دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / خوراک تقویت حافظه | معرفی بازی موبایلی کشکول

خوراک تقویت حافظه | معرفی بازی موبایلی کشکول

محققین بلاد کفر به این نتیجه رسیده‌اند که بین تقویت حافظه و فعالیت عمومی مغز، ارتباط مستقیم و بین فعالیت عمومی مغز و عملکرد بهتر در ابعاد مختلف زندگی، رابطه غیر مستقیم وجود دارد. مجموعه فرآیندهایی که تحت عنوان «تمرین حافظه» شناخته می‌شوند، رفتارها و تمریناتی‌اند که یکی از نتایج جانبی آن‌ها ترشح دوپامین است؛ همان ناقل عصبی که دستورات را به شیارهای پاداش و تنبیه مغز می‌رساند. تمرینات حافظه، شامل رعایت الگوی غذایی و تمرینات روانی – فیزیکی است که نقاط مشخصی از مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند. یکی از این‌ها، تقویت حافظه از طریق کاربرد لغات و کلمات است.

بازی موبایلی ایرانی کشکول
معرفی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی فکری کشکول

«کشکول» نام بازی تحت بررسی امروز گیم اسکن است؛ محصولی در سبک حدس کلمه. به احتمال زیاد تا الان تجربه چنین عناوینی را روی گوشی هوشمند داشته‌اید و کشکول نه اولین است و نه آخرین آن‌ها؛ اما هر محصولی، معمولا ویژگی‌های خودش را دارد و این بازی هم مستثنی نیست. اگر از سر و کله زدن با کلمات فارسی خوشتان می‌آید، اگر به سراغ یک سرگرمی مفید برای تقویت حافظه هستید، اگر می‌خواهید سرعت عملتان در حدس کلمه‌ها را بسنجید، با معرفی امروز گیم اسکن همراه شوید.

نارگیل دریایی

کشکول سه دسته کلی دارد: دسته اول، حروف بهم ریخته است با (فعلا) ۱۷۵ مرحله (بازی هنوز در دست بهبود است). در این قسمت، بازیکن باید با توجه به تعدادی حرف الفبا که جدا جدا بالای صفحه ردیف می‌شوند، حدس بزند کدام یک از کلمات پایین صفحه را می‌شود با آن‌ها ساخت (طبق معمول ممکن است تعریف گنگ باشد، اگر اینطور است به تصاویر مراجعه کنید!). تعداد این حروف، ابتدا ۳تاست و از مراحل بالای ۵۰، بعضی وقت‌ها می‌شود ۴تا. تعداد گزینه‌های انتخاب کلمات هم ۳تا بیشتر نیست (تا آنجا که من بازی کردم). نکته جالب و چالشی درباره دسته حروف بهم ریخته زمان است؛ برای حدس کلمه صحیح، محدویت زمانی دارید؛ اگر گزینه اشتباه را انتخاب کنید یا زمانتان تمام شود، فقط می‌توانید ویدیوی تبلیغاتی ببینید یا ۱۰۰ سکه بدهید که بازی ادامه پیدا کند. در غیر این صورت، ادامه مقدور نخواهد بود. در مراحل بالا که در هر قسمت باید بیش از ۵ کلمه حدس بزنید، خرجتان هم بالا خواهد رفت.

معرفی بازی موبایلی ایرانی کشکول
دسته اول مراحل بازی موبایلی «کشکول»

دسته دوم، جدول کلمات است. همان جدول کلمات متقاطع که در روزنامه‌ها و مجله‌ها بود. البته اینجا کار ساده‌تر شده است. تعداد مشخص و محدودی حرف در کنار هم مقابل شما قرار می‌گیرند؛ پایین صفحه، توضیح کلماتی که باید میان آن حروف پیدا کنید نوشته شده و کنار آن هم تعداد حرف‌هایش قید شده است. به همین سادگی! فقط باید کمی فکر کنید و یکی یکی پاسخ‌ها را پیدا کنید تا مرحله کامل شود. اگر هم خیلی گیر کردید با استفاده از کلید راهنما، کلمه یا حرفی از آن برایتان حذف می‌شود. این دسته محدودیت زمانی ندارد. می‌توانید از سر حوصله و دقت بنشینید پای آن و مدت طولانی سرگرم باشید. به اعتراف بسیاری از دوستان، دسته جدول کلمات کشکول از باقی دسته‌ها جالب‌تر، خوش‌ساخت‌تر و جذاب‌تر است. علاوه بر این موارد، خوراک دورهمی و بازی در جمع هم هست.

معرفی بازی موبایلی ایرانی کشکول
دسته دوم مراحل بازی موبایلی «کشکول»

دسته سوم، حدس کلمات است؛ سیاق کلاسیک بازی‌های حدس کلمه که در آن بازیکن با کشیدن و وصل کردن خطوطی بین حروف، کلمه مورد نظر بازی را حدس می‌زند. متاسفانه کشکول در این قسمت، عملکرد ضعیفی دارد: اول اینکه دامنه کلمات انتخابی بسیار محدود است. فرض کنید چهار حرف در اختیار شما قرار گرفته تا با آن‌ها دو کلمه، یکی سه حرفی و یکی چهار حرفی بسازید؛ با این چهار حرف می‌شود نزدیک به ۱۰ کلمه ساخت (دارو، داور، دار، دور، رود، وارد، ورد، ردا، دوار، اردو)، اما کشکول فقط و فقط همان دو کلمه‌ای که می‌خواهد را قبول می‌کند و اصلا و ابدا کاری به موارد اضافی ندارد. اصلا امتیاز اضافی پیش‌کش، تشویق هم لازم نیست، اما لطفا حداقل یک نوشته یا یک جلوه صوتی یا تصویری بگذارید که بازیکن حس کند کاری انجام داده است. تازه تمام آنچه شنیدید وصف مرحله ۱۰ بود. تصور کنید اوضاع در مرحله ۲۰۰ چه خواهد شد (اگر کسی همت و انگیزه کافی برای رسیدن به آن را داشته باشد). در مجموع با توجه به اینکه محصول جدید و در فرآیند بهبود و به‌روزرسانی است (بنده نسخه ۹.۵ را امتحان کردم)، امیدوارم مشکلات مربوط به این دسته رفع شوند.

دسته سوم مراحل بازی موبایلی «کشکول»

ظرفی سفالی یا فلزی مخصوص درویشان

از حیث رنگ و رو هم کشکول چنگی به دل نمی‌زند. البته از روزهای اول تا الان خیلی به سر و وضعش دست کشیده‌اند: کلیدها و فهرست‌ها دستکاری شده‌اند، برای تغییرات و جابجایی‌ها پویانمایی قرار داده‌اند و به طور کلی، ظاهرش را مرتب و نرم کرده‌اند. اما بازهم چیز خاصی در بعد طراحی و گرافیک این بازی به چشم نمی‌خورد. پشت صحنه در تمامی صفحات و مراحل یکی است؛ آیکون مراحل در تمامی سه دسته یک شکل است؛ آقای سیبیلوی صفحه فهرست فعلا فقط شبیه به پوستر است، البته در به‌روزرسانی آخر، قابلیت پلک زدن را به او اضافه کرده‌اند و امیدوارم قابلیت‌های حرکتی‌اش روز به روز بیشتر شود. تنها نقطه قوت کشکول در قسمت طراحی و ظاهر، نشان (لوگو) بازی است که به نظر کمتر تکراری است.

وضعیت صدا و موسیقی کشکول کمی بهتر از اوضاع ظاهری آن است. پس از اینکه به درخواست کاربران، آهنگ غمگین نسخه قبلی عوض شد و جایش را به یک قطعه بی‌کلام سنتی داد، تجربه کشکول از این رو به آن رو شد و امکان پیشنهاد دادنش به دیگران بالا رفت. قطعه انتخابی برای بازی زیبا و دلنشین و با سبک و ذات محصول مرتبط است. اما این‌جا هم خبری از تنوع و تفاوت نیست و در هر سه دسته مراحل، فهرست و سایر پنجره‌های کشکول، فقط همین یک صدا به گوش می‌رسد. بیشتر از این هم چیز خاص دیگری به گوشتان نخواهید رسید (فعلا)، به جز جلوه صوتی برنده شدن و سکه گرفتن یا باختن و توقف مرحله. علاوه بر این‌ها، وقتی روی دکمه‌ای که علامت بلندگو دارد می‌زنید، آهنگ قطع می‌شود؛ وقتی روی دکمه‌ای که علامت موسیقی دارد می‌زنید، صداها قطع می‌شوند. زیبا نیست؟!

معرفی بازی موبایلی ایرانی کشکول
تیم سازنده بازی موبایلی «کشکول»

سامانه درآمدی کشکول بر پایه تبلیغات ویدیویی است. البته در اوایل انتشار، بیشتر به شکل زورگیری دیجیتال بود. اما خدا را شکر در به‌روزرسانی اخیر، این مشکلات رفع شده و دیگر با اعصاب بازیکن بازی ‌نمی‌شود. فقط با توجه به وجود تبلیغات بنری و یکدفعه‌ای، پیشنهاد می‌کنم با اینترنت خاموش سراغش بروید. از طرف دیگر هم چالش بازی به میزان یا شکلی نیست که بازیکن ترغیب به خرید سکه‌های زیاد بشود.

کشکول کم و کاست زیاد دارد و به همان میزان هم جای کار و بهبود. ویژگی این بازی این است که که سازندگان سعی کرده‌اند تقریبا تمامی اشکال بازی با کلمات و حدس کلمه را در یک محصول قرار بدهند و برای هر کدام هم تعداد زیادی مرحله بسازند. شاید همین نکته باعث موفقیت و کسب مخاطب بیشتر، یا باعث نیم‌بند ماندن کار و دریافت نظرات منفی شود. شاید بهتر باشد تیم سازنده؛ دسته آخر مراحل را حذف و به‌جای آن سعی کنند کلمات و گزینه‌های تکراری را در دسته اول و دوم (به ویژه دسته اول) کاهش دهند.

علی ای حال، کشکول را امتحان کنید. بالاخره یکی از سه دسته مراحل‌اش به مذاقتان خوش خواهد آمد و فراموش نکنید که تقویت حافظه با عملکرد مثبت در سایر فعالیت‌های روزمره تاثیر غیرمستقیم (مثبت) دارد.

امتیاز بازی:

سرگرم‌کنندگی۴ از ۵
طراحی و گرافیک۲.۵ از ۵
صدا و موسیقی۲.۵ از ۵
سامانه درآمدی۲.۵ از ۵
دانلود بازی کشکول

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *