یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اختصاصی / ۱۰ بازی اندوهگین برتر

۱۰ بازی اندوهگین برتر

امروزه بازی‌های ویدیویی از آن حالت سرگرمی نه چندان جدی، فاصله گرفته و به رسانه‌ای خلاق برای داستان‌سرایی بدل گشته‌اند. از این رو، در میان خیل عظیم بازی‌ها آثاری مشاهده می‌شوند که با روایتی تراژیک، احساسات مخاطب را به تهییج در می‌آورند. عناوینی که حتی مفاهیم عمیق انسانی را بیان کرده و برای این کار از اندوهگین کردن مخاطب خود بهره می‌برند. در این مطلب، فهرستی از ده بازی اندوهناکی را برای شما تهیه دیده‌ایم که شاید حتی بتوانند اشک را از چشمان شما جاری کنند. پس با گیم اسکن همراه باشید.

The Last of Us

بازی-The-Last-of-Us

بازی آخرین ما درباره انسان‌ها است. همان‌گونه که از نام بازی بر می‌آید، قرار است بدانیم ما چه هستیم، نه زامبی‌ها. بله، در این بازی زامبی هست، بیماری هست، خرابی هست و دنیا به قدری ویران شده که آب و غذا به مانند طلا می‌ماند. اما در نهایت، هنوز این انسان‌ها هستند که به دلایل مختلف، حاضرند خرخره همدیگر را بجوند. انسان‌هایی که حتی برای خدمت به بشریت هم حاضرند خیلی‌ها را قربانی کنند. انسان‌هایی که رحم ندارند و به‌راحتی به عزیزانشان هم دروغ می‌گویند. بازی The Last of Us درباره پدری است که قاچاقچی می‌شود و باز به پدرانگی‌اش باز می‌گردد. اما این بار با دریایی از خون که پشت سر بر جای گذاشته است.

مطالب مرتبط:

Spec Ops: The Line

بازی-Spec-Ops-The-Line

کثیفی جنگ و تأثیرات شدیدی که می‌توانند به‌خصوص بر روح و روان افراد بگذارند در این بازی مورد توجه قرار گرفته است. شما یک نظامی آمریکایی را کنترل می‌کنید که در آینده‌ای نزدیک، دبی طوفانی و صحرا شده را به دنبال تروریست‌ها زیر و رو می‌کند. مکانیک‌ها و اکشن بازی، بسیار لذت‌بخش بود اما در نهایت، بازی خیلی مورد توجه قرار نگرفت. اما آنان که این اثر را تا به انتها تجربه کرده‌اند گواه‌اند که بازی خیلی از زشتی‌های دنیا و به‌خصوص جنگ را به‌خوبی به آنان نشان داده است. یکی از صحنه‌های بازی که مانند تابلوی نقاشی‌ای سورئال عمل می‌کند مادری را نشان می‌دهد که فرزند خود را در آغوش گرفته تا از او محافظت کند. اما آنان در نهایت، میان آتشی که قهرمان بازی به پا کرده زنده زنده سوخته و در همان حالت خشک شده‌اند. این از تصاویری است که با وجود واقعی نبودن، احتمالاً آن را تا زمان طویلی به یاد خواهید داشت.

مطالب مرتبط:

Halo: Reach

بازی Halo: Reach

هیلو ریچ درباره سقوط و شکست است. یک تراژدی کلاسیک که در فضایی علمی تخیلی به تصویر کشیده می‌شود. داستان، درباره فداکاری کردن است. فداکاری برای فردی که کنارت می‌جنگد و ایثار برای هدفی والاتر از جان خویش. در این بازی، امیدی بر حفظ جان شخصیت‌های بازی وجود ندارد. اگر بر دنیای هیلو تسلط می‌داشتید در همان آغاز بازی می‌دانستید که همه قرار است بمیرند و در نهایت، سیاره ریچ به‌دست دشمن بیگانه بیافتد. شما فقط در طول بازی، نظاره‌گر مرگ یکایک هم‌رزمانتان هستید که همه یا جان خود را فدای هدفی بالاتر می‌کنند یا به طرز ناجوانمردانه‌ای از پای در می‌آیند. این بازی در کنار بازی Mass Effect 3 از بهترین آثاری است که توانسته تراژدی را در سبک اپرای فضایی به نحو احسن پیاده کند.

مطالب مرتبط:

The Awesome Adventures of Captain Spirit

بازی The Awesome Adventures of Captain Spirit

زندگی ماشینی و یا حتی وحشی امروزی موجب شده خیلی چیزها را از یاد ببریم. حداقل می‌توان گفت به خیلی چیزها کمتر توجه می‌کنیم. در همین آنی که شاید مشغول عیش خودمان هستیم، یتیمی در گوشه‌ای از این کره خاکی دارد رنج می‌کشد. می‌خواهد یمن، فلسطین و سوریه باشد یا حتی کشورهایی به اصطلاح پیشرفته مثل آمریکا. حتی ممکن است همین همسایه مجاور ما در حال و روزی سخت باشد که از آن بی‌خبریم.

ماجراهای شگفت‌انگیز کاپیتان اسپریت بر خلاف نامی که برایش انتخاب شده اصلاً هیجان‌انگیز نیست. بلکه درد کودک بدسرپرستی را به تصویر می‌کشد که مادرش را در یک سانحه از دست داده و حالا با پدری زندگی می‌کند که خود دچار افسردگی است و با مشروبات الکلی می‌کوشد نفهمد بر او و فرزندش چه می‌گذرد. شما کودکی را کنترل می‌کنید که برای فرار از دردهایش، برای این‌که با عکس مادرش کمتر گریه کند و برای این‌که خستگی جان و روانش را فراموش کند به توهمات بازی‌های کودکانه پناه آورده است. شاید بازی کردن مسکنی باشد که غم‌های خویشتن را اندکی فراموش کنیم اما کاش ما را از رنج دیگران غافل نکند.

مطالب مرتبط:

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

بازی Metal Gear Solid 4

مجموعه بازی‌های متال گیر، همیشه به داستان‌پردازی پر جزییات و پیچیده شهره بوده‌اند. درست مثل انیمه‌های چند صد قسمتی ژاپنی که انگار پایانی ندارند. از این رو اگر بخواهید با تمام وجود، انگیزه‌های شخصیت‌های بازی را در بر گیرید باید همه قسمت‌های متال گیر را یا بازی کرده باشید یا حداقل داستان آنان را کاملاً بدانید. اگر به این اطلاعات اولیه آگاهی داشته باشید، می‌بینید که پیریِ اسنیک چه‌قدر ناراحت‌کننده یا لحظات پایانی بیگ باس چه غریبانه است.

مطالب مرتبط:

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

قسمت دوم The Walking Dead The Final Season

از نظر نگارنده، بازی مردگان متحرک خیلی از سریال آن جلوتر است. درست است که بازی از منظر فنی و ظواهر، حرفی برای گفتن ندارد اما قطعاً داستانی به مراتب باورپذیرتر و درگیرکننده‌تری را تعریف می‌کند. البته اینجا هم در نهایت، این تولیدکننده است که داستان را به پیش برده و به سرانجام می‌رساند. اما این شما هستید که مسیر را مشخص می‌کنید و حتی سرنوشت شخصیت‌های بازی را از میان گزینه‌های پیش روی رقم می‌زنید. این موجب می‌شود حس تعلق خاطر بیشتری به آدم‌هایی که در قصه وجود دارند داشته باشید. یک انتخاب شما ممکن است صمیمی‌ترین دوستتان را به کشتن بدهد یا آسیبی جدید به دیگری وارد کند. مرگ و زندگیِ خیلی از انسان‌ها در دستان شماست.

مطالب مرتبط:

Mass Effect 3

بازی-Mass-Effect

سه‌گانه مس افکت در همه نسخه‌هایش لزوماً تراژیک و غم‌انگیز نیست. بلکه اتفاقاً دو شماره اول بازی، بسیار هیجان‌انگیز و حماسی کار شده‌اند. پس اگر دقت کنید و انتخاب‌های درستی انجام دهید در نهایت، پیروزمندانه میدان نبرد را ترک خواهید کرد. اما این در مورد نسخه سوم صدق نمی‌کند. چراکه هر قدر تلاش کرده باشید و تصمیم‌های به ظاهر صحیحی بگیرید بازی به شما نشان می‌دهد که در زندگی همیشه قرار نیست با تلاش به پیروزی و موفقیت قطعی دست یابید؛ بلکه باید خود را وقف چیزی والاتر کرد، حتی اگر به قیمت جان آدمی تمام شود. سه‌گانه Mass Effect در نهایت به گونه‌ای پایان می‌یابد که غم از دست دادن دوستانی که شاید به آنان عشق می‌ورزیدید و حالا در کنار شما نیستند تا ابد با شما باقی بماند.

مطالب مرتبط:

This War of Mine

بازی-This-War-of-Mine

این هم یک بازی دیگر است که می‌خواهد از جنگ بگوید. اما این بار قرار نیست از دید یک سرباز یا فرمانده با جنگ مواجه شوید. بلکه شما آدم‌های معمولی را کنترل می‌کنید که باید از محاصره‌ای که معلوم نیست چه زمانی تمام می‌شود جان سالم به در ببرند. کاراکترهای بازی، یک مشت آدم بی‌پناه هستند که در خانه‌ای مخروبه و جنگ‌زده زندگی می‌کنند. آنان گشته و تشنه، زخمی و خسته می‌شوند و این وظیفه شماست که به امور آنان رسیدگی کنید. بازی در سرمای استخوان‌شکن زمستان رخ می‌دهد و فضای سیاهی را هم به تصویر می‌کشد. وقتی از خانه بیرون می‌روید تا آذوقه و وسایل مورد نیازتان را پیدا کنید ممکن است با هر تهدیدی روبه‌رو شوید. از نظامیان بی‌شرف و قاتل دشمن گرفته تا غارتگرانی که در این آشفته بازار به دنبال سود خویش هستند. کلمات، فضای غمبار این بازی را نمی‌توانند به خوبی به تصویر بکشند. This War of Mine از بازی‌هایی است که تا آن را امتحان نکنید متوجه منظورمان نخواهید شد. برای مثال می‌توان گفت موسیقی بازی، حداقل یک سوم از بار احساسی اثر را بر دوش می‌کشد و حتماً باید آن را بشنوید تا در چاه اتمسفر افسرده‌کننده بازی بیافتید.

بیشتر بخوانید: محتوای جدید This War of Mine به مناسبت پنج سالگی این بازی منتشر شد

Max Payne

بازی مکس پین، یک اثر کلاسیک است که هنوز هم می‌توان از آن بسیار لذت برد. بازی با این‌که یک تیراندازی هیجان‌انگیز است، در مواقع زیادی با روح و روان شما بازی می‌کند. Max Payne حتی نامش به گونه‌ای انتخاب شده که مخاطب متوجه شود او چه درد و رنجی را تحمل می‌کند. باندهای تولید و توزیع مواد مخدر، همسر و فرزند نوزاد او را کشته و زندگی شاد مکس را به کابوسی بی‌انتها بدل کرده‌اند. هنوز هم وقتی به یاد مراحل کابوس زده‌ی بازی می‌افتم که در آن ضجه‌های خانواده مکس به گوش می‌رسند دلم برایشان می‌سوزد.

Bloodborne

بازی Bloodborne 2

بازی بلادبورن خیلی داستان سرراستی ندارد و بیشتر نمادگرایانه عمل کرده و در لایه‌های زیرین روایت خود، مفهوم را منتقل می‌کند. در واقع باید مکتشف باشید و به دنبال قطعات جورچین داستان بگردید تا آن را کامل هضم کنید. پس نمی‌توانیم بگوییم که بازی، داستان غم‌انگیز مستقیمی دارد.

مطالب مرتبط:

در نگاه اول، این دنیای تیره و تار بازی است که با اتمسفرش شما را به خود می‌کشد. شهری که از لندن خاکستری دوره ویکتوریایی الهام گرفته شده است. این شهر مریض و طاعونی، پر از اجساد مردگان سوخته شده است و زنان در قرنطینه برای رفتگان خود مویه می‌کنند. حتی خورشید بازی هم انگار که دارد خون می‌گرید. فضاسازی بازی Bloodborne در همان لحظات اولیه، شما را می‌گیرد و احساس مرگ و غم در آن موج می‌زند. اگر هم از داستان بازی سر در آورید و مثلاً متوجه بشوید که چرا فلان غول بازی به سرنوشتی که اکنون با آن درگیر است دچار شده، تازه پنجره‌ای جدید رو به فضاسازی معرکه این بازی به روی شما باز می‌شود.

این بود از لیست ۱۰ بازی اندوهگینی که ما انتخاب کرده‌ایم. حالا نظر شما کاربران گیم اسکن چیست؟ کدام بازی‌ها از نظر شما اندوهگین بوده‌اند و اشک شما را درآورده‌اند؟

شاید برایتان جذاب باشد

بازی-Ghost-of-Tsushima

پیش‌نمایش بازی Ghost of Tsushima

رفته رفته به اواخر عمر با شکوه کنسول پلی‌استیشن ۴ نزدیک می‌شویم و هنوز یک …

یک نظر

  1. مکس پین فقط گریه گریه گریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *