دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / از قدیم گفتن که … | تجربه (مجدد) بازی ایرانی «شبان»

از قدیم گفتن که … | تجربه (مجدد) بازی ایرانی «شبان»

این عبارت «از قدیم گفتند که …» کمی قابل تامل است. وقتی این عبارت، سر جمله‌ای می‌آید معمولا یعنی کلماتی که دنباله جمله را کامل می‌کنند قرار است پیام خوبی را به شنونده انتقال بدهند؛ پیامی که در گذر زمان با آزمون و خطا و تجربه پیشینیان به اثبات رسیده است. همیشه اینطور نیست اما اکثر اوقات اوضاع از همین قرار است. صرف قدیمی یا جدید بودن، معیار ارزش‌گذاری نیست. همانطور که تمام چیزهای قدیمی خوب نیستند، همه هم از دم بد نیستند. «شبان» یکی از همان از قدیم گفتندهاست که حتی با گذشت ۵ سال هنوز هم حرف برای گفتن دارد. امروز قرار است به انباری گیم اسکن برویم و کمی از گذشته صحبت کنیم.

بازی رایانه‌ای ایرانی شبان
بازی کامپیوتری ایرانی شبان

شبان یعنی چوپان

شبان بازی اشاره و کلیک، پازل و ماجرایی ایرانی است که در بازارهای بین‌المللی هم منتشر شد. بازخوردهای بازی تقریبا همه‌جا مثبت بودند و کمتر کسی پیدا شد که آن را «خوش» نداشته باشد. به سه علت تصمیم گرفتیم برای شما خوانندگان این بازی را (مجدد) معرفی کنیم: اولی را نمی‌گویم. دومی اینکه شبان هنوز هم به طور کامل ارزش بازی‌کردن دارد و قویا و شدیدا و اکیدا به شما آن را توصیه می‌کنم. اما علت سوم، به این امید که شاید حرف ما به گوش کسی برسد و این محصول را برای اندروید و تلفن‌های هوشمند پورت کنند (محتمل نیست، چون سازنده بازی جدید منتشر کرده که انشالا به‌زودی سراغ آن هم خواهیم رفت).

با توجه به اینکه در ویدیو تقریبا کل موارد را گفته‌ام، خیلی نیازی به نوشتن نیست. ویدیو پایین تمام قسمت‌های بازی را نشان نمی‌دهد و برای درک کامل قضیه باید به سراغ خود بازی بروید. به ویژه، مرحله آخر که اصلا حرف ندارد. تکرارپذیری شبان بالاست؛ گستره سنی مخاطب آن بالاست؛ ابعاد هنری آن بالاست؛ کلا بالاست و هرچه بگویم حق مطلب ادا نخواهد شد.

ویدیو را حتما تماشا کنید. اگر قبلا بازی را تجربه کردید برای ما بگویید. اگر الان به سراغش رفتید نظر خود را بنویسید. همچنین اگر مایل به مشاهده و خواندن ویدیو و مطالب بیشتر درباره بازی‌های ایرانی هستید حتما به ما یادآوری کنید تا دست به کار شویم.

مشاهده ویدیو بازی شبان در آپارات

۰

شاید برایتان جذاب باشد

بازی ریتبون

نقد و بررسی بازی Ritbone | طعم شیرین نوستالژی

سکوبازی جزء پایه‌های صنعت گیم به شمار می‌رود (به نظرم قبلاً هم این را گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *