یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / ۱۰ بازی خاطره‌انگیز برتر ماجرایی اشاره و کلیک

۱۰ بازی خاطره‌انگیز برتر ماجرایی اشاره و کلیک

بازی‌های ماجرایی یا به قول ما ایرانی‌ها «فکری»، خیلی پرطرفدار نیستند. بالاخره مردم، ثابت کرده‌اند که در همه مدل سرگرمی، بیشتر به دنبال اکشن و هیجان هستند. اما در این مقاله، ما سعی کرده‌ایم از هرگونه آدرنالین اضافه‌ای دوری کنیم. اینجا قرار است از فسفر سوزاندن صحبت کنیم. از بازی‌هایی که امروزه تا حدودی از دور خارج شده‌اند اما یاد و خاطره آنان همیشه در اذهان گیمرهای قدیمی‌تر باقی خواهد ماند.

بازی Monkey Island

بازی‌های ماجرایی سبک اشاره و کلیک اساساً سخت هستند. در مدل‌های جدید این بازی‌ها که پیش قراول آنان شرکت Telltale Games است، داستان در محوریت قرار دارد اما در بازی‌های قدیمی این سبک، مهم بیشتر پازل‌ها و معماهایی بود که باید از پسشان بر می‌آمدید. هرچند خیلی مواقع با داستان خوب اما نه چندان هیجان‌انگیزی هم مواجه بودیم؛ ماجراهایی که بیشتر رازآلود بودند تا مهیج.

در این مقاله، ۱۰ عدد از بازی‌های سبک ماجرایی اشاره و کلیک که برایمان خاطره‌انگیز هستند و البته حتی‌المقدور در دنیا هم شناخته شده به حساب می‌آیند را برایتان معرفی می‌کنیم. پس با گیم اسکن همراه باشید.

مجموعه Syberia

بازی Syberia

بازی‌های سایبریا، جادویی بودند. البته منظورمان مضمون داستان آنان نیست. اتفاقاً داستان بازی در محیطی نیمه سایبرپانکی و نیمه باستانی در جریان بود. اما موضوع، این است که فضاسازی بازی انگار که ما را جادو می‌کرد. واقعاً در این بازی غرق می‌شدیم و نمی‌دانستیم زمان به چه سرعتی می‌گذرد. به‌خصوص که این بازی در آن زمان به‌وسیله شرکت ایرانی دارینوس به زبان فارسی دوبله شده بود. در واقع به هر محیطی که پا می‌گذاشتیم حس تنهایی غم‌انگیز و عجیبی در آن موج می‌زد. در کنار این، Syberia معماهای خیلی جالبی هم داشت. البته آن زمان‌ها بازی به این راحتی حتی به شما نشان نمی‌داد که با کدام قسمت تصویر می‌توانید تعامل کنید. پس بعضی مواقع، معماها بسیار سخت می‌شد. در بیشتر معماها مجبور بودید به‌وسیله ادوات مکانیکی، پازلی صنعتی را حل کنید.

بیشتر بخوانید:

مجموعه Monkey Island

بازی Monkey Island

بازی‌های جزیره میمون راهشان را از سال ۹۰ میلادی شروع کردند. یعنی سی سال از قدمت این سری می‌گذرد. حق ساخت بازی برای این مجموعه هم چند بار بین شرکت‌های مختلف دست به دست شده است و برخی از نسخه‌ها با وقفه‌های چندین ساله به بازار آمده‌اند. آخرین نسخه Monkey Island هم در سال ۲۰۱۰ میلادی به بازار آمد و یاد و خاطره این سری را با طرفداران میان‌سال آن زنده کرد! این بازی‌ها بیشتر به خاطر طنزی که داشتند مورد توجه قرار گرفتند و سیستم انتخاب دیالوگی که به‌وسیله آن می‌بایست شخصیت‌های بازی را قانع می‌کردید یا شکست می‌دادید. این انتخاب دیالوگ‌های پیچیده شاید امروزه امری عادی باشد اما در زمان خود خیلی شگفت‌انگیز بود.

Machinarium

بازی Machinarium

این بازی، نسبتاً جدید است و هنوز پورت‌های آن برای هر پلتفرم جدیدی در دسترس قرار می‌گیرد اما باور کنید حدود یازده سال از عمر آن می‌گذرد. طراحی هنری این بازی، فوق‌العاده است در عین این‌که کاملاً عجیب می‌نماید. دنیای بازی Machinarium سرد و خشک است و شما رباتی دور انداخته شده را کنترل می‌کنید. بازی سعی کرده مخاطب را از خود نراند. به این معنی که Machinarium در هر مرحله، خودش مقداری شما را در انجام پازل‌ها راهنمایی می‌کند. از سوی دیگر، درون بازی، یک راهنمای قدم به قدم جالب قرار دارد. به این صورت که با انجام یک سری مینی‌گیم، می‌توانید ببینید در منطقه‌ای که هستید باید چه کارهایی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: لیست اچیومنت‌های بازی Machinarium برای اکس‌باکس وان منتشر شد

I Have No Mouth, and I Must Scream

بازی I Have No Mouth, and I Must Scream

دهان ندارم و باید فریاد بزنم، در اصل نام یک داستان کوتاه علمی تخیلی مربوط به دوران جنگ سرد و البته بسیار مشهور است. در این داستان، نفرت از جنگ‌افروزی انسان‌ها موج می‌زند. جایی که یک هوش مصنوعی‌ای که از انسان‌ها متنفر است همه جامعه بشری را کشته و تعداد انگشت‌شماری انسان که باقی مانده‌اند را شکنجه می‌دهد. بازیِ ماجرایی‌ای که بر اساس این داستان کوتاه نوشته شده در زمان خود خیلی مورد توجه قرار نگرفت و نتوانست چندان فروشی کند اما امروزه شاید قدرش بیشتر دانسته می‌شود. کلیت داستان بازی مرتبط به کتاب است اما داستان ویژه خودش را دنبال می‌کند. شما پنج کاراکتر مختلف را به‌صورت مجزا کنترل می‌کنید و در نهایت، تنها یکی از آنان می‌تواند هوش مصنوعی مخوف بازی را شکست دهد. بازی I Have No Mouth, and I Must Scream هفت پایان مختلف دارد که بر اساس انتخاب‌های شما تغییر می‌کند. چنین چیزی برای سال ۱۹۹۵ میلادی خارق‌العاده است.

مطالب مرتبط:

Grim Fandango

بازی Grim Fandango

آقای تیم شفر در جوانیش کلی بازی ماجرایی اشاره و کلیک ساخته که یکی از دیگری بهتر هستند. یکی از آنان هم بازی گریم فندنگو است. بازی عجیبی که در سرزمین مردگان سیر می‌کند. بازی اصلاً جدی نیست و روایتی کمدی دارد و شخصیت‌های بازی هم با آن کت و شلوارهایشان همه اسکلت هستند! در کل، بازی فضای بسیار متناقض و نوآورانه‌ای داشت. جالب است بدانید که Grim Fandango در زمان خودش از ماوس پشتیبانی نمی‌کرد و مجبور بودید منحصراً با صفحه کلید یا دسته آن را تجربه کنید. البته در نسخه بازسازی شده جدید بازی که اخیراً عرضه شده، پشتیبانی از ماوس هم به آن اضافه گشته است. یکی از خلاقیت‌های ویژه بازی در زمان خود آن بود که لازم نبود پیکسل به پیکسل محیط را بگردید تا بالاخره نقطه‌ای را که می‌توانید با آن تعامل کنید، پیدا کنید. بلکه شخصیت اصلی بازی به سمت جایی که می‌توانست با آن کاری انجام دهد سرش را می‌چرخاند. از ویژگی‌های دیگر بازی Grim Fandango این بود که برای به‌دست آوردن سرنخ برای حل معماها مجبور بودید با سایر شخصیت‌ها حسابی صحبت کنید تا بفهمید قدم بعدی‌تان چیست.

The Neverhood

بازی The Neverhood

خیلی‌ها با این بازی به‌خصوص روی کنسول اولیه پلی‌استیشن خاطره دارند. البته با کنسول بازی کردن یک اثر اشاره و کلیک واقعاً سخت هم هست. خاصیت معماهای نورهود این بود که بر خلاف خیلی از بازی‌های ماجرایی، معماها بر اساس عملکرد شخصیت اصلی بازی و تعامل وی با محیط طراحی شده بودند. از این رو، خیلی نیاز به مدیریت داشته‌ها و حمل کردن آیتم‌های جورواجور نداشتید. در کنار روند بازی، جذابیت بصری The Neverhood و پویانمایی‌های آن هم مثال زدنی بود چرا که از تصاویر واقعی کاراکترهای سیمی و خمیری و پویانمایی به شیوه استاپ موشن استفاده شده بود.

مجموعه CSI

بازی CSI

سریال پلیسی جنایی CSI در آمریکا و تا حدودی جهان، خیلی پرطرفدار است. طبیعی است که بازی‌های فکری و جنایی مختلفی هم بر اساس این مجموعه تولید شده باشد. از حدود هفده سال پیش تاکنون برخی نسخه‌ها خیلی خوب هستند و برخی چنگی به دل نمی‌زنند. تقریباً در همه آنان هم می‌بایست صحنه جرم را بررسی کنید، مدرک جمع‌آوری کنید و با کارهایی مثل آزمایشات علمی و بازجویی، بالاخره مجرم و قاتل را به چنگ قانون بیاندازید. اگر از داستان‌های پلیسی خوشتان می‌آید این مجموعه بازی‌های CSI برای شما ایده‌آل هستند.

The X-Files Game

بازی The X-Files Game

سریال اکس فایل، یک زمانی برای خودش حسابی مشهور بود و طرفداران دوآتشه‌ای داشت، البته نه در ایران. با این وجود، یک بازی فیلمی خوب از این سریال ساخته شده که در ایران هم تا حدودی مخاطبان با آن آشنا هستند. بازی به جای طراحی گرافیکی از تصاویر زنده فیلم‌برداری و عکس‌برداری شده، استفاده می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت که بازی‌های فیلمی خوب به تعداد انگشتان دو دست هم نیستند اما The X-Files Game حداقل یک تجربه استاندارد را رقم می‌زد. این عنوان، درباره تحقیقات یک سازمان سری درباره فعالیت‌های فراطبیعی و در واقع فضایی است. شما در این بازی مثل یک کارآگاه عمل می‌کنید و با این‌که بازی، معمای سختی ندارد در تحقیقات خود پرده از اسرار جهان بر می‌دارید.

Post Mortem

بازی Post Mortem

کلاً بازی‌های ماجرایی چون سخت هستند اگر به‌وسیله شرکتی دوبله شوند به ما ایرانی‌ها می‌چسبند حتی اگر در خارج از کشور چندان هم نام بزرگی نباشند. بازی پُست مورتم هم از این آثار است که به لطف دوبله فارسی در ایران برای خودش به شهرت رسید. پست مورتم یک بازی رازآلود جنایی است که شما در آن به عنوان یک کارآگاه خصوصی باید یک قاتل سریالی را به چنگ آورید. برخلاف خیلی از بازی‌های اشاره و کلیک، عنوان Post Mortem از نمای اول شخص روایت می‌شد. البته هنوز هم پس‌زمینه‌ها از پیش رندر شده بودند. بازی، معماهای خیلی سختی نداشت اما فضای تاریک و رازآلود آن حسابی به آدم می‌چسبید.

مجموعه Black Mirror

بازی Black Mirror

مجموعه آینه سیاه از یک تیم تولیدکننده پنج نفره شروع کرده و امروز به شهرتی جهانی دست یافته است. نسخه اول این بازی در سال ۲۰۰۳ میلادی عرضه شد که به عنوان یک بازی اشاره و کلیک، اثر خیلی سنگینی بود. بازی، صد و پنجاه محیط مختلف و پنج ساعت دیالوگ ضبط شده داشت. به‌طور کلی، فضاسازی و داستان در این بازی خیلی اهمیت داشت. بازی طی یک سه‌گانه تکمیل شد و از داستانی جدی، تاریک و البته پیچیده و جذاب بهره می‌برد. در این سری بازی، معماهایی وجود داشت که برای حل آن باید اطلاعات علوم انسانی قوی می‌داشتید. البته شاید نتوان همه معماهای سه نسخه Black Mirror را منطقی دانست اما به هر حال این بازی، آن‌قدر اعتبار داشت که در سال ۲۰۱۷ یک بازسازی از آن عرضه شد که متأسفانه نتوانست موفقیت سه‌گانه اولیه را تکرار کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما کاربران گیم اسکن چیست؟ با لیست ۱۰ برتر بازی‌های خاطره‌انگیز ماجرایی اشاره و کلیک ما موافق هستید؟ جای کدام بازی‌ها خالی است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شاید برایتان جذاب باشد

بازی-Ghost-of-Tsushima

پیش‌نمایش بازی Ghost of Tsushima

رفته رفته به اواخر عمر با شکوه کنسول پلی‌استیشن ۴ نزدیک می‌شویم و هنوز یک …

۴ نظر

  1. هیچی مانکی آیلند نمیشه یادش گرامی
    کاش نسخه جدید بیاد ازش

  2. machinarium روی اندروید بزنین تا بفهمن بازی معمایی خوب چیه

  3. همه بازیها عالی و خاطره انگیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *