چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / بررسی بازی سالار ۹۹ | مسافرت جاده‌ای با طعم شکلات

بررسی بازی سالار ۹۹ | مسافرت جاده‌ای با طعم شکلات

بعضی مغازه‌ها فضای عجیبی دارند. وقتی وارد می‌شوی با این‌که مشخص نیست دقیقاً چه می‌فروشند و کلی وسایل و چیزهای جالب در آن هست حس می‌کنی وارد جایی آشنا و قدیمی شده‌ای و انگار داری خاطراتی را دوباره زندگی می‌کنی. از این دست مغازه‌ها قبلا زیاد بود. خیلی از بازنشسته‌های محل، پارکینگ یا حیاطشان را دکان می‌کردند و هر خرت و پرتی در منزلشان بود آن‌جا می‌ریختند. بازی‌های ویدیویی خیلی به این سمت حرکت نکرده‌اند چون اگر قرار باشد از هر چیزی یکم در محصول بریزیم، نتیجه خیلی جالب نخواهد بود. اما خیلی از سازنده‌ها برای ایجاد حس نوستالژی تلاش کرده‌اند و موفق هم بوده‌اند. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم با محصولی که برای رسیدن به این هدف تلاش کرده آشنا شویم.

سبکمسابقه‌ای/رانندگی
سازندهاستودیو یویو
رده‌بندی سنیندارد!
بستراندروید
بررسی بازی مستقل ایرانی اندرویدی سالار ۹۹

«سالار ۹۹» محصولی ساخته استودیوی یویو است که ما نسخه ۱.۱ کافه بازارش را مورد بررسی قرار داده‌ایم. بازی با +۵۰۰۰ دانلود و ۱۳۰ نظر به میانگین نمره ۴.۱ رسیده و در حال حاضر (اردیبهشت ۱۴۰۰) ۹۲ مگابایت حجم دارد. رده‌بندی سنی در کار نیست و سبک آن رانندگی است.

سالار، سه بعدی ساخته شده اما نمای دوربین از بغل است. در این بازی، شما باید از اول مسیر به آخرش برسید! تمام! یک طرف صفحه، گاز و طرف دیگر ترمز است و با ایجاد تعادل بین این دو باید مواظب شیب‌ها و پستی و بلندی‌های جاده باشید. اگر چپ کنید، کوچک‌ترین تماس سقف خودرو با زمین، شما را خواهد سوزاند.

چهار عامل در رسیدن به خط پایان موثر هستند: موتور، کمک فنر، چرخش و بنزین. تمامی این موارد روی هر خودرو تا ۱۵ سطح قابل ارتقا هستند. علاوه بر این می‌توانید رنگ ماشین را تغییر دهید. نکته جالب بازی سالار، خودروهایی است که برای خریدن در اختیار داریم.

بررسی بازی مستقل ایرانی اندرویدی سالار ۹۹

از ژیان گرفته تا پرادو، ماشین‌های سالار ۹۹ همه برای جاده ساخته شده‌اند: پژو ۵۰۴، پیکان قدیمی، تندر ۹۰، یا حتی پی‌کی! بیش از نصف ماشین‌های موجود در این محصول از خودروهای نمادین قدیمی و خاطره‌انگیز به شمار می‌روند که به احتمال زیاد، همه ما با هر کدام خاطره‌ها داریم. خودروها با سکه آزاد می‌شوند و بعد قابل ارتقا و رنگ‌آمیزی‌اند.

برای ثبت رکوردهای بهتر، نیازمند خودروهای بهتر خواهید بود. همچنین پیشروی در مراحل آفلاین هم نیازمند ارتقاست. اما در مسابقات آنلاین و با توجه به این‌که با ماشین‌های یکسان شرکت می‌کنید، عامل موثر، مهارت در کنترل و ایجاد تعادل در حرکت است. حالت بی‌پایان هم به شما کمک می‌کند رکوردی طولانی زده و سکه بیشتری جمع کنید.

بررسی بازی مستقل ایرانی اندرویدی سالار ۹۹

سالار ۹۹ فقط از سکه استفاده می‌کند و خبری از الماس و انرژی نیست. سکه در جاده فراوان است و اگر خواستید می‌توانید از فروشگاه هم خرید کنید. جالبی بازی این است که حتی اگر مرحله را کامل هم نکنید هرچه سکه گرفته باشید برایتان ذخیره می‌شود. این یعنی با تکرار مراحل می‌توانید به ارتقاهای بیشتر برسید. همچنین با تماشای ویدیو هم ۱۰۰ سکه کاسب خواهید شد.

مطلب مرتبط: بررسی بازی موبایلی شلمرود – قهرمانان افسانه‌ای

سامانه درآمدی بازی سالار ۹۹ ساده و معمولیست و بازیکن را وادار به صرف هزینه نمی‌کند. اما با توجه به ثابت بودن روند گیم‌پلی و محدودیت نقشه‌ها خیلی انگیزه یا نیاز خاصی برای سر زدن به فروشگاه وجود ندارد. اگر تنوع مراحل یا چالش‌ها بیشتر شوند، بازیکن بیشتر احساس نیاز به ارتقا و خرید خواهد کرد اما در حال حاضر، چنین نیازی حس نمی‌شود.

بازی اندروید سالار ۹۹

گرافیک سالار ۹۹ جالب و ساده و کارتونیست. البته تصویر صفحه بارگذاری با تمام چیزهای دیگر فرق دارد: یک پیکان خوش رنگ در یک نور خاص که در حد پوسترهای NFS کار شده. غیر از این مورد، بقیه چیزها ساده‌اند. زمینه مراحل به سه دسته شهر و صحرا و جنگل تقسیم می‌شود که زمین تا آسمان باهم تفاوت و هر کدام برای خودشان حال و هوایی دارند.

با این‌که خبری از واقع‌گرایی در سبک گرافیک این بازی نیست اما احتمال این‌که چندین و چند صحنه، یاد سفرهای جاده‌ای قدیم (یا حتی جدید) بیافتید بالاست: سمند تاکسی در جاده‌های جنوب، تیبا در جاده‌های شمال، یا پراید در خیابان‌های شهر.

آیکون‌ها و آیتم‌های سالار ۹۹ ساده و با قلم‌هایی درشت و خوانا ساخته شده‌اند. در کل، از لحاظ بصری شاهد محصولی هستیم که با رعایت حداقل‌ها و استفاده از فضاهای خاص توانسته تجربه متفاوت و به یادماندنی برای مخاطبینش ایجاد کند.

بررسی بازی سالار ۹۹

بحث صدا در سالار ۹۹ خیلی خاص است. قطعاتی برای بازی انتخاب شده که فقط وظیفه دارند شما را به خاطرات و دوره‌های قبل ببرند و بی‌برو و برگرد مغزتان را به سمت سفرهای جاده‌ای هدایت کنند (واقعا ممکن است پس از تجربه این اثر، حس و حال مسافرت ماشینی بگیرید).

موزیک‌ها یکدست نیستند: برای فهرست، قطعه‌ای از یک فیلم سرخ‌پوستی انتخاب شده (البته قدیم‌ها ما تصور می‌کردیم این قطعه برای چند فیلم مشترک است، چون شبکه دو برای تمام آن‌ها از همین یک آهنگ استفاده می‌کرد) که ارتباطی با محصول ندارد مگر از لحاظ نوستالژی. برای مسیر حرکت، ضبط کاست‌خور برایمان تعبیه کرده‌اند تا هرچه نوار قدیمی داریم را دوباره گوش کنیم. از طرف دیگر، کیفیت آهنگ‌ها هم بالاست و با این‌که بعضیشان مال بیش از ۲۰ سال پیش هستند اما شاهد افت صوتی در فایل‌ها نیستیم (می‌تواند یکی از دلایل حجم بالا باشد).

از جالبی‌های سالار ۹۹ این است که می‌توانید آهنگ را عوض کنید و بر اساس فاز و فضا انتخاب کنید که چه بشنوید. اما هر چقدر هم از این ترک‌ها در بازی بگذارند کم است و از سازنده تقاضا داریم هر روز به پلی‌لیست موجود، آهنگ اضافه کند. همچنین می‌شود ترک‌های انتخابی با قابلیت آزادسازی با سکه را هم در محصول جای داد تا به کارآمدی سامانه درآمدی بیافزاید. جلوه‌های صوتی چیز خاصی ندارند: صدای گاز و برخورد و این چیزها. فقط نمی‌دانیم چرا وقتی از خط پایان رد می‌شویم یک عده بچه مدرسه‌ای برایمان هورا می‌کشند!

بازی موبایلی سالار ۹۹

سالار ۹۹ محصولی متمرکز روی نوستالژی و احساسات خوب قدیم، به‌طور خاص سفرهای جاده‌ای است. با این‌که موارد درگیرکننده فراوانی از جمله خودروهای مختلف و ارتقاهای زیاد در بازی تعبیه شده‌اند اما ذات گیم‌پلی تا انتهای مسیر ثابت است و علاوه بر تکراری شدن، در بلندمدت از هیجان آن هم کاسته می‌شود.

همچنین تفاوت زیادی بین تجربه آنلاین و آفلاین نیست. لازم است سازنده کمی به مقوله افزایش چالش و ایجاد تنوع در محیط‌ها یا حالت‌های بازی توجه کند. با تمام این تفاسیر، لذت تجربه صحنه‌های خاصی که بازی برایتان می‌سازد همراه با شنیدن قطعات نابی که انتخاب کرده به هیچ‌وجه قابل انکار نیست و در این ایامی که دستمان از جاده و سفر کوتاه است شاید بتوانیم با سالار ۹۹ حس و حال مسافرت ماشینی را به شکل مجازی تجربه کنیم.

سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری۳.۵ از ۵
گرافیک و طراحی۳.۵ از ۵
صدا و موسیقی۳.۵ از ۵
سامانه درآمدی۳.۵ از ۵
دانلود بازی سالار ۹۹

دریافت بازی سالار ۹۹ از بازار

+۱۲

شاید برایتان جذاب باشد

بازی های اندروید و iOS

بازی های پولی اندروید و آیفون رایگان شده ۲۴ خرداد

در این مطلب قصد داریم نگاهی به بازی‌های رایگان روزانه اندروید و آیفون داشته باشیم …

۵ نظر

  1. یه بازی سراسر فان!!

  2. سالارو عشقه

  3. اسمش یه تنه همه رو حریفه خخخخخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *