پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / ۱۵ نکته‌ای که باید قبل از بازی کردن Valorant بدانید!

۱۵ نکته‌ای که باید قبل از بازی کردن Valorant بدانید!

تمام چیزهایی را که لازم است در مورد شوتر رایگان جدید Riot Games بدانید، اینجا در گیم اسکن برای شما آورده‌ایم.

بازی Valorant استودیوی Riot Games اخیرا یک موضوع داغ برای بحث بوده است. بتای خصوصی آن در توییچ با بازخورد دیوانه‌وار ۳۳۴ میلیون ساعت تماشا در اردیبهشت ماه کار خود را آغاز کرد. در حالی که Valorant سیزدهم خرداد ماه بر روی رایانه‌های شخصی عرضه شد، چه چیزهایی را باید قبل از بازی کردنش بدانید؟ بیایید به ۱۵ مورد از آن‌ها اشاره کنیم.

بازی Valorant

۱- Valorant چیست؟

Valorant یک شوتر رایگان اول شخص تیمی ۵ به ۵ است که در آن، بازیکنان از تفنگ‌هایی با نام‌های فانتزی (اما با عملکردهایی نزدیک به سلاح‌های واقعی) همزمان با توانایی‌ها و Ultimateهایی استفاده می‌کنند. حرکت کردن، آهسته‌تر و بسیار تاکتیکال‌تر است. بازیکنان باید برای پیروز شدن، گوشه و کنارها را چک کنند، خط بگیرند و با تیم خود ارتباط برقرار کنند. به تیم، یک ماموریت داده می‌شود و این تیم باید راندهایی را برای امتیاز گرفتن برنده شود که هر مسابقه در بهترین حالت ۲۴ راند دارد.

۲- گیم‌پلی

پس شما دقیقا در Valorant چکار می‌کنید؟ یک مد کلیدی در بازی وجود دارد که دو تیم ۵ نفره آن را شروع می‌کنند. یک تیم، یعنی مهاجمان، باید Spike (همان بمب) را در یک مکان مشخص بکارند. تیم دیگر، یعنی مدافعان، باید آن‌ها را متوقف کنند. مهاجمان با کاشتن Spike امتیاز می‌گیرند، در حالی که مدافعان با خنثی کردن Spike و یا با دفاع کردن تا پایان زمان، صاحب امتیاز می‌شوند. البته، اگر هرکدام از تیم‌ها، تیم دیگر را از بین ببرد، آنگاه آن‌ها امتیاز آن راند را تصاحب خواهند کرد. مهاجمین و مدافعین بعد از ۱۲ راند، جای خود را باهم عوض می‌کنند. اگر مد خنثی کردن بمب (Bomb Defusal) را در Couner-Strike: GO بازی کرده‌اید، آنگاه نسخه Valorant نیز کم و بیش شبیه به همان است.

بیشتر بخوانید:

۳- نقشه‌ها

بازی Valorant

ابتدا ۳ نقشه در دسترس قرار داشت (Haven، Bind و Split) که هرکدام مناظر و ساختمان‌های منحصر به فرد خود را داشتند. نقشه چهارمی به اسم Ascent که در ونیز (Venice) جریان دارد نیز هنگام عرضه بازی، ارائه شد. در حالی که آن‌ها شاید در نگاه اول زیاد به نظر نرسند، اما نکات بسیاری در نقشه‌های Valorant وجود دارد. چینش راهروها و فضاها باعث ایجاد استراتژی‌های متفاوتی برای انداختن نارنجک دودزا، هجوم و دفاع (با توجه به ماموری که با آن بازی می‌کنید) می‌شود. این‌ها موارد زیادی برای فهمیدن هستند و دانستن استراتژی‌های هر بخش نقشه، جزء جدایی‌ناپذیری از موفقیت است.

۴- مامورها (Agents)

بازی Valorant

بیایید وارد بخش «شوتر قهرمانانه» Valorant بشویم. بازیکنان، مامورهای مختلفی را انتخاب می‌کنند؛ هر کدام با توانایی‌ها و نقش خاص خود که ۱۰تای آن‌ها هنگام عرضه در دسترس بودند. در حال حاضر، ما در مورد ۹تای آن‌ها می‌دانیم که به چهار نقش کلیدی تقسیم می‌شوند. Initiator‌ها اساسا شناسایی را ارائه می‌دهند؛ Controller‌ها چندین عملکرد دارند، از مخفی‌کاری (Stealth) گرفته تا کنترل محدوده؛ Duelist‌ها آن‌هایی هستند که بیشتر تمرکزشان روی توانایی‌های مربوط به دمیج‌زدن است و Sentinel‌ها که به عنوان هیروی مدافع/پشتیبانی عمل می‌کنند.

درحالی که این طبقه‌بندی‌ها قطعا به شما کمک می‌کنند، هر ماموری صاحب مجموعه‌ای از توانایی‌هاست که سبک‌های متفاوت بازی کردن را تعریف می‌کند و بر موقعیت‌های متفاوتی اثرگذار است. Raze متخصص تخریب است که می‌تواند با نارنجک‌های خوشه‌ای، جراحت‌های زیادی را ایجاد کند و با یک موشک‌انداز، چندین دشمن را از بین ببرد. از طرف دیگر، جت، یک جنگنده چابک است که می‌تواند به اطراف بپرد، به سطوح بالاتر پرش کند و به عنوان Ultimate خود چاقو پرتاب کند. هر دو در رده‌ی Duelistها قرار می‌گیرند، اما سبک خود را دارند. همین‌طور در رده‌ی Initiator‌ها، Sova برای به‌دست آوردن اطلاعات به‌وسیله‌ی پیکان‌هایی که می‌تواند دشمنان را از میان دیوارها تشخیص دهد، مناسب است. درحالی که Breach، بیشتر دشمنان را از پشت دیوار و CC با امضا و Ultimate خود، گیج می‌کند. درک این‌که هر مامور چطور کار می‌کند، به‌خصوص در مواجهه با دیگران، کلید پیروزی در بازی است.

۵- مامورانی که قفل هستند

بازی Valorant

همه مامورها بلافاصله در دسترس نیستند. دو قهرمان اول باز شده از طریق کسب XP، یکی در سطح ۵ و دیگری در سطح ۱۰ به‌صورت رایگان به‌دست می‌آیند. برای هر کس دیگری، باید از سربرگ Collections یک قرارداد (Contract) بگیرید. همان‌طور که با بازی کردن XP به‌دست می‌آورید، به سمت باز کردن آیتم‌های ظاهری و در نهایت آن مامور می‌روید. البته، اگر نمی‌خواهید سخت کار کنید، می‌توانید ۱۰ دلار برای ۱۰۰۰ امتیاز Valorant بپردازید تا تمام سطوح مورد نیاز و مامور را خریداری کنید.

۶- اسلحه

سلاح های بازی Valorant

همان‌طور که قبلا اشاره شد، اسلحه در Valorant یادآور سلاح‌های واقعی هستند، هم در ظاهر و هم در عملکرد. این سلاح‌ها شامل اسالت رایفل‌ها (Assault riffle) مثل Vandal و Guardian نیمه اتومات، اسنایپر رایفل‌ها (Sniper riffle) مانند Operator فوق‌العاده قدرتمند، اسلحه جانبی (Sidearms) مثل Ghost پرسرعت و Sheriff ریولور، شاتگان‌ها مانند Bucky پمپی (Pump-action)، مسلسل‌های دستی (Submachine guns) مثل Spectre مناسب برای درگیری‌های با فاصله متوسط، هرکدام مقدار متفاوتی Creds هزینه دارند. همه ابتدا با پیستول کلاسیک شروع می‌کنند و همین‌طور که راندها پیش می‌روند، شما می‌توانید Creds برای خریدن دیگر تفنگ‌ها به‌دست آورید. هر سلاحی، الگوی پخشی تیر خاص خود را دارد که باید آن را برای مدیریت شلیک کردن در فاصله‌های مختلف یاد بگیرید. از آن‌جایی که هدشات‌ها درجا کیل می‌شوند، قطعا کم کردن این الگوی پخشی، کمک بزرگی به شما می‌کند.

۷- محدوده تمرین

خوشبختانه، در Valorant محدوده تمرین (Practice range) وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد که الگوی پخشی و دمیج را روی اهداف از مسافت‌های مختلف بررسی کنید. همچنین می‌توانید در چالش‌های مختلف برای بهبود هدف‌گیری خود شرکت کنید؛ ماموریت‌هایی مثل کاشتن و خنثی کردن Spike را تمرین کنید، در اطراف نقشه پرسه بزنید تا طرح آن را یاد بگیرید و حتی در برابر بات‌ها بازی کنید. این موضوع، یک روشی عالی است برای این‌که خودتان را با کم و کیف بازی آشنا کنید قبل از این که آنلاین شوید.

۸- خرید و اقتصاد

اقتصادی بودن در بازی‌ای مانند Valorant می‌تواند بسیار مهم باشد که آن هم اساسا بر پایه‌ی مقدار Credای که در مسابقه به‌دست می‌آورید، تعریف می‌شود. در حالی که می‌توانید با انجام کارهایی مثل کاشتن Spike یا کیل گرفتن، Cred به‌دست بیاورید، پول درست و حسابی‌ای از بردن راندها حاصل می‌شود که ۳۰۰۰تا Cred می‌دهد. باختن به شما ۱۹۰۰تا Cred می‌دهد و اگر دوباره ببازید، ۵۰۰تای اضافی هم به شما داده می‌شود. سه بار پشت سرهم ببازید، ۱۰۰۰تا Cred جایزه می‌گیرید. این یعنی حتی در اوج ناامیدی و شکست هم می‌توانید کامبک بزنید! Credها برای خریدن اسلحه، زره و قابلیت‌هایی مثل نارنجک دودزا استفاده می‌شوند.

اگر یکی از هم‌تیمی‌هایتان Cred کم آورد، می‌تواند درخواست آیتمی را بدهد و آن را توسط هم‌تیمی پولدارتر دیگری خریداری کند. آیتم‌ها همچنین می‌توانند فروخته هم بشوند تا به شما اجازه تغییر استراتژی در هر راند را بدهند. همین‌طور می‌توانید خرید ضروری (Force Buy) کنید که به شما فقط ضروریات را می‌دهد، یا خرید جزئی (Partial Buy) کنید که به چند نفر از اعضای تیم، سلاح‌های ارزان می‌دهد. در سطوح بالاتر، دانستن این‌که چه زمانی بخرید و چه موقعی دست نگه دارید، حائز اهمیت می‌شود، زیرا وضعیت اقتصادی بهتری از حریفتان داشتن (که می‌توانید Credهای آن‌ها را هم در طول مسابقه ببینید) می‌تواند در تغییر شرایط به نفع شما یا نگه داشتن برتری، کمک شایانی بکند.

۹- ارتباط برقرار کردن (Pinging)

یک سیستم ارتباطی (Pinging) برای اشاره به اشیا، محیط، دشمنان و دیگر چیزها وجود دارد. همچنین یک گردانه ارتباطی (Ping Wheel) نیز وجود دارد که می‌توان از آن در طول بازی برای دادن فرمان‌ها و موضوعاتی مثل دشمنان در حال راش دادن، چرخیدن، عقب‌نشینی کردن، جلو رفتن و نشان دادن وضعیت Ultimate یک نفر استفاده کرد. با توجه به این‌که اطلاعات در طول بازی چقدر می‌توانند ارزشمند باشند، استفاده از سیستم پینگینگ، یکی دیگر از کلیدهای اصلی موفقیت است.

۱۰- مد رقابتی (Competitive Mode)

مد رقابتی بازی Valorant

مد رقابتی در ابتدای عرضه Valorant در دسترس نبود، اما هنوز هم مهم است که در مورد آن بدانیم. در مجموع، هشت رنک وجود دارد: Iron, Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond, Immortal و Valorant. به غیر از Valorant، هر رنک شامل ۳ رده (Tier) است. شما باید ۲۰ مسابقه غیررنکی را برای بازی در مد رقابتی انجام دهید و تا زمانی که هم‌تیمی‌ها تا دو رده بالاتر یا پایین‌تر قرار بگیرند، می‌توانید در صف پارتی‌های ۵ نفره قرار بگیرید. عملکرد شما در ابتدای امر، اهمیت خواهد داشت اما هرچه بیشتر پیشرفت می‌کنید، بردن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند (پیروزی بااختلاف زیاد حتی بیشتر). خواهیم دید که اوضاع چطور هنگام عرضه تغییر می‌کند، به‌خصوص با تمایل Riot برای اضافه کردن “عنصر پیشرفت پایدار رنک” که دستاوردهای شما را در طول تجربه رقابتی شناسایی می‌کند.

۱۱- سرورهای اختصاصی با Tickrate 128 هرتزی

بازی Valorant

شوترهای رقابتی معمولاً از سرورهای با Tickrate بالاتر بهره می‌گیرند و Valorant نیز با پشتیبانی از سرورهای اختصاصی با Tickrate 128 هرتزی، در آن جبهه قرار دارد. می‌گوییم «معمولا» زیرا آن بستگی به مانیتور و GPU هر شخص دارد. اگر بهترین تجربه‌ی رقابتی را می‌خواهید، آنگاه داشتن یک مانیتور ۱۴۴ هرتزی و اجرای بازی با ۱۴۴ fps ایده‌آل خواهد بود.

۱۲- سیستم مورد نیاز

بازی Valorant

مانند اکثر شوترهای رقابتی روی رایانه‌های شخصی، Valorant بسیار انعطاف‌پذیر است. حداقل سیستم مورد نیاز آن شامل یک CPU Intel Core 2 Duo E8400، گرافیک Intel HD 3000 GPU و ۱ GB VRAM، ۴GB حافظه و Windows 7/8/10 64-bit می‌شود. اگرچه که این مشخصات، بازی را فقط روی ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌کند برای بازی کردن روی ۶۰ فریم، باید CPU و GPU خود را به ترتیب به یک Intel i3-4150 و GeForce GT 730 ارتقا دهید. آن‌ها که به دنبال بهترین تجربه ورزش‌های الکترونیک هستند نیاز به یک Intel Core i5-4460 3.2GHz و  GeForce GTX 1050 Ti خواهند داشت.

۱۳- آنتی‌چیت

Anti-Cheat بازی Valorant

سیستم آنتی‌چیت (Anti-Cheat) بازی Valorant به نام Vanguard از ابتدای رونمایی در کانون توجهات قرار گرفته است. دلیل این امر، این است که آن یک درایور کرنل مد (Kernel mode) است که حتی اگر بازی نمی‌کردید، با بوت شدن سیستم شروع شده و به‌طور مداوم در پس‌زمینه اجرا می‌شود. همچنین این ابزار، برخی از درایورها را مسدود می‌کند که باعث ایجاد مشکل برای بسیاری از بازیکنان شده است. از آن زمان، Riot این مشکلات را برطرف کرده و پشتیبانی را برای درایورهای نام برده دوباره برقرار کرده است. اکنون همچنین فعال یا غیرفعال کردن Vanguard از تری (Tray) سیستم هرکس ساده‌تر است که مطمئنا هنوز هم برای بازی کردن ضروری است. اگر مایل به ورود به Valorant هستید، باید از نحوه عملکرد آنتی‌چیت و میزان کنترل آن آگاه باشید.

۱۴- لوت باکس‌ها وجود ندارند، اما Battle Pass هست

بازی Valorant

در این بازی، لوت باکسی وجود ندارد. تمام معاملات کوچک، خرید مستقیم هستند. قراردادها می‌توانند با امتیاز Valorant خریداری شوند و باید برای مستقیم باز کردن مامورهای جدید، آن‌ها را خریداری کرد و چندین لوازم ظاهری مانند پوسته‌های (Skin) اسلحه و اسپری‌ها در بتای خصوصی برای خرید با پول واقعی نیز موجود است. یک Battle Pass هم ارائه خواهد شد اما پوسته‌های جایگزینی فعلا در دسترس نیست. تهیه‌کننده اجرایی استودیو، Anna Donlon به Polygon گفت که این کار از این بابت انجام شد که اطمینان حاصل شود که کاراکترها در طول بازی، قابل شناسایی باقی خواهند ماند. اگر پوسته‌های جایگزین به وجود بیایند، «باید به طریقی باشد که به هیچ صورتی روی گیم‌پلی بازی تاثیر نگذارد. این مورد، سطحی خواهد بود، اما فکر می‌کنم روشی برای آن وجود دارد. و این‌ها چیزهایی هستند که ما دوست داریم به جست‌وجوی آن‌ها بپردازیم.»

مطالب مرتبط:

۱۵- ورزش‌های الکترونیک (Esports)

Esports بازی Valorant

بدیهی است که صحبت‌های زیادی درباره پتانسیل‌های ورزش‌های الکترونیکی Valorant وجود دارد، خصوصاً با توجه به سابقه بسیار موفقیت‌آمیزی که Riot Games از خود در این عرصه به جا گذاشته است. در حالی که سازمان‌های متعددی مانند Sentinels و Gen.G الان هم بازیکنانی را برای تیم‌ها گرفته‌اند، اما هنوز لیگی اختصاصی برای Valorant وجود ندارد. Whalen Rozelle، مدیر ورزش‌های الکترونیک Riot، گفت که این شرکت نمی‌خواهد «خیلی سریع برای چیزی عجله کند بدون آن‌که بداند چه چیزی برای هواداران ورزش‌های الکترونیک بهترین است.»

نظر شما کاربران گیم اسکن چیست؟ آیا Valorant می‌تواند یک بازی موفق در کنار بازی‌های هم سبکش شود؟ شما چه راهکارهایی را برای موفق شدن در این بازی پیشنهاد می‌دهید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۴ نظر

 1. نکات خوبی رو گفتین که کاملا بی طرف هم نوشته بودین.
  اما نکات بد بازی از نظر من : پیشرفت توش کشکه.پول ندی خیلی خیلی طول میکشه تا بتونین همه ی کاراکتر هارو باز کنین.
  پول ندین خبری از تفنگ خوشگل و فینیشر و… نیست.البته یه پولی به ازای بازی و لول آپ بهتون میده که هنوز هیچ جایی نمیشه خرجش کرد و فعلا به درد نخوره.
  مپ هاش خیلی کمن (۳ تا واقعا کمه)
  مچ مکینگ به بالانس نیست.
  باگ بازی زیاد بود که تو اپدیت های اخیر کم تر شدن
  و در کل به نظرم فعلا سمتش نرید بهتره تا بعد اوضاعش بهتر بشه.مخصوصا بحث پینگ و ارتباط که ایرانیا باید قند شکن بزنن و اگه قطع بشه میوفتن بیرون(تو این اپدیت جدید اومده)

  • حاجی یه دونه باشی. دقیقا منم همین نظرو دارم
   البته مپش ۴ تاس ولی چیز میز زیاد داره میارزه به ۱۰ تا مپ بعضی بازیای که نگم برات

 2. چه مطلب کاملی بود دستتون درد نکنه
  اطلاعات خوبی از valorant دادین نمیدونستم واجب شد برم تو نخش

 3. چه خوب که سیستم خفنی لازم نداره و مایه های کانتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *