یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / کلمات مجازی مقابل رقبای واقعی! | بررسی بازی موبایل کلماتور – بازی قفلی این ماه

کلمات مجازی مقابل رقبای واقعی! | بررسی بازی موبایل کلماتور – بازی قفلی این ماه

اگر مطالب قبلی که با عنوان «بازی قفلی ماه» در گیم اسکن هستند را خوانده باشید، می‌دانید که تقریبا هر چند مدت یکبار عنوان انتخابی به نوعی با کلمات و پازل کلمات و بازی با کلمات مرتبط است. نمی‌دانم علت این‌که بازی با کلمات این همه مشتری دارد چیست. اما تقریبا بدون استثنا، هر وقت محصولی در این سبک را نصب می‌کنم و با دوستانم آن را تجربه می‌کنم، کوچک و بزرگ جذب می‌شوند و باهم بازی می‌کنیم. عنوان معرفی امروز هم در سبک کلمات است، اما با سیاقی رقابتی و سامانه‌ای جدید.

سبک بازیپازل کلمات/فکری
سازندهاستودیوی Illusion
رده‌بندی سنی۳+
حجم دانلود (بهار ۹۹)۳۸ مگابایت
بازی ایرانی کلماتور

«کلماتور» بازی اندرویدی در سبک بازی با کلمات است. در این محصول، یکی دوتا مولفه‌ی نقش‌آفرینی هم اعمال شده تا مثل بازی‌های کارتی، بازیکن بتواند سطح و توانایی‌هایش را ارتقا بدهد. علاوه بر این، شخصی‌سازی آواتار هم به این حس محصول کمک کرده است. در این بازی، بازیکن باید در مسابقه‌های دو نفره یا چهارنفره، مقابل حریف‌های حقیقی بایستد و با رعایت محدودیت زمانی، امتیاز بالاتر را از آن خود کند.

وقتی مسابقه شروع می‌شود، ۹ عدد سنگ (حرف) به‌صورت تصادفی در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند. حالا بازیکن و حریف در زمان کمتر از ۳ دقیقه باید آنقدر کلمات مختلف با این حروف بسازند تا در نهایت، یکی با امتیاز بالاتر برنده شود. کنار هر سنگ، یک عدد قرار دارد که به معنی امتیاز آن است؛ هرچه عدد بالاتر، امتیاز کلمه‌ای که با آن حرف شروع شود یا شامل آن حرف بشود بیشتر. برای همین است که اختلاف سطح بین بازیکنان در مسابقه‌ها سریع معلوم می‌شود.

از طرف دیگر، هرچه کلمه طولانی‌تر باشد امتیازش بیشتر است. بالای جدول سنگ‌ها، بازی برای هر مسابقه مشخص کرده که چه تعداد کلمه با چه تعداد حرف در آن مسابقه قابل ساختن است. این اعداد به شما کمک می‌کنند که بدانید روی کلمات طویل تمرکز کنید یا نه. مثلا وقتی آن‌جا نوشته باشد «تعداد کلمات ۵ حرفی: ۵تا» باید بدانید که تمرکز روی کلمات طویل می‌تواند منجر به باخت شما شود. اما وقتی مثلا نوشته باشد «تعداد کلمات ۷ حرف و بیشتر، یکی یا دوتا» آنجاست که می‌توانید خودتان را بیشتر مشغول لغات طویل کنید تا امتیازهای بیشتری بگیرید.

برنده شدن در مسابقه، چندین جایزه دارد؛ یک صندوقچه که البته زمان می‌برد تا باز شود و جوایزش (سکه و سنگ) تصادفی است. امتیاز برنده شدن که می‌رود کنار نام کاربری و در جدول طبقه‌بندی نمایان می‌شود. ستاره که با جمع کردن تعدادی مشخص، یک جعبه جایزه دارد و امتیاز تجربه که سطح بازیکن را ارتقا می‌دهد و اختیارات و امکانات جدیدی را باز می‌کند. همچنین برنده شدن‌ها و جوایز دریافتی با دستاوردهایی که به‌طور روزانه و هفتگی فعال می‌شوند در ارتباط است. مثلا ۱۰مرتبه برنده شدن در بازی، منجر به باز شدن یک دستاورد و دریافت صندوق جایزه خواهد شد.

بازی کلماتور
سطح ۴، امتیاز ۴۴۴، ۴تا جعبه

دسته‌بندی مراحل بر اساس حروفی که در مسابقه آورده می‌شوند است. دسته اول، «کتاب ساده» نام دارد با حروف مشخص. وقتی بازیکن، تمام حروف داخل آن کتاب را از داخل صندوق‌ها پیدا کند، کتاب‌های بعدی (کتاب اسرار) و کلمات بعدی باز خواهند شد که فرآیندی طولانی است. حروفی که در صندوقچه‌ها پیدا می‌شوند روی هم جمع شده و با صرف سکه ارتقا پیدا می‌کنند. این ارتقا باعث می‌شود امتیاز کلماتی که با آن حروف ساخته می‌شوند زیادتر شود. می‌شود اینطور نتیجه گرفت که هرچه بیشتر بازی کنید و سطحتان بالاتر باشد، شانس موفقیت و بردتان در مراحل بیشتر است.

سامانه‌ی درآمدزایی کلماتور واقعا منطقی و سالم است. اولا که خبری از تبلیغات زوری، بنری، یک‌دفعه‌ای و … نیست. اگر دلتان خواست می‌توانید بروید در قسمتی مخصوص، تبلیغ نگاه کنید. در غیر این صورت، هیچ اجباری توسط بازی نیست. در بازی برای کارهای مختلف نیاز به سکه و الماس دارید. الماس، قابل تبدیل به سکه هم هست. سکه به‌طور پیش‌فرض در صندوق‌ها هست. اما برای تامین نیاز بیشتر، با رفتن به فروشگاه می‌توانید الماس بخرید و بعد تبدیل به سکه یا صندوق کنید. لازم است بگویم که خرج کردن در کلماتور، رابطه‌ی ریزی با میزان موفقیت دارد و اگر کمی سر کیسه را شل کنید، زودتر صعود می‌کنید.

بازی موبایل کلماتور
خودم دعوتش کردم به بازی، بعد برام شاخ شد

برگ برنده

برتری کلماتور در وجه رقابتی آنلاین آن است. علاوه بر این‌که تمام بازی، مسابقه با افراد حقیقی است، قابلیت اضافه کردن دوستان و بازی گروهی دو یا چهارنفره هم در کلماتور هست که باید بگویم خوراک چالش و کل‌کل یا سرگرمی دسته‌جمعی و دورهمی است. با کلماتور لازم نیست چهار نفری کله را بکنید توی یک صفحه. پیام دادن و درخواست و دعوت دوست هم در بازی هست که برای خودش جالب است. علاوه بر این، امکان گزارش حذف/اضافه‌ی کلمه برای بازیکنان وجود دارد. با رعایت قوانین مربوط به اضافه کردن، می‌توانید کلمه‌ای که می‌دانید را وسط مسابقه و وسط بازی و فقط با یک لمس گزارش کنید. همین‌طور بعد از پایان مسابقه، بازیکنان می‌توانند کلمات استفاده شده توسط خود و حریف را ببینند و آن‌جا هم با لمس روی کلمات، می‌توانید گزارش حذف آن‌ها را صادر کنید. بنده در این مدت، اضافات زیادی را امتحان کردم، اما هنوز (تقریبا بیشتر از ۱۰ روز) خبری نشده است.

جدول طبقه‌بندی، دو دسته‌ی هفتگی و جهانی دارد. جهانی که همان امتیاز ثابت است. هفتگی اما متغیر است و به میزان برنده شدن‌ها و ستاره‌های اکتسابی مربوط است. برای بالا رفتن در این جدول لازم است زیاد و هوشمندانه بازی کنید. رقابت واقعا تنگاتنگ است و جوایز رتبه‌های برتر هم کمی وسوسه‌انگیزند. ممکن است صبح، نفر اول باشید، اما تا عصر بشوید سوم یا چهارم. کلماتور، دائما بازیکن را دعوت به مسابقه و بازی کردن می‌کند. از دیگر اهرم‌های این کار، صندوق‌های رایگان زمانی یا زمان مورد نیاز برای باز شدن صندوق‌هاست.

صحبت عمیق و طولانی درباره‌ی ظاهر و صدای چنین آثاری لازم نیست؛ چون مرکز و محور سرگرمی و جذابیت آن‌ها چیزی به جز سر و روی جذاب یا موسیقی گوش‌نواز است. در عین حال، کلماتور در هر دو بعد صدا و تصویر، قابل قبول و تمیز و کامل عمل کرده است. هم موسیقی بازی خوب و غیر تکراری و قشنگ است، هم دکمه‌ها و صفحه‌ها و به‌ویژه آواتارها و تغییرات ریز و قشنگی که می‌شود در آن‌ها ایجاد کرد. نکته‌ی شاید منفی کلماتور در باب دکمه‌ها و قلم نوشته‌ها این است که اولا تم بازی، خیلی شبیه به تولیدات خارجی است و ثانیا صفحه‌ها شلوغ و پر از چیزهای مختلف هستند. این شلوغی طوری است که مدتی زمان می‌برد تا تمام جزئیات و گوشه و کنار آن را ببینید و متوجه بشوید چه جایی چه چیزی هست که البته خودش می‌تواند دلیلی برای بیشتر بازی کردن باشد.

مشکلات

نکته‌ی ضعیف کلماتور که جای کار دارد، سامانه سرورها و ارتباط بازیکن است. اولا که با اینترنت ضعیف یا غیرپایدار خیلی نخواهید توانست بازی کنید. با اینترنت معمولی رو به پایین هم مشکلاتی از جمله داخل نشدن به بازی، شروع مجدد مسابقه از وسط در حالی که زمان از دست می‌رود، ثبت نشدن امتیازها، مشخص نشدن نتیجه مسابقه و در نتیجه، دریافت کردن/نکردن جایزه و انتظار طولانی را خواهید داشت. هرچند این مشکلات با کیفیت اینترنت بازیکن در ارتباط است، اما از برخی موارد می‌شود فهمید که بهبود و ارتقای سرورهای بازی هم تا حد زیادی به رفع این موانع کمک خواهند کرد. علاوه بر این، در موارد زیادی ممکن است سطح شما و حریف باهم تفاوت زیادی داشته باشد؛ انگار بازی، رقیب را تصادفی و به ترتیب زمان تعیین می‌کند که البته در فرآیند تجربه‌ی بازی مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد.

بازی ایرانی کلماتور
نمونه‌ای از اشکالات مربوط به شبکه در بازی موبایلی کلماتور

کلماتور را همین الان نصب کنید و حداقل ۳ هفته آینده را قفل آن باشید.

امتیازبندی

سرگرم‌کنندگی۵ از ۵
سامانه‌ی درآمدزایی۵ از ۵
صدا و موسیقی۳.۵ از ۵
طراحی و گرافیک۴ از ۵
بهینگی۳.۵ از ۵
دانلود بازی کلماتور (رقابت آنلاین کلمه سازی)

دانلود کافه بازار Cafe Bazzar

شاید برایتان جذاب باشد

بازی موبایل Fortress Go

معرفی بازی موبایل Fortress Go – نبردی هیجان انگیز

Fortress Go یک بازی هیجان انگیز در سبک اکشن است که می‌تواند با گیم‌پلی منحصربه …

۲ نظر

  1. بازی جالبی بود مرسی از معرفی درگیر شدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *