چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / بررسی بازی موبایلی شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای

بررسی بازی موبایلی شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای

اگر از طرفداران سبک جورچین باشید می‌دانید که این محصولات، روش‌های مشخصی برای کسب درآمد دارند و هدفشان را خیلی مستقیم به روی بازیکن می‌آورند. در این سبک تولیدات، معمولاً فقط تا یک جای خاص و یک مرحله‌ی مشخص را می‌شود بدون نیروهای کمکی پیشروی کرد و از آن‌جا به بعد مجبور خواهید بود دست به خریدهای درون برنامه‌ای بزنید. اما امروز در گیم اسکن می‌خواهیم با محصولی آشنا شویم که سیاست درآمدزایی متفاوتی اتخاذ کرده و با غیرمستقیم کردن فرآیندی که بازیکن را وادار به هزینه می‌کند باعث شده هم لذت تجربه‌ی اثرش بیشتر شود هم در بلندمدت، تمایل به خرج و رضایت مشتری از صرف هزینه در بازی‌اش افزایش پیدا کند.

سبکجورچین
سازندهقلنج
رده‌بندی سنی
بستراندروید
بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

«شلمرود: قهرمانان افسانه‌ای» محصولی اندرویدی تولید شده توسط «قلنج» است که ما نسخه‌ی ۲.۶.۶ کافه بازارش را مورد بررسی قرار داده‌ایم. بازی در حال حاضر (بهار ۱۴۰۰) +۵۰۰۰ دانلود دارد و با ۱۷۹ نظر به نمره‌ی ۴.۵ رسیده. حجم بازی ۷۸ مگابایت و رده‌بندی سنی‌اش +۳ است. در شلمرود شما باید خانه‌های یک جنس را به هم وصل کنید. محدودیتی برای این چرخه‌ی وصل وجود ندارد و می‌توانید به تمام طرفین حرکت داشته باشید.

خانه‌های مراحل با چیزهای مختلفی پر شده‌اند که وجه اشتراکشان خوراکی بودن است: بادمجان، فلفل قرمز، پاستیل/ژله، لیمو، کلم بروکلی و چند مورد دیگر. نکته‌ی جالب شلمرود اینجاست که هر کدام از این خوراکی‌ها که به هم وصل شوند تبدیل به انرژی شده و برای یک قهرمان استفاده می‌شوند. به این شکل که مثلاً لیموهایی که به هم وصل می‌شوند مستقیم به جیب دکتر موزترنج می‌روند و ایشان با استفاده از آن‌ها، دو کار می‌کند: اول به گوسفندها ضربه می‌زند و دوم انرژی‌هایش را ذخیره و در قالب نیروی کمکی وارد میدان می‌کند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی اندرویدی مستقل شلمرود قهرمانان افسانه‌ای

گوسفندی که به آن اشاره شد، دشمن شما در شلمرود است. این گوسفندها به سرزمین‌تان حمله کرده‌اند و شما باید با انرژی حاصل از وصل کردن خوراکی‌ها دخلشان را بیاورید. حساب این مزاحم‌ها را قهرمان‌های بازی می‌رسند. این شخصیت‌ها که هر کدام برای خود، کاراکتر، نام، طرح، قابلیت، انیمیشن و تاثیر متفاوتی دارند، قابل ارتقا هستند و با افزایش قدرت، قادر خواهند بود مقابل پیشرفت گوسفندهای مزاحم مقاومت کنند.

هر قهرمان ۲۰ مرحله قابلیت آپگرید دارد و با هر پنج درجه، دچار تغییرات ظاهری هم خواهد شد. برای قوی‌تر کردن این جماعت، نیازمند سیب‌زمینی سرخ کرده هستید که هم با پیروزی در مراحل به‌دست می‌آید (و حتی با شکست) هم قابل خرید و تبدیل است. نرخ ارتقا بسیار تصاعدی و دقیقا عامل اصلی و ستون سامانه‌ی درآمدزایی به حساب می‌آید و این همان نکته‌ای بود که در ابتدای متن به آن اشاره شد.

بازی موبایل شلمرود: قهرمانان افسانه ای

شلمرود هیچ‌وقت به شکل مستقیم اختلاف بین موانع و توانایی‌های بازیکن را بیان نمی‌کند و حس نخواهید کرد که بازی دارد به زور از پیشروی شما جلوگیری می‌کند، چون حتی در صورت شکست هم مقدار کمی جایزه برایتان در نظر گرفته و این یعنی با زیاد بازی کردن بالاخره می‌توانید یک کاری بکنید (حتی اگر سه هزار سال طول بکشد).

مطالب مرتبط:

علاوه بر این، تنها عامل پیروزی در مراحل، قدرت‌های جانبی و اضافی نیستند و عامل شانس به همراه تمرکز و پیدا کردن بهترین ترتیب وصل کردن خوراکی در کنار هم روی نتیجه‌ی کار تاثیر دارند. شلمرود هیچ‌وقت به شما نمی‌گوید «با خرید فلان بسته» یا با «خرید فلان قدرت» می‌توانی از مراحل عبور کنی. در عوض، قانونش را به این شکل بیان می‌کند: در صورت خرید فلان آیتم می‌توانی آن را به سیب زمینی تبدیل کنی و با آن‌ها قهرمانت را ارتقا بدهی تا به این وسیله، سریع‌تر و راحت‌تر در مراحل پیشرفت کنی، اگر هم نخواستی می‌توانی به بازی کردن ادامه بدهی تا به میزان لازم سیب زمینی به‌دست بیاوری.

از طرف دیگر، حتی همین پیام غیر مستقیم را هم در مراحل بالای ۴۰ و ۵۰ به بازیکن گوشزد می‌کند، جایی که مخاطب، کاملاً جذب اثر و درگیر مراحلش شده، لذتش را برده و تقریباً ایمان پیدا کرده که اگر خوب بازی کند می‌تواند به مسیر ادامه بدهد و هزینه بیشتر برای راحت شدن مسیر و کم شدن تکرار مراحل است. این الگو را با خیلی از بازی‌های موبایلی مقایسه کنید تا به ارزش آن بیشتر پی ببرید.

بازی اندروید شلمرود: قهرمانان افسانه ای

گیم‌پلی سالم و سیاست درآمدی مناسب در کنار ظاهر آراسته و زیبا کامل می‌شود. شلمرود یکی از زیباترین و جالب‌ترین آثار جورچینی بین ایرانی‌ها و حتی خارجی‌هاست. همه‌چیز گرافیک، از فهرست‌ها و کلیدها و قلم‌ها گرفته، تا خوراکی‌ها و قهرمان‌ها و گوسفندها، نو، باحال، خوش‌رنگ، نرم و پویا کار شده‌اند و هرچه بیشتر به آن‌ها دقت کنید جزئیات بیشتری کشف خواهید کرد.

تنها چیزی که با سایر قسمت‌ها کمی اختلاف دارد، نقشه‌ی مراحل است که بیش از حد ساده و با سایر قسمت‌ها در تناسب نیست. علاوه بر تمام این موارد، شلمرود بسیار بهینه و روان و کم فشار اجرا می‌شود. قشنگ‌ترین نکته‌ی گرافیک، شکل قهرمان‌ها و انیمیشن مربوط به هر کدام است که البته با زندگی‌نامه‌ای که برای هر کدام نوشته‌اند ترکیب شده و بسیار این شخصیت‌ها را زنده جلوه می‌دهد.

بازی مستقل شلمرود: قهرمانان افسانه ای

صدای شلمرود هم مثل سایر بخش‌هایش، خوب و کامل است و نشان می‌دهد با سازندگانی حرفه‌ای روبه‌رو هستیم که حاضر نشده‌اند با سهل‌انگاری در این بخش (مثل خیلی از تولیدکنندگان) ارزش کلی اثرشان را کم کنند. موسیقی فهرست که خیلی باحال است؛ ریز شروع می‌شود و سریع ریتم می‌گیرد و با حال و هوای شلمرود و مردمانش سازگار است.

وقتی وارد مرحله می‌شویم گوشمان صدای دیگری می‌شنود، قطعه‌ای که ریتم ضرب‌دار ندارد اما ضرب نظامی ریز و حماسی‌ای در زمینه‌اش هست که با گذر زمان، بیشتر و کامل‌تر می‌شود و آن هم شنیدنش حال خاصی دارد. مهم‌ترین نکته در مورد هر دو قطعه، اتصال ابتدا و انتها و چرخه‌ی بدون سکته‌ی آن‌هاست که ما را شاد کرد که دیدیم یک نفر این مسئله را در محصولش رعایت کرده. جلوه‌های صوتی هم که دیگر تکلیفشان مشخص است!

برررسی بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

همان‌طور که متوجه شده‌اید، بارزترین نکته‌ی شلمرود خلاقیت در تمام ابعاد آن است. با این‌که سازندگان به سراغ ژانری بسیار آشنا و قدیمی رفته‌اند اما با ظرافت‌های مختلف، تلاش داشته‌اند محصولی متفاوت از سایرین تولید کنند که موفق هم شده‌اند. خلاقیت این بازی در مکانیزم‌ها، شخصیت‌پردازی، نام‌گذاری، استفاده از روش‌های غیر مستقیم، ظاهر کاراکترها و حتی صداها، بارز و مشهود است و مثال خیلی خوبی برای دیگر سازندگان و تولیدکنندگان برای رسیدن به ترکیب‌های جدید در قالب‌های قدیمی به حساب می‌آید. پس علاوه بر تمام کسانی که به سبک جورچین علاقه دارند و تمام کسانی که به دنبال یک اثر آرامش‌بخش و لذت‌آفرین هستند، تجربه‌ی این بازی را به سازندگان فعال و بازی‌سازان بالقوه و تولیدکنندگان آینده پیشنهاد می‌کنیم.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۴.۵ از ۵
گرافیک و طراحی۴.۵ از ۵
صدا و موسیقی۴.۵ از ۵
سامانه‌ی درآمدزایی۴.۵ از ۵
دانلود بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای

دریافت بازی شلمرود: قهرمانان افسانه ای از بازار

+۱۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی های اندروید و iOS

بازی های پولی اندروید و آیفون رایگان شده ۲۴ خرداد

در این مطلب قصد داریم نگاهی به بازی‌های رایگان روزانه اندروید و آیفون داشته باشیم …

۴ نظر

  1. اسمش باحاله این شلمرود

  2. من گرفتم بازی کنم
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *