دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

یکی از دستاویزهای طرفداران رایانه‌های شخصی برای ادعایشان مبنی بر این‌که «کامپیوتر از کنسول بهتره!» اشاره به ماوس و کیبورد و ارجاع به دقت بیشتر و بالاتر ماوس (موشواره) در بازی‌های تیراندازی، به‌خصوص تیراندازی اول شخص است. ایشان هیچوقت به این‌که بازی‌های ورزشی، به‌خصوص فیفا و پِس، خوراک گیم‌پد هستند اشاره نکرده و با ارجاع به همان تیراندازی‌ها بر طبل برتری پی‌سی می‌کوبند. بحث ما درباره‌ی این‌که کدام پلتفرم بهتر یا بدتر است نیست. امروز در گیم اسکن می‌خواهیم با چند روش ساده برای تقویت و خطازدایی نشانه‌گیری با کنترلر‌ها صحبت کنیم. کنترلر یا «دسته» را می‌شود با کنسول، رایانه، یا حتی تلفن همراه استفاده کرد. پس مهم نیست که روی کدام پلتفرم بازی می‌کنید؛ اگر دسته را می‌پسندید و حس بهتری دارید با همان کار کنید! متن پیش رو ترجمه‌ای آزاد از مقاله‌ای با همین عنوان از وب‌سایت Cultured Vultures است.

چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

چطور با کنترلر بهتر نشانه‌گیری کنیم؟

از اولین روزهای بازی‌های تیراندازی، ماوس و کیبورد (صفحه کلید) به عنوان والاترین ابزار برای تجربه‌ی این آثار به حساب می‌آمده‌اند. با ماوس و کیبورد، دقت و سرعت بالاتر از گیم‌پد است و برای همین شاهد هستیم حرفه‌ای‌ها بیشتر با ماوس مسابقه می‌دهند تا با دسته. اما این به معنی کنار گذاشتن دسته نیست چون با کمی تمرین می‌شود مقابل خیلی از شاخ‌های ماوس و کیبوردی قد علم کرد.

ماوس و کیبورد، گزینه‌های زیادی برای تقویت نشانه‌گیری دارند اما آنچه بین تمام بازی‌ها و تمام ابزارهای بازی مثل دسته یا کیبورد مشترک است همانا تمرین و تمرین و تمرین بیشتر به حساب می‌آید. در ضمن بدانید که همه‌چیز محدود به نشانه‌گیری خوب نمی‌شود؛ بازیکنان حرفه‌ای نه تنها خوب هدف می‌گیرند، بلکه نسبت به موقعیت خود و حریف هم آگاهی داشته و سعی می‌کنند هوشمندانه بازی کنند. پس حواستان به همه‌ی این موارد باشد و فقط در جست‌وجوی تقویت نشانه‌گیری نباشید.

چند توصیه‌ی مختصر برای بهتر شدن هدف‌گیری با دسته هستند که همه می‌توانند آن‌ها را انجام بدهند. این کارها شما را تبدیل به پروردگار تیراندازی اول شخص نخواهند کرد اما برای شروع مسیر، مفید خواهند بود. فقط بدانید که قرار نیست با این کارها به دقت تیراندازی Shroud برسید. پس لطفاً توقعات فضایی را بگذارید کنار.

کنترلر بازی

توصیه‌ی شماره ۱: استفاده از KovaaK’s FPS Aim Trainer

این نرم‌افزار یا بازی، یکی از ابزارهای شناخته شده در استیم برای تمرین نشانه‌گیری با ماوس و کیبورد است اما می‌توانید با دسته هم در آن تمرین کنید. این نرم‌افزار، نمرات خوبی از کاربران دریافت کرده و بازیکن‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. اگر از دسته‌ی پلی‌استیشن ۴ استفاده می‌کنید، نرم‌افزار DS4Windows را بگیرید تا گیم‌پد را فعال کند. اگر دسته‌ی ایکس باکس دارید نیازی به نرم‌افزار مبدل نیست. با کمی جست‌وجو و تحقیق می‌توانید به تنظیمات حساسیت آنالوگ‌های دسته برسید و بدین طریق، قادر خواهید بود بهترین میزان حساسیتِ مناسب برای خودتان را پیدا و از همان در تمام بازی‌های تیراندازی استفاده کنید.

در KovaaK حسابی تمرین کنید و با آزمون و خطا ابتدا سعی کنید به بهترین تنظیمات برسید. KovaaK هزاران گزینه برای تمرین دارد که می‌توانید بر اساس ضعف یا قوت خودتان از آن‌ها استفاده کنید. مثلا اگر برای نشانه‌گیری روی اهداف متحرک مشکل دارید، این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد سرعت و میزان حرکت اهداف را تنظیم کنید. به این وسیله می‌توانید از اهداف ساده‌تر، شروع و درجه سختی را برای خودتان افزایش دهید تا با تمرین و تکرار به میزان مهارت و قلق‌گیری کافی برسید. به یاد داشته باشید که KovaaK یکبار مصرف نیست و باید استفاده از آن را به صورت مرتب در برنامه داشته باشید تا نشانه‌گیریتان هر روز بهتر شود و از یادتان نرود.

چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

توصیه‌ی شماره ۲:‌ حساسیت آنالوگ‌ها را عوض کنید

اکثر بازی‌های تیراندازی دارای تنظیمات پیش‌فرضی برای نشانه هستند که فقط به درد اطفال می‌خورند! معمولاً حساسیت نشانه به صورت پیش‌فرض پایین است و با توجه به سرعت بالای بازی‌های امروزی، این مسئله واقعا معضل به حساب می‌آید. برای کم کردن مشکل نشانه‌گیری با دسته، بهتر است حتما قبل از بازی، تنظیمات حساسیت آن را دستکاری و بیشتر کنید تا جایی که هدف‌گیری، روان و در عین حال سریع شود. وقتی حساسیت افزایش پیدا کند زمان مورد نیاز برای قلق‌گیری و پیدا کردن میزان کافی برای حرکت دادن آنالوگ هم افزایش پیدا می‌کند. پس اگر می‌توانید قبل از شروع بازی اصلی یا مسابقه بروید به حالت تمرینی و تا جایی که می‌توانید با دسته، سر و کله بزنید تا تقریب‌های درست دستتان بیاید.

بیشتر بخوانید:

تنظیمات حساسیت آنالوگ برای افراد مختلف فرق دارد، پس توقع نداشته باشید اگر پسرخاله‌تان با فلان تنظیمات خوب بازی می‌کند شما هم با همان اعداد و ارقام کیفیت نشانه‌گیری بالاتری داشته باشید. همه‌چیز بستگی به خود شما و مقادیری که برایتان کار می‌کنند دارد و این را خودتان باید تعیین کرده و به‌دست بیاورید. همکاران ما برای عناوین تیراندازی رقابتی، معمولاً از حساسیت بالای نشانه‌گیری استفاده می‌کنند، اما عده‌ای از همکارها هم هستند که ترجیح می‌دهند با حساسیت پایین و دقت بالاتر بازی کنند.

کنترلر بهتر بازی

توصیه شماره ۳: قلق‌گیری و کالیبره کردن دسته

اگر قرار نیست دسته‌هایتان را سالی یکبار عوض کنید بهتر است حواستان به «سر خوردن» باشد: سر خوردن (Drifting) حالتیست که در دسته‌های قدیمی و زیاد استفاده شده و در اثر افت کیفیت مدارها رخ می‌دهد. در این حالت، دسته برای خودش واکنشی نشان می‌دهد که شما برایش برنامه‌ریزی نکرده‌اید. مثلاً وقتی گیم‌پد قدیمی بین جهت چپ و پایین تمایز کامل قائل نمی‌شود و برای این‌که هدفتان درست شود لازم است بیشتر به سمت چپ یا بیشتر به سمت پایین بگیرید. یکی از نشانه‌های دسته‌های مستهلک، آنالوگ‌هایی هستند که بعد از حرکت، کامل یا با سرعت لازم به حالت عادی برنمی‌گردند.

برای کم کردن تاثیر این دست مشکلات، بسیاری از بازی‌ها گزینه‌هایی برای تنظیم «نسبت خطا» یا Dead Zone دارند که به بازیکن امکان تغییر حساسیت واکنش دسته را می‌دهند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید برای بازی تعیین کنید تا چه حدی نسبت به فشار انگشت روی جهت‌های آنالوگ حساس باشد. به این وسیله می‌توانید حرکات اضافی و ریز و پرش‌های نشانه‌گیری را کم کنید.

اگر دسته نو باشد میزان نسبت خطا پایین و به میزانی که آنالوگ‌ها و جهت‌ها خطا دارند باید از نسبت خطای بیشتر یا مقدار Dead Zone بالاتر استفاده کنید. حواستان باشد اگر این مقدار را خیلی کم کنید با کمترین اشاره به آنالوگ شاهد حرکت خواهید بود که مطلوب نیست. اگر هم این مقدار خیلی زیاد باشد نخواهید توانست عملکرد خوبی در عناوین سرعت‌محورِ رقابتی داشته باشید، پس بدانید این تکنیک، یک راه‌حل موقتی تا زمانی که دسته‌ی نو بخرید است.

چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

توصیه‌ی شماره ۴: در صورت امکان از گزینه‌های «شیب واکنش» یا Response Curve استفاده کنید

دو شرکت Respawn Entertainment و id Software بازی‌های تیراندازی اول شخص بسیار مناسبی برای تجربه با کنترلر دارند به این خاطر که هنگام تولید، هم مخاطبین ماوس و کیبوردی را در نظر می‌گیرند هم دیگران را. بهترین مثال این مورد Apex Legends است که با تنظیمات شیب حساسیت کامل عرضه شده. اگر Apex را با دسته بازی کنید، پنج حالت مختلف برای شیب واکنش در اختیار شماست: کلاسیک، پایدار (Steady)، هدف دقیق (Fine Aim)،‌ سرعت بالا (High Velocity) و خطی (Linear). بین این‌ها حالت هدف دقیق، مورد پسند بازیکنان حرفه‌ای‌تر است. شیب واکنش تعیین می‌کند آنالوگ شما با چه سرعتی به بالاترین حد حساسیت یا واکنش می‌رسد و با انتخاب هدف دقیق می‌توانید این بازه‌ی زمانی را به میلی ثانیه برسانید تا ظرافت نشانه رفتن بیشتر شود.

اگر مدت طولانی از حالت‌های پیش‌فرض استفاده کرده باشید با تغییر شیب واکنش، تقریبا همه‌ی قابلیت‌های نشانه‌گیریتان تغییر خواهند کرد و برای اخت شدن به حالت جدید لازم خواهد بود زمان زیادی را برای قلق‌گیری و تمرین اختصاص دهید. پس اگر گزینه‌ها را دستکاری کردید حتماً قبل از مسابقه، تمام حالت‌های تمرینی را تجربه کنید.

مطالب مرتبط:

با حرکت به سمت نسل بعد و افزایش تعداد بازیکن‌های کنسولی و با توجه به مقولات مربوط به محصولات چند پلتفرمی، هر روز تعداد کسانی که از امکانات شیب واکنش استفاده می‌کنند بیشتر خواهد شد و مسیر تعبیه‌ی گزینه‌ها و امکانات بیشتر برای تنظیمات روی دسته‌ها روز به روز هموارتر می‌شود.

چطور با کنترلر بهتر نشانه بگیریم؟

توصیه‌های عمومی برای نشانه‌گیری بهتر

 • گیم‌پد گران‌تر و پر دکمه‌تر به معنی نشانه‌گیری بهتر نیست. با این‌که خیلی از دسته‌ها «حرفه‌ای» حساب می‌شوند و قیمت بیشتری دارند اما معجزه نمی‌کنند و با استفاده از آن‌ها در آن واحد، تبدیل به خدای تیراندازی نخواهید شد. الکی دنبال دسته‌های گران نباشید!
 • قدرت و سرعت واکنشتان را با سالم زندگی کردن افزایش دهید. نتایج تحقیقات علمی نشان داده بین کیفیت واکنش و خورد و خوراک و خواب، رابطه‌ی مثبت وجود دارد. اگر غذای خوب نخورید، به اندازه‌ی کافی نخوابید، و در کل استرستان بالا باشد کیفیت و سرعت واکنشتان مناسب نخواهد بود. اگر می‌خواهید در دنیای حرفه‌ای گیم موفق شوید منظم زندگی کنید.
 • اول با آنالوگ راست نشانه را تنظیم کنید بعد با آنالوگ چپ کاراکتر را جابجا کنید.
 • گزینه‌ی Aim Assist را خاموش نکنید. بدون این گزینه برای مدت طولانی درگیر خواهید بود.
 • تمرین کنید. وقتی وارد یک بازی جدید می‌شوید و همان ابتدای کار، بهترین بازیکن نیستید اعصابتان به هم نریزد. تمرین کنید، به جایگیری و حرکت توجه کنید، روی جایگاهتان در نقشه تمرکز کنید و در کنار این‌ها سلاح‌ها را بشناسید تا در نهایت بتوانید هر روز بهتر شوید.

به نظر شما آیا با دسته نمی‌شود رقابتی بازی کرد؟ ترجیح شما برای بازی‌های تیراندازی، ماوس و کیبورد است یا گیم‌پد؟ کدام بازی‌ها با ماوس و کیبورد و کدام‌ها با کنترلر بهتر تجربه می‌شوند؟ نظرات خود را با گیم اسکن در میان بگذارید.

+۲۶

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Deiland: Pocket Planet Edition

نقد و بررسی بازی Deiland: Pocket Planet Edition

بازی‌های شبیه‌ساز کشاورزی در جهان کم طرفدار نیستند. نشانه‌اش هم این است که سری Story …

۱۰ نظر

 1. مرسی از این آموزش بسیار عالی

 2. بازیهای شوتر رو ولی هرکار کنی بازم با موس و کیبورد راحتتره
  بخصوص اگه اول شخص باسه

 3. تشکر از معرفی ابزارهای کاربردی

 4. فوتبال بازی کردن که خوراکه دستس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *