دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / به حق چیزهای نشنیده! | بررسی بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب

به حق چیزهای نشنیده! | بررسی بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب

اسامی من و شما در ارتباط با فرهنگ جایی که در آن زندگی می‌کنیم هستند؛ دارای بار معنایی/ ضمنی مثبت، منفی، اغراق‌شده، مبهم، و غیره. از آن طرف، رسانه‌های جمعی، مثل رادیو و تلویزیون هم در شکل دادن به فرهنگ زبانی ما تاثیر دارند. برای همین است که خیلی از نام‌ها و اسامی، شهرت و معنای ضمنی خود را مدیون فیلم و سریال‌های تلویزیونی‌اند. مثل نقی و ارسطو که حقیقتا به برکت سریال‌های ایام عید نوروز، خیلی بیشتر از قبل سر زبان‌ها افتادند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب

حالا تصور کنید یک بازی‌ساز، یا یکی از اعضای تیم بازی‌سازی، در حال دیدن تکرار سریال‌های نوروزی، همزمان فکرش مشغول به طرح یک محصول جدید باشد. این‌جاست که تجمیع این افکار در حالی که صدای تلویزیون باز است، می‌شود «نقی و دلبر : سرزمین عجایب.» جالب این‌جاست که هم اسم قهرمان بازی‌، هم نام مکانی که به آن می‌رود، هر دو انگار قرض گرفته از رسانه و دنیای داستان‌هاست. در مورد «دلبر» نظر خاصی ندارم. حالا که کمی درمورد فرهنگ، رسانه جمعی، نام‌گذاری و کلی چیز نامربوط دیگر صحبت کردم، برویم سراغ بررسی امروز گیم اسکن.

نقی و دلبر : سرزمین عجایب محصول تیم «سوپر هارد» است. عنوانی در سبک پازلی و در قالب درهای بسته. مضمون درهای بسته در اشکال مختلفی میان محصولات موبایلی دیده می‌شوند. مثلا قبلا در آفتابه در کنار اره‌برقی | بررسی بازی «اتاق مخفی» دیدیم که بازیکن با قرار گرفتن در اتاق‌هایی که شخصیت منفی فیلم اره آن‌ها را طراحی کرده بود، باید سعی می‌کرد خودش را نجات دهد. اما داستان نقی و دلبر، حسابی با آن قبلی فرق دارد. قصه هم عاشقانه است، هم با ناخونک زدن به مقولات فرهنگی مثل موسیقی، ادبیات، سینما (و احتمالا مسائل دیگر در صورت وجود به‌روزرسانی) سعی کرده حال و هوای بازی را تر و تازه کند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
تیم سازنده بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب / گروه سوپر هارد

داستان از این قرار است که: یک روز، نقی و دلبر در قهوه‌خانه نشسته بودند و با هم گپ می‌زدند و قهوه می‌خوردند که به ناگه سرشون گیجی ویجی رفت و دیگر نفهمیدن چه شد. خلاصه نقی در سرزمین عجایب به هوش می‌آید و می‌بیند که خبری از دلبرش نیست. حالا نقی باید با باز کردن درب‌های ساختمان‌های عجیب و غریب این دنیای جدید، راه خودش را به سمت دلبرش باز کند تا در نهایت او را نجات بدهد و ببینیم به چه روشی می‌تواند به دنیای واقعی برگردد.

با اینکه در توضیحات کافه بازار نوشته «صد درب» ولی تا الان هنوز نیمی از این درب‌ها در بازی نیست و باید دید تا چه زمانی ساختن آن‌ها طول خواهد کشید. تا اینجای کار، سه ساختمان به همراه سه شخصیت در این محصول هست که بازیکن باید با باز کردن تمامی درب‌های مربوط به ساختمان هر شخصیت، طلسمش را شکسته و او را به حالت اول باز گرداند. این شخصیت‌ها، جزو مشاهیر معاصر و غیر معاصر و مرتبط با زمینه‌های فرهنگی و هنری هستند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
از شخصیت‌های غیر معاصر در بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب

معماهای نقی و دلبر در سبک‌های مختلف، از ریاضی و هندسه گرفته تا سوالاتی که باید با قابلیت‌های حسگرهای حرکتی به جواب آن برسید، سوالات حافظه و تجزیه و تحلیل و خلاصه به هزار شکل متفاوت، مغزتان را به چالش می‌کشند. بعضی وقت‌ها باید ترتیب تصاویر را با توجه به آنچه داخلشان هست، از زمین به هوا مرتب کنید. بعضی اوقات باید به دنبال الگویی در صحنه باشید تا به وسیله آن به رمز درب برسید، چون خیلی از درب‌های نقی و دلبر رمزدارند، اعم از ۴رقمی یا بیشتر.

بازی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
از نمونه معماهای بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب /همانطور که می‌بینید هیچ سرنخی در تصویر نیست

به‌طور طبیعی، خیلی جاها در بازی نخواهید توانست منطق معما را کشف کنید. این‌جاست که راهنمای عزیز به دادتان خواهد رسید. هم می‌توانید ۱۰ سکه بسلفید، هم می‌توانید یک ویدیو تبلیغاتی ببینید؛ فقط به خاطر داشته باشید که بین این دو راهنما هیچ فرقی وجود ندارد و هر دو حاوی یک عبارت هستند. پس اگر با هر کدام از این دو باز هم نتوانستید به جواب برسید، سراغ دیگری نروید چون فقط از جیبتان رفته! در آخر هم اگر کاملا درمانده شدید یا اصلا حوصله مرحله خاصی را نداشتید، با خرج ۲۰ سکه می‌توانید به مرحله بعد بروید که البته در این حالت نخواهید فهمید جواب معما چه بوده است.

توجه کنید که راهنمایی‌های سکه‌ای و ویدیویی باهم فرق ندارند

سامانه درآمدی نقی و دلبر بر پایه تبلیغات است. دیدن ویدیو برابر با دریافت سکه و راهنمایی است. خوشبختانه بازی، تبلیغات بنری و یکدفعه‌ای (فعلا) ندارد و می‌توانید با خیال راحت و اینترنت روشن سراغش بروید. علاوه بر این، فروشگاه جمع و جوری هم برایتان در نظر گرفته‌اند که با قیمت‌هایی خوب و اقتصادی، کیسه کیسه سکه بهتان می‌دهد.

بازی اندرویدی نقی و دلبر از لحاظ ظاهری، کاری شیک و تمیز است. اولا که طرح‌ها همه اصل و تولیدشده توسط تیم است. صورت شخصیت‌ها جالب کار شده است. ساختمان‌هایی که باید برای هر شخصیت باز کنیم جذاب‌اند و اگر کمی به آن‌ها دقت کنید به نکات جالبی خواهید رسید. دوماً که طراحی و نقاشی داخل اتاق‌ها هم خوشایند و کارتونی هستند و همه این‌ها در کنار قلم (فونت) و نشانه (لوگو)، فضایی کارتونی و باحال خلق کرده که برای حل کردن معماهای خلاقانه و جدید مناسب و درخور است.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
نمونه‌ای از طراحی مراحل و صورت‌ها در بازی موبایلی نقی و دلبر : سرزمین عجایب / این فرد چه کسی است؟

از کمبودهای بازی می‌توانم به موسیقی اشاره کنم. موزیک نقی و دلبر یک آهنگ است که از ابتدای فهرست تا انتهای آخرین درب هیچ تغییری نمی‌کند. البته که موزیک باحالی است و با سایر اجزای بازی همخوانی دارد، ولی تکراری و کوتاه است. هرچند همه بازی‌ها نباید موزیک خاص داشته باشند و در محصولی که متمرکز بر معما و پازل است، نقش موسیقی کمرنگ و جانبی است. اما با توجه به استانداردها و توقعات امروزی، می‌شود با کمی مانور بیشتر روی صدا و موزیک، نمرات بالاتری دریافت کرد.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی نقی و دلبر : سرزمین عجایب
بهترین مراحل نقی و دلبر : سرزمین عجایب این‌ها هستند!

نقی و دلبر، شدیدا نیازمند به‌روزرسانی هستند و از سازندگان تقاضا دارم یا غول‌آخرها را بیشتر کنند یا آن مدل پازل‌ها را. از همه مراحل باحال‌تر همان غول‌آخرها بودند، هم مکالمات ابتدای مرحله و هم پازل. از شما خواننده محترم هم تقاضا دارم لطفا هرچه سریع‌تر بروید کمک کنید نقی به دلبرش برسد.


امتیاز بازی:

سرگرمی و تکرارپذیری۳.۵ از ۵
طراحی و گرافیک۴ از ۵
صدا و موسیقی۲.۵ از ۵
سامانه درآمدزایی۴ از۵
دانلود بازی نقی و دلبر : سرزمین عجایب

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

+۱۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *