جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸
خانه / اختصاصی / صادرات تخم کروکودیل | به مناسبت انتشار بازی «تخم مرغ» روی گوگل پلی

صادرات تخم کروکودیل | به مناسبت انتشار بازی «تخم مرغ» روی گوگل پلی

صادرات در کشورها به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ صادرات خام، صادرات فرآوری شده، صادرات فرهنگی، صادرات علمی و … همه جزء دسته‌بندی‌هایی هستند که کشورها در آن زمینه، اقدام به گسترش بازارهای خود به سایر نقاط جهان می‌کنند. با توجه به تغییر شکلی که اینترنت به همه چیز داده است، صادرات هم از شکل سنتی خود خارج شده و امروزه با مرزهای جدید و شکل‌های مختلفی خودش را نشان می‌دهد. برای مثال در زمینه محصولات فرهنگی و سرگرمی‌های دیجیتال، بازارهای جهانی رو به همه باز هستند و اگر به زبان بین‌المللی هر زمینه‌ای مسلط باشید، می‌توانید محصول خود را به همه‌جا صادر کنید.

در زمینه ما، یعنی بازی‌های ویدیویی، زبان بین‌المللی الفبایی دارد. مثلا «سرگرم‌کنندگی» را شاید بشود اولین حرف این مجموعه دانست. موارد دیگر، مثل استانداردهای فنی، وفاداری به قواعد سبک، صدا و موسیقی و … در کنار هم پیامی را به مخاطب منتقل می‌کنند که فارغ از هر زبان مادری، افراد، آن را درک کرده و از آن لذت می‌برند. مثال این مدعا، من و شمایی هستیم که با زبان فارسی سراغ بازی‌هایی به زبان‌های انگلیسی یا ژاپنی می‌رویم اما پیام محصول را دریافت می‌کنیم و سوار بر قایق زبان مشترک بازی‌های ویدیویی، دل به دریای سرگرمی می‌زنیم.

پس می‌توان نتیجه گرفت که اگر محصول ما بتواند با زبان بی‌زبانی با حداکثر مخاطبین ارتباط برقرار کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که مرزهای فرهنگی و زبانی و جغرافیایی را بپیماید و خودش را در سراسر کره خاکی منتشر کند. حالا اگر به طور خاص در مورد یک بازی موبایل صحبت کنیم که دیالوگ هم نداشته باشد (مثل هزاران بازی موبایلی که تا چند سال پیش روی گوشی‌هایمان داشتیم و اصلا نمی‌دانستیم کجا ساخته شده‌اند یا زبان سازندگان آن چیست) دیگر می‌شود نور علی نور. قصه امروز گیم اسکن درباره نور علی نور شدن یکی از محصولات داخلی به نام تخم مرغ (بخوانید تخم کروکودیل) است.

The-Tokhme-Morgh-2

به احتمال بسیار زیاد، بیشتر از نیمی از خوانندگان این مطلب با بازی تخم مرغ آشنا هستند. چرا که آوازه آن کل مشرق را گرفته است (و به زودی کل مغرب را هم خواهد گرفت). یک محصول در سبک سکوبازی ۲ بعدی، با مراحل متنوع اما کم تعداد و یک گیم‌پلی بسیار چالشی که طبق توصیه خود سازندگان «باید قبل از شروع بازی، آب بخورید و چیزهای شکستنی را از دسترس خود خارج کنید و برای گوشی خود یک محافظ بسیار محکم (ترجیحا بتنی) تهیه کنید.» یک بازی اندرویدی درباره تخم مرغ عجیبی که اصلا به روحیه‌اش نمی‌خورد از مرغ و خروس باشد و کاملا آثار حیوانات وحشی را درخود دارد.

بازی به این صورت است که باید تخم مرغی را در راه نجات مادرش هدایت کنید. فلسفه بازی جالب است. ابتدا مرغی توسط شغال‌ها ربوده می‌شود و این تخم مرغ شجاع به دنبال نجات مادرش در مسیر می‌افتد. این مسیر عجیب و غریب است و اصلا نمی‌توانید تصور کنید شغال‌ها با چه هوش و عقلی از میان آن عبور کرده‌اند و به مقر خود بازگشته‌اند. از همه جالب‌تر در بازی این است که تخم مرغ ما اگر از ارتفاع ۱۹ متر و ۴۴ سانتی بیافتد، حتی خش هم برنمی‌دارد و دائم در حال قل خوردن و سر خوردن و پریدن است. اما موانع و خطرات سر راه واقعا به اندازه‌ای خشن و خطرناک هستند که حتی یک تکه سیمان را هم نمی‌توانید به آخر مسیر برسانید، چه برسد به این بدبخت.

خلاصه که این محصول عجیب و غریب و این معجون جنون‌آفرین و این ابزار خودآزاری، راهش را به بازارهای بین‌المللی باز کرده و قرار است خارجی‌ها را هم دیوانه کند. احتمالا اخذ این سیاست به این علت بوده که سازندگان متوجه حجم خرابی شدیدی که این محصول داخل ایران به وجود آورده، شده‌اند و حالا در یک حرکت میهن دوستانه قصد دارند از اجنبی انتقام بگیرند. باید دید تا یک ماه دیگر چند گزارش خودکشی در اثر «تخم مرغ بازی» در کشورهای فرنگ ثبت خواهد شد.

راستی، نام بازی هم به خارجکی ترجمه شده «داستان تخم مرغ». ما که می‌دانیم «داستان» چیست، ولی مردم دنیا نمی‌دانند چه آشی برایشان پخته‌اند. اگر قبلا این عنوان را تجربه کرده‌اید و هنوز آنقدری اعصاب برایتان مانده که دارید این مطلب را می‌خوانید که … خیلی خفن هستید. اما اگر به هر دلیلی با آن سر و کار نداشته‌اید، همین الان با مراجعه به گوگل پلی (Google Play) این محصول را نصب کنید. شاید نتوانید از آن لذت ببرید، اما می‌شود برای تزکیه نفس یا چالش شخصی، از آن بهره برد. خدا را چه دیدید، شاید تا یک ماه دیگر #this-egg-is-killing-me سراسر فضای مجازی را پر کرد.

شاید برایتان جذاب باشد

بازی-The-Last-of-Us-Part-2

پیش‌نمایش بازی The Last of Us Part II

بازی The Last of Us هیچ معادلی ندارد. وقتی «آخرین ما» عرضه شد چه عاشقش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *