دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / به دسته‌های آهنین زیر رام می‌گویند سگ دست | معرفی بازی موبایلی «لوبیا»

به دسته‌های آهنین زیر رام می‌گویند سگ دست | معرفی بازی موبایلی «لوبیا»

«لوبیا» چه ربطی به ریاضی و حساب کتاب دارد؟ نخود چطور؟ سگ دست؟ لیوان شیشه‌ای؟ محلول ضد عفونی کننده چی؟ شاید با خود بگویید این‌ها هیچ ربطی به ریاضی ندارد. آفرین! همین است. هیچکدام هیچ ارتباطی با حساب و کتاب یا چهار عمل اصلی ندارند. حداقل با یک پیش‌زمینه معمول و مرسوم نمی‌شود این‌ها را بهم وصل کرد؛ اما اگر بنشینید و فکر کنید، نهایتا به جواب‌هایی خواهید رسید. خلاصه که چون لوبیا هیچ ربطی به ریاضی ندارد، عنوان این مطلب هم هیچ ربطی به خودش ندارد!

بررس بازی موبایلی ایرانی پازلی لوبیا
بررس بازی موبایلی ایرانی پازلی لوبیا

«لوبیا» نام محصولی از گروه «اوج نیلوفری» است. این عنوان در سبک پازل ریاضی برای اندروید منتشر شده است. روش بازی به این صورت است که در هر مرحله، تعدادی خانه مربع شکل، مقابل شما قرار دارد؛ داخل دوتا از این مربع‌ها دو عدد نوشته شده؛ یک خانه، آبی روشن است و دیگری آبی تیره؛ وظیفه شما این است که باید از عدد داخل خانه آبی روشن شروع کنید و با پر کردن چهارخانه‌های دیگر، طی فرآیندهایی که (تا جایی که من بازی کردم) شامل چهار عمل اصلی می‌شوند، به عدد دومی که آبی تیره است برسید. راهنمای ابتدای هر دسته از مراحل، خیلی بهتر از من (و به شکل تصویری) برایتان ساز و کار را توضیح می‌دهد.

مراحل سه دسته کلی دارند: مراحلی با خانه‌های ۳ در ۳ که می‌شود ۹تایی؛ ۴ در ۴ که می‌شود ۱۶تایی، و ۵ در ۵ که می‌شود ۲۵تایی (غیب‌گویی با چشمان بسته). همانطور که می‌توانید حدس بزنید، با پیشروی در مراحل از دسته اول به دوم و (اگر بتوانید) به سوم، افزایش چهارخانه‌ها به معنی افزایش چالش، زمان، تلاش مورد نیاز و متغیرهای هر مرحله است. اگر مثلا در مراحل دسته اول باید از عدد ۱ برسید به عدد ۱۳ و در میان راه فقط یک خانه هست که ۲واحد به عددتان اضافه می‌کند، در مرحله ۴۶ (که من گیر کرده‌ام)، یک ضرب در ۶ دارید، یک منهای ۳، یک به علاوه ۲ و یک به علاوه ۸؛ این در حالی است که باید در یک صفحه با ۱۶چهارخانه، از عدد ۱ برسید به ۲۷! نگم برایتان!

اگر احساس می‌کنید توضیحات گنگ هستند و نمی‌دانید دارم درباره چه چیزی صحبت می‌کنم، کاملا درست حس می‌زنید! چون لوبیا عنوان تازه و نویی است که باید تجربه‌اش کنید تا متوجه ابعداد و پیچیدگی‌های آن شوید. از بزرگی و پیچیدگی بازی، همین بس که مراحل دسته دوم و سوم، هر کدام ۵ سطح دارند که هر سطح، ۲۰۰ مرحله دارد! یعنی بیشتر از ۲۰۰۰ مرحله در این لوبیای فسقلی جا داده‌اند! لوبیا به قدری بزرگ و بی‌انتهاست که نزدیک بود به عنوان بازی قفلی ماه معرفی شود، اما شاید همه‌پسند نباشد.

لوبیا این همه مرحله دارد

از بعد رابط کاربری و گرافیک و طراحی، همه چیز شیک، روشن، نرم، تمیز و منظم است. به احتمال زیاد، وقتی اولین بار با تعدادی چهارخانه که داخلشان عدد است روبرو شوید، یاد فلان بازی خارجی معروف خواهید افتاد. اما وقتی کمی بیشتر لوبیا مصرف کنید، متوجه خواهید شد که هر گردی گردو نیست. جدای از این موارد، رنگ چهارخانه به نسبت مجموع اعدادی که در یک نوار هست تغییر می‌کند: تیره‌تر می‌شود و به رنگ چهارخانه هدف نزدیک‌تر. در نهایت هم به شکلی زیبا و نرم، تمام خانه‌هایی که پر شده‌اند سبز (خوش رنگ) می‌شوند و خلاصه از لحاظ بصری با یک عنوان مرتب و زیبا سر و کار داریم.

این خانه‌ها پس از رسیدن به جواب درست سبز می‌شوند

وجه صوتی لوبیا از وجه تصویری آن بهتر است (صدای ریختن یک لیوان لوبیا داخل کاسه زیباتر از نگاه کردن به یک کیلو لوبیاست!). تمامی کلیدها صدا دارند. صفحه فهرست، یک موسیقی ریتمیک اما آرام دارد، از آن سبک آهنگ‌هایی که می‌شود گوش داد و فکر کرد. موسیقی داخل مراحل به شکل وحشتناکی خاص است: نوازنده پیانو، نشسته در اتاقی بزرگ و نیمه تاریک که تنها قسمتی از سمت راست آن روشن است (نور از پنجره به داخل می‌تابد) و در حال نواختن یک قطعه فوق‌العاده خاص با ضرب‌آهنگی سنگین و آرام است که هر نت آن با دیگری سه ثانیه فاصله دارد. اگر اینجا هم توضیحات گنگ است، حق با شماست. باید موزیک مرحله را بشنوید!

سامانه درآمدزایی لوبیا بر اساس تبلیغات ویدیویی است و بازیکن در صورت تمایل می‌تواند با دیدن تبلیغ، سکه‌های دریافتی حاصل از اتمام موفقیت‌آمیز مرحله را دوبرابر کند. مراحل را می‌توانید تکرار کنید، اما از سکه بیشتر خبری نخواهد بود. در مورد تکرار مراحل باید بگویم که تعداد زیادی از آن‌ها واقعا تکرارپذیر هستند (اگر حوصله داشته باشید). چون بعضا بیش از یک راه حل برای رسیدن به جواب مرحله وجود دارد. میزان سکه‌های دریافتی هم خودش فرمولی عجیب و غریب دارد که حقیقتا خیلی از آن سر درنیاوردم. اگر بازی کردید و دقیق متوجه شدید چطور حساب سکه‌ها را می‌کند به ما هم بگویید (همین پایین در کامنت).

بررس بازی موبایلی ایرانی پازلی لوبیا
ما که از این چیزا سر درنیاوردیم!

اگر در مرحله گیر کنید، کلیدی برای راهنمایی در اختیار شماست. راهنمای بازی جالب و منطقی است و صرفا برای سکه گرفتن بیشتر از بازیکن طراحی نشده است. هر بار که از کلید راهنما استفاده کنید، ۳ حرکت برایتان مشخص می‌شود. این یعنی، میزان زیادی از راه معلوم می‌شود و در بدترین حالات می‌توانید با دو بار راهنمایی از پس مرحله برآیید! برای دریافت راهنما، هم می‌توانید تبلیغ ببینید، هم می‌توانید سکه صرف کنید. پیشنهاد می‌کنم از همان ابتدای کار، بعد از هر مرحله با نگاه کردن تبلیغات سکه‌های خود را دوبرابر کنید، چون در مراحل بالا واقعا به راهنما نیاز خواهید داشت.

اتفاقی که در مراحل بالاتر لوبیا زیاد به آن برخورد خواهید کرد

لوبیا یک جدول طبقه‌بندی هم دارد که با وارد کردن نام می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید تا ۱۰۰ نفر اول بازی را مشاهده کنید. رتبه‌بندی بر اساس میزان سکه‌های دریافتی است. تصور نکنید که با تماشای ویدیو بیشتر می‌توانید به بالای جدول برسید؛ بلکه باید هر مرحله را یا ۱. به بهترین و بهینه‌ترین شکل ممکن کامل کنید، و یا ۲. تا جایی که می‌توانید مسیر را طولانی کنید و خانه‌های بیشتری را پر کنید تا مجموع اعدادتان بیشتر شود. البته با توجه به تعداد بسیار زیاد مراحل، احتمالا با زیاد بازی کردن هم بتوانید راه خود را به بالای جدول باز کنید.

این لوبیا با بقیه حبوبات زندگیتان فرق دارد. اگر می‌خواهید یک طعم جدید و خاص از یک محصول قدیمی و غیر خاص (لوبیا/ریاضی) را بچشید، همین الان بازی را نصب کنید. لوبیا شما و مغزتان را به چالش خواهد کشید.

دانلود بازی لوبیا

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *