دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / بررسی بازی موبایل لران: ماجراجویی در رویا | رویاهای چوپانِ لطیف

بررسی بازی موبایل لران: ماجراجویی در رویا | رویاهای چوپانِ لطیف

سبکپازل
سازندهاستودیوی آنباند
رده‌بندی سنیندارد
بسترموبایل

خطای دید از خیلی سال پیش برای انسان‌ها جالب بوده و هست و تبدیل شده به ابزاری برای خلق هنر و تجربه‌های جدید. همه‌ی ما حداقل یک تجربه‌ی این‌چنینی داریم؛ از برچسب‌ها و خط‌کش‌های دوبعدی تا شکل‌های هندسی متحرک و تمام حیله‌هایی که در دروس رسم یاد می‌گرفتیم.

خطای دید، راهش را از طریق نقاشی به دنیای بازی‌های ویدیویی باز کرد اما خیلی فراتر رفت و امروزه با محصولاتی روبه‌رو هستیم که با مانور روی قابلیت‌های ذهن برای تخمین و تقریب کاری می‌کنند که مغزمان بترکد. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم درباره‌ی یکی از همین محصولات موبایلی ایرانی باهم صحبت کنیم.

بازی لران: ماجراجویی در رویا

«لران: ماجراجویی در رویا» عنوانی موبایلی تولید شده توسط استودیوی آنباند است که برای اندروید منتشر شده. ما در گیم اسکن نسخه‌ی ۱.۱.۰ آن روی کافه بازار را مورد بررسی قرار داده‌ایم. لران با +۲۰۰۰ نصب فعال و ۱۴۷ نظر به نمره‌ی ۴.۷ رسیده و در حال حاضر (اردیبهشت ۱۴۰۰) ۵۷ مگابایت حجم دارد.

در این بازی، شما باید در رویاهای یک چوپان به دنبال گوسفندها و ارغوان‌هایش باشید. فقط یک اشکال کوچک سر راهتان هست: مغز چوپان قصه، خیلی هندسی و معمارانه کار می‌کند و نتیجه شده این‌که در خواب، خودش را روی سکوهای معلق در آسمان می‌بیند که از قضا به هم وصل نیستند! حالا شما باید با استفاده از قوانین خطای دید و تغییر زاویه دوربین، گوشه‌ها و اضلاع این سکوها را به هم وصل کنید تا چوپان سیبیلو برود و گوسفندها و اروغوان‌هایش را جمع کند و رستگار شود (واقعا رستگار می‌شود، بال بال زنان می‌رود توی ابرها!).

بررسی بازی موبایلی ایرانی مستقل کافه بازار پازلی لران ماجراجویی در رویا

لران فعلاً سه فصل دارد که برای رسیدن به هر کدام باید تعداد مشخصی ستاره داشته باشید. ستاره‌ها بر اساس سرعت عمل، جمع کردن تمام گل‌ها و تکمیل ماموریت به شما تعلق خواهند گرفت. سرعت عمل، یعنی در زمان تعیین شده به نقطه‌ی رستگاری برسید (بال بال زدن).

خوشبختانه اتمام زمان، مساوی با سوختن نیست و از این بابت خاطرتان جمع؛ با گیم‌پلی‌ای آرام و حوصله‌دار روبه‌رو هستید که لذت لم دادن و با موبایل بازی کردن را چند برابر می‌کند. جمع کردن تمام گل‌ها هم که یعنی تمام ارغوان‌هایی که گوشه و کنار محیط جاساز شده‌اند را بگیرید؛ برای این کار، نیازمند برنامه‌ریزی و پیدا کردن راه‌های جدیدتر خواهید بود، چون لران به شما این امکان را می‌دهد که در هر مرحله با چند روش مختلف و از طریق چند راه مختلف به اهداف برسید. اما فقط یکی از این راه‌ها کوتاه‌ترین و کامل‌ترین است و اگر می‌خواهید سه ستاره شوید لازم است همان را پیدا کنید.

مراحل بازی لران: ماجراجویی در رویا

گل‌هایی که جمع می‌کنید علاوه بر ستاره گرفتن به درد راهنما گرفتن یا رد کردن مرحله هم می‌خورند. «یک ارغوان بده راه را ببین»، «۱۰ ارغوان بده مرحله را رد کن». با تماشای تبلیغات می‌توانید ارغوان‌های دریافتی‌تان را بیشتر کنید. همچنین با خرید نسخه‌ی نامحدود، ۱۵۰ گل دریافت خواهید کرد. اما در کل، نه نیازی به تماشای تبلیغ هست، نه نسخه‌ی نامحدود و نه استفاده از گل‌ها؛ با کمی تکرار و صبر، به‌راحتی می‌توانید به مقصد برسید و با چندبار رفتن یک مرحله پشت سر هم می‌توانید کوتاه‌ترین راه را برای رسیدن به سه ستاره پیدا کنید.

از طرف دیگر، با توجه به ثابت بودن نقشه‌ها و فضاها در تمام فصول، انگیزه‌ی خاصی برای پیشروی در مراحل نیست و از این جهت، سامانه‌ی درآمدزایی لران کاربردی نیست (تازه تبلیغ‌های ناگهانی هم نشان می‌دهد که پیشنهاد می‌کنیم با اینترنت خاموش به سراغش بروید).

بازی موبایل لران: ماجراجویی در رویا

ظاهر لران جالب و چشم‌نواز و خوب است. چوپانی داریم سیبیلو و عریض که خیلی ریلکس راه می‌رود و خیلی زیبا بال می‌زند؛ لباس قشنگ و طراحی بانمکی دارد. گوسفندان هم سفید و تپل و گرد و آرام هستند. علاوه بر این‌ها، سکو داریم، گل، چمن و پرندگانی که با وارد شدن به سکوی جدید، ناگهان پرواز می‌کنند و جلوه‌ی بصری زیبا و خاصی در صحنه ایجاد می‌شود.

مطلب مرتبط: بررسی بازی موبایلی فرار از جزیره | امان از دهه ۹۰ی‌ها!

از نکات جالب گرافیکی لران، طراحی فهرست و کلیدهاست؛ سازنده سعی کرده تا حد امکان از تکراری و شبیه بودن کلیدها و قلم‌هایش به عناوین موبایلی کم کند که موفق هم بوده. قلم‌ها و حتی عددها هم از این قانون پیروی می‌کنند. گرافیک لران برای اثری تفننی و ساده روی موبایل قابل قبول است و وجود تنظیمات برای گرافیک، نشان از توجه سازنده به طیف مخاطب می‌دهد.

بررسی بازی موبایلی ایرانی مستقل کافه بازار پازلی لران ماجراجویی در رویا

خواب و رویا صدا دارند؟ این سوال همیشه مورد بحث بوده اما جوابش هرچه باشد در مورد لران مثبت است. چوپان قصه در خوابش صدا هم دارد. موسیقی زمینه که بسیار آرام و متین و یواش از فهرست تا آخر مرحله و الی الابد پخش می‌شود تا مبادا کسی از خواب بیدار شود همراه با ورودی و خروجی محو که اجازه نمی‌دهد چرخه‌ی تکرارش به گوش بیاید.

اما جالب‌تر از موسیقی، جلوه‌های صوتی‌اند: بع بع گوسفند، صدای باغ و پرنده، گرفتن گوسفندها و تبدیل شدنشان به ابر (تصعید!)، گرفتن گل‌ها، پر زدن پرنده‌ها، بال زدن به آسمان و عبور از پرتال‌ها یا پرت شدن با فنر، همه زیبا و تمیز و مرتب و با توجه به طنز کلی اثر طراحی و اجرا شده‌اند. پس صدای لران هم‌تراز با گرافیکش (شاید کمی بالاتر) معقول و مناسب است.

بازی مستقل لران: ماجراجویی در رویا

لران بازی خوب و روان با گرافیک‌های زیبا و تجربه‌ی صوتی قوی است. اما هنوز جای کار دارد. مراحل بازی کم تعداد و کم تنوع‌اند و انگیزه‌ی زیادی برای پیشروی و رسیدن به هدفی خاص در آن نیست. اتصال سکوها به هم فقط در جاهای بسیار مشخص و دقیق ممکن است و با توجه به عدم وجود تنظیمات برای میزان حساسیت لمس صفحه، گاهی هماهنگ کردن لبه‌ها باهم سخت و غیر جالب می‌شود.

زوایای موجود محدودند و همچنین سامانه‌ی درآمدی محصول کارآمدی ندارد. در کل به نظر می‌رسد لران محصولی «در حال توسعه» باشد. اما این‌ها چیزی از لذت گیم‌پلی و تجربه‌ی نرم و خوشایندی که می‌آفریند کم نمی‌کند. گیم اسکن این بازی را به تمام کسانی که تلفن هوشمند دارند پیشنهاد می‌کند. منتظر خواندن نظرات شما درباره‌ی این محصول (به جز آن‌هایی که می‌خواهند بگویند نمونه‌ی خارجی لران فلان و بهمان است!) هستیم.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۳.۵ از ۵
گرافیک و طراحی۴ از ۵
صدا و موسیقی۴ از ۵
سامانه درآمدزایی۲.۵ از ۵
دانلود بازی لران: ماجراجویی در رویا

دریافت بازی لران: ماجراجویی در رویا از بازار

+۱۲

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

۴ نظر

  1. چه اسم باحال و خوبی
    احسنت

  2. همینجور که میگین ایده خطای دیدش خوب و جذاب کرده بازیرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *