ

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی موبایل Infinitode 2

معرفی بازی موبایل Infinitode 2 – دفاع تا بینهایت

بازی موبایل Infinitode 2 اثری جذاب و متفاوت در سبک استراتژیک است که به خوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *