چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / بررسی بازی موبایلی پرندگان مبارز: نجات جوجه | همه چی تمام!

بررسی بازی موبایلی پرندگان مبارز: نجات جوجه | همه چی تمام!

سبکهمه را با شلیک نفله کن (Shoot-em all)
رده‌بندی سنی+۱۲
سازندهزمبور گیمز
نسخه‌ی مورد بررسی۲.۴

بازیِ موبایلیِ خوب چه خصوصیاتی دارد؟ گرافیک و طراحی زیبا؟ جلوه‌های صوتی سالم و صداگذاری قوی؟ موسیقی‌های گوش‌نواز؟ گیم‌پلی جذاب و مکانیک‌های منطقی؟ چالش و هیجان؟ تکرارپذیری و سرگرم‌کنندگی بالا؟ سامانه‌ی درآمدی منصفانه و غیر آزاردهنده؟ قابلیت اجرا روی طیف وسیعی از تلفن‌های همراه؟ تمامی این موارد در کنار هم می‌توانند اثری بی‌نقص خلق کنند که مخاطب را کامل درگیر کند. امروز می‌خواهیم در گیم اسکن یک محصول موبایلی ایرانی را برایتان معرفی کنیم که نمونه‌ی یک کارِ کامل، سالم و تقریبا همه چیز تمام است.

بازی پرندگان مبارز: نجات جوجه

«پرندگان مبارز: نجات جوجه» محصولی اندرویدی ساخته‌ی زمبور گیمز (بله املای اسم گروهشان این شکلی بود) است. رده‌بندی سنی بازی +۱۲ است و ما نسخه‌ی کافه بازار را مورد بررسی قرار داده‌ایم. بازی آخرین بار در تاریخ ۹۹/۲/۸ به‌روزرسان دریافت کرده، ۵۰۰۰ دانلود دارد، در حال حاضر (بهمن ۱۳۹۹) حجم دانلودش ۸۲ مگابایت است و میانگین نمرات ۴/۶ از بین ۱۲۰۰ نظر را دارد. سبک پرندگان مبارز با تفنگ همه را بترکان (shoot-em all) دوبعدی حساب می‌شود که البته مانند سایر آثار موبایلی، مولفه‌های ارتقا و بهبود هم در آن قرار گرفته‌اند.

پرندگان مبارز با سرشماری جوجه‌ها در آخر پاییز شروع می‌شود و وقتی پرنده‌ها متوجه می‌شوند که یکی از جوجه‌ها غایب است، همه جمع می‌شوند تا بروند و او را پیدا کنند. به دلیلی که نمی‌دانیم (به همان دلیلی که قارچ‌خور مسیرش پر از دشمن بود) مسیر رسیدن به جوجه پر است از موانع حیوانی و انسانی و طبیعی و غیرطبیعی که همه مرگ‌بار و خشن هستند و تنها راه عبور از سدّ آن‌ها، تیر و تفنگ است (شبیه به فلسفه‌ی فیلم‌های امریکایی). پرنده‌های مبارزی که در عنوان به آن‌ها اشاره شده چند کاراکتر جذاب، متفاوت و خفن هستند که در مراحل مختلف، کنترل یکی یا سه‌تای آن‌ها را به‌دست می‌گیریم. این قهرمانان برای خود، شخصیت، صدا، سلاح، استایل، منش، ارتقا، تکه کلام و پیام پیروزی خاص دارند: فیدل فربه (سلطان)، شارون شاهین چشم (پر انگیزه)، مَدی مددکار (اسکول)، آلفرد عجوله (نخودی)، مک مکانیکه (رَدی) و کاپتان کایزر (خسته). همان‌طور که از اسامی هم قابل دریافت است، هر پرنده‌ای از یک کشور به‌خصوص آمده و قصه بین‌المللی است.

بازی ایرانی پرندگان مبارز: نجات جوجه

هر قهرمان به نوعی یک کلاس از شخصیت‌های شوتر حساب می‌شود: شاتگانر، رایفل من، اسنایپر (۲ مدل)، مدیک، هِوی/بومر. این تفاوت‌ها وقتی معنا پیدا می‌کنند که متوجه می‌شوید هر دسته از دشمنان، نیازمند استراتژی و پدافند خاص خود هستند و نمی‌شود همه‌ی راه را با تیر انداختن تصادفی طی کرد. بازی حق انتخاب قهرمان را محدود می‌کند و برای هر مرحله فقط با یکی یا سه‌تا از قهرمان‌های به‌خصوص می‌توانید ادامه دهید. این مقوله از یک طرف باعث ایجاد تعادل بین قدرت‌ها و ارتقاهای پرندگان می‌شود و از طرفی روی افزایش توانایی بازیکن مانور می‌دهد. بعضی مراحل را استثناً می‌شود با یک شخصیت ثابت رفت جلو (مثلاً مَدی مددکار تقریبا همیشه می‌تواند شما را به آخر مسیر برساند) اما اگر از بقیه‌ی کاراکترها غافل شوید در برخورد با غول آخرها به مشکل خواهید خورد.

مطلب مرتبط: معرفی ویدیویی بازی موبایلی بینگو دینگو | اژدها (با پوشک) وارد می‌شود!

مراحل در قالب پنج دسته‌ی متفاوت مرتب شده‌اند که سیر حرکت و نمودارِ سختی بازی را مدیریت می‌کنند. هر دسته با یک غول آخر تمام می‌شود و برای هر غول آخر فقط می‌توانید از یک قهرمان به‌خصوص استفاده کنید که اگر پیشتر او را مورد غفلت قرار داده باشید حسابی ضرر خواهید کرد، چون غول‌های بازی شوخی بردار نیستند و فقط اگر خیلی سطحتان بالا باشد می‌توانید راحت از سدشان عبور کنید که آن هم نیاز به استفاده از تعداد زیادی آیتم کمکی دارد. آیتم‌هایی مثل کم کردن سرعت دشمن، سپر، آهنربا، سکه دوبل و افزایش قدرت. این آیتم‌ها در طول مراحل و با نابود کردن دشمنان به‌دست می‌آیند و البته همیشه هم می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آن‌ها را تهیه کنید.

بازی موبایل پرندگان مبارز: نجات جوجه

همان‌طور که از توضیحات مشخص است، پرندگان مبارز، فوق‌العاده تکرارپذیر و تکرار لازم است. آنچه این تکرارها را دلنشین و سرگرم‌کننده می‌کند مکانیک‌های سالم و گیم‌پلی جذاب محصول است که اجازه نمی‌دهد بازیکن خسته شود. از طرف دیگر، شیب دشواری و قدرت و تعداد دشمنان، با ارتقاهای موجود برای کاراکترها تناسب خوبی دارد و این خودش بزرگ‌ترین انگیزه برای ادامه‌ی مسیر و رسیدن به سطوح بالاتر و پیشروی در مراحل است. عامل دیگری که لذت پیشروی در پرندگان مبارز را چندین برابر می‌کند تنوع و تازگی فزاینده‌ای است که با باز شدن مراحل بالاتر، شاهد آن خواهید بود. در دسته‌های بالایی نه تنها فضا و محیط و موسیقی مرحله فرق می‌کنند، بلکه بالکل، طیف جدیدی از دشمنان معرفی می‌شوند که رفتارهای خاص و جدیدی دارند و بازیکن مجبور می‌شود از استراتژی‌های جدید (با همان شخصیت‌های قدیمی) استفاده کند تا بلکه نجات یابد.

بازی پرندگان مبارز، طراحی و گرافیک فوق‌العاده‌ای دارد، به‌ویژه در مورد دشمنان و پشت صحنه‌ها. اگر بگوییم جزئیات و تنوع دشمن‌ها و صحنه‌های پشتی از جزئیات و تنوع قهرمان‌ها بیشتر است بیراه نیست. از طرف دیگر، تعداد این دشمن‌ها آنقدر زیاد است که به احتمال زیاد پس از تمام کردن بازی، یادتان نخواهد بود در دسته‌های اول و دومِ ماموریت‌ها با چه موجوداتی روبه‌رو بوده‌اید. این تنوع نه فقط در ظاهر، بلکه در حرکت و حالات هم قابل مشاهده است و یکی از قوی‌ترین خصوصیات بصری و مکانیکی پرندگان مبارز را شکل می‌دهد. نقشه‌ی مراحل و انیمیشن داستانی کوتاهی که ابتدای بازی پخش می‌شوند خاص و زیبا و نو هستند. نقشه‌ی مراحل، یک نقاشی ۲.۵ بعدی متحرک و چند تکه است که اگر به آن دقت کنید جزئیات نقاشی‌ها را خواهید دید. در مورد کلیدها، قلم‌ها و فهرست‌ها باید گفت چیز خاص و جدیدی نداریم و شبیه به سایر آثار اجرا شده‌اند.

بررسی بازی موبایلی پرندگان مبارز نجات جوجه

موسیقی در پرندگان مبارز مثل بقیه‌ی چیزها خوب و سالم است. نکته‌ی مهم این است که آهنگ بازی چه در فهرست و چه در مراحل، به حال و هوای نقاشی‌ها می‌خورد و از فضا بیرون نیست. البته که در صحنه‌های مبارزات، ترکیب صدا و صحنه کمی کمدی می‌شود چون از یک طرف شما دارید با شات‌گان یک عده موجود را تکه و پاره می‌کنید و از آن طرف، آهنگی شبیه به «مسابقه‌ی محله» پخش می‌شود. جلوه‌های صوتی بازی از موسیقیِ آن بسیار چشم‌گیرترند. اول این‌که به نظر می‌رسد تمام صدای قهرمانان با ابزاری به نام «دهان» ساخته شده؛ به شکل زیبایی در بازی، جملات و صداهای پرندگان مبارز را خواهید شنید که برای ارتقا خوشحالی می‌کنند، شعار می‌دهند، هنگام تیر خوردن ناله و آخ و اوخ می‌کنند و هنگام پیروزی انتهای ماموریت، هر کدام، صدایی به‌خصوص و زیبا درمی‌آورند که زیبا و خنده‌دار هستند (به ویژه صدای مک مکانیکه). از گزینه‌های جالب و خوبِ پرندگان مبارز در زمینه‌ی صدا، امکان قطع کردن موسیقی یا جلوه‌های صوتی به‌صورت مجزاست. به این ترتیب می‌توانید آهنگ را قطع کنید و هنگام ترکاندن دشمنان با مسلسل به قطعات موسیقی متن بازی DOOM مشغول شوید!

بازی موبایلی پرندگان مبارز: نجات جوجه

سامانه‌ی درآمدی پرندگان مبارز بر پایه‌ی نمایش تبلیغ و فروشگاه است. متاسفانه باید اعلام کنیم که بازی کاملاً حالت هزینه‌ی بیشتر = موفقیت بیشتر (Pay2Win) دارد که البته بلای دامن‌گیر اکثر آثار موبایلی است. یکی دیگر از ناخوبی‌های پرندگان مبارز، نمایش تبلیغ بعد از اتمام ماموریت به‌صورت خودکار است که بهتر بود به همان پیشنهاد دادن و پرسیدن و اجازه گرفتن از بازیکن بسنده می‌شد. اما در مجموع، قیمت‌های فروشگاه و بسته‌های موجود منصفانه‌اند و بازیکن گیج نمی‌شود که چه چیزی را بخرد و بعد آن را به چه چیزی تبدیل کند تا به چه آیتمی برسد. از طرف دیگر، پرندگان مبارز در سکه دادن برای نمایش تبلیغات سخاوتمند است و با دیدن یک تبلیغ بعد از ماموریت می‌توانید سکه‌هایتان را دو برابر کنید. زمانی که ما بازی را تجربه کردیم خرید از فروشگاه مقدور نبود (هرچه کلیک کردیم اتفاقی نیافتاد) و برای همین تصور می‌کنم که نزدیک به ۲ ساعت تبلیغ نگاه کردم تا بتوانم سریع‌تر مراحل را پشت سر بگذارم! (الان قشنگ می‌دانم بهترین راه پرداخت عوارض خودرو کدام است، بهترین نرم‌افزار برای خرید شارژ چیست، کجا قیمت‌های ارزان پیدا کنم، کجا محصولات تولیدی داخلی را دسته اول بخرم، در کدام بازی به کدام شخصیت کمک کنم تا چه کار کند و کدام نرم‌افزار پیام‌رسان ایرانی هست که قابلیت پیدا کردن افراد نزدیک به من را دارد!)

بازی پرندگان مبارز: نجات جوجه، محصولی کامل و کم اشکال و نمونه‌ی کاملی از توان تولید داخلی و پروژه‌ای تمیز است. با این‌که ایده‌ی بازی جدید نیست اما اجرای آن بی‌نقص و لذت‌بخش و با میزان دسترسی بالا تحویل شده و این فاکتور، ارزش کار را چند برابر می‌کند (اگر امکان جابه‌جا کردن کنترل‌ها برای افراد چپ دست اضافه شود، می‌شود نور علی نور). به تمامی دوست‌داران آثار موبایلی، این بازی را پیشنهاد می‌کنیم.

و اما بعد از این‌که روی قلب زیر متن کلیک کردید در بخش نظرات به این سوال پاسخ بدهید: «آیا ترکاندن موجودات زنده توسط یک عده پرنده در یک بازی ویدیویی، اشکال فلسفی ندارد؟» چون تنها برتری این پرندگان نسبت به سایر موجوداتِ مسیر، داشتن اسلحه است. یاد وقایع خاصی در تاریخ نمی‌افتید؟

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۵ از ۵
طراحی و گرافیک۵ از ۵
صدا و موسیقی۵ از ۵
سامانه‌ی درآمدزایی۴ از ۵

دانلود بازی پرندگان مبارز: نجات جوجه

دریافت بازی پرندگان مبارز: نجات جوجه از بازار

+۱۱

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Uncharted 4: A Thief’s End

۱۵ بازی ویدیویی که بهترین انیمیشن‌ها را دارند

انیمیشن‌های بازی می‌تواند به اندازه‌ی تعداد چندضلعی‌ها (Polygon) در گرافیک آن حائز اهمیت باشد. اینجا …

۴ نظر

  1. چه گرافیک خوبی داره

  2. ممنون از نقد خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *