پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / خفن‌ترین قهرمان کچل: کریتوس | قسمت اول

خفن‌ترین قهرمان کچل: کریتوس | قسمت اول

چندین ماه قبل، نظرسنجی‌ای با عنوان «خفن‌ترین قهرمان کچل» در سایت گیم اسکن برگزار شد. از بین گزینه‌های موجود، کریتوس با دو رای بیشتر از مامور ۴۷، رتبه نخست را از آن خودش کرد. جالب است بدانید که در طول حدود سه هفته‌ای که نظرسنجی باز بود، مامور ۴۷ تا اواخر راه در جایگاه اول قرار داشت، اما در روزهای واپسین و با اختلاف دو رای ناقابل جای خودش را به رقیب یونانی‌اش داد. اما نگران نباشید، پس از این‌که همه‌چیز را درباره کریتوس دانستیم می‌رویم سراغ مامور ۴۷ تا ببینیم قصه او از چه قرار بوده. پس امروز همراه گیم اسکن باشید تا کمی بیشتر درباره این قهرمان کچل و خشن بدانیم.

اسطوره‌شناسی

کریتوس پیش از این‌که قهرمان مجموعه خدای جنگ باشد یک شخصیت اسطوره‌ای مربوط به یونان بوده. Cratus املای قدیمی نام اوست و در کمال تعجب باید گفت که این شخصیت در اسطوره‌های یونان بسیار کمرنگ و کم نقش است. در مورد ریشه و خاستگاهش به نظر می‌رسد او فرزند دو تایتان بوده. هنگامی که زئوس از تایتان‌ها برای مقابله با کرونوس درخواست کمک می‌کند، مادر کریتوس سه فرزندش را به خدمت او می‌فرستد. از اینجا به بعد، کریتوس می‌شود نماد قدرت زئوس و چند باری که در اسطوره به او اشاره می‌شود به عنوان نماینده اجرای حکم خدای رعد در صحنه حاضر است. در حقیقت، اسطوره‌شناسان، کریتوس را مفهومی انتزاعی از قدرت و قاطعیت زئوس می‌دانند و معتقد هستند انسان‌نمایی او در متون یا روی یک نقاشی سفالی صرفاً یکی از رسوم اسطوره‌پردازان باستان بوده و وجودش بیشتر از این‌که فیزیکی باشد ماورایی و مفهومیست. طبق اطلاعات موجود، کریتوس جزء خدایان رده پایین و کمرنگ بوده است.

اسطوره نشناسی!

اما آنچه در مجموعه خدای جنگ اتفاق افتاده تقریباً برعکس این مسئله است. اولین تناقضی که بین کریتوس در گیم و کریتوس در افسانه وجود دارد مربوط به نام‌گذاری و نمادگذاری اوست. «خدای جنگ» نام یکی دیگر از خدایان یونانی به نام اِرِس/اَرِس/اریس (تلفظ‌های مختلف) است و نمادی که برای بازی انتخاب شده نماد همان خدا و نشانگر جنگ است. مورد دیگری که در مورد کریتوس بازی خدای جنگ وجود دارد ریشه خانوادگی اوست؛ با این‌که کریتوس، اسطوره فرزند تایتان‌هاست اما شخصیت قهرمان مجموعه گاد آو وار فرزند مستقیم خدای رعد زئوس و با تمامی خدایان الیمپوس خواهر و برادر است. به نظر می‌رسد بهتر است بین شخصیت افسانه‌ای بازی و شخصیت اسطوره‌ای موجود در کتب و اسناد فاصله قائل شویم و ریشه‌هایشان را با هم ترکیب نکنیم چون وقتی می‌رسیم به اسطوره‌شناسی آخرین نسخه از مجموعه، قضیه پیچیده‌تر می‌شود و آن‌جاست که دیگر هیچ چیز را نمی‌شود به دیگری ربط داد!

مطالب مرتبط:

اطلاعات موجود درباره کریتوس در مجموعه خدای جنگ از چندین منبع مختلف به‌دست ما می‌رسند: اتفاقاتی که در بازی‌ها از سال ۲۰۰۵ تا الان افتاده، اطلاعاتی که در کمیک‌ها و کتاب‌های جانبی منتشر شده، حدس و گمان‌های طرفداران، و اشارات ریزی که در مصاحبه‌ها توسط نویسندگان و سازندگان به گذشته یا شخصیت او شده است.

از سال ۲۰۰۵ تا الان، هفت عنوان از این مجموعه منتشر شده‌اند و همان‌طور که می‌دانید نسخه بعدی برای کنسول PS5 در دست ساخت قرار دارد. داستان و زندگی‌نامه کریتوس در بین این بازی‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شود: کریتوس در یونان که داستانش تا یکی قبل از آخرین بازی روایت می‌شد؛ کریتوس در شمال اروپا که از نسخه آخر شروع شده و قرار است در قسمت بعدی با نام Ragnarok ادامه پیدا کند. پس اول می‌رویم سراغ پیشینه یونانی این قهرمان کچل.

صادره از یونان!

طبق اطلاعات موجود، خالق این شخصیت در صنعت گیم، آقای دیوید جف است که نام او در کنار عناوین Twisted Metal و God of War شناخته شده است. او به دنبال خلق قهرمانی خشن و بی‌رحم اما بی‌شباهت به شخصیت‌های افسانه‌های یونانی بوده. اما کسی که طرح این شخصیت را رسم کرده و روی کاغذ (شایعه می‌گوید اولین بار روی دستمال میز غذا!) به آن جان بخشیده آقای چارلی ون، کارگردان واحد بصری سانتامونیکا در زمان کار روی اولین نسخه از این مجموعه بوده است. مشخصات شناسنامه‌ای این کچل بی‌شاخ و دم از این قرار است:

 • نام: کریتوس
 • نام پدر: زئوس
 • همسر شماره ۱: لیسانداری یونانی
 • فرزند شماره ۱: کلیوپ/کلیوپه (Calliope)
 • همسر شماره ۲: لافی
 • فرزند شماره ۲: آتریوس (Atreus)
 • قد: ۲ متر و خورده‌ای
 • سن: ۲۰۰ سال

رد قرمز روی چهره (سرخی تو از من!)

در زمان‌های قدیم، خدایان الیمپ از یک پیشگویی خبردار می‌شوند: قهرمانی با یک رد روی چشم چپ، شما را از تخت‌هایتان پایین خواهد کشید. به دنبال این خبر، ارس و آتنا به گوشه گوشه عالم می‌روند تا این قهرمان را پیدا کرده و پیش از این‌که به قدرت برسد کارش را یکسره کنند. در خانه‌ای، دو برادر به نام‌های کریتوس و دیموس در حال بازی بودند.

دیموس روی چشمش ماه گرفتگی داشت. ارس متوجه این رد شده و برای بردن بچه وارد منزل می‌شود. کریتوس با ارس رو در رو شده و در اثر این درگیری رد زخمی روی چشمش ایجاد می‌شود. خدایان برادر کریتوس را برداشته و صحنه را ترک می‌کنند و به این صورت پیشگویی به حقیقت می‌پیوندد. کریتوس بعدها می‌شود قهرمانی که خدایان را از تاج و تختشان پایین می‌کشد.

کریتوس رشد کرده و ازدواج می‌کند. فرزند او کلیوپ، دختری ضعیف و بیمار بوده که به دستور حاکمان اسپارتا باید به عنوان یک بچه ضعیف از شهر بیرون انداخته می‌شده تا بمیرد. کریتوس برای این‌که این اتفاق نیافتد می‌رود به دنبال امبروژا (Ambrosia)، نوشیدنی خدایان، تا با آن دخترش شفا پیدا کند. در مسیر رسیدن به این نوشیدنی شفابخش، کریتوس توسط خدای جنگ، ارس، برگزیده می‌شود تا به نمایندگی از او در مسابقه‌ای که بین خدایان برگزار شده شرکت کند.

از دست ندهید: مستند God of War: Raising Kratos منتشر شد + لینک دانلود

هر خدایی برای خودش یک قهرمان انتخاب کرده تا با هم نبرد کنند و در نهایت یکی باقی بماند و باعث افتخار خدای خودش شود. کریتوس در نبردهای زیادی با منتخبین خدایان مختلف می‌جنگد و یکی پس از دیگری آن‌ها را همراه با سپاهی از سربازان اسپارتا نابود می‌کند. در نهایت به امبروژا می‌رسد اما در مصاف با قهرمان منتخب هیدیس (Hades) به مشکل می‌خورد.

مقابله با الرک

الرک (Alrik) پادشاه بربرهاست و پدر بیماری دارد که برای نجاتش نیازمند امبروژاست. نبرد سختی بین این دو قهرمان اتفاق می‌افتد اما کریتوس به قیمت جان سپاهیانش، امبروژا را از دست نداده و به اسپارتا بازمی‌گردد و دخترش را نجات می‌دهد. به خاطر دلاوری‌ها و افتخاراتش توسط پادشاه اسپارتا به درجه فرماندهی (Captain) می‌رسد.

در این زمان، سربازی دلاور به سپاه کریتوس می‌پیوندد به نام آترئوس (Atreus). این جوان تا پای مرگ کنار فرمانده‌اش می‌جنگد و پس از کشته شدنش، کریتوس شخصاً جنازه‌اش را حمل و دفن می‌کند. ممکن است ارتباطی بین این شخصیت و نام فرزند دوم روح اسپارتا وجود داشته باشد؟

کریتوس به جنگ افروزی و جنگاوری ادامه می‌دهد و قسم می‌خورد تا زمانی که اسپارتا در تمام ممالک عالم شناخته نشده از پا ننشیند. سپاه اسپارتا به فرماندهی کریتوس دوباره با بربرها و فرمانده‌شان الریک روبه‌رو می‌شوند. نتیجه نبرد به نفع سپاهیان دشمن رقم می‌خورد و الریک می‌خواهد برای مرگ پدرش که زمان جنگ قبلی و به خاطر نداشتن امبروژا جانش را از دست داده از کریتوس انتقام بگیرد و او را همان‌جا نابود کند. در این لحظه، کریتوس دست به دامن ارس خدای جنگ شده و قسم می‌خورد که اگر او را پیروز کند تا ابد خدمت‌گزارش خواهد بود. ارس دعا را می‌پذیرد و با نابود کردن تمامی بربرها، سلاح «تیغ‌های آشوب» (Blades of Chaos) را به شکل زنجیر و به نماد اسارت به او می‌دهد. به این ترتیب کریتوس به خدمت خدای جنگ در می‌آید و تا سال‌ها به نام او و به خاطر او جنگ و خونریزی راه می‌اندازد.

نفرین روح اسپارتا

در یکی از این حملات به دهکده‌ای که پیروان آتنا در آن زندگی می‌کردند کریتوس به معبدی می‌رسد. پیشگوی معبد به او اخطار می‌دهد در صورت هتک حرمت، آن مکان دچار نفرین ابدی خواهد شد. کریتوس پیشگویی را نادیده می‌گیرد و پس از وارد شدن به معبد، تمام افراد داخل آن را قتل عام می‌کند. پس از فروکش کردن خشم و حالت جنون، متوجه می‌شود جسد همسر و دخترش هم بین کشته‌ها قرار دارند.

بیشتر بخوانید: آنالیز و بررسی تبر لوایتان، سلاح جدید کریتوس در بازی God of War

ارس حاضر می‌شود و توضیح می‌دهد او زن و دخترش را از اسپارتا به آن‌جا منتقل کرده تا کریتوس با نابود کردن غیر عمدی آن‌ها دیگر هیچ ارتباط و وابستگی‌ای نداشته باشد و بتواند به بهترین و بی‌رحم‌ترین قهرمان برای خدایان تبدیل شود. کریتوس با شنیدن این داستان تصمیم می‌گیرد دیگر به ارس خدمت نکند. همچنین هنگام ترک دهکده توسط همان پیشگوی معبد نفرین می‌شود و خاکسترهای زن و فرزندش بر بدنش می‌نشیند. نفرین کریتوس حمل این خاکستر روی تنش تا ابد است. رنگ سفیدی که خاکستر به او می‌دهد باعث می‌شود لقب روح اسپارتا (Ghost of Sparta) برایش انتخاب شود.

تا اینجای قصه را داشته باشید و اگر چیزهای بیشتری در مورد پیشینه و سابقه‌ی کریتوس می‌دانید برایمان در بخش نظرات بنویسید. قسمت دوم این متن به ادامه مسیر خدای جنگ از زمان طغیان علیه ارس تا مبارزات با خدایان الیمپ خواهد پرداخت.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۸ نظر

 1. تکمیل ترین مقاله رو دادی حرفی نیست

 2. نمیدونستم تفاوت داره کریتوس بازی با کریتوسی که توی افسانه درست کردن

 3. محشرررررررررررررررررررررررررررر

 4. کریتوس رو کامل شرح دادی برامون علیرضا خان. سپاسگزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *