پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / برترین بازی‌های خاطره انگیز کنسول میکرو

برترین بازی‌های خاطره انگیز کنسول میکرو

کنسول NES شرکت نینتندو در ایران به علل مسائل سخت‌افزاری که داستان مخصوص به خودش را دارد با نام میکرو شناخته می‌شود. میکرو در ایران خیلی معروف بود و حتی بازی‌هایش، امروزه نیز برای بچه‌های کوچک مناسب هستند. این کنسول، بازی‌های مطرح زیادی دارد که البته برخی از آنان اصلا در ایران طرفدار نداشتند. مانند سری افسانه زلدا که شاید کارتریج یا همان نوار آن اصلا در بازار ایران به این راحتی‌ها پیدا نمی‌شد. ما در این مقاله، فهرستی از بازی‌هایی را که در ایران خیلی معروف بودند و خاطرات کودکی ما را تشکیل داده‌اند، برایتان معرفی می‌کنیم.

Super Mario Bros

بازی Super Mario Bros

بازی ماریو، گل سرسبد عناوین انحصاری میکرو است که همان نسخه اولیه از ماریو در ایران به نام قارچ خور معروف شد و هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده است. حتی برخی پیرمردها نیز در ایران با این بازی آشنایی دارند.

چیزی که ماریو را در زمان خودش معروف کرد، طراحی مراحل بسیار جذاب آن بود؛ به گونه‌ای که هر مرحله، سکوبازی‌های خیلی نرمی داشت و از طرفی دیگر، راه مخفی‌های هر مرحله باعث می‌شد بتوان آنان را چندین بار انجام داد. روان بودن حرکت و پویانمایی‌های ماریو، امروزه خیلی چیز عجیبی نیست اما در آن زمان، باور استانداردهای معرفی شده در این اثر سخت بود.

Adventure Island

بازی Adventure Island

رقیب ماریو در ایران، ادونچر آیلند بود. در این بازی هم، شخصیت اصلی با خوردن میوه‌ها امتیاز می‌گرفت برای همین به آن میوه‌خور می‌گفتند. البته این بازی هم در سبک سکوبازی یا پلتفرمر بود اما برخلاف ماریو، روند سریع‌تری داشت. به خصوص که شخصیت اصلی بازی در بعضی مواقع، سوار بر تخته اسکیت می‌شد و با سرعت زیادی در مسیر حرکت می‌کرد.

بازی، مراحل زیاد و گوناگونی داشت و داستان آن هم مانند خیلی دیگر از عناوین آن زمان در مورد نجات شاهزاده‌ای دزدیده شده بود. البته مراحل بازی، آن دقت و جزییات ماریو را نداشت اما به هر حال روند بازی بسیار لذت‌بخش بود.

Contra

بازی Contra

کنترا از آن بازی‌های خوبی است که توانسته تا به امروز محبوبیتش را حفظ کند. این بازی هم از آن آثاری بود که استانداردهای سبک اکشن تیراندازی دو بعدی را تعریف کرد. برخلاف خیلی از عناوین مشابه در آن زمان، شخصیت‌های بازی می‌توانستند سلاح‌های متنوعی را شکار کنند که هر کدام مزایا و معایت خاص خود را داشتند. مثلا سلاح لیزری، بسیار قدرتمند ولی کند بود. همچنین مسلسلی، گلوله‌ها را در پهنه وسیعی شلیک می‌کرد اما از قدرت کمتری برخوردار بود.

نکته دیگر اینکه مراحل بازی بسیار شلوغ بودند و بازی در نوع خود بسیار سخت بود. جالب اینکه تنوع دشمنان هم بالا بود و کشتن هر کدام یا فرار از گلوله‌های آنان، استراتژی خاص خود را می‌طلبید. در نهایت اینکه مراحل بازی نیز پویا بودند و مثلا دیوارها حرکت می‌کردند و می‌بایست حواستان به همه جا می‌بود. این بازی به خاطر سخت بودن، بیشتر برای بازی دو نفری مناسب است. چند نسخه از این سری بازی برای میکرو عرضه شده که همگی عالی هستند و در آن زمان در ایران با نام راکی رامبو شناخته می‌شدند!

Duck Hunt

بازی Duck Hunt

شرکت نینتندو همیشه به خاطر دسته‌های نوآورانه‌اش معروف بوده است. حقیقت این است که در اوایل تولد صنعت بازی‌های ویدیویی، دستگاه‌های بزرگ بازی آرکید در مراکز تفریحی بسیار پرطرفدار بودند. این دستگاه‌ها از منظر سخت‌افزاری هم از کنسول‌های خانگی قوی‌تر بوده و امکانات کنترلی بیشتری نیز داشتند. نینتندو توانست با تولید دسته‌های مخصوص بازی که شبیه تفنگ بودند بخشی از این قابلیت‌های آرکیدی را به خانه‌ها بیاورد. بازی‌هایی بودند که از این دسته‌ها بهره می‌بردند ولی یکی از معروف‌ترین و بامزه‌ترین این بازی‌ها شکار مرغابی است که روند ساده اما جالبی داشت. مرغابی‌ها پرواز می‌کردند و شما هدف‌گیری و شلیک می‌کردید. البته دسته‌های مخصوص NES خیلی دقیق نبودند اما در حد خودشان هدف‌گیری در بازی‌ها را خیلی جذاب می‌کردند.

Double Dragon

بازی Double Dragon

بازهای بزن برو جلو که بر مبارزه تن به تن تاکید داشتند در زمان کنسول‌های میکرو و سگا خیلی پرطرفدار بودند. یکی از این عناوین هم سری Double Dragon هستند. این بازی‌ها در خارج از کشور هم بسیار مطرح شدند و حتی از روی آنان، فیلم سینمایی هالیوودی و یک سریال کارتونی نیز ساخته شده است. داستان بازی در مورد یک جفت برادر دوقلو است که از قضا هر دو در هنرهای رزمی ماهر هستند. روند بازی، خیلی ساده بود و کاراکترها فقط در چهار جهت حرکت می‌کردند و صورتشان هم همیشه به چپ یا راست بود. تنها نکته جالب و پیچیده بازی این بود که اگر دو نفره بازی می‌کردید می‌توانستید با نفر دوم، ضربات ترکیبی بزنید.

Tecmo Cup Soccer Game

بازی Tecmo Cup Soccer Game

می‌توان گفت حداقل میان بچه‌های دهه شصتی و هفتادی، تقریبا هیچ‌کس نیست که نداند سوباسا در فوتبالیست‌ها کیست. این کاپیتان نوجوان، عشق خیلی از کودکان و نوجوانانی بود که شاید حتی خیلی هم اهل فوتبال بازی کردن نبودند اما این شخصیت و کارتون قدیمی را واقعا دوست داشتند. بازی کاپیتان سوباسا روی کنسول NES یکی از بازی‌های به اصطلاح شاخ زمان خودش بود. نوارش به سختی در بازار پیدا می‌شد اما اگر پیدا می‌کردید در حکم گنج بود. بازی کاپیتان سوباسا روی میکرو بر خلاف خیلی از بازی‌ها، داستان مفصل و میان پرده داشت. بازی شخصیت‌های مختلفی داشت که بر اساس کارتون فوتبالیست‌ها داستان را پیش می‌بردند. روند بازی هم سخت و طاقت‌فرسا بود اما اگر یک مسابقه را پیروز می‌شدید بازی به شما یک کد می‌داد که می‌توانستید بعدا بازی را از جایی که تمام کرده بودید ادامه دهید. این وسط، فقط یک ایراد اساسی وجود داشت. آن هم این که بازی کلا ژاپنی بود و هیچی از آن نمی‌شد فهمید. البته امروز نسخه‌های انگلیسی و حتی فارسی بازی در اینترنت موجود است و می‌توانید از آنان هنوز هم لذت ببرید.

Battle City

بازی Battle City

بازی شهر نبرد یا همان تانک خودمان از آن عناوینی بود که روی تمام نوارهایی که چند بازی داشتند یا به اصطلاح آن زمان، چند لبه بودند پیدا می‌شد. یک بازی کوچک اما بسیار لذت‌بخش به خصوص اگر آن را دو نفره تجربه می‌کردید. شما یک تانک را کنترل می‌کردید که در نقشه‌های پیچیده با تانک‌های دشمن می‌جنگید. نکته حائز اهمیت در مورد روند بازی، این بود که شما تانک‌ها و گلوله‌های مختلف را می‌توانستید به دست آورید و محیط‌های بازی یا در واقع همان بلوکه‌های تشکیل‌دهنده محیط، تخریب‌پذیر بودند و این خودش باعث می‌شد بتوانید برای اتمام مراحل بازی، راه‌های خودتان را بسازید. بازی، یک ویرایشگر مرحله مفصل هم داشت که می‌توانستید به وسیله آن، مراحل مورد علاقه خود را بسازید.

Teenage Mutant Ninja Turtles

بازی Teenage Mutant Ninja Turtles

بازی‌های لاک‌پشت‌های نینجا همیشه معروف و محبوب بوده‌اند. حتی آن زمان که در صداوسیما از این کارتون‌ها نمی‌گذاشتند بچه‌ها آدامس‌هایی را می‌خریدند که در آن‌ها تصویر لاک‌پشت‌های نینجا داشت. به هر حال، بازی میکروی لاک‌پشت‌های نینجا هم خیلی دوست داشتنی بود. در واقع سعی شده بود تمام کاراکترهای مثبت و منفی سری کارتون‌های لاک‌پشت‌های نینجا در بازی گنجانده شود که این در نوع خود بسیار جذاب بود. در این بازی، تنوع دشمنان بسیار بالا بود و مبارزه با هر کدام استراتژی خاص خود را می‌طلبید. در مجموع، این بازی بسیار خاطره‌انگیز و صد البته سخت بود.

Jackal 

بازی jackal

ما در ایران، کلا هر بازی‌ای که در آن یک ماشین با چیزی مبارزه کند می‌گوییم ماشین جنگی. یکی از اولین بازی‌هایی که در کشورمان با اسم ماشین جنگی معروف شد در اصل Jackal نام داشت. در این بازی، شما خودروی خوش دستی را از بالا کنترل می‌کردید که در محیطی جنگلی با دشمنان نبرد می‌کرد. خودروی شما مسلسل و نارنجک پرتاب می‌کرد که البته بعدا به موشک ارتقا داده می‌شد. جالب اینجاست که می‌شد نیروهای زندانی خودی که پیاده بودند را سوار خودرو کرد.

Kung-Fu Master

بازی Kung-Fu Master

این بازی از گرافیک پایین‌ترین و بدقلق‌ترین عناوین میکرو است. شما باید در یک مسیر مستقیم جلو می‌رفتید و لگد می‌زدید. دشمنان بازی هم به شکل اعصاب خردکن و سریعی از دو طرف به شما حمله‌ور می‌شدند. همین روند را در مراحل مختلف ادامه می‌دادید تا شخصیت اصلی بازی، دختر مورد علاقه‌اش را نجات دهد. کلا بازی خیلی داغان بود و حداقل بنده نفهمیدم چرا این یکی این‌قدر پرطرفدار شد.

شاید برایتان جذاب باشد

بررسی بازی مستقل پازلی پلتفرمینگ اکشن فضایی متسقل Flowing Lights ایکس باکس وان

نقد و بررسی بازی Flowing Lights | تعریفی جدید از مهاجمان فضا

تعدادی (حتی شاید گفت بسیاری) از تولیدات امروزی، نمونه‌های پیشرفته محصولات قدیمی هستند و این …

۱۵ نظر

 1. اینا برای کی خاطره بوده؟

  بجز یکی ۲تا بقیشو اولین باره می‌بینم

  • رفیق من با همه اینا خاطره دارم واس شما جدیده

  • شما اولین باره میبینی چون شاید میکرو نداشتی، برای همه ما که میکرو داشتیم بجز این چند بازی دیگه هم نوستالژیک،، از جمله پلیس آهنی، بازی‌های دیگه ای هم هست که اسمشون رو نمیدونم

 2. آره دقیقا منم کلی خاطره دارم واقعا عالی بودن
  چه دوران خوبی بود

 3. من فقط دوچرخه داشتم با تفنگ آب پاش

 4. سلام جالب بود !
  من دنبال یه بازیم که از بالا بود دونفر میرفتن جلو و اخرش میرسیدن به یه ویلا که یه جنگجوی گنده میومد!!!
  کسی میدونست چیه یا چجوری میشه پیداش کرد بگه لطفا

 5. یه بازی هواپیما خیلی پیشرفته داشت میکرو هر کسی بازی نمیکرد که رو هوا باید سوختگیری میکرد و موقع فرود سرعت و فشار و تنظیم میکردی تا سالم فرود بیای خیلی باحال بود

  • شما river raid رو میگی؟

  • Flight of the Intruder هم از اون بازی های دوست داشتنی بود . بعد از اینکه با هواپیمای جنگنده ماموریت به اتمام میرسید اخر هر مرحله می بایست جت جنگنده رو روی ناو جنگی فرود بیاری. اول سرعت هواپیمارو تا حدی پایین میاوردی که بستگی به تجربه بازیکن داره که اندازه سرعت رو چطور تنظیم کنه بعد وقتی نزدیک ناو جنگی میشد چرخ هارو باز میکردی بعد سرعت و ارتفاع رو کمتر میکردی تا روی ناو بشینه وقتی که چرخ ها باند فرودگاه ناو رو لمس کرد دکمه ترمز رو میزنی تا اهرم ترمز جت رو نگه داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *