دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / دنیای دلچسب پر از سایه | بررسی بازی موبایلی «سایچین»

دنیای دلچسب پر از سایه | بررسی بازی موبایلی «سایچین»

امروز می‌خواهیم در گیم اسکن با یک عنوان متفاوت آشنا شویم. سایچین یک بازی در سبک پازل معمایی اندروید از تولیدات استودیوی راشین است که از بازیکن می‌خواهد با چرخاندن و گرداندن و چپه و راسته کردن یک سری اشکال کاملا غیر هندسی مقابل منبع نور، به سایه‌هایی زیبا و کامل و نرم و البته معنی دار، دست پیدا کند. ایده اصلی جدید نیست؛ جدای از اینکه همه ما تا به حال سعی کرده‌ایم با هر وسیله‌ای یا حتی با دست خالی سایه‌بازی کنیم، در تعدادی از بازی‌های ویدیویی هم از این طرح استفاده شده است. آخرین نمونه در رزیدنت ایول ۷ بود که باید دقیقا همین کار را می‌کردیم تا دری برایمان باز شود.

بازی موبایلی فکری سایچین
بازی اندرویدی ایرانی سایچین

اما سایچین فقط کپی و پیست خشک و خالی نکرده است؛ ایده را از جای دیگری گرفته، آن را با موسیقی، با مولفه‌های بومی/ملی، با سلیقه در انتخاب اشیا هدف و با ظرافت و زیبایی در طراحی رابط کاربری مخلوط کرده و نتیجه، یک اثر بسیار مطبوع و خلاقانه و دلچسب شده است. کاری که دیگر نمی‌توان به آن گفت یک سایه بازی معمولی؛ سایچین یک شبیه‌ساز بازی با سایه‌ها به سبک و سیاقی متفاوت است.

بازی موبایلی اندرویدی ایرانی فکری سایچین
نمایی از فهرست انتخاب مراحل در بازی اندرویدی سایچین

اولین و جذاب ترین نکته بازی، طراحی تم رابط کاربری و منوی شروع و انتخاب مراحل است؛ یک سری لامپ تنگستنی (از آن مدل‌های پرمصرف) کنار هم از بالا آویزان شده‌اند که هر کدام یک مرحله بازی است. پس از طی کردن چند مرحله، رنگ این لامپ‌ها تغییر می‌کند که به معنی وارد شدن به دسته بعدی مراحل است. دسته بندی مراحل در سایچین بر اساس سختی و آسانی نیست، بلکه مراحل به چند دسته با موضوعات مختلف تقسیم می‌شوند. مثلا گروه ورزشی، ایران باستان، طبیعت ایران، مکان‌های توریستی بین‌المللی و یک بخش بسیار جذاب و خلاقانه و زیبا که می‌شود از آن به عنوان بخش سایه‌های نوستالژیک یاد کرد.

بعد از آن، سلیقه انتخاب موسیقی برای بازی است که به گوش می‌آید. از همان لحظه اولی که نام بازی روی صفحه دیده می‌شود، حس می‌کنید که موسیقی بازی متفاوت است. این حس در طول مراحل بیشتر تقویت می‌شود، چرا که با پیشروی در بازی، متوجه می‌شوید که سازندگان برای هر دسته از مراحل، صداها و موسیقی‌های خاص و مربوط به آن را در بازی قرار داده‌اند. در کنار این سلیقه و زیبایی، کیفیت صداگذاری هم بسیار مقبول است و اگر بازی را با هندزفری تجربه کنید، دوچندان لذت خواهید برد.

بازی موبایلی فکری ایرانی سایچین
نمای پایان مرحله که نشان‌دهنده زمان و امتیاز است در بازی سایچین

در مورد مکانیک و فرآیندهای گیم‌پلی، سایچین بسیار موفق عمل کرده است. اول اینکه مکانیک‌های لمس و جابجایی خیلی خوب و روان و منطقی در نظر گرفته شده‌اند و حتی می‌توانید میزان حساسیت صفحه لمسی را در بازی برای خودتان تنظیم کنید؛ دوم اینکه نوار راهنما در گوشه سمت چپ صفحه به شما کمک می‌کند تا هر موقع به سایه مورد نظر نزدیک شدید، متوجه بشوید. هرچه زمان به پایان رساندن یک مرحله کمتر باشد، امتیاز آن بالاتر است.
اکیدا توصیه می‌کنم بازی را تجربه کنید و شدیدا پیشنهاد می‌کنم تجربه خود را برای ما بگویید.

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *