دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / اختصاصی / از نان شب (شاید) واجب‌تر! | معرفی مستند Video Games the Movie

از نان شب (شاید) واجب‌تر! | معرفی مستند Video Games the Movie

تصور کنید بهترین فیلم سینمایی دنیا را برای شما به نمایش بگذارند؛ فیلمی که هزاران جایزه دریافت کرده، بازیگران معروفی دارد، فروش خوبی داشته و نمرات بالایی کسب کرده است. برای تماشای این فیلم، کلی ذوق و انرژی دارید و با روحیه بالا و امیدواری زیاد در جهت ساختن یک روز خوب و یک تجربه لذت‌بخش، راهی سالن سینما می‌شوید. فیلم، پخش می‌شود و پس از چند دقیقه می‌بینید که ای دل غافل، فیلم به زبان اوگوسوگویی است و شما هیچی از آن سر در نمی‌آورید.

معرفی مستند سینمایی video games the movie
معرفی مستند آموزشی سینمایی video games the movie

با تمام این تفاسیر، باز هم تا انتهای پخش در سالن می‌مانید و تلاش می‌کنید که هرچه می‌توانید از این نمایش لذت ببرید. بسیاری از لحظات و صحنه‌های فیلم را برای خود حدس می‌زنید و تفسیر می‌کنید و در نهایت با روشن شدن چراغ‌ها به خانه می‌روید. یک ماه بعد، وقتی همان فیلم روی اینترنت منتشر می‌شود، برای خرید و دانلود آن اقدام می‌کنید (با تصور اینکه به حقوق ناشر احترام می‌گذارید) چراکه الان دیگر برایش زیرنویس فارسی تهیه کرده‌اند و شما می‌دانید که اگر فیلم را دوباره با زیرنویس ببینید، به نکات جالب (یا حتی غیر جالب) بیشتری خواهید رسید. نتیجهِ این دوباره دیدن با زیرنویس، یا این است که لذتی مضاعف خواهید برد و بیش از پیش به ارزش آن اثر پی خواهید برد، یا اینکه با متوجه شدن داستان، به کل ناامید شده و به خودتان فحش خواهید داد که اصلا چرا برای این کار، وقت و هزینه تلف کردم!

حالا اگر بر حسب اتفاق، زبان اوگوسوگویی بلد باشید، و فرض کنیم که آن فیلم، واقعا اثری ارزشمند باشد، به بالاترین درجه از درک و هضم این اثر خواهید رسید و به احتمال زیاد، تجربه‌ای کامل‌تر و لذت‌بخش‌تر از سایر بینندگان خواهید داشت. نکته تمام این داستان، این است که هرچه بیشتر از تجربه خود درک داشته باشید و درباره آن بیشتر بدانید، ابعاد و ارزش آن برایتان ملموس‌تر خواهد بود و نتیجتا برخورد و تعاملی کامل‌تر و مفیدتر از آن، در مقایسه با سایرین خواهید داشت. این مسئله، درباره خیلی چیزهای دیگر هم صادق است.

مثلا همین زمینه مورد علاقه خودمان، بازی‌های ویدیویی. اصلا آیا من می‌دانم چرا می‌گویند بازی‌های «ویدیویی»؟ می‌دانم «بازی» معادل کدام کلمه انگلیسی است و در فرهنگ لغات خارجکی معنای دقیق آن چیست؟ می‌دانم قصه از کجا شروع شده و چرا آدمی‌زاد به سراغ تولید بازی ویدیویی رفته؟ می‌دانم آینده احتمالی این صنعت چیست؟ می‌دانم وضعیت کنونی آن در جهان چگونه است؟ می‌دانم جامعه بازیکنان بین‌المللی چه خصوصیاتی دارند؟ از قوانین آن خبر دارم؟

از همه مهم‌تر، شاید این سوال باشد که چه فرقی دارد این‌ها را بدانم؟ با اشاره به مثالی که درباره فیلم و زیرنویس زدم، به شما می‌گویم که بدون دانستن این‌ها و حتی بدون دانستن خیلی چیزهای دیگر (حتی اسم بازی که داریم تجربه می‌کنیم) می‌توانید از سرگرمی‌های دیجیتالی تعاملی (بازی‌های ویدیویی) لذت ببرید. اما، شاید اگر کمی بیشتر درباره ذات این مقوله بدانیم، تجربه‌ای کامل‌تر، جالب‌تر، واقعی‌تر، منطقی‌تر و سازنده‌تر از بازی‌ها داشته باشیم. پس اگر حس می‌کنید مقداری اطلاعات بیشتر درباره این صنعت برایتان خوب است، با معرفی مستند Video Games the Movie  همراه گیم اسکن باشید.

معرفی مستند سینمایی video games the movie
از نماهای جالب مستند سینمایی Video Games the Movie

این مستند توسط پویش کیک استارتری در سال ۲۰۱۴ (ماهی را هر وقت از آب بگیرید …) ساخته شده است و عملا یک تولید مستقل به حساب می‌آید. شاید به همین دلیل هم خیلی خط روایت یا نظام کاملی ندارد و ممکن است در میانه راه، کمی خسته‌کننده شود. اما اطلاعات ارزشمندی را با دیدن این مستند به دست خواهید آورد. فیلم با ارائه آمارهایی درباره وضعیت بازار و مشخصات مخاطبین صنعت شروع می‌شود و سپس (طبق معمول) به سراغ تاریخچه بازی‌های ویدیویی می‌رود. پس از آن، سعی می‌کند توضیح دهد چرا بازی‌ها «هنر» به حساب می‌آیند و در حرکتی خیلی سریع، ناخنکی به مبحث سامانه ابری می‌زند که البته در آن زمان هنوز خیلی مشخص نبوده، اما الان که باهم صحبت می‌کنیم، در کمتر از چند ماه قرار است سامانه‌های ابری برای بازی‌های ویدیویی در دسترس عموم قرار بگیرند.

معرفی مستند سینمایی video games the movie
از نمونه تصاویر قدیمی که در مستند سینمایی Video Games the Movie نمایش داده شده‌اند

در ایستگاه بعدی، مستند درباره فراز و نشیب‌های صنعت صحبت می‌کند و از این باب به سراغ نوآوری‌های کنسول‌ها و شرکت‌های مختلف می‌رود و با توضیح درباره آن‌ها، می‌گوید که چطور بازی‌های ویدیویی پا گرفتند و رشد کردند. در ادامه هم به ابعداد فراتر از سرگرمی بازی‌ها، خشونت در بازی‌ها، فرهنگ بازی و بازیکن، داستان‌گویی و روایت در این صنعت و تفاوت آن با کتاب و فیلم و چند مطلب مختصر دیگر اشاره می‌کند. بجز قسمت‌هایی که توسط بازیگر نقش «سم» در فیلم ارباب حلقه‌ها روایت می‌شود، باقی اطلاعات و صحبت‌ها، تماما توسط افراد فعال و بعضا سرشناس صنعت بازی‌های ویدیویی نقل می‌شوند.

معرفی مستند سینمایی video games the movie
تصویر برخی از افراد سرشناسی که در مستند سینمایی Video Games the Movie صحبت می‌کنند

علاوه بر موارد بالا، کلی تصاویر قدیمی و فیلم‌های کهنه در این مستند هست که برای «اهل دل» حتما خاطره‌انگیز خواهد بود. چه یک گیمر خفن هستید چه یک علاقه‌مند مبتدی، چه درباره بازی‌های ویدیویی خیلی می‌دانید و چه اطلاعات کاملی در این باره ندارید، چه می‌خواهید بازی‌ساز شوید و چه بازی‌باز، در هر صورت، دیدن این مستند شاید از نان شب واجب‌تر باشد (یک شب، نان نخورید). با یک جست‌وجوی ساده در سایت‌های دانلود ایرانی می‌توانید این فیلم را دریافت کنید. امیدوارم با دیدن این فیلم بیش از پیش جذب بازی‌های ویدیویی شوید.

شاید برایتان جذاب باشد

بازی Deiland: Pocket Planet Edition

نقد و بررسی بازی Deiland: Pocket Planet Edition

بازی‌های شبیه‌ساز کشاورزی در جهان کم طرفدار نیستند. نشانه‌اش هم این است که سری Story …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *