پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / بررسی بازی قهوه چی | چالشی جدید در پازل لغات

بررسی بازی قهوه چی | چالشی جدید در پازل لغات

بازی با کلمات دنیایی دارد که شاید هیچ‌وقت از بین محصولات موبایلی جمع نشود. حتی اگر هم چنین روزی برسد بازهم گوشه و کنار در آثار دیگر، شاهد پازل‌هایی بر محور لغات خواهیم بود. اما با توجه به اقبال گسترده این نوع تولیدات، لزوم نوآوری و معرفی مولفه‌های جدید برای سازندگانی که می‌خواهند وارد میدان رقابت در این ژانر شوند روز به روز در حال بیشتر شدن است. چالش‌های زمانی، عوض کردن ترتیب، تغییر ساختار مراحل، استفاده از مضامین مکمل و کاربرد دسته‌بندی‌های تازه از جمله مواردی هستند که در چند سال اخیر، سازندگان با استفاده از آن‌ها سعی داشته‌اند برای تولیدات سبک پازل کلمات، ارزش افزوده بیافرینند. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم به سراغ یکی از همین محصولات برویم. همراه ما باشید تا ببینیم نوآوری‌های این اثر تا چه حد برایش مفید بوده‌اند.

سبکپازل کلمات
سازندهتوت گیمز
رده‌بندی سنی
بستراندروید
بررسی بازی موبایلی ایرانی پازلی اندرویدی مستقل قهوه‌چی

عنوان قهوه‌چی محصولی موبایلی تولید شده توسط توت گیمز است که ما نسخه ۱.۳.۱.۸ آن روی کافه بازار را بررسی کرده‌ایم. این اثر ۳۹ مگابایت حجم، +۵۰۰۰ دانلود، ۲۸۶۲ نظر، نمره ۴.۶، و رده‌بندی سنی +۳ دارد. شبیه به بسیاری از آثار دیگر در ژانر پازل کلمات، شما وظیفه دارید لغات مورد نظر در هر مرحله را پیدا کنید.

مراحل در قالب چهار دسته کلی در چهار قهوه‌خانه مختلف طبقه‌بندی شده‌اند. اولین تفاوت بنیادین قهوه‌چی با آثار دیگر در نحوه طرح سوال است؛ کلمه‌ای که باید پیدا کنید صرفاً یک توالی به‌خصوص از حروف موجود نیست. ابتدا باید معنی سوال را متوجه شوید و بعد میان حروف به دنبالش بگردید. مثلاً روی صفحه می‌نویسد «متضاد آسان» و توی سینی حروف «د و ش ر ا» را نمایش می‌دهد. سوال و جواب‌ها همیشه همینقدر ساده نیستند و با پیشروی، به جاهای عجیب و غریبی می‌رسند. اما تنها چالش و تفاوت قهوه چی این نیست.

مقابل شما یک سینی چرخان قرار دارد و حروفی که می‌خواهید داخلش بچینید به شکل نعلبکی‌هایی پایین صفحه گذاشته شده‌اند. سینی می‌چرخد و می‌چرخد و شما باید در لحظه مناسب با لمس نعلبکی مناسب به ترتیب حروف را پشت هم بچینید. چه ساعت‌گرد چه پادساعت‌گرد فرقی ندارد و اگر فکر می‌کنید این قضیه باعث آسان‌تر شدن بازی شده باید بگویم متاسفم!

معرفی این قانون در گیم‌پلی با مغزتان کاری می‌کند که سر پیدا کردن هر کلمه ابتدا فقط ۱۱ بار با خودتان حساب کنید «از چپ بچینم یا از راست» و از آخر هم به نتیجه نخواهید رسید! اگر این چالش برایتان کافی نیست بدانید که با قرار دادن اولین نعلبکی درون سینی، تصویر یک قهوه‌جوش با دماسنج وسط صفحه ظاهر می‌شود که به معنی شروع محدودیت زمانی چینش حروف است؛ بجنبید وگرنه قهوه سرد می‌شود و می‌بازید. اگر این هم کافی نیست بهتر است آگاه باشید که قرار گرفتن نعلبکی‌ها روی هم خطاست و می‌شکنند و می‌سوزید. خلاصه بگویم: نسبت باخت به برد در قهوه‌چی ۱۳ به ۲ است!

بررسی بازی موبایلی ایرانی پازلی اندرویدی مستقل قهوه‌چی

طبق رسم قدیمی میان محصولات پازل کلمات، در قهوه چی سر و کارتان با سکه است. برنده شدن در مرحله سکه دارد و هرچه عملکردتان بهتر باشد تعدادش بیشتر است. این سکه‌ها برای راهنما، برداشتن نعلبکی از داخل سینی و گرم کردن قهوه‌جوش (افزایش زمان) به کار می‌روند.

برای به‌دست آوردن سکه، راه‌های مرسوم مثل تبلیغ و خرید در اختیار شماست. یکی از اشکالات این سامانه درآمدی عدم نیاز جدی بازیکن به استفاده از سکه است. پیدا کردن جواب، کار سختی نیست و نیازی به راهنمایی ندارید. اگر هم حرف اشتباه توی سینی بچینید لازم نیست هزینه کنید، چون با شروع مجدد مرحله، چیز خاصی از دست نمی‌رود. تنها گزینه کاربردی، گرم کردن قهوه‌جوش است که آن هم به خاطر دشواری و چالشی که در مورد پیدا کردن ترتیب کلمات به سراغتان می‌آید عملاً دردی دوا نخواهد کرد. در کل، موارد استفاده از سکه متنوع و هیجان‌انگیز نیستند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی پازلی اندرویدی مستقل قهوه‌چی

گرافیک قهوه‌چی متوسط اما با ظرافت است. سازنده با دقت و ظرافت سعی کرده مضمون‌های مرتبط با نام «قهوه‌چی» را رعایت کند. طراحی مراحل و اشیاء، قلم‌ها، زمینه و از همه مهم‌تر، طرح روی سکه و طرح جایگزین ستاره، همه در یک راستا قرار دارند. زیر نعلبکی‌ها یک پارچه با نقوش سنتی پهن شده و دور سینی دالبر دالبر طراحی شده است.

مطالب مرتبط:

صفحه شروع و انتخاب مراحل، زیبا و خوش‌رنگ و پویا کار شده‌اند و در تمامی این صحنه‌ها زمینه رنگ طلایی/زرد مشترک است. اما از لحاظ فنی جای کار دارد و کیفیت تصاویر باید بهبود پیدا کنند. جزئیات هم بهتر است بیشتر باشند تا اشیاء وجه تمایز پیدا کرده و از سایر عناصر تصویر مجزا شوند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی پازلی اندرویدی مستقل قهوه‌چی

صدا و موسیقی در قهوه چی زیبا و گوش‌نواز اجرا شده و در مبحث انتخاب آهنگ، سازنده صحیح عمل کرده است. قطعاتی آرام و زیبا (شبیه به کارهای قدیم آهنگ‌ساز معروف «یانی») که فضای خوشایندی می‌آفرینند که قطعاً در طولانی کردن زمان حضور بازیکن داخل بازی تاثیر مثبت دارند.

موسیقی فهرست، کمی از موسیقی مرحله ریتمیک‌تر است. از زیبایی‌های فنی صوتی قهوه‌چی تبدیل این دو قطعه به هم با شروع مرحله همراه با افکت محو (Fade) بدون سکته و وقفه است که با توجه به سایر آثار داخلی برای خودش دستاورد حساب می‌شود. تنها ضعف موسیقی در این بازی، عدم رعایت پیوستگی مضمونی (Theme) است؛ قطعه‌ای که پس از پیروزی یا شکست برایمان پخش می‌شود سنتی و کوتاه و سایر قطعات، مدرن و اروپایی هستند و تفاوت بین این دو به‌طرز نامطبوعی توی ذوق می‌زند. جلوه‌های صوتی هم چیز خاصی برای ارائه ندارند.

بررسی بازی موبایلی ایرانی پازلی اندرویدی مستقل قهوه‌چی

قهوه چی با موفقیت توانسته نوآوری‌های مخصوص خودش را وارد سبک پازل کلمات کند و بی‌شک در این ژانر، محصولی جدید با چالش‌های تازه ارائه کرده است. اما تناسب بین چالش‌ها و پیشروی در بازی، خیلی متعادل نیست و سختی‌های گیم‌پلی زودتر از آنچه که باید به لذت کشف و ساخت کلمات غالب می‌شوند. برای همین شاید قهوه‌چی اثر ایده‌آل علاقه‌مندان سبک پازل لغات نباشد و بتوان آن را در مجموعه بزرگ‌تر عناوین تفننی با مینی‌گیم‌های چالشی قرار داد. پیشنهاد می‌کنیم این محصول را تجربه کنید و نظرتان را در مورد گیم‌پلی و قوانین، گرافیک و البته موسیقی‌های آن برای ما در بخش کامنت‌ها بنویسید.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۳ از ۵
گرافیک و طراحی۳ از ۵
صدا و موسیقی ۳ از ۵
سامانه درآمدی۳ از ۵
دانلود بازی قهوه چی

دریافت بازی قهوه چی از بازار

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۴ نظر

  1. بازم خیلی خوبه که به بازی با کلمات کلی ایده اضافه کردن
    الان بازار پر شده از از بازی های کلماتیک بی محتوا ولی کار اینا قابل ستایشه

  2. کلا ایرانی ها زدن توی خط طرحها و گرافیکهای باستانی و قدیمی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *